Editörler : crops35
11 Ağustos 2020 15:00

Ücretsiz izinde avukatlık stajı yapan memurlar

Arkadaşlar merhaba ücretsiz izinde avukatlik stajina başlayan var mi? bu konuda bazi sorularim olacakti

PinkFloyd21
Aday Memur
11 Ağustos 2020 15:18

Sorun siz ortaya soruları ona göre cevap verelim, ben sorunsuz bir şekilde yaptım

damarx
Memur
11 Ağustos 2020 15:29

1. bir yillik ucretsiz izin yeterli oluyor mu . 2. ruhsat ne kadar surede geliyor 3. adliyede devam konusunda cok sıkı tutuluyor mu pandemi sureci malum ondan soruyorum. cevaplariniz için şimdidien teşekkurler ayrica staji nerde yaptiniz onu da merak ettim
PinkFloyd21, 4 yıl önce

Sorun siz ortaya soruları ona göre cevap verelim, ben sorunsuz bir şekilde yaptım

PinkFloyd21
Aday Memur
11 Ağustos 2020 15:45

Stajı Diyarbakır?da yaptım, baroların tavrı önemli, bazıları stajyerlere yardımcı oluyor işlemleri hızlandırıyor, gün kayıplarını en aza indiriyor, bu anlamda çok yardımcı oldular sağ olsunlar; bu konuda staj yapacağınız baro ile önceden görüşün çünkü staj kabulünde yönetim kurulu kararıgerekiyor, ordan gün kaybınız olmasın; diğer soru, her halükarda bir yılı 4-5 gün aşacak o manada yapacak bir şey yok fakat idarecinizle görüşün soruşturma açılmaması için, bana açılmadıama bazı arkadaşlarım disiplin cezası almıştı; fakat bildiginiz üzere 10 günü bulursa müstefi sayılırsınız ve işinizi kaybeder ve ayrıca bir sene boyunca da memur olamazsınız. Adliye stajı TR?nin birçok yerinde birkaç günde bir gidip imzaatmaktan ibaret, öyle olmayan yerler de pandemi sebebiyle o esnekliğe geçmiştir musterih olun. Son olarak staj yapan çok memur var, ilinizde onlara ulaşmaya çalışın, bir de adliye stajındamahkemelerin sıralamadı var, onu iğrenin, geçiş günlerini hafta sonuna denk getirmemeye çalışın, denk gelirse adliye adalet komisyonuna gidip durumu izah edin sıralamayı değiştirsinler. Hayırlı olsun şimdiden...

damarx
Memur
11 Ağustos 2020 15:55

tesekkur ederim cevaplariniz için.ben de mardindeyim burdan bir arkadaş ile görüştüm adliyedeki degisimlerde sorun yasamadigini soyledi haftasonuna denk gelse bile sorun yaratmadigini soyledi.ne kadar gercek bilemiyorum.kesin 4 5 gun uzar demişsiniz bazi yerlerde 1 2 gun erken bile bittigini soyleyenler var bu konuda tereddute dustum acikcasi.ruhsati aldiniz mi acaba ruhsat staj bitimindem kac gun sonra geldi
PinkFloyd21, 4 yıl önce

Stajı Diyarbakır?da yaptım, baroların tavrı önemli, bazıları stajyerlere yardımcı oluyor işlemleri hızlandırıyor, gün kayıplarını en aza indiriyor, bu anlamda çok yardımcı oldular sağ olsunlar; bu konuda staj yapacağınız baro ile önceden görüşün çünkü staj kabulünde yönetim kurulu kararıgerekiyor, ordan gün kaybınız olmasın; diğer soru, her halükarda bir yılı 4-5 gün aşacak o manada yapacak bir şey yok fakat idarecinizle görüşün soruşturma açılmaması için, bana açılmadıama bazı arkadaşlarım disiplin cezası almıştı; fakat bildiginiz üzere 10 günü bulursa müstefi sayılırsınız ve işinizi kaybeder ve ayrıca bir sene boyunca da memur olamazsınız. Adliye stajı TR?nin birçok yerinde birkaç günde bir gidip imzaatmaktan ibaret, öyle olmayan yerler de pandemi sebebiyle o esnekliğe geçmiştir musterih olun. Son olarak staj yapan çok memur var, ilinizde onlara ulaşmaya çalışın, bir de adliye stajındamahkemelerin sıralamadı var, onu iğrenin, geçiş günlerini hafta sonuna denk getirmemeye çalışın, denk gelirse adliye adalet komisyonuna gidip durumu izah edin sıralamayı değiştirsinler. Hayırlı olsun şimdiden...

PinkFloyd21
Aday Memur
11 Ağustos 2020 16:20

Haftasonu konusunu iyice netleştirin, bizde de öyleymiş vaktinde ama bizim donemde kaldırdılar; gün meselesi şöyle; 31 gün olan aylardaki 1günler size kar kalıyor, onları denk getirirseniz, baro işlemlerinizi (genelde olduğu üzere) bir gün sonra yerine aynı gün alır vs çok ince hesaplarsanız mümkün ama yine de birkaç gün uzamasını göze alın; ruhsatı yaklaşık bir buçuk ay bekledim diye hatırlıyorum, o da TBB?nin YK günlerine göre değişiyor, ama ruhsat beklerken çalısmamızın bir mahsuru yok o yüzden süre uzasa da iş konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bir de devlet memurlarından birkaç belge daha istiyorlar, stajın son dönemlerinde onu da baro ve kurumunuz ile görüşün, elden takip edin kısa sürede hallolur

damarx
Memur
11 Ağustos 2020 16:35

cevaplariniz icin tesekkurler.stajdab sonra memuriyete devam ettiniz sanirim.
PinkFloyd21, 4 yıl önce

Haftasonu konusunu iyice netleştirin, bizde de öyleymiş vaktinde ama bizim donemde kaldırdılar; gün meselesi şöyle; 31 gün olan aylardaki 1günler size kar kalıyor, onları denk getirirseniz, baro işlemlerinizi (genelde olduğu üzere) bir gün sonra yerine aynı gün alır vs çok ince hesaplarsanız mümkün ama yine de birkaç gün uzamasını göze alın; ruhsatı yaklaşık bir buçuk ay bekledim diye hatırlıyorum, o da TBB?nin YK günlerine göre değişiyor, ama ruhsat beklerken çalısmamızın bir mahsuru yok o yüzden süre uzasa da iş konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bir de devlet memurlarından birkaç belge daha istiyorlar, stajın son dönemlerinde onu da baro ve kurumunuz ile görüşün, elden takip edin kısa sürede hallolur

PinkFloyd21
Aday Memur
11 Ağustos 2020 17:09

Rica ederim; evet, unvan sınavını bekliyorum, bir yandan da KPSS tercihi yaptım, bakalım hangisi önce gelirse. Serbest avukatlık yapılmaz bu koşullarda.

damarx
Memur
11 Ağustos 2020 17:11

ayni fikirdeym hayirli olsun .ben de 2020 kpss dusunuyorun bakalm.hangi kurumdasiniz?
PinkFloyd21, 4 yıl önce

Rica ederim; evet, unvan sınavını bekliyorum, bir yandan da KPSS tercihi yaptım, bakalım hangisi önce gelirse. Serbest avukatlık yapılmaz bu koşullarda.

celebi900
Aday Memur
27 Temmuz 2021 16:22

Merhaba ben de hukuk mezunu öğretmenim , 1 yıla nasıl sığdırdınız stajı askı süresiyle beraber 1 yıl

celebi900
Aday Memur
27 Temmuz 2021 16:23

1yıl 1 ay olmuyur mu acaba @PinkFloyd21

karudka
Aday Memur
28 Temmuz 2021 09:14

Bizim kurumda personel daire başkanlığı bir kaç günlük sarkmayı sorun etmiyor. Diğer kurumları bilemiyorum. Aynı kurumdaki bir arkadaşım stajını bitirmek üzere.

celebi900
Aday Memur
29 Temmuz 2021 15:32

Cevabınız için teşekkür ederim Sormak istediğim askı süresi min 15gün oluyor nasıl sığdı 1 yıla

damarx
Memur
29 Temmuz 2021 23:06

Aski süresi ücretsiz izinden önce baslatiliyor.aski suresi bittikten sonra izne ayriliyorsiniz.ayrica aski suresi 15 gundur

celebi900, 3 yıl önce

Cevabınız için teşekkür ederim Sormak istediğim askı süresi min 15gün oluyor nasıl sığdı 1 yıla

celebi900
Aday Memur
31 Temmuz 2021 10:12

Son olarak birşey sormak istiyorum.Staj başvurusunda SGK kaydının olmadığına dair belge sunuluyor ücretsiz izne ayrılmadan olur mu?

damarx
Memur
01 Ağustos 2021 13:48

İzne ayrildiktan sonra verirsiniz.bulundiguniz ildeki baroyla gorusun tum sorulariniza cevap bulursunuz

celebi900, 3 yıl önce

Son olarak birşey sormak istiyorum.Staj başvurusunda SGK kaydının olmadığına dair belge sunuluyor ücretsiz izne ayrılmadan olur mu?

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi