Editörler : afulutas
19 Eylül 2020 14:08   


Süt izni kullanan personel nöbet tutar mı?

Merhaba arkadaşlar adliyede sözleşmeli olarak çalışıyorum ve günde 3 saat sat iznim var. Yeni nöbet listesinde adım var ancak internette 2 yıl süre ile nöbet tutulamayacağı yazıyor. Bu adalet bakanlığı içinde geçerli midir? Süt izni kullanan personel gece nöbet tutabilir mi?

19 Eylül 2020 14:19

CBS
Şef
Doğumdan sonra 2 yıl boyunca nöbet yazılamaz.
19 Eylül 2020 15:40

İcra Memuruuu
Memur
zaten 6 ay yatıyorsunuz bırakta tutun
19 Eylül 2020 17:45

DwightStifler
Aday Memur
zaten 6 ay yatıyorsunuz bırakta tutun
İcra Memuruuu, 1 ay önce - Alıntıya git

doğumdan sonra 1 sene ücretsiz izne ayrılırlar bi de

birimindeki arkadaşları işleri nasıl yetiştircek düşünmezler

20 Eylül 2020 09:11

kytkbl
Daire Başkanı
mevzuata bak
20 Eylül 2020 14:57

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı

Doğum yapan bayanların hakları kanunda yazılıdır. Kanunda yazılı olan hakları kullanmayı kimse engelleyemez. Bayanlar doğum iznine ayrıldığında kalemdekilerin iş yükü artabilir veya süt iznini kullandıklarında da kalemdeki iş yükü artabilir. Bu, hakkın kullanılmasına engel olmamalıdır.

21 Eylül 2020 13:31

trifaly
Aday Memur

Utanmasanız süt iznini kullanma diyeceksiniz.

24 Eylül 2020 22:27

ecececece
Aday Memur

Çok meraklıysanız siz de doğurun bir tane. Sorumun cevabını arıyorum neyi nasıl yapmam gerektiğini d

24 Eylül 2020 22:35

afulutas
Editor

Çok meraklıysanız siz de doğurun bir tane. Sorumun cevabını arıyorum neyi nasıl yapmam gerektiğini d


ecececece, 4 hafta önce - Alıntıya git

Sorunuzun cevabını şöyle vereyim.

657 sayılı kanunun 101. maddesinde doğum yapan kadın memurun nöbetine ilişkin düzenleme yapılmıştır.

Kanun metni aynen şöyle :

"Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez."

Kanun metni açık. Burada ki gece teriminden güneşin batmasından bir saat sonra ki ve güneşin doğmasından bir saat önce ki zaman dilimini anlayın.

Yani kesinlikle nöbet yazılamaz diye bir durum yok. Hafta sonu güneşin doğmasından bir saat öncesi ile güneşin batmasından bir saat sonra ki zaman dilimi arasında yani gündüz saatlerinde nöbet tutabilirsiniz.

Yine hafta içinde de gündüz saatlerinde nöbet tutabilirsiniz.

Durumu nöbet yazan birime bildirirseniz dikkate alacaklardır.

06 Ekim 2020 15:44

brkats
Aday Memur

Komisyonda çalışmış biri olarak nöbet yazılamaz.

Toplam 9 mesaj