Editörler : oto-danisman-expert
03 Ağustos 2020 12:42

ASEM'de okurken SUEM'e geçiş var mı?

Beyler diyelimki bu sene asemi kazandık. Ben subaylığa girmeyi düşünüyordum başvuramadım bu sene. Asemde okurken seneye açılacak suem alımına başvurup kazanırsak girebiliyormuyuz. Bilenler veya okulda okuyanlar yardımcı olursa sevinirim. Sağolun

blackwery1
Şef
03 Ağustos 2020 14:36

Bu soruyu kaç kişi sordu ama yeterli cevap alamadı sanırım ben kendi fikrimi söyleyecem. Eğer lisans mezunu isen(ki zaten bu soruyu sorduğuna göre öylesin teyit etmek için dedim) zaten astsubaylığın dördüncü senesinde içeriden subay alımları oluyor ona basvurursun daha mantıklı olur çünkü bir yılın asemde iki yılın suem de geçecek üstelik üstüne tazminat ödeme ihtimalin de var. Bence meslek içinden denemek daha mantıklı :)))

HvCt
Şef
03 Ağustos 2020 14:50

Asem i kazanmanız durumunda olası Suem alımında mülakatlara katılma izni alabilmiş olsanız dahi bu mülakatlarının sonucu genellikle temmuz-ağustos ayı gibi yayınlanmakta. Bu durumda siz Asem eğitiminin son safhalarına gelmiş oluyorsunuz.

Suem sonucu olumlu olsa dahi Asem den istifa etmeniz ve tazminat ödemeniz gerekecek. Ayrıca istifa sonrası belli bir süre (6 ay - 1 yıl) başka bir alıma kayıt yaptıramıyorsunuz.

Bunlar göz önüne alındığında böyle bir şansınız bulunmamaktadır.

aa399
Aday Memur
03 Ağustos 2020 14:58

Evet lisansım. Onu biliyorum ama subaylık sınavına girmeden önce muvazzaflık sınavınada gitip kazanmak lazım ve o baya sıkıntılıymış. Bu konuda baya bi belirsizlik var zaten sormamın sebebi var diyen de var yok diyende.
blackwery1, 4 yıl önce

Bu soruyu kaç kişi sordu ama yeterli cevap alamadı sanırım ben kendi fikrimi söyleyecem. Eğer lisans mezunu isen(ki zaten bu soruyu sorduğuna göre öylesin teyit etmek için dedim) zaten astsubaylığın dördüncü senesinde içeriden subay alımları oluyor ona basvurursun daha mantıklı olur çünkü bir yılın asemde iki yılın suem de geçecek üstelik üstüne tazminat ödeme ihtimalin de var. Bence meslek içinden denemek daha mantıklı :)))

aa399
Aday Memur
03 Ağustos 2020 15:00

Senin dediğinde mantıklı ama okulda okuyan birkaç kişiye sordum var diyenler var. Yok diyende. Net bir cevap bulamadım
HvCt, 4 yıl önce

Asem i kazanmanız durumunda olası Suem alımında mülakatlara katılma izni alabilmiş olsanız dahi bu mülakatlarının sonucu genellikle temmuz-ağustos ayı gibi yayınlanmakta. Bu durumda siz Asem eğitiminin son safhalarına gelmiş oluyorsunuz.

Suem sonucu olumlu olsa dahi Asem den istifa etmeniz ve tazminat ödemeniz gerekecek. Ayrıca istifa sonrası belli bir süre (6 ay - 1 yıl) başka bir alıma kayıt yaptıramıyorsunuz.

Bunlar göz önüne alındığında böyle bir şansınız bulunmamaktadır.

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi