Editörler : hopaliSafak Vaktii
30 Temmuz 2020 13:45   

Sözleşme Feshi ? Özel okul mu rehabilatasyon merkezi mi ?
İlk olarak okullar genellkle sözlesmeyi 2 yillik yapıyorlar. İlk sene icin okey meb sözlesmen bitince atariz diyor. Beklemek istemezsem de en fazla 3 maaş tazminat öderim.Ama 2.yıla baslamadan fesih edersem ne olur ? Ne kadar tazminat öderim? Sınif öğretmeniyim. Özel okul ve rehabilitasyon merkezleri arasında gidip geliyorum. Özel okullar öğrenci performansi acisindan iyi, ders anlatmak daha kolay ama veli sorun öğretmen=bakıcı,her saat ararlar. Rehabilitasyon merkezlerinde ise öğrenci sayısı az veli derdi yok. Ama acaba öğrenciye yetebilir miyim ? Çok sabırlıyımdır. Yani öğrenci ağır otistik bile olsa ellinciye anlatsam da benlik sorun yok. Ama görev yapan arkadaşım öğrencilerin birbirlerine zarar verdiğini bundan öğretmenin sorumlu tutulabileceğini söyledi.
30 Temmuz 2020 14:08

Mrc alp
Aday Memur

Hocam öncelikle ben psikolojik danışman ve rehberlik mezunuyum yaklaşık 4 ay bir rehabilitasyon staj deneyimim oldu benim genel izlenimim şu şekilde; çalışma şartları bakımından(sınıf öğretmenleri açısından) özel okulllara göre rahattır öğrencisi sayısı azdır ama bir o kadar da aslında işiniz çoktur çünkü oradaki çocukların hepsi özel ilgiye özel bir çabaya ihtiyaç duyuyorlar hocam yeri gelicek çocuğun düzeyine göre 1 kelimeyi bile öğretebilmek için 3-4 saat harcayacaksınız bu açıdan büyük emek ve sabır istiyor eğer çalışacağınız kurumda psikolojik danışman bulunursa rahat edersiniz zaten rehabilitasyon merkezlerinde planlamalar genel işleyiş ve velilerle ilgili çoğu şeyi onlar yaparlar size sadece programı uygulamak düşüyor bu yüzden sınıf öğretmenleri için çalışma şartları uygun özel sistem öğretmen istemiyor hocam köle istiyorlar yani sinir krizleri yaşatabilir az para vereni olacağı gibi çok para vereni de olur ama öğretmen olduğunuzu unutursunuz özelde :D Bunlara ek olarak rehabilitasyon merkezinde görev alacaksınız eğer çocuklarla ilgili çok okuma yapmanızı tavsiye ederim özel eğitim konusunda belli bir bilginiz belli bir yapınız olmalı bir de oradaki çocukların daha çok ilgiye ve emeğe ihtiyaçları olduğunu lütfen unutmayın ben sabırlıyım ilgilenirim hepsiyle diyorsanız rehabilitasyon uygundur ve büyük sorumluluktur.

Özel okullarda çalışmadım o yüzden sadece sistemleri biliyorum sözleşme konusu hakkında bir bilgim yok hocam bilen arkadaşlar yazarlar onlardan öğrenirsiniz benim tavsiyem eğer maddi durumunuz çok kötü değilse kpss çalışın sınıf öğretmenlerinin atamaları iyi durumda

30 Temmuz 2020 14:20

Mrc alp
Aday Memur

Hocam ek olarak öğrencilerin birbirlerine zarar verebileceği durumlar hakkında şöyle bilgilendirme yapayım sınıf içerisinde dersin işlenişi sırasında oluşabilecek şeylerden siz sorumlusunuz bu doğru ama zaten genelde önlemler alınır sınıf mevcutları( ağır zeka gerilisi tanısı alanlar 3-4 kişi max) azdır. Hocam o çocukları tanıdıkça neler yapabileceklerini zaten anlarsınız ki neredeyse hepsi cidden melek gibi saftır. Benim bildiğim kurumlarda genelde yeni başlayanlara ağır düzey vermezler ben staj yaparken bize sınır ve hafif düzey verilmişti ağır zeka geriliği olanlarla oranın uzman danışmanı ilgileniyordu

Size tavsiyem kurumdaki diğer öğretmenlerden sınıftaki öğrenciler hakkında bilgi edinin kurumda piskolojik danışman varsa çocukların genel yapısı özelliği hakkında bilgi alın tanısı nedir neler yapabilerler genel bir izlenim alın.

30 Temmuz 2020 18:31

TomrisKatun
Aday Memur

Hocam öncelikle ben psikolojik danışman ve rehberlik mezunuyum yaklaşık 4 ay bir rehabilitasyon staj deneyimim oldu benim genel izlenimim şu şekilde; çalışma şartları bakımından(sınıf öğretmenleri açısından) özel okulllara göre rahattır öğrencisi sayısı azdır ama bir o kadar da aslında işiniz çoktur çünkü oradaki çocukların hepsi özel ilgiye özel bir çabaya ihtiyaç duyuyorlar hocam yeri gelicek çocuğun düzeyine göre 1 kelimeyi bile öğretebilmek için 3-4 saat harcayacaksınız bu açıdan büyük emek ve sabır istiyor eğer çalışacağınız kurumda psikolojik danışman bulunursa rahat edersiniz zaten rehabilitasyon merkezlerinde planlamalar genel işleyiş ve velilerle ilgili çoğu şeyi onlar yaparlar size sadece programı uygulamak düşüyor bu yüzden sınıf öğretmenleri için çalışma şartları uygun özel sistem öğretmen istemiyor hocam köle istiyorlar yani sinir krizleri yaşatabilir az para vereni olacağı gibi çok para vereni de olur ama öğretmen olduğunuzu unutursunuz özelde :D Bunlara ek olarak rehabilitasyon merkezinde görev alacaksınız eğer çocuklarla ilgili çok okuma yapmanızı tavsiye ederim özel eğitim konusunda belli bir bilginiz belli bir yapınız olmalı bir de oradaki çocukların daha çok ilgiye ve emeğe ihtiyaçları olduğunu lütfen unutmayın ben sabırlıyım ilgilenirim hepsiyle diyorsanız rehabilitasyon uygundur ve büyük sorumluluktur.

Özel okullarda çalışmadım o yüzden sadece sistemleri biliyorum sözleşme konusu hakkında bir bilgim yok hocam bilen arkadaşlar yazarlar onlardan öğrenirsiniz benim tavsiyem eğer maddi durumunuz çok kötü değilse kpss çalışın sınıf öğretmenlerinin atamaları iyi durumda

Mrc alp, 2 ay önce - Alıntıya git
Ben çok sabirliyim çocuklara karşı. Öyle cocuklari cok seviyorum olayı değil yapı olarak çok sakin biriyim. Dediğiniz gibi rehber öğretmen de olacağı için bana sadece uygulamasi kalır. Dışarıdan müdahale edilmediği sürece isimi en iyi sekilde yaparım. Çalışmak ve sorumluluk almak beni mutlu ediyor. Yeter ki disaridan müdahale olmasin.Kendimi gelistiririm. Maddi durumumuz gayet iyi, baya ders calistim bu sene ama olmayacak gibi ataması kolay deniyor sinifcilara ama alanimiz çok geniş hangi birini yapayım öğreneyim , 19 mezunuyum bu sene ücretli dahi yapmadım ders calisicam diye ama calısanlardan cok da bir farkım yok denemelerde netlerim artacağına düşüyor
30 Temmuz 2020 22:16

fizzx90
Aday Memur

Hocam özel eğitimde uzun bir süre çalıştım. Bu sene kpss çalışmak için ayrıldım. Size tavsiyem maddi sıkıntınız yoksa özel eğitimi düşünmeyin.

30 Temmuz 2020 22:27

TomrisKatun
Aday Memur

Hocam özel eğitimde uzun bir süre çalıştım. Bu sene kpss çalışmak için ayrıldım. Size tavsiyem maddi sıkıntınız yoksa özel eğitimi düşünmeyin.

fizzx90, 2 ay önce - Alıntıya git
hocam ya özel eğitim olacak ya özel okul. Özel eğitimlerin maaşları bi tık daha iyi bazıları lojmanda sağlayabiliyor. Bu sene çok iyi çalıştım atanamazsam dahi önümüzdeki seneye sadece eksiklerimi tamamlamak ve deneme kalır
30 Temmuz 2020 23:02

fizzx90
Aday Memur

Sizin terchiniz ben karışamam ancak özel eğitim hem zihnen hem bedenen gerçekten insanı çok yoruyor.Ben geçen sene iş çıkışı ders çalışmaya çalıştım, inanın günde 1 saati geçiremiyordum.Çünkü bütün enerjiniz işte gidiyor.Uzun süre çalışanlar bilir, gerçekten karakteriniz bile değişiyor. Daha asabi, umutsuz vs. kötü birçok özellik kazanıyorsunuz.Tabi bunda okulları ticari bir işletme olarak gören kurum sahiplerinin de payı var. Size tavsiyem görüşeceğiniz kurumdaki çalışanlarla görüşmeye çalışın, size uyarsa da part time ilk önceliğiniz olsa bence daha iyi olur.Gözünüzü korkutmak istemem ama benim ve birçok arkadaşımın kötü deneyimlerim oldu bunları yeni başlayanlara söylemek istiyorum.Tabi herkes aynı durumda olacak diye de bir şey yok ancak zamanı geri alma şansım sadece kpss çalışırdım.Umarım hakkınızda hayırlısı olur.Hiç bunlara gerek kalmadan inşallah hakedenler atanır.

30 Temmuz 2020 23:03

TomrisKatun
Aday Memur

Sizin terchiniz ben karışamam ancak özel eğitim hem zihnen hem bedenen gerçekten insanı çok yoruyor.Ben geçen sene iş çıkışı ders çalışmaya çalıştım, inanın günde 1 saati geçiremiyordum.Çünkü bütün enerjiniz işte gidiyor.Uzun süre çalışanlar bilir, gerçekten karakteriniz bile değişiyor. Daha asabi, umutsuz vs. kötü birçok özellik kazanıyorsunuz.Tabi bunda okulları ticari bir işletme olarak gören kurum sahiplerinin de payı var. Size tavsiyem görüşeceğiniz kurumdaki çalışanlarla görüşmeye çalışın, size uyarsa da part time ilk önceliğiniz olsa bence daha iyi olur.Gözünüzü korkutmak istemem ama benim ve birçok arkadaşımın kötü deneyimlerim oldu bunları yeni başlayanlara söylemek istiyorum.Tabi herkes aynı durumda olacak diye de bir şey yok ancak zamanı geri alma şansım sadece kpss çalışırdım.Umarım hakkınızda hayırlısı olur.Hiç bunlara gerek kalmadan inşallah hakedenler atanır.

fizzx90, 2 ay önce - Alıntıya git
insallah hocam tavsiyeniz icin teşekkür ederim
03 Ağustos 2020 23:34

TomrisKatun
Aday Memur
bir sorum daha var sertifikasiz özel egitim kurumlarinda calisabilir miyim ? Kurs açılınca gönderilmek üzere. kuruma maddi bir getirisi olmadığını biliyorum. Ama bu durum kurumun insiyatifinde mi yoksa yasal değil mi ?
04 Ağustos 2020 02:43

fizzx90
Aday Memur

Hocam yasal olarak sertifikanız olmadan çalışamazsınız. Eğer ben çalışacağım derseniz yasal olmayan bir iş yapmış olursunuz. Şöyle ki sizin girdiğiniz derse başkası imza atar ama siz girmiş olursunuz.Keza sertifika olmadan imza yetkiniz yok. Zaten iyi ve köklü kurumlar buna müsade etmez. Yalnızca şu şekilde olabilir; sertifika alacağınz kurum siz sertifika alıncaya kadar cüzi bir maaş verip kurumu tanımanız, ortama alışmanız vs. amacıyla yardımcı personel olarak gösterip çalışma imkanı sunabilir ancak yine de derslere girmeniz yasal değil.Size mesaj atmaya çalıştım ama olmadı nedense. Bana dönüş yaparsanız severek anlatırım.

04 Ağustos 2020 13:51

fizzx90
Aday Memur

Hocam mesajlara kapalısınız yazıyor, dönüş yapamıyorum.

Toplam 10 mesaj

ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?