Editörler : oto-danisman-expert

Kapalı
31 Ağustos 2020 23:45

Yakınının Engelli raporuyla ticari amaçlı araç alanları şikayet etme yolu ?

Gardaşlar çok mühim bir konuya parmak basmak istiyorum.

Öncelikle engelli raporuyla alınan tüm sıfır araçları alanlar bu kurnazlığı yapıyorlar diyemem. Fakat çevremde bildiğim 4 kişi var. Bunlar yakın engelli akrabalarının raporuyla sıfır araç almışlar. Engelli kişinin maddi durumu o aracı almaya asla yetmiyor bu açıkça ortada. Ancak bu kurnaz akrabalar hem düşük fiyata sıfır araç almışlar hem de km yapmayıp 5 yıl doldurup sonra kat kat kar ederek satma niyeti ile bu araçl arı almışlar. Kimse çıkıp kıskançlık filan demesin gardaş.

Neden bu hırsızlar bu yola başvuruyorlar. Engellinin ailesine belli bir para dahi vermişler.Ve bunu yapanlar kamuda memurdurlar.

Devletimizin vergisini kaçıran bu kurnazları nereye nasıl şikayet edeceğiz fikirlerinizi paylaşabilir misiniz?

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
02 Eylül 2020 08:16

Böyle bir şey yapan varsa elbette yapılan yanlış ve ahlaka aykırı bir durum, hassasiyetiniz dolayısıyla ben şahsım adına teşekkür ederim. Fakat İspatlamak önemli. ispatlayamazsan ki zor gerçekten bunu ispatlamak başınız ağrır. Karşı taraf için ben aracı engelli yararına kullanıyorum demek ve ispatlamak çok basit. Engelli ile beş on kez binip resim video çekse elinde kanıtı olur ama sen nasıl kanitlayacaksin engellinin hiç kullanmadığını?

mikado411
Kapalı
02 Eylül 2020 09:41

Kişilerin trafikte MOBESE kameralarına bakılarak her gün nereden nereye gittikleri kolayca tespit edilebilir. Kendi işinden evine git gel yapan hinoglu hinler yasal boşlukları değerlendiriyorlar.

el.san.z.e.ö., 4 yıl önce

Böyle bir şey yapan varsa elbette yapılan yanlış ve ahlaka aykırı bir durum, hassasiyetiniz dolayısıyla ben şahsım adına teşekkür ederim. Fakat İspatlamak önemli. ispatlayamazsan ki zor gerçekten bunu ispatlamak başınız ağrır. Karşı taraf için ben aracı engelli yararına kullanıyorum demek ve ispatlamak çok basit. Engelli ile beş on kez binip resim video çekse elinde kanıtı olur ama sen nasıl kanitlayacaksin engellinin hiç kullanmadığını?

Mehterun
Aday Memur
02 Eylül 2020 11:07

Hocam kimsenin devletin vergisini kaçırdığı yok. Yasal olarak buna izin verilmiş insanlar değerlendiriyor. Normal birşey. He ahlaken yada vicdanen tartışılabilir mi evet doğruluğu tartışılabilir. Lakin kanunlar önünde söylemleriniz boş lakırdıdan ibarettir.

mikado411
Kapalı
02 Eylül 2020 12:28

Kimsenin yaptığı yok mu gardaş ? Gardaş size diyorum ki net bir şekilde biliyorum diyorum. Yoksa siz de böyle yapanlardan mısınız ?

Adam almis ÖTV den muaf almış sıfır aracı beş yıl kullanıp sonra satacak kârla. Yasaya uygun almış olabilir ama o engelli ailesinin kullanımıyla hiç alakası yok. Onların raporunu kullanarak almışlar.

Mehterun, 4 yıl önce
Hocam kimsenin devletin vergisini kaçırdığı yok. Yasal olarak buna izin verilmiş insanlar değerlendiriyor. Normal birşey. He ahlaken yada vicdanen tartışılabilir mi evet doğruluğu tartışılabilir. Lakin kanunlar önünde söylemleriniz boş lakırdıdan ibarettir.

mikado411
Kapalı
02 Eylül 2020 12:30

Başkaları enayi mi aynı aracı 80-100 bin TL daha pahalı alıyorlar.

Engelli bireyi haftanın bir günü bile bir yere götürdükleri yok ki, zaten kendileri söylüyor raporla daha uyguna getirdik diye.

Mehterun
Aday Memur
02 Eylül 2020 12:50

Hocam sizin anlamak istemediğiniz nokta " Duygusallık başka Yasalar başka " . Siz merhametli , latif ve ince düşünüyor olabilirsiniz. Lakin insanlar yasalar çerçevesinde bunu yapma hakkına muktedir. Bu sebeple gerisi laf-ı güzaftır...
mikado411, 4 yıl önce

Başkaları enayi mi aynı aracı 80-100 bin TL daha pahalı alıyorlar.

Engelli bireyi haftanın bir günü bile bir yere götürdükleri yok ki, zaten kendileri söylüyor raporla daha uyguna getirdik diye.

mikado411
Kapalı
02 Eylül 2020 13:20

Gardaş yasal kılıfa uydurup vergiden kaçanı da maliye yakalar mutlaka. Akrabanın raporuyla aracı al, akrabaya sus payı para ver gönlünü al, beş yıl idare et sonra aracı kâr ile sat gardaş bu kurnazlık ve vatan hainliğidir.

Mehterun, 4 yıl önce
Hocam sizin anlamak istemediğiniz nokta " Duygusallık başka Yasalar başka " . Siz merhametli , latif ve ince düşünüyor olabilirsiniz. Lakin insanlar yasalar çerçevesinde bunu yapma hakkına muktedir. Bu sebeple gerisi laf-ı güzaftır...

hbk_1967
Kapalı
05 Eylül 2020 01:20

bu konuda haklısınız ancak yapacak çok bir şey yok.

dediğiniz gibi bu imkan engelli vatandaş için kolaylık olsun, ailesine belki devletin hediyesi olsun adına yapılan bir indirim ancak, yüzünü görmediği dedesinin adına yahut akrabasının adına alıp bu lüksü yaşanlar elbette var ama devlet bu konuda çok kontrol etmiyor. önceden bu araçları 1. derece haricinde kullanmak yasaktı şu an böyle bir yasakta yok diye biliyorum

mikado411
Kapalı
05 Eylül 2020 08:20

Devlet başka şeylerde kılı kırk yarıyor ama bu konuda ciddi vergi kaçıranların ensesine nedense yapışmıyor. Birileri de bundan nemalaniyor diye mi

hbk_1967, 4 yıl önce

bu konuda haklısınız ancak yapacak çok bir şey yok.

dediğiniz gibi bu imkan engelli vatandaş için kolaylık olsun, ailesine belki devletin hediyesi olsun adına yapılan bir indirim ancak, yüzünü görmediği dedesinin adına yahut akrabasının adına alıp bu lüksü yaşanlar elbette var ama devlet bu konuda çok kontrol etmiyor. önceden bu araçları 1. derece haricinde kullanmak yasaktı şu an böyle bir yasakta yok diye biliyorum

hbk_1967
Kapalı
08 Eylül 2020 08:20

yok hocam hangi konuda kılı kırk yarıyor. araç al sat yapan bir sürü insan var ebesinin ninesinin vekaletiyle, müteahhitlerin bir çoğu aldığın evin yarı fiyatını fatura ediyor, vergi kaçırıyor. ama ufak tefek paralara gelince hemen maaşa haciz koyuyor. yakalaması ve takibi de zor şeyler değil aslında

mikado411, 4 yıl önce

Devlet başka şeylerde kılı kırk yarıyor ama bu konuda ciddi vergi kaçıranların ensesine nedense yapışmıyor. Birileri de bundan nemalaniyor diye mi

917-Short Tail
Genel Müdür
08 Eylül 2020 18:01

Hakikatten hangi müteaahite gidersen git evin tamamına kredi vermiyor,sebep? Sebep çok açık gerçek satış fiyatı belli olmasın.vergi ödemeyeyim. Ellerinden gelse şu rayiç bedel olayı çıkmasa 5bin liraya sattık evi diyecekler neredeyse tapuya.

hbk_1967, 4 yıl önce

yok hocam hangi konuda kılı kırk yarıyor. araç al sat yapan bir sürü insan var ebesinin ninesinin vekaletiyle, müteahhitlerin bir çoğu aldığın evin yarı fiyatını fatura ediyor, vergi kaçırıyor. ama ufak tefek paralara gelince hemen maaşa haciz koyuyor. yakalaması ve takibi de zor şeyler değil aslında

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi