Editörler : F16 Gökçen
27 Temmuz 2020 21:02

ALES Genel Bilgilendirme

Merhaba arkadaşlar 2 yıllık sınıf öğretmeniyim Ağrı'da görev yapıyorum. Kpss nin ardından atanınca bir boşluğa düştüm sanki yüksek lisans yapmak istiyorum ders çalışmayı da özledim açıkçası.İstediğim şey üniversitede sınıf öğretmeni okuyan öğrencilere eğitim vermek. Tecrübesi ve bilgisi olanlar biraz aydınlatırsa sevinirim mesela kpss ye çok emek verdim Ales sınavına nasıl çalışmalıyım bol bol kaynak almak gerekir mi? Puanım açıklandı diyelim sonrasında ne yapacağım nasıl bir araştırma yapmalıyım nerelere başvuracağım? Yüksek lisans eğitimimde çalışma hayatım eğitime engel olur mu?

Şimdiden cevap verecek olanlara çok teşekkür ederim..

drssmyrdm
Şef
28 Temmuz 2020 10:05

Ales; Türkçe ve Matematikten oluşan bir hız sınavı, normal şartlar altında çok kaynaktan öte süreyi yetiştirebilecek olmak daha mühim, yani çok deneme çözmek benim açımdan daha mantıklı ki 2019 Mayıs Ales'inde 90 puan aldım, öte yandan yüksek lisans ise uzmanlaşmak anlamına gelmekle beraber şartları üniversiteden üniversiteye değişmektedir, yüksek lisans yapan çoğu öğretmen kendi yöneticilerinin de inisiyatif göstermeleri ile eğitim hakkının engellenmemesinden kaynaklı devam ettiler eğitimlerine, sizin için Ales ve Yds/Yökdil puanı gerekiyor, ardından üniversite enstitü sayfalarını (sınıf öğretmenliği alanında düşünüyorsanız Eğitim Bilimleri Enstitüsü ilanları) takip edip şartları, başvuruları takip etmeniz gerekiyor, genelde 2 dönemde alınıyor başvurular, ilki güz (ki bunun başvuruları yazın oluyor) diğeri de bahar (bunun da başvuruları aralık-ocak-şubat gibi oluyor)

Mrtdem
Aday Memur
28 Temmuz 2020 10:15

hocam Ağrıda olmanız aslında avantaj sizin için bende Ağrıda okudum üniversiteyi yüksek lisansı rahat yapabileceğiniz bir yer fırsatı değerlendirin doğu hizmeti süresince

Ogrtmnhnmm
Memur
28 Temmuz 2020 15:14

Hocam o halde çokça soru çözüp hızlı olmak gerekiyor anladığım kadarıyla. Aldığımız puan 5 yıl geçerliymiş ben Ağrıda görev yapıyorum fakat üniversiteye ulaşımım çok zor sakin bir yerdeyim rahatlıkla hazırlanıp iyi bir puan aldığım takdirde tayinimin çıktığı yerdeki üniversiteyi düşünüyorum. Bir sınıf öğretmeni olarak üniversitede bu bölümü tercih eden öğrencilere eğitim vermeyi çok isterim gerçekten. Bu hedefim için ALES sınavında yabancı dil gerekiyor mu hocam?

drssmyrdm, 4 yıl önce
Ales; Türkçe ve Matematikten oluşan bir hız sınavı, normal şartlar altında çok kaynaktan öte süreyi yetiştirebilecek olmak daha mühim, yani çok deneme çözmek benim açımdan daha mantıklı ki 2019 Mayıs Ales'inde 90 puan aldım, öte yandan yüksek lisans ise uzmanlaşmak anlamına gelmekle beraber şartları üniversiteden üniversiteye değişmektedir, yüksek lisans yapan çoğu öğretmen kendi yöneticilerinin de inisiyatif göstermeleri ile eğitim hakkının engellenmemesinden kaynaklı devam ettiler eğitimlerine, sizin için Ales ve Yds/Yökdil puanı gerekiyor, ardından üniversite enstitü sayfalarını (sınıf öğretmenliği alanında düşünüyorsanız Eğitim Bilimleri Enstitüsü ilanları) takip edip şartları, başvuruları takip etmeniz gerekiyor, genelde 2 dönemde alınıyor başvurular, ilki güz (ki bunun başvuruları yazın oluyor) diğeri de bahar (bunun da başvuruları aralık-ocak-şubat gibi oluyor)

drssmyrdm
Şef
29 Temmuz 2020 01:09

bunun genel bir cevabı yok; şöyle anlatayım: yüksek lisans başvuruları üniversiteden üniversiteye farklı şartları taşır, örneğin ağrı üniversitesi başvuru şartı olarak ales ve dil ister ama erzurum üniversitesi başvuru şartında ales ve mezuniyet notu ister, elazığ üniversitesi işte ales, dil ve mezuniyet notu ister. haliyle genel bir yargı söz konusu değil.
Ogrtmnhnmm, 4 yıl önce

Hocam o halde çokça soru çözüp hızlı olmak gerekiyor anladığım kadarıyla. Aldığımız puan 5 yıl geçerliymiş ben Ağrıda görev yapıyorum fakat üniversiteye ulaşımım çok zor sakin bir yerdeyim rahatlıkla hazırlanıp iyi bir puan aldığım takdirde tayinimin çıktığı yerdeki üniversiteyi düşünüyorum. Bir sınıf öğretmeni olarak üniversitede bu bölümü tercih eden öğrencilere eğitim vermeyi çok isterim gerçekten. Bu hedefim için ALES sınavında yabancı dil gerekiyor mu hocam?

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi