Editörler : hopaliSafak Vaktii
20 Eylül 2020 11:50   

Yönetici
ÖABT Türkçe Öğretmenliği sorularını değerlendirelim

ÖABT Türkçe Öğretmenliği sorularını değerlendirelim

20 Eylül 2020 12:45

blacktulipp
Aday Memur
cevaplarda forum var mıydı
20 Eylül 2020 12:50

türkceögretmeni2020
Aday Memur

ortalama yüksek olur tahminimce

20 Eylül 2020 12:59

alidis
Aday Memur
sorular zor muydu yoksa bana mı öyle geldi
20 Eylül 2020 13:03

türkceögretmeni2020
Aday Memur
sorular zor muydu yoksa bana mı öyle geldi
alidis, 1 ay önce - Alıntıya git

Bazıları çok kolay bazıları çok zordu. Dengeli dağılmamıştı. Acaba bu sene bu kadar zor sınavlarla kaç puanla atamayı düşünüyorlar. 70 falan mı?

20 Eylül 2020 14:43

Metehan A.
Memur

Bana göre anlama ve anlatma teknikleri soruları kolay, dil bilgisi ve dilbilim soruları zor, edebiyat soruları ise ortalamaydı. Eğitim soruları da normalden bir tık zor geldi. Genel olarak zor bir sınav diyebiliriz bana göre ama ortalamanın çok düşeceğini sanmıyorum. Sınavdan çıkanlara sorup bir çıkarım yapmaya çalıştığımızda ortalama düşecek sanıyoruz her sene ama yine benzer seviyelerde kalıyor.

20 Eylül 2020 14:50

adamınbirix
Aday Memur
Geçen seneye göre zordu. Daha çok eleyici soru vardı. Geçen sene 48,5 olan ortalamanın 40-44 bandına düşeceğini düşünüyorum.
20 Eylül 2020 15:25

TürkçeciMert
Aday Memur
sınav bence öabt olduğundan beri olan en zor sınavdı geçen seneki o kolay sınavin ortalamasi 48 se bu seneki ortalama 40 ı gecmez 55 net yapan atanir bence
20 Eylül 2020 16:02

Metehan A.
Memur
sınav bence öabt olduğundan beri olan en zor sınavdı geçen seneki o kolay sınavin ortalamasi 48 se bu seneki ortalama 40 ı gecmez 55 net yapan atanir bence
TürkçeciMert, 1 ay önce - Alıntıya git

40'ın altına düşmesi bence imkansız hocam. İnşallah olur böyle bir şey ama bence çok çok zor.

20 Eylül 2020 18:22

adamınbirix
Aday Memur

40'ın altına düşmesi bence imkansız hocam. İnşallah olur böyle bir şey ama bence çok çok zor.

Metehan A., 1 ay önce - Alıntıya git
zor değil. ben 40-44 derken bile yüksek söyledim. 40ın altına düşmesi kolay ki düşebilir de. bu sınava 17 bin kişi giriyor. herkes çalışıp girmedi. Geçen sene böyle değildi bence, kapsam iyice genişlemiş. 38-40 ortalama gelirse de şaşırmam.
20 Eylül 2020 21:46

Meltemtr
Kapalı

Kolay da vardı zor da. Geçen sene sorulan sorular da vardı. Sizce genel olarak insanlar ne durumda ?

20 Eylül 2020 22:28

TürkçeciMert
Aday Memur

Kolay da vardı zor da. Geçen sene sorulan sorular da vardı. Sizce genel olarak insanlar ne durumda ?

Meltemtr, 1 ay önce - Alıntıya git
geçen senelere göre çok zor bir öabt sınavıydı sınavdan önce 60 net atanır deniyordu ama bence 56-57 netlere yığılma olucak
20 Eylül 2020 22:30

turkceciogrenci
Aday Memur

Zordu ya geçen yıl 61.75 alan kişi 800 küsürlerdeydi. Bu yıl bu netler lüks olacak

20 Eylül 2020 22:36

Meltemtr
Kapalı
geçen senelere göre çok zor bir öabt sınavıydı sınavdan önce 60 net atanır deniyordu ama bence 56-57 netlere yığılma olucak
TürkçeciMert, 1 ay önce - Alıntıya git

Benim anlamadığım bir şey var Geçen sene 78 puan alan biri alandan 8 yanlış yapmış puanı oynamamış, aynı yıl 86 puan alan biri 6 yanlış yapmış puanı 80 e düşüyor. Buradaki kriter ne?

20 Eylül 2020 22:45

Metehan A.
Memur

Benim anlamadığım bir şey var Geçen sene 78 puan alan biri alandan 8 yanlış yapmış puanı oynamamış, aynı yıl 86 puan alan biri 6 yanlış yapmış puanı 80 e düşüyor. Buradaki kriter ne?

Meltemtr, 1 ay önce - Alıntıya git

Hocam inanın buradaki algoritmayı çözebilen yok. Çok ufak farklarla puanında inanılmaz oynamalar oluyor herkesin. Genel olarak yığılmanın olduğu puan aralığından uzaklaştıkça avantajınız artıyor. O yığılmanın altında kalırsanız da puanınız tepetaklak oluyor. Benim 2018'de P10'um 86 iken ÖABT'de yığılmanın birkaç puan altında kaldığım için puanım 72'ye düştü. Birisine bu durumu anlatmaya çalıştığımda ÖABT'den sıfır çektiğimi düşünüyor ama öyle bir şey yok. Sadece ortalamanın bir tık altındaydım. Mesela P10'u 85 ve 80 olan kişiler ÖABT'de aynı neti yaptığında 85 almış olan 80'e düşerken 80 alan 78'e düşüyor. P10'unuz ne kadar yüksekse düşme de o kadar fazla oluyor. O yüzden hep diyorum, kağıt üzerinde ÖABT'nin etkisi %50 gibi görünüyor ama aslında çok daha fazla.

20 Eylül 2020 22:58

Meltemtr
Kapalı

Hocam inanın buradaki algoritmayı çözebilen yok. Çok ufak farklarla puanında inanılmaz oynamalar oluyor herkesin. Genel olarak yığılmanın olduğu puan aralığından uzaklaştıkça avantajınız artıyor. O yığılmanın altında kalırsanız da puanınız tepetaklak oluyor. Benim 2018'de P10'um 86 iken ÖABT'de yığılmanın birkaç puan altında kaldığım için puanım 72'ye düştü. Birisine bu durumu anlatmaya çalıştığımda ÖABT'den sıfır çektiğimi düşünüyor ama öyle bir şey yok. Sadece ortalamanın bir tık altındaydım. Mesela P10'u 85 ve 80 olan kişiler ÖABT'de aynı neti yaptığında 85 almış olan 80'e düşerken 80 alan 78'e düşüyor. P10'unuz ne kadar yüksekse düşme de o kadar fazla oluyor. O yüzden hep diyorum, kağıt üzerinde ÖABT'nin etkisi %50 gibi görünüyor ama aslında çok daha fazla.

Metehan A., 1 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim hocam

20 Eylül 2020 23:24

türkceögretmeni2020
Aday Memur

başlık açıp soruları cevapladım teşekkür eden yok 2 bin görüntülenmede vallahi pes...

21 Eylül 2020 00:14

eşkal-i hayat
Aday Memur

Bu sınavdan çok da ümitli değilim açıkçası o yüzden merhaba 2021 kpss deyip bir dahaki yıla hazırlanmaya başlayacağım inşallah. Öabt de önerebileceğiniz, anlatma tarzını beğendiğiniz sağlam kaynaklar nelerdir acaba?

21 Eylül 2020 10:19

FenasKerim0909
Aday Memur

Forum, klasisizm, miktar zarfı, 8-6-7-5, kültürel farkındalık, tekerleme, bilmece, karikatür, Ömer Seyfettin, Süleyman Çelebi, otumliulesme, ünsüz benzemesi, zerrin, Rıfat ilgaz, hemingway, kafka, Gülten dayı oğlu-şiir, yer tamlayici olarak kullanılmadı, belirtili isim tamlasi değil belirtisiz isim tamlamasi

21 Eylül 2020 10:28

türkceögretmeni2020
Aday Memur

Forum, klasisizm, miktar zarfı, 8-6-7-5, kültürel farkındalık, tekerleme, bilmece, karikatür, Ömer Seyfettin, Süleyman Çelebi, otumliulesme, ünsüz benzemesi, zerrin, Rıfat ilgaz, hemingway, kafka, Gülten dayı oğlu-şiir, yer tamlayici olarak kullanılmadı, belirtili isim tamlasi değil belirtisiz isim tamlamasi

FenasKerim0909, 1 ay önce - Alıntıya git

Zerrin hangi soruydu hatırlamadım. Sıralama sorusunu da hatırlamadım.

21 Eylül 2020 10:35

türkceögretmeni2020
Aday Memur

Zerrin hangi soruydu hatırlamadım. Sıralama sorusunu da hatırlamadım.

türkceögretmeni2020, 1 ay önce - Alıntıya git

Halide Edip olan bir soru mu vardı ben mi yanlış hatırlıyorum:)

Toplam 20 mesaj