Editörler : swat3410

Esashakkindamutalaa
Aday Memur
19 Eylül 2020 19:13

Hakikaten bir kaç mercii başvurusu yapılması, vatandaşın hakkını araması neden size saygısızlık gibi görünüyor.

Saygı göstermek koşulsuz itaat etmek midir yani sizin için.

Ayrıca hak arama anayasal bir haktır. Kimse tarafından engellenemez. Ben de mesajımda bunu belirttim. Bunu neresi saygısızlık.

İhmal Yolu İle Görevi Kötüye Kullanma ise şikayete tabii olmayan resen soruşturulması gereken bir suçtur zaten. TCK nun Adliye ye karşı suçlar başlığında 270-280 md. suçu bildirmeme ile ilgilidir. Burada da bir suç var ve bunu biliyorsanız bildirmek zorundasınız diyor TCK.

Hal böyleyken saygısızlık nerede?

Neyse iyi forumlar size

sancak8888, 4 yıl önce

Polise saygılı ol.

kilicharun
Şube Müdürü
19 Eylül 2020 19:23

dosya savcılığa sevk edilmiş olsa bile dosyanın durumunu "açık" yapıp, firar kısmını beraat etti olarak değiştirir, sonra yine dosya durumunu "savcılığa sevk edildi" olarak günceller. ama bunu sadece bu suç numarasını veren polis merkezi/şube yapabilir. çok basit bi işlem.

Esashakkindamutalaa
Aday Memur
19 Eylül 2020 19:28

Teşekkür ederim ilginiz için.

İşte bu basit dediğiniz işlemi bir türlü yaptırmadım maalesef ve gerçekten çok yoruldum artık.

kilicharun, 4 yıl önce
dosya savcılığa sevk edilmiş olsa bile dosyanın durumunu "açık" yapıp, firar kısmını beraat etti olarak değiştirir, sonra yine dosya durumunu "savcılığa sevk edildi" olarak günceller. ama bunu sadece bu suç numarasını veren polis merkezi/şube yapabilir. çok basit bi işlem.

kilicharun
Şube Müdürü
19 Eylül 2020 19:33

dosyanın savcılığa sevk edilmiş olması o dosyanın durumunu güncellemeye engel değil, mukayyit arkadaş yeni galiba.
Esashakkindamutalaa, 4 yıl önce

Teşekkür ederim ilginiz için.

İşte bu basit dediğiniz işlemi bir türlü yaptırmadım maalesef ve gerçekten çok yoruldum artık.

20 Eylül 2020 12:00

gecmjs olsun.tamamen polis merkezi ile adliye arasinda bag kurulamasindan kaynaklo.polis merkezi olay sirasinda temin edemedigi sahsi polnete firar olarak giriyor adliyeye yolluyor.savcilik ya talimatla ya da arama kaydi ilr sahsin ifadesini aliyor sorusturmayi sonlandiriyor yada mahkeme sonrasi karar veriliyor.fakat bu sonlanan sorusturma bilgisi tekrar polis merkezine bildirilmiyor.dosya arsive kalkiyor ama polnette halen firar gorunuyrosun.yapacagin sey almis oldugun karari ilgili polis merkezine gitur arsiv sorumlusu fezlekeye ekler o karari kaldirir firari.gebelde cogu polis arkadasimiz bu konuya dikkat etmez.biz gecrn sene firar olan dosyalarimizi adliyeye giderek tek tek sonuclanmis ise ornegini aldik ve firarlarikaldirdik.tabi is yuku cikiyor..ha firar icin sizi polis merkezine goturmesi ise usulsuz ama ekipci arkadaslarda icraat olarak baktig8 icin size o sekilde tutanak tumak zorunda kaliyorlar..
20 Eylül 2020 13:39

Ya arkadaşlar usulsüz usulsüz diyorsunuzda sığ düşünüyorsunuz. Bir şüpheli şahıs düşünelim cinayetten faili firar kaydı girilmiş ve dosyası açık henüz adliyeye fezleke gitmemiş. Sizde ekip sorgusunda bunu gördünüz. Adamı alıp karakola götürmeyecek misiniz? Asıl görevi ihmal bu olur. Olayın savcı talimatında şüphelinin yakalanıp ifadesinin alınması yazınca bırakacakmısınız adamı? Her olayın talimatı farklıdır. Kiminde gözaltına alınması yazar, kiminde ifadesinin alınıp serbest bırakılması yazar, kiminde şahsın yakalanınca tekrar talimat alınması yazar falan filan. Soru soran arkadaşın durumu farkı olabilir mağduriyet yaşamış olabilir. Ama ceraimin detayını, savcının talimatını bilmeden yok kişi hürriyeti yok hukuksuz falan demeyin hiç
20 Eylül 2020 13:45

ya zaten sorun orda yeni ceraim verilmis dosyanin firarina kimsenin bir sey dedigi yok.ama ceraimi verdin suohelinin temin edilmedi adres tespini yaptin il disi.ne yapacaksin dosyayi elinde mi tutacaksin adliyeye yollayacaksin..ben 15 senedir mukayitim diyebilirim.adam 2011 yili firarisini alip getiriyor bana teslim ediyor..ben yetki alip sadece dosyayi gubcelleden kendi insiyatifim ile firari kapatiyorim.ama cogu arkadas bunu yapmiyor...eger dosyayi adli mercide kapanmis birini sirf firar diye bekletirsen usulsuz olur..onum ayrimini yapacaksin..ya sahsi durdugun yerdr ilgili polos merkezini arayacak soracaksin mukayite yoksa adli bir sikayette sorusturma acilmasi isten bile degildir..
DevletEbetMüddet, 4 yıl önce
Ya arkadaşlar usulsüz usulsüz diyorsunuzda sığ düşünüyorsunuz. Bir şüpheli şahıs düşünelim cinayetten faili firar kaydı girilmiş ve dosyası açık henüz adliyeye fezleke gitmemiş. Sizde ekip sorgusunda bunu gördünüz. Adamı alıp karakola götürmeyecek misiniz? Asıl görevi ihmal bu olur. Olayın savcı talimatında şüphelinin yakalanıp ifadesinin alınması yazınca bırakacakmısınız adamı? Her olayın talimatı farklıdır. Kiminde gözaltına alınması yazar, kiminde ifadesinin alınıp serbest bırakılması yazar, kiminde şahsın yakalanınca tekrar talimat alınması yazar falan filan. Soru soran arkadaşın durumu farkı olabilir mağduriyet yaşamış olabilir. Ama ceraimin detayını, savcının talimatını bilmeden yok kişi hürriyeti yok hukuksuz falan demeyin hiç
20 Eylül 2020 13:53

Tamam işte. Önce o ayrımı yapmak lazım. Dosyası açık mı kapalı mı. Ezbere konuşarak hürriyetten yoksun kılma yada usulsüz iş falan söylenmez. Dosyası açık faili firar şüpheliyse yakalayıp götüreceksin savcı talimatına istinaden.. Ben de kapalı olan dosyanın firarı yakalanmalı falan söylemiyorum zaten.
Kurtkaya66-polis, 4 yıl önce
ya zaten sorun orda yeni ceraim verilmis dosyanin firarina kimsenin bir sey dedigi yok.ama ceraimi verdin suohelinin temin edilmedi adres tespini yaptin il disi.ne yapacaksin dosyayi elinde mi tutacaksin adliyeye yollayacaksin..ben 15 senedir mukayitim diyebilirim.adam 2011 yili firarisini alip getiriyor bana teslim ediyor..ben yetki alip sadece dosyayi gubcelleden kendi insiyatifim ile firari kapatiyorim.ama cogu arkadas bunu yapmiyor...eger dosyayi adli mercide kapanmis birini sirf firar diye bekletirsen usulsuz olur..onum ayrimini yapacaksin..ya sahsi durdugun yerdr ilgili polos merkezini arayacak soracaksin mukayite yoksa adli bir sikayette sorusturma acilmasi isten bile degildir..

anamurlu333
Kapalı
20 Eylül 2020 17:56

Aynen kardeşim çok sağol gerekli mercilere ilettim hakaretten 6 yıl 3,Ay ceza aldı

Esashakkindamutalaa
Aday Memur
11 Kasım 2020 09:07

Konuya bir güncelleme yapayım.

Esashakkindamutalaa
Aday Memur
11 Kasım 2020 09:21

Konuya bir güncelleme yapayım.

Tüm başvurularıma rağmen kayıtlar silinmedi.

Her iki kayıtla ilgili hem Cumhuriyet Savcılığı'ndan hem Mahkeme' den muhabere yoluyla yazı gönderildi ancak dikkate alınmadı.

Hatta mahkemeden gönderdiğim yazıya, "şahsın şu lu suçtan faili firar kaydı var. Kaydın silinmesi için ilgili mahkemeden eksik ifadesi ya da adli kontrol kararı olmadığını belirten yazı olmalıdır" minvalinde cevap yazıldı. Oysa bu cevabı yazdıkları yazı, zaten istedikleri mahkemeden yazılmış yazıydı :) Evrak geldiğinde nereden geldiğine bile bakmamışlar bu cevaba göre.

Hem şu şu şekilde şu mahkemeden yazı gelmesi gerek deyip hem de o mahkemeden gelen yazıya gaipten gelmiş gibi aynı cevabı yazmak.... Ne diyim yorum sizin.

Sonuç olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundum. Görevi ihmal yoluyla kötüye kullanmak suçundan.

Savcılık soruşturma başlatmış, polis merkezinden bir memur beni aradı. Kaydı sildiğini şikayet etmeme gerek olmadığını bir karışıklık olduğunu ama düzelttiklerini söyleyip, şikayetçi olmamanın onları zor durumda bıraktığını falan söyledi.

Eee madem bu kadar kolaydı defalarca başvurmama rağmen neden yapmadınız işimi. Neden mahkemeden gelen yazılara bile alakasız cevaplar verdiniz de işi çözmediniz demezler mi adama... Derler derler, görüyorum ki demeye de başlamışlar....

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla

son osmanlı44
Aday Memur
11 Kasım 2020 16:59

Bakınca nasıl hallediliyor
Toplam 32 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi