Editörler : Pangaea

Dasboot
Aday Memur
15 Eylül 2020 19:31

işin komiği ben o soruyu sınavda çözemedim hocam ve sırf sabit hız dediği için kafam karıştı çünkü hız işin içine girince hemen zaman değişkenini de düşünmeye başladım tabi soru gitti, tabi sınav sürenin yetmemesi ana neden stress yaptım ama kafamı karıştırmıştı sabit hız denmesi. Bugün merak edip neymiş bu soru diye bi bakayım dedim 2 dakikada çözdüm,işte sınav hali bambaşka

Mmg63, 4 yıl önce
Sabit hız demezse de çözüm değişmeyebilir hocam doğru söylüyorsun ama sabit hız demesi ta tersine problemi kolaylaştırmış yoksa sınav anında bir de hızı falan bulmaya çalışorsan soru çözülmez

Mmg63
Aday Memur
15 Eylül 2020 19:32

Soru yanlış hocam :)
Dasboot, 4 yıl önce

işin komiği ben o soruyu sınavda çözemedim hocam ve sırf sabit hız dediği için kafam karıştı çünkü hız işin içine girince hemen zaman değişkenini de düşünmeye başladım tabi soru gitti, tabi sınav sürenin yetmemesi ana neden stress yaptım ama kafamı karıştırmıştı sabit hız denmesi. Bugün merak edip neymiş bu soru diye bi bakayım dedim 2 dakikada çözdüm,işte sınav hali bambaşka

Dasboot
Aday Memur
15 Eylül 2020 19:35

:D olmaz olsun böyle yol da araba da şoför de

Mmg63, 4 yıl önce
Soru yanlış hocam :)

xpresshero
Genel Müdür
15 Eylül 2020 19:36

Ben bu soruyu boş bıraktım ama soru yanlış değil bana kalırsa.

Sabit hız denmiş soruda. Yakıt tüketiminin değişmemesi için devir saatinin sabit olması lazım, hızın değil.

Burdan şunu anlıyoruz, araç öyle bir araç ki yokuşlarda kendi kendine gaz veriyor gerektiğinde hızlanıyor. Yakıt tüketimi de artıyor haliyle.

Meta55
Şube Müdürü
15 Eylül 2020 19:37

Hız sabit demek, araç yokuş yukarı çıksa da yokuş aşağı inse de sabit hızla gittiği için aldığı yolun değişmeyeceği anlamına gelir. Bu yüzden AB arasında 2x yol alırsa BC arasında x kadar yol alır. Yakıt tüketimi değişmeseydi zaten böyle bir soru kurgusu olamazdı. Cevap : 3

Dasboot
Aday Memur
15 Eylül 2020 19:41

Bu soru sana göre değilmiş kısacası. Anlayamıyorsanız bu kadar açıklamadan sonra hiç zorlamayın derim.

Meta55, 4 yıl önce
Hız sabit demek, araç yokuş yukarı çıksa da yokuş aşağı inse de sabit hızla gittiği için aldığı yolun değişmeyeceği anlamına gelir. Bu yüzden AB arasında 2x yol alırsa BC arasında x kadar yol alır. Yakıt tüketimi değişmeseydi zaten böyle bir soru kurgusu olamazdı. Cevap : 3

alesso
Memur
15 Eylül 2020 19:46

Yahu yazmayayim dedim su basliga ama oyle seyler yaziliyor ki dayanamadim :)

Degerli arkadaslar. Yolun bir kisminda 100kmde tukettigi yakit ortalama 5 lt derken diger kisminda 6 lt demis ve siz halen yakit tuketiminin sabit oldugunu nasil dusunebiliyorsunuz?

Diyorsunuz ki yolun degisimleri bize anlatilsin ki yakit tuketiminin sabit olmadigini anlayalim. Yahu adam sana zaten yakit tuketiminin sabit olmadigini rakamlarla anlatmis daha neyin pesindesin? Ayrica sana soruda 100 kmdeki ortalama yakit miktarini sormus neden 3 u isareliyosun oyleyse? Yakit tuketimi sabit olsaydi her 100 kmde 6 litre yakit tuketmesi gerekmez miydi?

Sana hizini 2 kat arttirdi deyince niye iki kat arttirdi bi yere mi yetismesi lazim acelesi mi var diye sorguluyor musun? Siniftan 5 kiz ayrilinca geriye kalan kisilerin yuzde 50 si erkek olur dediginde kizlarin bir derdi mi vardi niye ayrildilar acaba bunu soruda belirtmesi lazimdi diye sorguluyor musun?

Butun bunlari sorgulamiyorsan sana yolun farkli bolumlerinde yakit tuketiminin farkli oldugunu rakamlarla ifade etmesine ragmen niye bunu sorguluyosun sevgili arkadasim?

Meta55
Şube Müdürü
15 Eylül 2020 20:06

Yokuş yukarı giderken saatte 100 km hızla 3 saat giden araç
Dasboot, 4 yıl önce

Bu soru sana göre değilmiş kısacası. Anlayamıyorsanız bu kadar açıklamadan sonra hiç zorlamayın derim.

Meta55
Şube Müdürü
15 Eylül 2020 20:10

Yokuş yukarı giderken saatte 100 km hızla 3 saat giden bir araç 300 km yol alır, yokuş aşağı saatte 100 km giden araç 3 saat giden bir araç da 300 km yol alır. Yokuş yukarı çıkarken daha çok yakıt tüketirsin, yokuş aşağı inerken daha az yakıt tüketirsin. Cevap : 3

Dasboot
Aday Memur
15 Eylül 2020 20:11

Peki

alesso
Memur
15 Eylül 2020 20:12

OK

Meta55, 4 yıl önce
Yokuş yukarı giderken saatte 100 km hızla 3 saat giden bir araç 300 km yol alır, yokuş aşağı saatte 100 km giden araç 3 saat giden bir araç da 300 km yol alır. Yokuş yukarı çıkarken daha çok yakıt tüketirsin, yokuş aşağı inerken daha az yakıt tüketirsin. Cevap : 3

Blterhan
Aday Memur
15 Eylül 2020 20:28

kalın kafalılar anlamıyor hocam. yokuş yukarı 6 lt ile 6km gidiyorsan yokuş aşağı 5lt ile 5km yol almazsın daha fazla yol alırsın. bir de böyle anlatalım. doğru orantı kuramazsın ararasında.

Meta55, 4 yıl önce

Stockfish
Yasaklı
15 Eylül 2020 21:10

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Hatta bir elin nesi var, vur beline kazmayı.

Meta55, 4 yıl önce

asi insaatcı
Aday Memur
15 Eylül 2020 21:40

sorunun kesinlikle iptal olması gerek arkadaşlar a b c diye şehir mi var Allah aşkına

Kerimhaze
Kapalı
15 Eylül 2020 21:51

yollara 2 ye 1 oranı veren arkadaşlar a b 200 km olsun b c 100km olur? ab arası 100km 6 litre yakıyosa ab yolunda 12litre yakar ab yolunda 12litre yakarsa bc yolunda 6 litre yakmak zorunda kalır bc yolunda 100km de 6 litre yakmış olur. O zaman hani 3 dü ? Bu örnek sizin yollara 2 ye 1 oranı veremeyeceğiniz anlamına gelir.

oguzhaner
Şef
15 Eylül 2020 21:54

Daha ne kadar açık anlatılabilirdi bilemiyorum. Bunu dahi anlamayan da atanamayıversin bir zahmet.

alesso, 4 yıl önce

Yahu yazmayayim dedim su basliga ama oyle seyler yaziliyor ki dayanamadim :)

Degerli arkadaslar. Yolun bir kisminda 100kmde tukettigi yakit ortalama 5 lt derken diger kisminda 6 lt demis ve siz halen yakit tuketiminin sabit oldugunu nasil dusunebiliyorsunuz?

Diyorsunuz ki yolun degisimleri bize anlatilsin ki yakit tuketiminin sabit olmadigini anlayalim. Yahu adam sana zaten yakit tuketiminin sabit olmadigini rakamlarla anlatmis daha neyin pesindesin? Ayrica sana soruda 100 kmdeki ortalama yakit miktarini sormus neden 3 u isareliyosun oyleyse? Yakit tuketimi sabit olsaydi her 100 kmde 6 litre yakit tuketmesi gerekmez miydi?

Sana hizini 2 kat arttirdi deyince niye iki kat arttirdi bi yere mi yetismesi lazim acelesi mi var diye sorguluyor musun? Siniftan 5 kiz ayrilinca geriye kalan kisilerin yuzde 50 si erkek olur dediginde kizlarin bir derdi mi vardi niye ayrildilar acaba bunu soruda belirtmesi lazimdi diye sorguluyor musun?

Butun bunlari sorgulamiyorsan sana yolun farkli bolumlerinde yakit tuketiminin farkli oldugunu rakamlarla ifade etmesine ragmen niye bunu sorguluyosun sevgili arkadasim?

EemPlayer
Yasaklı
15 Eylül 2020 21:57

Hocam cevap 3.75 değildir diye demiyorum 3.75 cevap ama dediğiniz mantıksız çünkü 100 km de ortalama 6 litre yakması a-b arası için geçerli siz burda b-c arası içinde 100 km de 6 litre yakar diyorsun da diyemezsin zaten onu soruyor soruda b-c arasında 100 km de kaç litre yakmalı ki a-c arası ortalama 100 km de 5 litre yakmış olsun diyor dediğinizde mantık hatası olduğunu anlayacaksınızdır zaten ispatlayım derken hatalı bir yorum yapmışsınız :D

Kerimhaze, 4 yıl önce

yollara 2 ye 1 oranı veren arkadaşlar a b 200 km olsun b c 100km olur? ab arası 100km 6 litre yakıyosa ab yolunda 12litre yakar ab yolunda 12litre yakarsa bc yolunda 6 litre yakmak zorunda kalır bc yolunda 100km de 6 litre yakmış olur. O zaman hani 3 dü ? Bu örnek sizin yollara 2 ye 1 oranı veremeyeceğiniz anlamına gelir.

EemPlayer
Yasaklı
15 Eylül 2020 21:58

Gerçi şuan okuyunca bende mantık hatası yapmışım gibi geldi haha neyse ne ya cevap açıklanmış neyin tartışması zaten hala bu :D

EemPlayer, 4 yıl önce

Hocam cevap 3.75 değildir diye demiyorum 3.75 cevap ama dediğiniz mantıksız çünkü 100 km de ortalama 6 litre yakması a-b arası için geçerli siz burda b-c arası içinde 100 km de 6 litre yakar diyorsun da diyemezsin zaten onu soruyor soruda b-c arasında 100 km de kaç litre yakmalı ki a-c arası ortalama 100 km de 5 litre yakmış olsun diyor dediğinizde mantık hatası olduğunu anlayacaksınızdır zaten ispatlayım derken hatalı bir yorum yapmışsınız :D

Kerimhaze
Kapalı
15 Eylül 2020 21:59

hayır hocam cevap 3 diyenler yollara 2 ye 1 oranı veriyolar ben de bu yüzden ab 200 bc 100 km dedim.Bu şekilde verince cevap 3 çıkmıyo.

EemPlayer, 4 yıl önce

Kerimhaze
Kapalı
15 Eylül 2020 22:01

soruda ab yolunda %50 bc yolunda %25 yakıt harcıyo diyor o yüzden ab yolunda 12 yakarsa bc yolunda 6 yakmak zorunda kalır o yüzden 6

EemPlayer, 4 yıl önce

Toplam 119 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi