Editörler :
20 Eylül 2020 15:24   

Canlı derste (eba) kendimize ait olmayan materyal kullanırsak sorun olur mu?

merhaba,

internetten beğendiğimiz bir materyali (.pdf veya .ppt veya . word) kullanırsak sorun yaşar mıyız?

bu dediklerim eba üzerinden yapılacak canlı ders görevlendirmeleri için.

20 Eylül 2020 16:34

memoli1988
Aday Memur

vallaha hocam yasak olması için ortada bir sebep yok bence.

20 Eylül 2020 22:25

Yok Hukmunde
Kapalı

Telif hakkı olan yayınlar yasak olabilir.

20 Eylül 2020 23:44

rodiva
Şef

Telif hakkı olan yayınlar yasak olabilir.

Yok Hukmunde, 1 ay önce - Alıntıya git

hocam telif hakları çok geniş bir konu açıkçası. Ama bildiğim kadarıyla yayınlanmış hemen her şey telif hakkına girebiliyor. yani bundan emin değilim ama şunu biliyorum telif hakkı varsa vardır zaten siz onu elde etmek için (eseri hazırlamak dışında) çok özel birşey yapmıyosunuz.

bu sebepten de bir eserin telif hakkı sahibinin var olduğuna ve bu kişinin (varsa) km olduğunu nasıl anlayacağız. Daha doğrusu bir eserin telif hakkı kapsamına girip girmediğini nasıl ayırtedicez.

şu adreste bilgi var : https://www.telifhaklari.gov.tr/Telif-Hakki-Nedir

ancak ben bunun için özel olarak vakit kaybetmek istemiyorum (dediğim gibi telif hakları konusu çok geniş) zaten zaman açısından imkanım olsa kendim hazırlayacam dökümanları ...

21 Eylül 2020 00:10

Yok Hukmunde
Kapalı

Misal Qwerty yayınlarının ticari olarak sattığı bir kitabın PDF'sini dersinizde kullanırsanız iki durum oluşur.

1 telif hakkı ihlali, yayin sahibi sizin dersinizi göremeyeceği için tespit edilmesi zor.

2 reklam. Ogrenciler siz oyle istemesiniz bile o kitabi sizin tavsiye ettiginizi dusunebilirler.

21 Eylül 2020 02:01

rodiva
Şef

arkadaslar sorun çözüldü gibi..

dökümanımı kendim hazırlayacağım. ve çok yüksek ihtimal kullandığım kaynakları referans göstereceğim.

böylece hem telif hakkı sorun olmaz hem de kullanışlı olabileceğini umuyorum

21 Eylül 2020 09:29

Mehker
Şube Müdürü

arkadaslar sorun çözüldü gibi..

dökümanımı kendim hazırlayacağım. ve çok yüksek ihtimal kullandığım kaynakları referans göstereceğim.

böylece hem telif hakkı sorun olmaz hem de kullanışlı olabileceğini umuyorum

rodiva, 4 hafta önce - Alıntıya git

Telif hakkı yine sorun olur, be sefer de hazırladığınız dökümanda izinsiz alıntı yapmışsınız derler...

Hocam kısacası telif hakkı olayına girilirse bu işin içinden çıkılmaz, siz bence istediğiniz kaynağı derste kullanın, bir şey olma ihtimali çok çok düşük, zaten internette açık açık yayınlanan ve her tarafa yayılmış ders içerikleri için telif hakkı sor un olamaz

Toplam 6 mesaj