Editörler : "eskiyara"Pangaea
20 Eylül 2020 14:21

Polislik mi öğretmenlik mi ?
Hocalarım 5 yıllık polis memurıyum istifa edip öğretmenliğe geçmeyi düşünüyorum. Çalişma sartları olarak tabiki daha rahat ama dez avantajları var mı ?

RattleSnake68
Aday Memur
20 Eylül 2020 15:38

Neden istifa etmek istiyorsunuz ?

rodiva
Genel Müdür
20 Eylül 2020 15:43

bence birsürü dezavantajı vardır ama sizin kararınız. öğrenciyle aranıza görünür bir mesafe koymanız gerekecektir. öğrenciye dokunmak hatta yaklaşmak kesinlikle doğru olmayan davranışlar. (Eski öğretmenlerin bu konuda biraz dikkatsiz ve hatalı davrandıklarını görmüştüm)

neyse ,sözlerinizdede dikkatli olmanız gerekli. çünkü ufacık bir hata herşeyi mahfetmeye yetebilir. yani yaşanmış daha başlamadan biten öğretmenlik hayatları varmış. (katıldığım bir programda söylendi)

bence bu işin bir sürü riski mevcut yalnız burda pek tecrübeli veya bilgili olmayan öğrenciye yakın davrandığını söyleyen ve bu işin uzmanıymış gibi davranan tipler bulabilirsiniz.

prosedürleden uzaklaşmamak ve öğrenciye mesafeli davranın her zaman iyi olacağına inanıyorum.

Enkidu1
Memur
20 Eylül 2020 17:52

4300 lira maaş karşılığında bir ton öğrenci ve veli sorunları, belirli gün ve haftalar, toplantı- tutanak- zümre vb bir ton ıvır zıvırla uğraşmak, tüm bunların üstüne size haftanın tüm günleri canlı ders verilmesine rağmen pazar dahil her gün elinize tutuşturulan 40 kişilik izolasyon listesi gibi angarya işlerle uğraşmak istemiyorsanız uzak durun derim. Dışarıdan göründüğü veya eskiden olduğu gibi değil artık meslek. Ek ders olayı artık tamamen bitmek üzere.

He yok ben bunları sorun etmem, bu meslek çocukluk hayalim diyorsanız ona diyecek lafım yok. Burda benden sonra kim ne yazarsa yazsın doğrusu bunlardır.

ufukbdm23
Aday Memur
20 Eylül 2020 18:11

Öğretmen olabikiyorsan geç tabiki ama. Öğretmenliği de bitirdiler girmek imkansız gibi bisi
20 Eylül 2020 18:21

Öğretmenlikten haftada 2 gün çalışıp pardon "yatıp" en az 7-8 bin maaş aldığını iddia edecek, her konuda mükemmel olmanı bekleyecek, gerekenden hep daha az saygı gösterecekler (öğrenci, öğretmen, veli, idareci, esnaf, eş dost akraba)

Diğer tarafta polislikte tatil/izin günlerin biraz daha ön görülebilir olacak, ek ders gibi işler için yalakalık/strateji gibi işler ile uğraşmayacaksın, maaşın daha insancıl olacak, öğretmen kadar olmasa da yine eleştirileceksin ama hem üniformana hem mesleğine korku ile karışık saygı gösterilecek, kimse yaptığın işi küçümseyemeyecek.

Öğtetmenliğimin ilk senesinde polislik sınavına girmeye niyetlenmiş ama yapmamış biri olarak ben polis olarak devam et derim.

20 Eylül 2020 18:28

Mobildeyim o yüzden yazım hataları olmuş. Bu işler biraz da şans tabi ama. Durumunuza ve beklentilerinize göre değerlendirin.

Örneğin yaş ve istifa sonrası geri dönüş kriterleri gibi. Polislikten öğretmenliğe geçerseniz tekrar pişman olduğunuzda polisliğe geri dönüş nasıl olacak gibi.

Branş da önemli tabi.

20 Eylül 2020 20:26

Ek ders olsa belki öğretmenlik tercih edilebilir ama şu an ekders yok yani 4000 - 4500 tl ile 1 ay geçinmek çok zor hele istanbul fibi kirası yüksek bir şehirdeysen polis maaşı bildiğim kadarıyla çok daha iyi rercih senin yazın 2 ay tatil var ama polislerde bildiğim 1 ay yıllık izin var

derrida
Şube Müdürü
20 Eylül 2020 20:44

Gelirin düşecektir. Öğretmen maaşları, gazetelerde yazdığı gibi asla değil. Zamlı maaşları yazarken benim aldığım maaşla uçurum oluyor arada. Ek derse güvenme, artık ek ders ücreti pek olmuyor. 26 yıllık 1/4 ü öğretmenim, 4863 TL. Ve fark polşskikle gitgide açılıyor. Ben mesleğe başladığımda öğretmenin geliri, hem imamdan, hem hemşireden hem de polisten yüksekti.

sportif44
Genel Müdür
20 Eylül 2020 21:31

Geçmeyi düşünüyorum derken? Kurumlararası geçiş durumu yok, eskiden vardı ama şu an öyle bir atama yapılmıyor bilgin olsun.

2016 hain darbe girişimi sonrasında MEB sözleşmeli öğretmen alımına başladı. Bu aynı zamanda yeniden atama ile kurumlar arası atamanın da sonunu getirdi. O tarihten(Temmuz2016'dan beri) buğüne kurumlar arası yeniden atama yapılmadı.

Ha paşa paşa çalışır kpss puanı alırım diyorsan o başka, branşın nedir?

naz.öğrt
Memur
20 Eylül 2020 21:50

Bence önemli olan hangisini severek yapacağınız. Sizi hangisi mutlu edecekse o meslekle devam etmelisiniz

Private Account
Kapalı
20 Eylül 2020 22:33

öğretmenliği tavsiye ederim. fakat branş çok önemli. onun üzerinden değerlendirirseniz daha isabetli kararlar alabilirsiniz.

Kayaçç
Şef
20 Eylül 2020 22:37

Polisliği tercih ederim.

narniaxx
Kapalı
21 Eylül 2020 11:26

Böyle bir kıyas olmaz. Çalışma şartları açısından düşünmek bile yeter. Öğretmenliğe geçme şansınız varsa geçin. Dezavantaj maaş. Özlük hakları, yer degistirme konularında milli eğitim bakanlığı kesinlikle daha iyi.

malican27
Aday Memur
21 Eylül 2020 12:07

Aksine hocam kesinlikle tavsiye etmem kendi meslegimin içerisinde o kadar çok öğretmenliğe geçmek isteyen var ki . Her şey para falan olmuyo kafa rahatlıgı tatıl daha az stres
Eylülde aşk başkadır, 4 yıl önce

Öğretmenlikten haftada 2 gün çalışıp pardon "yatıp" en az 7-8 bin maaş aldığını iddia edecek, her konuda mükemmel olmanı bekleyecek, gerekenden hep daha az saygı gösterecekler (öğrenci, öğretmen, veli, idareci, esnaf, eş dost akraba)

Diğer tarafta polislikte tatil/izin günlerin biraz daha ön görülebilir olacak, ek ders gibi işler için yalakalık/strateji gibi işler ile uğraşmayacaksın, maaşın daha insancıl olacak, öğretmen kadar olmasa da yine eleştirileceksin ama hem üniformana hem mesleğine korku ile karışık saygı gösterilecek, kimse yaptığın işi küçümseyemeyecek.

Öğtetmenliğimin ilk senesinde polislik sınavına girmeye niyetlenmiş ama yapmamış biri olarak ben polis olarak devam et derim.

sakaya.fırat
Yasaklı
21 Eylül 2020 12:54

Hemsireyim

Öğretmenlerin ve polislerin hangi şartlarda çalıştığı konusunda bilgim var .. kıyaslama yapabilecek kadar

Aynı zamanda hastane polisleriyle beraber mesai yapıyoruz

Polislerde mesai kavramı yoktur , amir şu saatte görev var gel derse gelmek zorundasın .. mesain uzadı şu saate kadar çıkma derse çıkamazsın .. ve yaptığın bu fazladan çalışma için ek ücret verilmez ( yanıldığım nokta varsa duzeltin )

Hemşire haftada 40 saat çalışır bu bile öğretmenlerin neredeyse 3 katı iken ... polis hemsiredende çok çalışır

Öğretmen olursan haftada 15 saat çalışıp maaşını hakedebilirsin

Polisin mesleğini yaparken hayatını kaybetme şansı ogretmeninkinden kat kat fazladır .

Darp edilme , yaralanma ihtimali çok yüksektir

Öğretmen senede en az 2 ay izin kullanır

Polis 1 ay

Polis öğretmenden çok maaş alır ancak

Öğretmenin neredeyse 3 katı fazla çalışarak belki bin , bin 500 lira fazla alıyordur

Öğretmenlikte boş vaktin çok olur , ek ders veya ek iş olanağın olabilir

Ben olsam tereddütsüz öğretmenlik derdim

Kayaçç
Şef
21 Eylül 2020 15:56

"... hayatını kaybetme şansı..!?" lütfen anlatım bozukluğu yapmayalım!? Hayatını kaybetmek bir şans değil, risktir!? Hayatını kaybetme riski ya da tehlikesi, ihtimali olur da şansı olmazz. Hasta yakınınız ameliyathanede ve içeriden çıkan görevliye soruyorsunuz: Durumu nasıl? Cevap manidar : "Efendim hastanızın ölüm şansı yüksek!?" Oldu mu şimdi? Olmadı tabii. Ahh ahh, yoruldum anlatmaktan! ))

sakaya.fırat, 4 yıl önce

Hemsireyim

Öğretmenlerin ve polislerin hangi şartlarda çalıştığı konusunda bilgim var .. kıyaslama yapabilecek kadar

Aynı zamanda hastane polisleriyle beraber mesai yapıyoruz

Polislerde mesai kavramı yoktur , amir şu saatte görev var gel derse gelmek zorundasın .. mesain uzadı şu saate kadar çıkma derse çıkamazsın .. ve yaptığın bu fazladan çalışma için ek ücret verilmez ( yanıldığım nokta varsa duzeltin )

Hemşire haftada 40 saat çalışır bu bile öğretmenlerin neredeyse 3 katı iken ... polis hemsiredende çok çalışır

Öğretmen olursan haftada 15 saat çalışıp maaşını hakedebilirsin

Polisin mesleğini yaparken hayatını kaybetme şansı ogretmeninkinden kat kat fazladır .

Darp edilme , yaralanma ihtimali çok yüksektir

Öğretmen senede en az 2 ay izin kullanır

Polis 1 ay

Polis öğretmenden çok maaş alır ancak

Öğretmenin neredeyse 3 katı fazla çalışarak belki bin , bin 500 lira fazla alıyordur

Öğretmenlikte boş vaktin çok olur , ek ders veya ek iş olanağın olabilir

Ben olsam tereddütsüz öğretmenlik derdim

arteMis 00
Aday Memur
21 Eylül 2020 20:40

bende öğretmenlik yaptım ve bıraktım şuan polislik için uğraşıyorum şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki öğretmenken bir çocuğun herşeyinden her hareketinden sorumlusun senden herşeyi kapıyor yanlış doğru ayırt etmeden ve bunu ailesinin yanında da yapıyor birde ve hangi çocuğun ne yapacağını kestiremiyorsun ufacık bir örnek vereyim öğrencimin biri yemek yerken arkadaşının başından aşagıya ayran dökmüş tabi ailesi geldi ve başımızı şişirdi 50 öğrencinin hangi biriyle ilgileneceksin o kadar ayrıntılı bu çok zor birşey ailelerle uğraşmak çok daha zor elbette polisliğinde çok zor yanları var ama bana çocuklarla uğraşmak çok ağır geldi.. tatil olması çalışma zaanını rahatlığı iyi sanmayın sakın o tatillerde o sınavlar öğrencilerin sürekli arayıp birşey istemesi müdürün işleri toplantılar vs vs bunlarda öğretmenliğin görünmeyen kısımları ama sen bilirisin tabii Allah hakkında hayırlısını eylesin

sakaya.fırat
Yasaklı
21 Eylül 2020 21:07

Evet yanlış izah etmişim

Ancak anlatmak istediğim anlasilmistir degilmi

Ve doğru söylüyorum degilmi

Kayaçç, 4 yıl önce

"... hayatını kaybetme şansı..!?" lütfen anlatım bozukluğu yapmayalım!? Hayatını kaybetmek bir şans değil, risktir!? Hayatını kaybetme riski ya da tehlikesi, ihtimali olur da şansı olmazz. Hasta yakınınız ameliyathanede ve içeriden çıkan görevliye soruyorsunuz: Durumu nasıl? Cevap manidar : "Efendim hastanızın ölüm şansı yüksek!?" Oldu mu şimdi? Olmadı tabii. Ahh ahh, yoruldum anlatmaktan! ))

Kayaçç
Şef
21 Eylül 2020 21:59

mi soru edatını da ayrı yazalım lütfenn.!

sistemlink
Şef
21 Eylül 2020 21:59

Erkekler polis bayanlar öğretmen olsun...ama zaten öyle oluyor diyorsunuz eminin ki :)

Toplam 65 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi