Editörler : Lanet
29 Temmuz 2020 19:36

Kitaplara Sığınan İnsan

Sevgili edebiyat ve kitap severler,bu başlıkta edebiyata dair paylaşımlar yapmak istiyorum...Kitap önerileri,alıntıları vb....

Şuan okuduğum kitap, İnsan ve Doğa üzerine...Yazarı Schopenhauer..Keyifli paylaşımlar dilerim..

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 20:11

Bir insanın, yaşama başlarken kendini içinde bulacağı maskeli balo hakkında erkenden

uyarılması son derece gerekli...

İNSAN DOGASİ ÜZERİNE

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 20:12

İçinde ışığı olmayan insanlar kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar.

İNSAN DOĞASİ ÜZERİNE

29 Temmuz 2020 21:03

Kitaplara biz mi sığındık yoksa onlar mı bizi sığınaklarına almak istediler ? Herkesi kabul eden bir anlayışı yok zira kitapların.İnsanlar her ne kadar kendileri sevmiyormuş,istemiyormuş gibi gözükse de bence onlar seçiyorlar kendi sığınaklarına...

"LimansızGemi" :)

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 21:19

En sevdiğim klasikler;

Suç ve Ceza

Martin Eden

Yeraltından Notlar

İvan İlyiç'in Ölümü

Kumarbaz

Dorian Grain Portresi

İnsancıklar

Sefiller

Deryaa.0676, 4 yıl önce

Bir insanın, yaşama başlarken kendini içinde bulacağı maskeli balo hakkında erkenden

uyarılması son derece gerekli...

İNSAN DOGASİ ÜZERİNE

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 21:22

Hoşgeldin Limansız gemi:)Belkide onlar davet ediyor..

Deryaa.0676, 4 yıl önce

En sevdiğim klasikler;

Suç ve Ceza

Martin Eden

Yeraltından Notlar

İvan İlyiç'in Ölümü

Kumarbaz

Dorian Grain Portresi

İnsancıklar

Sefiller

29 Temmuz 2020 21:23

Hoşbuldum,hayırlı olsun başlığın. Davet edilenlerden olalım her daim.

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 21:25

Teşekkür ederim:)Umarım..Seni görmek guzel

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 21:29

Bu hafta okuduğum İvan İlyiç'in Ölümü kitabı oldukça etkiliydi.Yazar Tolstoy,ölüme adım adım yaklaşan ,hastalığı ile acı çeken İvan İlyiçin psikolojisini o kadar güzel okuyucuya yansıtmış ki etkilenmemek elde değil..

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 21:43

Stefan Zweig,okumaktan keyif aldığım bir yazar..İlk okumaya başladığım çoğu okuyucu gibi Santranç kitabı idi.Yazarın beni etkilediği kitapları Amok Koşucusu ve Korku kitabının yanına özellikle Rahel Tanrıyla hesaplaşıyordu.İnanılmaz etkilendim,içinde 3 öykü bulunmakta 3.öyküyü daha çok sevdim.Bu kitaplar okuduğum kitapları arasında en bana hitap edenlerdi.Okuyacağım bir çok eseri var.Okuduklarım asagidaki kitaplarıdır da.Hepsi birbirinde güzel.

-Olağanüstü Bir Gece

-Bilinmeyen Bir Kadın'ın Mektubu

-Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat

-Montaigne

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 21:48

Herman Hesse'nin Siddharta kitabı ve Bozkırkurdu kitabını tavsiye ederim.Şöyle bir alıntıbirakiyorum.

.....

"İnsan 100 zardan oluşmuş bir soğana,pek çok iplikten dokunmuş bir kumaşa benzer" der yazar ,bozkırkurdu kitabında..

Deryaa.0676
Şube Müdürü
29 Temmuz 2020 21:57

Son zamanlarda okuduğum Hüseyin Nihal Atsız'ın Ruh adam kitabı tüm siyasi fikir ve ideolojileri bir kenara bırakıp okunabilecek bir kitap..Peyami Safa'nın Yalnızız'india ki basarılı psikolojik tahlilleri var..

....

Hakikaten şu insanlar pek mizaç mahluklardı.Kendi akıllarının üstünlüğüne inanarak başkasına öğüt vermekten vazgeçmiyorlar,fakat kendi guluncluklerini ,zavallıklarını da birtürlü idrak edemiyorlardı.

Ruh Adam

denzz3
Aday Memur
29 Temmuz 2020 22:16

Bende İskender Pala'nın Katre- i Matem adlı romanına başladım. Yine İskender Pala'dan Şah Sultan adlı romanı okumuştum çok beğendim aynı yazardan devam dedim.

Kitabın 2-3 sayfasında şöyle bir muhabbete rast geldim;

"Işığı görüyor musun?"

"Şu kaybolmayan ışığı mı?"

"Evet!.. Tıpkı kalbimdeki sen gibi...

Deryaa.0676
Şube Müdürü
30 Temmuz 2020 11:16

Uzun süredir İskender Pala'yı okuyamıyorum.Okumayı özlemiş olabilirim.Şah Sultanı en begendiklerim arasında.

Deryaa.0676
Şube Müdürü
30 Temmuz 2020 11:22

Halil Cibran, Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair ve filozof.Ermiş kitabı bir derya.

Gönül sırları kitap kapağında şöyle yazar;Gerçeğin ışığı,insanın içinden doğar ve mutlu olup hayattan tat alması için gönül sırlarını ruha açıklar.

SelinX.
Kapalı
30 Temmuz 2020 17:09

Her satırında kendimizi bulduğumuz, cümlelerden tel tek atladığımız ama satırlarda mıh gibi saplanıp kaldığımız kitaplar... Okunası..

Hayırlı olsun canım benim başlığın..

Deryaa.0676
Şube Müdürü
30 Temmuz 2020 17:21

O naif kalemine,yüreğine sağlık Selinim:)hoşgeldin ki

Deryaa.0676
Şube Müdürü
30 Temmuz 2020 17:23

Son zamanlardaki yazarlardan Deniz Gezgin'in Ahraz adlı kitabınıtavsiye ederim.

SelinX.
Kapalı
30 Temmuz 2020 17:25

Hoşbuldum deryam..

Daim olsun varlığın..

Deryaa.0676, 4 yıl önce

O naif kalemine,yüreğine sağlık Selinim:)hoşgeldin ki

Deryaa.0676
Şube Müdürü
30 Temmuz 2020 17:31

Ayfer Tunç,kalemini sevdiğim yazar.Suzan Defter kitabından alıntılara bulunmazmışsınız:)

.....

Kendine benzeyen bir damla arayan ve bir türlü suya karışamayan iki yağ damlası. Yüzüyoruz işte suda. Başıboş. Öyle parçalanmışız ki artık daha fazla parçalanmak ölmek demek. Ama yine de varız ve belli oluyoruz suyun üstünde.

.....

Mutlu ailenin tarifi üç aşağı beş yukarı aynıdır derdi, ama bir de mutsuz ailelere bak, hiçbiri diğerine benzemez.

....

Ayrılmak bir solucanın ikiye bölünmesi gibidir, her iki parça ayrı ayrı yaşamaya devam eder, bir zamanlar tek parça değilmiş gibi, tanımaz birbirini parçalar.

30 Temmuz 2020 21:07

Şüphe, güvenin sıcak ve davetkar kıvrımları arasına sızan bir yılandır. Bunu ne zaman yapmaya başlayacağı bilinmezdir. En küçük çatlağa baskı yapmaya başlar. Varlığını hissettiğinizde artık çok geçtir yılanın boğumları çok derinlere nüfuz etmiştir. Sıkıca üstüne binip seni hapseder;amansız,yavaşça artan ve nefesini kesen bir sıkmadır bu.

Gördüğüne Asla İnanma (Mario Mazzanti)

Toplam 110 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi