Editörler : crops35

perpere
Kapalı
13 Kasım 2020 15:27

Evet, çok ilginç günler yaşıyoruz. 60 gün sadece bu site-forumda bile yaptıklarımıza tek bir cevap hatta bir harf bile dillendirilmedi. birde 6 aydır olan çabamız ayrı kamu kurumlarındaki amirler, sendikacılar, temsilciler ulaştık anlattık......genç engelli kamu personeli çok dillendirmiyor. Gençliğin verdiği coşku-bekarlık vb durumdan sosyalleşmek gibi algılıyorlar kamu iş hayatını....Tabii işin gerçeği evli, ailesi olan evinde 65 yaş üstü kronik sorunlu bireyleri oln engelli kamu çalışanları pandeminin geniş zamandaki zararlarını daha mantıklı-fiziksel olarak hesaplıyabiliyor.....özellikle 50 yaş üstünde kenara itilmişlik sendromu başlamış bunu görebiliyorum.....

Engelli ve hamilelere uyarıda bulunmıyacağım onlar zaten hep dikkat etmeye çalışıyorlardır....bu yüzden beklenti içine girilmesin....hayata tüm dikkatinizle bağlı kalın kendinizce olan tedbirler ile.

promoon, 3 yıl önce

o bölüme twit atmanın pek çözüm getireceğini sanmıyorum çünkü onca twit arasında bizimkini seçmesi çok zor bir ihtimal

Selçuk Beyy
Aday Memur
13 Kasım 2020 16:23

Kimsenin umrunda değilmişiz bugün net olarak anladım.

promoon
Kapalı
13 Kasım 2020 19:18

bu böyledir işte dostlar,

eli ayağı tutanı, eliyle diliyle toplumun gözünde sempatikleşenleri vezir ederler de,

senin benim gibi, allahın verdiği hastalıklarla hayatını geçiren gönlü zengin ama dünyevi hayatı yoksul insanları böyle alaşağı ederler...

böyle doğmayı ben istememiştim,

bana allah katından bir tercih olarak da sunulmadı bu hastalıklar..

buna rağmen dünyada insanlardan gördüğümüz zulüm, evet zulüm diyorum,

dünya insanının karakterine binaen, değmez...

canlar sağolsun...

Selçuk Beyy, 3 yıl önce
Kimsenin umrunda değilmişiz bugün net olarak anladım.

perpere
Kapalı
14 Kasım 2020 18:34

Ben hayatımı özel sektörde idame ettiriyordum-doğum kaynaklı sorunlarım 1990ların sonunda tavan yapıp 90 lar ve 2010a kadar ameliyat zincilerinde 2 defa körlük atlatarak...vb sebeplerden engelli olmuştum...tabii özel sektör bunu kabul edemiyor iş kaybı zaman kaybı derken özürlüler için ökpss diye bu hükümet dönemi ilk sınav çıkarıldı ve evet sınava girdik çıktık 2.yılı ancak yerleştirildik çünkü 800-1600kişi ancak yerleştiriyorlardı.....Benim hesabıma görede 2011 mi net hatırlamam o yıldan beri yapılan bu sınavda 600-3000kişi yıllık engelli memur atadıysalar sayımız 5000-5000arasıdır geçmez. Ha sonradan engelli olmuş ve sözleşmelileride katıyorlarsa belki 50.000kişiyi toplar.

50.000 engelli çalışanın esamesi tabii ki okunmaz okunmadığınıda biliyoruz. Yaşarak görüyoruz 5510a soktular 657 bile değil. Sadece bizi seçim ve şov malzemesi yapıyorlar o kadar.

promoon, 3 yıl önce

bu böyledir işte dostlar,

eli ayağı tutanı, eliyle diliyle toplumun gözünde sempatikleşenleri vezir ederler de,

senin benim gibi, allahın verdiği hastalıklarla hayatını geçiren gönlü zengin ama dünyevi hayatı yoksul insanları böyle alaşağı ederler...

böyle doğmayı ben istememiştim,

bana allah katından bir tercih olarak da sunulmadı bu hastalıklar..

buna rağmen dünyada insanlardan gördüğümüz zulüm, evet zulüm diyorum,

dünya insanının karakterine binaen, değmez...

canlar sağolsun...

promoon
Kapalı
14 Kasım 2020 19:58

benim de rahatsızlığım yani astımım doğuştan..

türlü ezalar, sıkıntılarla bugüne geldim ama nasıl...

9 yaşında sol alt lobektomi ameliyatı oldum çapa'da, sol akciğerimin alt lobunu aldılar. sonra kulak akıntısına binaen işitme rahatsızlığı peydah oldu ama 2 ameliyatla bile akıntıyı atlatsam da işitme sorunu düzelmedi. bir de buna 2013 yılındaki karşıdan karşıya geçerken ehliyetsiz bir sürücünün arabasının gelip vurmasını eklersek, tuzla biber olur. 26 gün beyin kanaması nedeniyle yoğun bakımda tutuldum. bir de buna zatürre eklendi derken bir de benign trakeal stenoz yani soluk borusu daralmasını eklersek, onun da ameliyatını olmak zorunda kaldım. bu amileyat öncesi başka bir hastanede (ismini vermeyeceğim( bu ameliyat hususunda 6 ay süründürüldüm, o dönemde bimere durumu yazıp ameliyat için yardım istedim fakat neticesinde hastaneden şutlandım. bunları da dile getireyim. şimdi ise yılda 2 defa zatürreye konuk oluyor, nefes darlıkları ve öksürüğün acısıyla zaman geçirmeye çalışıyorum... diyabeti ve hepatit b taşıyıcısı hastalıklarımı da eklersek oohh.. bizde olmayan yok...

gel gör ki liseden 2002 yılında mezun olduğumda 10 yıla yakın bir süredir işsiz dolaştım.. işsiz demekten ziyade iş aradım ama gerek sağlığım, gerekse mezuniyet durumum hasbiyle kapısını çaldığım her yerden eli boş döndüm.. iş de buldum ama azami 6 aylık çalışmışımdır.

2010 yılının temmuz ayında sağlık bakanlığının engelli memur sınavıyla alım yapacağı bilgisi geldi kulağıma, bende o dönem memlekette tatildeyim. raporum da elimde.. dedim umudum yok, olmaz ama ailemin ısrarıyla başvuru yaptım il sağlık müdürlüğüne, sınava girdim 2010 yılı kasım ayıydı.. bir gün il sağlık müdürlüğünün kapısının önünden geçerken bir sorayım dedim ki akıbet ne oldu diye. daha açıklanmamış. peki dedim kaç kişi alacaklar, sadece 4 memur... dedim tamaam.... kazanamam ben bunu boşuna beklemeyelim diye umudumu söndürdüm, o dönem de kpss ye de girmiştim ben en çok ona vermiştim dikkatimi aslında, engelli sınavından umudum yok tabi...

15 ocak 2011 de açıklandı sonuçlar il bazında... ben de bir baktım ki il birincisi olmuşum...

ev panayır yeri, çığlıklar, sevinçler... 10 yıllık bir işsizlik süreci aile umudu kesmişken, allah-ü tealanın kuru toprağı nurlu yağmurlarıyla ışıtmasına şahit olduk...

aradan 10 yıla yakın bir süreç geçtiii. şimdi sağlık bakanlığında tekrar çalışır mısın deseler, 2 kere düşünür fikrimi öyle söylerim.. açtıkları tayin yasakları kalksın zaten başka bir bakanlığa kurumlararası geçiş için başvuruda bulunacağım...

perpere, 3 yıl önce

Ben hayatımı özel sektörde idame ettiriyordum-doğum kaynaklı sorunlarım 1990ların sonunda tavan yapıp 90 lar ve 2010a kadar ameliyat zincilerinde 2 defa körlük atlatarak...vb sebeplerden engelli olmuştum...tabii özel sektör bunu kabul edemiyor iş kaybı zaman kaybı derken özürlüler için ökpss diye bu hükümet dönemi ilk sınav çıkarıldı ve evet sınava girdik çıktık 2.yılı ancak yerleştirildik çünkü 800-1600kişi ancak yerleştiriyorlardı.....Benim hesabıma görede 2011 mi net hatırlamam o yıldan beri yapılan bu sınavda 600-3000kişi yıllık engelli memur atadıysalar sayımız 5000-5000arasıdır geçmez. Ha sonradan engelli olmuş ve sözleşmelileride katıyorlarsa belki 50.000kişiyi toplar.

50.000 engelli çalışanın esamesi tabii ki okunmaz okunmadığınıda biliyoruz. Yaşarak görüyoruz 5510a soktular 657 bile değil. Sadece bizi seçim ve şov malzemesi yapıyorlar o kadar.

perpere
Kapalı
14 Kasım 2020 22:34

Evrt engellilik zor bende engellilik yüzünden Ünide ilk yılımda sınavlarım ameliyaylar ile geçti biryere yerleşme niyetim bile yoktu çünkü mühendislik, tıp vb okumanın mantığı yoktu ki hayatımıjeyfi yaşamam istebdi kör kalacağım için....ilk 5 ine girio hacettepe turizm okuyan numunelerdenim onuda zaten tedavi o bu 6 yılda anca bitirdim,... Özelde fıl ticaret müdürlüpü uluslarası ürün müdürlüğü derken kapıma körlüj fayanfı, teknoloji ve denrysel ameliyatlar derken görmwyi başardım özele başburularda sağlık durumunu ner açıkladım yaru yolda bırakabilirim dediğimde kapıyı gösterildşm yani bende mecbyri sınava girsim ve içişleri bakanlığını tercih ettim saygınlığı vardue diye.... Halbuki tamamen siyasi baskı tırpil, vb bataklığa gömülmüşler kısaca özede ezdiğim tipler başımdakar komik, Türkçesibu ülke gelilmesi çok zor. Engelli gibi yaşamam yansıtmamda bu şarrlar hepimizin sağlığını çalıyor yaşayacak 40yılımız vatsa şimdiden 10a düşmüştür.

promoon, 3 yıl önce

benim de rahatsızlığım yani astımım doğuştan..

türlü ezalar, sıkıntılarla bugüne geldim ama nasıl...

9 yaşında sol alt lobektomi ameliyatı oldum çapa'da, sol akciğerimin alt lobunu aldılar. sonra kulak akıntısına binaen işitme rahatsızlığı peydah oldu ama 2 ameliyatla bile akıntıyı atlatsam da işitme sorunu düzelmedi. bir de buna 2013 yılındaki karşıdan karşıya geçerken ehliyetsiz bir sürücünün arabasının gelip vurmasını eklersek, tuzla biber olur. 26 gün beyin kanaması nedeniyle yoğun bakımda tutuldum. bir de buna zatürre eklendi derken bir de benign trakeal stenoz yani soluk borusu daralmasını eklersek, onun da ameliyatını olmak zorunda kaldım. bu amileyat öncesi başka bir hastanede (ismini vermeyeceğim( bu ameliyat hususunda 6 ay süründürüldüm, o dönemde bimere durumu yazıp ameliyat için yardım istedim fakat neticesinde hastaneden şutlandım. bunları da dile getireyim. şimdi ise yılda 2 defa zatürreye konuk oluyor, nefes darlıkları ve öksürüğün acısıyla zaman geçirmeye çalışıyorum... diyabeti ve hepatit b taşıyıcısı hastalıklarımı da eklersek oohh.. bizde olmayan yok...

gel gör ki liseden 2002 yılında mezun olduğumda 10 yıla yakın bir süredir işsiz dolaştım.. işsiz demekten ziyade iş aradım ama gerek sağlığım, gerekse mezuniyet durumum hasbiyle kapısını çaldığım her yerden eli boş döndüm.. iş de buldum ama azami 6 aylık çalışmışımdır.

2010 yılının temmuz ayında sağlık bakanlığının engelli memur sınavıyla alım yapacağı bilgisi geldi kulağıma, bende o dönem memlekette tatildeyim. raporum da elimde.. dedim umudum yok, olmaz ama ailemin ısrarıyla başvuru yaptım il sağlık müdürlüğüne, sınava girdim 2010 yılı kasım ayıydı.. bir gün il sağlık müdürlüğünün kapısının önünden geçerken bir sorayım dedim ki akıbet ne oldu diye. daha açıklanmamış. peki dedim kaç kişi alacaklar, sadece 4 memur... dedim tamaam.... kazanamam ben bunu boşuna beklemeyelim diye umudumu söndürdüm, o dönem de kpss ye de girmiştim ben en çok ona vermiştim dikkatimi aslında, engelli sınavından umudum yok tabi...

15 ocak 2011 de açıklandı sonuçlar il bazında... ben de bir baktım ki il birincisi olmuşum...

ev panayır yeri, çığlıklar, sevinçler... 10 yıllık bir işsizlik süreci aile umudu kesmişken, allah-ü tealanın kuru toprağı nurlu yağmurlarıyla ışıtmasına şahit olduk...

aradan 10 yıla yakın bir süreç geçtiii. şimdi sağlık bakanlığında tekrar çalışır mısın deseler, 2 kere düşünür fikrimi öyle söylerim.. açtıkları tayin yasakları kalksın zaten başka bir bakanlığa kurumlararası geçiş için başvuruda bulunacağım...

perpere
Kapalı
17 Kasım 2020 14:39

Bugün saat 15:30 daki toplantıda görüşülmek üzere, İstanbul ve Ankaradan 2 milletvekili hamile ve engellilerin covid izni çin sözde not vermişler....neticeyi akşama görürüz. Not vermişler kısmı hoşuma gitmedi gazinodaki kemancıya peçeteden istek gönderiri gibi..... Yazılı talep ricasında dahi resmi yoldan bulunamayan milletvekili tayfası var....Tüm vekiller için yorum yapmayacağım ama böyle not vermiş, whatsaptan yazmış.....böyle millet temsili olmaz.

promoon, 4 yıl önce

diğer bakanlıkların konu hakkında tutumunu bilmiyorum ama sağlık bakanlığının bu konuda gösterdiği tutumu yeri geldiğinde ben de olumsuz biçimde yorumluyorum. Bu idari izin kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler için hayat kurtarıcı nitelikte olacak.. daha doğrusu olacaktı ama halen bakanlığın gösterdiği bu tutum, inatçılıkla vurdumduymazlık arasındaki ince çizgide kalmalarına sebep oluyor. hayır, bu kararın alınması için illa bu hastalıkları yaşayan personellerinin de mi ölmesi gerekiyor.. onu mu bekliyorlar... engellilerin tamamına verdikleri idari izin hakkı o dönemde suistimal edildi bu bir gerçek. çünkü kronik rahatsızlığı bulunmayan engelli memurların, olanlarla durumu bir tutulamaz. bu süreç içinde çok mağdur ediliyoruz ve memurlar.net editörleri de dahil olmak üzere sesimizi duyan yok. demek ki bu başlığı boşuna açmışız, çığlığımızı, gayretimizi duyurmaya çalışmamız boşunaymış...

promoon
Kapalı
17 Kasım 2020 14:46

bir bakalım.. böyle bir şey olması bile bir hareket en azından.. hiç bir şey de olmayabilirdi.. umutlandım inşallah bir şeyler olur..

perpere, 3 yıl önce

Bugün saat 15:30 daki toplantıda görüşülmek üzere, İstanbul ve Ankaradan 2 milletvekili hamile ve engellilerin covid izni çin sözde not vermişler....neticeyi akşama görürüz. Not vermişler kısmı hoşuma gitmedi gazinodaki kemancıya peçeteden istek gönderiri gibi..... Yazılı talep ricasında dahi resmi yoldan bulunamayan milletvekili tayfası var....Tüm vekiller için yorum yapmayacağım ama böyle not vermiş, whatsaptan yazmış.....böyle millet temsili olmaz.

Selçuk Beyy
Aday Memur
17 Kasım 2020 15:26

İnşallah olumlu yönde gelişmeler olur arkadaşlar duam ve umudum bu yönde.
perpere, 3 yıl önce

promoon
Kapalı
17 Kasım 2020 20:00

kronik rahatsızlıkları bulunan engelli memura bir şey çıkmadı arkadaşlar,

dağılabiliriz, bu saatten sonra da umuda gerek yok

Selçuk Beyy, 3 yıl önce
İnşallah olumlu yönde gelişmeler olur arkadaşlar duam ve umudum bu yönde.

perpere
Kapalı
17 Kasım 2020 20:25

Evet çıkmadı bazı arkadaşlara sordum hayırdır diye, Ankaradakilere bana verilen cevap milletvrkilleri aile bakanına not vermiş ama ıda cıvid olduğu için toplantıya katılmamış, ülkeye bak hizaya gel ben engelliyim işime gidiyorum her rarafım temaslı ama aile bakanı video konferans veya temsilcisi sorunları iletemiyor hamile, anne, ve engellilerin kelimesi geçemiyor..... Ciddi mamada şaka gibi yönetim pes dedim....isteğiniz olduğunda beni aramayın memur olarak...muhatabım değilsiniz deyip bende kestirdim. Zaten beklentim yoksürpriz olurdu. Bu arada telefonda akıl vermeye çalıştı zat geneşgede yazışan kodlu hastalıkşardan gidip rapor çıkarsam zatwn idari izinli olurmuşum şaka gibi ısmarlama rapor.... Ben tüm birikimimi sağlıpım iyi olsun engelli değilde normal vatandaş olayım diye yıetınıyorum verdiği akıl süper ötesi.

promoon, 3 yıl önce

kronik rahatsızlıkları bulunan engelli memura bir şey çıkmadı arkadaşlar,

dağılabiliriz, bu saatten sonra da umuda gerek yok

promoon
Kapalı
17 Kasım 2020 20:30

o sana telefonda akıl vermeye çalışan söyle ki bir çok bakanlığın alt kurumlarında e-nabız da risk grubu hakkı tanımadıkları gibi, hakkı olanlara da idari izin vermiyorlar. bunu her sitede dile getiriyorlar zaten.

ben artık bilhassa bu konuda çoğunluğun samimiyetine inanmıyorum ve güvenmiyorum, özellikle söylüyorum bizler ikinci planda değerlendirilmesi gereken dış kapının mandalı değiliz.. öyle isek neden bize memuriyet hakkı sundular. ağlık bakanlığının vizyonu ile icraati arasındaki çelişkiyi kim bize nasıl açıklayacak söyler misiniz.

yoruldum, bu forumda bu bölümde her türlü öncül olmaya çalıştım ama olmadı dostlarım...

benden bu kadar...

perpere, 3 yıl önce

Evet çıkmadı bazı arkadaşlara sordum hayırdır diye, Ankaradakilere bana verilen cevap milletvrkilleri aile bakanına not vermiş ama ıda cıvid olduğu için toplantıya katılmamış, ülkeye bak hizaya gel ben engelliyim işime gidiyorum her rarafım temaslı ama aile bakanı video konferans veya temsilcisi sorunları iletemiyor hamile, anne, ve engellilerin kelimesi geçemiyor..... Ciddi mamada şaka gibi yönetim pes dedim....isteğiniz olduğunda beni aramayın memur olarak...muhatabım değilsiniz deyip bende kestirdim. Zaten beklentim yoksürpriz olurdu. Bu arada telefonda akıl vermeye çalıştı zat geneşgede yazışan kodlu hastalıkşardan gidip rapor çıkarsam zatwn idari izinli olurmuşum şaka gibi ısmarlama rapor.... Ben tüm birikimimi sağlıpım iyi olsun engelli değilde normal vatandaş olayım diye yıetınıyorum verdiği akıl süper ötesi.

perpere
Kapalı
18 Kasım 2020 10:32

Bende bu kadar kandırılacağımı tahmin etmedim, küçük düşürücü -hele sendikaların 0 tepkisi üzücü oldu. Tüm bu yazışmalardan sonrada tek gördüğüm son 3 gündür sosyal medya hesabımın hacklenmeye çalışması. Eski yazılım uzmanı olduğum için ciddi güvenlik sistemi ile mail vb uyarıları sms yoluyla geldiğinden ilgimi çekti saptırmalar meksika veya ABD merkezli.....emekli,engelli bunlara ek sendika ile bakanlığın %3 zammını süper yüksek oranlı lütuf gibi yayınlayan medya kuruluşlarınıda kelime oyunlarını sosyal medyada paylaşmam etkili olmuş. Ben yurtdışında doğdum ve büyüdüm kıbrıs çıkartması 80lerin başındaki ambargoyu yaşamadım....bu kadar baskılayıcı el altından sesi çıkan hesaplan susturulması falan.....komik geliyor bana.... 3 farklı dilde en az 5 milyon siteye istersem sürekli sosyal ağ dahil paylaşım yaparım basit şeyler.....neyin çabasındalar anlam veremiyorum gerçeği söylemek gerekirse. Paşa gibi önlemleri alsınlr hatta nöbetçi hemşire odası gibi kurumlarda nöbetçi odası yapsınlar...hayırmı diyeceğiz çalışmıyacakmıyız.....Şunun şurasında böbreği olmayan,kolu,bacağı, gözü, kulğı, parmakları olmayan buna rağmen varmış gibi canla başla işe dahi servissiz giden memurlarız..... Ciddi manada komik-komikleşen durumlar.

promoon, 3 yıl önce

o sana telefonda akıl vermeye çalışan söyle ki bir çok bakanlığın alt kurumlarında e-nabız da risk grubu hakkı tanımadıkları gibi, hakkı olanlara da idari izin vermiyorlar. bunu her sitede dile getiriyorlar zaten.

ben artık bilhassa bu konuda çoğunluğun samimiyetine inanmıyorum ve güvenmiyorum, özellikle söylüyorum bizler ikinci planda değerlendirilmesi gereken dış kapının mandalı değiliz.. öyle isek neden bize memuriyet hakkı sundular. ağlık bakanlığının vizyonu ile icraati arasındaki çelişkiyi kim bize nasıl açıklayacak söyler misiniz.

yoruldum, bu forumda bu bölümde her türlü öncül olmaya çalıştım ama olmadı dostlarım...

benden bu kadar...

perpere
Kapalı
19 Kasım 2020 14:41

sosyal medyadan sorum https://twitter.com/TolgaPerperek/status/1329377164748263425?s=20

Selçuk Beyy
Aday Memur
19 Kasım 2020 14:54

Arkadaşlar idari izin için genelge yayınlandı ama ne yazıkki Sağlık bakanlığı hariç diyor. Gene kapsamın dışında kaldık

promoon
Kapalı
19 Kasım 2020 15:22

bilmiyorum dostum. arafta bırakıldık ve hala umudumu koruyor Allah büyüktür diyorum.

Selçuk Beyy, 3 yıl önce
Arkadaşlar idari izin için genelge yayınlandı ama ne yazıkki Sağlık bakanlığı hariç diyor. Gene kapsamın dışında kaldık

perpere
Kapalı
19 Kasım 2020 19:31

Engelliler ile ilgili bir genelge yok onu nerden çıkardınz varsa genelge linkini paylaşırmısınız. Sadece 24 haftasındaki hamile ve sağlık bakanlığının kodladığı kronik hastalığı olan ipersoneller için bir yazı mevcut. Bedensel engeli olan vatandaşlarımız ve kamu personeli için engelsşzlik yılı ilan edip 0 atılım yapmak çok az döneme kısmet olur.

Selçuk Beyy, 3 yıl önce

promoon
Kapalı
19 Kasım 2020 20:53

2020/8 ve 2020/11 sayılı genelgeler İçişleri Bakanlığının yazısında ilgi tutuldu ve atıfta bulunuldu ya arkadaş ondan bahsediyor.. Benim kanaatime göre e-nabız üzerinden belirlenen riskli durum raporuna göre izin verecekler..... ki vermeyecekler.... sağlık bakanlığı ve mit gibi kurumlar zaten konunun dışında tutuluyor,

perpere, 3 yıl önce

Engelliler ile ilgili bir genelge yok onu nerden çıkardınz varsa genelge linkini paylaşırmısınız. Sadece 24 haftasındaki hamile ve sağlık bakanlığının kodladığı kronik hastalığı olan ipersoneller için bir yazı mevcut. Bedensel engeli olan vatandaşlarımız ve kamu personeli için engelsşzlik yılı ilan edip 0 atılım yapmak çok az döneme kısmet olur.

promoon
Kapalı
20 Kasım 2020 21:23

arkadaşlar idari izin konusunda twitter'da bastırıyoruz, gözle görülür şekilde hatta fazlasıyla çoğaldık, olumlu sonuçlar alacağız gibi duruyor, sizden ricam desteklerinizi esirgemeyin ve twitter'a gelin ilgili hashtaglarda durumu görün ve paylaşımlarda bulunun...

perpere
Kapalı
22 Kasım 2020 20:23

twitter linki mevcutmu-bugün ağır hasta 4000 i geçti 6000de normal hasta yani günlük 10000lerde ve 130-140üstü ölüm var hala engelliler için bir kelime geçmedi.

promoon, 3 yıl önce

arkadaşlar idari izin konusunda twitter'da bastırıyoruz, gözle görülür şekilde hatta fazlasıyla çoğaldık, olumlu sonuçlar alacağız gibi duruyor, sizden ricam desteklerinizi esirgemeyin ve twitter'a gelin ilgili hashtaglarda durumu görün ve paylaşımlarda bulunun...

Toplam 132 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi