Editörler :
17 Eylül 2020 18:36   

Eğitim Fakültesi Mezunu İkinci Üniversite

Öncelikle merhabalar. Foruma yeni üye olduğum için doğru kategoriyi seçebildim mi, yazıyı doğru yazabilecek miyim bilmiyorum. Şimdiden bir hatam varsa affola.

Sorum şu: Bir eğitim fakültesi mezunu, açıköğretimden ikinci bir üniversite okuduğunda o bölümün formasyonunu da ayrıca alması gerekiyor mu?

Durumum şu ki Türkçe Öğretmenliği bölümünden 3 sene önce mezun oldum. Henüz atanmadım. Şimdi açıköğretimden ikinci bir bölüm okumak istiyorum. Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünü okuyup bitirirsem 4 sene sonra (henüz atanmamışsam) KPSS ve ÖABT'ye beden eğitimi ile girip atanma ihtimalim var mı? Veya atanmış olursam ve ileride branşımdan sıkıldığımı hissedersem bu diplomayla beden eğitimi öğretmenliğine geçebilir miyim?

Bu bölümü örgün olarak okuyanlar formasyon alıp beden eğitimi öğretmeni olabiliyorlarmış araştırmalarıma göre. Ama AÖF için bir yanıt bulamadım. Zaten ilk kez bu sene öğrenci alacak. Ayrıca bir eğitim fakültesi mezunu ikinci bir üniversite okuyunca onun için formasyon alması gerekiyor mu, gerekmiyor mu sorusunun cevabını da bulamadım. Konu hakkında bilgisi olanlar yanıtlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

18 Eylül 2020 00:24

Metehan A.
Memur

Arkadaşlar sırf bu soruma cevap bulmak için hesap açtım. Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olsun.

18 Eylül 2020 01:09

gecgelenadalet
Aday Memur

Arkadaşlar sırf bu soruma cevap bulmak için hesap açtım. Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olsun.

Metehan A., 1 ay önce - Alıntıya git

Özelinize yazdım hocam.

18 Eylül 2020 12:45

mikado411
Şef

Formasyon almaya gerek yok kesin bilgi.

AÖF ile beden eğitimi öğretmeni olamazsınız kesin bilgi

Kaynak bölümlere bakın

18 Eylül 2020 17:42

Metehan A.
Memur

Formasyon almaya gerek yok kesin bilgi.

AÖF ile beden eğitimi öğretmeni olamazsınız kesin bilgi

Kaynak bölümlere bakın

mikado411, 1 ay önce - Alıntıya git

Emin misiniz hocam? Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünün örgün olarak verildiği üniversitelerin bu bölümle alakalı tanıtım sayfalarında "Formasyon eğitimlerinin ardından Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak çalışabilmektedirler." yazıyor. AÖF mezunlarının, örgün öğretimde aynı bölümü okuyanlarla birebir aynı haklara sahip oldukları da yine birçok yerde yazan bir şey. Yani bu bölümün bu sene AÖF'te açılmasıyla birlikte "Açıktan beden eğitimi öğretmeni olunmaz." savı teorik olarak çürümüş gibi görünüyor.

18 Eylül 2020 17:46

Metehan A.
Memur

Kaynak bölümlere bakıldığında beden eğitimi branşında fakülte bazında yazıldığı ve AÖF de içerisinde yer almadığı için bir muamma çıkıyor ortaya. 4 yıl içerisinde bunu da fakülte yerine bölüm bölüm yazarlarsa ve içerisinde bahsettiğim bölümün ismi yer alırsa atanılabilir mi peki?

18 Eylül 2020 18:39

mikado411
Şef

Kaynak bölümlere bakıldığında beden eğitimi branşında fakülte bazında yazıldığı ve AÖF de içerisinde yer almadığı için bir muamma çıkıyor ortaya. 4 yıl içerisinde bunu da fakülte yerine bölüm bölüm yazarlarsa ve içerisinde bahsettiğim bölümün ismi yer alırsa atanılabilir mi peki?

Metehan A., 1 ay önce - Alıntıya git

Kayna bölümlere bakın , BESYO bünyesinde olma şartı var.

18 Eylül 2020 20:54

Metehan A.
Memur

Evet onu fark ettim bakınca ama bu bölümün AÖF'e girmesi sebebiyle kaynak bölümler güncellenmez mi?

18 Eylül 2020 23:40

admira07
Aday Memur

öğretmenlik için kaynak bölümler bellidir. listeye göre aşağıdaki bölümlerden birisini bitirmeniz gerekiyor. liste değişmişse yada değişirse bilemeyiz. AÖF okumakta sıkıntı yok ancak kaynak bölüm olması lazım.

1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

2. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (*)

3. Spor Bilimleri Fakültesi (*)

4. Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu

Toplam 8 mesaj

ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;