Editörler : Lanet
16 Kasım 2020 17:49

Someone else mi o
Aday Memur

(...)Yediği silleler ve çektiği azaplar yüzünden, sadece tekme atana değil, tüm dünyaya nefret duyguları besleyenlerden olmamalısın. Çünkü ilerde onlar da, en az kendilerine çektirenler kadar alçak olurlar.

16 Kasım 2020 18:29

Someone else mi o
Aday Memur

Gururlu kimseler kendileri için büyük üzüntüler yaratırlar...

Emily bronte, uğultulu tepeler

28 Kasım 2020 00:42

Someone else mi o
Aday Memur

...

"Çok, pek çok mutluyum; ama gene de yeterince mutlu değilim. İçimdeki mutluluk, bedenimi öldürüyor, ama ruhumu doyuramıyor.?

28 Kasım 2020 01:08

Someone else mi o
Aday Memur

Evim bana dedi ki: ?Beni bırakıp gitme, çünkü senin geçmişin bende yaşıyor.?

Ve yol, ?Hadi düş peşime, çünkü ben senin geleceğinim,? dedi.

Bense evime ve yola diyorum ki: ?Benim ne geçmişim var, ne de geleceğim. Eğer burada kalırsam, bir gidiş vardır kalışımda; yok, oraya gidersem eğer, gidişimde de bir kalış olacak. Çünkü, her şeyi değiştirebilen sevgi ve ölümdür yalnızca.?

Halil cibran, kum ve köpük

28 Kasım 2020 01:20

Someone else mi o
Aday Memur

Eğer kış, ?Bahar yüreğimdedir,? deseydi, ona kim inanırdı.

29 Kasım 2020 00:19

Someone else mi o
Aday Memur

Bir insan kendini sınırladığı ölçüde sonsuzluğa da yaklaşmış demektir

01 Aralık 2020 00:55

Someone else mi o
Aday Memur

Dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz.

Stefan zweig, satranç

01 Aralık 2020 00:58

Zeynes
Kapalı

Dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz.

Stefan zweig, satranç

Someone else mi o, 10 ay önce - Alıntıya git

En beğendiğim.

01 Aralık 2020 01:00

Someone else mi o
Aday Memur

İnsan bir şey bekliyordu, sabahtan akşama kadar bekliyordu ve hiçbir şey olmuyordu. İnsan tekrar tekrar bekliyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan bekliyor, bekliyor, bekliyordu, düşünüyor, düşünüyordu, şakakları ağrımaya başlayana kadar düşünüyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan yalnız kalıyordu. Yalnız. Yalnız.

01 Aralık 2020 01:01

Someone else mi o
Aday Memur

En beğendiğim.

Zeynes, 10 ay önce - Alıntıya git

Zeynesim, amok koşucusu da aklımda ve sırada

01 Aralık 2020 01:02

Zeynes
Kapalı

İnsan bir şey bekliyordu, sabahtan akşama kadar bekliyordu ve hiçbir şey olmuyordu. İnsan tekrar tekrar bekliyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan bekliyor, bekliyor, bekliyordu, düşünüyor, düşünüyordu, şakakları ağrımaya başlayana kadar düşünüyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan yalnız kalıyordu. Yalnız. Yalnız.

Ben de kendimi bi odaya hapsedilmiş hissetmiştim. Ne marifet.

01 Aralık 2020 01:06

Someone else mi o
Aday Memur

Ben de kendimi bi odaya hapsedilmiş hissetmiştim. Ne marifet.

Zweig de en çok buna şaşırıyorum tanıdık hisleri öyle alelade gibi görünen düz bir şekilde ama aynı zamanda daha önce hiç ifade edilmemiş bir şekilde anlatıyor ki hem beğeniyorsun hem şaşırıyorsun

01 Aralık 2020 01:09

Zeynes
Kapalı

Zweig de en çok buna şaşırıyorum tanıdık hisleri öyle alelade gibi görünen düz bir şekilde ama aynı zamanda daha önce hiç ifade edilmemiş bir şekilde anlatıyor ki hem beğeniyorsun hem şaşırıyorsun

Zweig de ilgimi çeken bir diğer konu hikayelerinin önemli bi kısmı kötü sonla bitiyor kendi hayatı gibi.

01 Aralık 2020 01:16

Someone else mi o
Aday Memur

Olağanüstü bir gece hariç o da o kadar yapmacık bi mutlu son ki zoraki olduğu belli belki kendi sonu için mutluluğu düşünemediğinden o kadar ütopik kalmış kitabın sonu

Bi de bazı kitaplarında hep aynı ruh halinden bahsediyor, manevi doyumsuzluk mu dersin başka bi şey mi bilmem ama anladığını biliyorum

01 Aralık 2020 01:24

Zeynes
Kapalı

Zaten kendisinin konumu tam olarak olağanüstü bir gece kitabındaki karakter bana kalırsa. Ben kadınları bu kadar iyi anlayan birine henüz denk gelmedim. Bu bile doyum noktasına ulaştığının emaresi. Savaş da tuzu biberi olmuş bu doyum noktasının. Çok anlamak ya tam inancı ya da inançsızlığı getiriyor herhalde.

04 Aralık 2020 00:07

Someone else mi o
Aday Memur

Çeşit çeşit insanla tanıştım, henüz bir arkadaş bulamadım. İnsanlara neyim itici geliyor, bilmiyorum; çok kişi benden hoşlanıp ilişki kuruyor, ancak çok kısa bir yolu birlikte gitmek, beni incitiyor. İnsanların burada nasıl olduklarını sorarsan, yanıtım şu olur: her yerdeki gibi! Bu insansoyu denen, pek tekdüze bir şey. Pek çoğu, zamanın en büyük bölümünü sırf yaşamak için harcıyor ve kalan bir parçacık özgürlükten de öylesine korkuyor ki, ondan kurtulmak için elinden geleni yapıyor. Ey, insan yazgısı!

Goethe, genç werther'in acıları

04 Aralık 2020 00:10

Someone else mi o
Aday Memur

Zaten kendisinin konumu tam olarak olağanüstü bir gece kitabındaki karakter bana kalırsa. Ben kadınları bu kadar iyi anlayan birine henüz denk gelmedim. Bu bile doyum noktasına ulaştığının emaresi. Savaş da tuzu biberi olmuş bu doyum noktasının. Çok anlamak ya tam inancı ya da inançsızlığı getiriyor herhalde.

Karakterlerin , hayata dair manevi doyumsuzluğundan daha doğrusu açlığından bahsediyordum hepsinde bir anlamdırma çabası var

04 Aralık 2020 00:20

Someone else mi o
Aday Memur

Eşit olmadığımızı ve olamayacağımızı biliyorum; ama bence, saygınlık bulmak için, sözde ayaktakımından uzak durması gerektiğini sananla, yenilmekten korktuğu için düşmandan kaçan alçak arasında bir ayrım yok.

15 Aralık 2020 00:57

Someone else mi o
Aday Memur

İnsanın yaratıcı ve araştırıcı gücünü kapatan sınırlamalara bakınca; bütün edimlerin, zavallı varlığımızı uzatmaktan başka hiçbir işe yaramayan ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik olduğunu görünce, sonra da araştırmanın belli noktalarından duyulan avuntunun sadece düşsel bir tevekkülden başka bir şey olmadığını, zira arasına sıkışıp kalınan duvarlar renkli biçimler ve ışıklı umutlarla çizilmekte - bütün bunlar, Wilhelm, beni dilsiz yapıyor. İçime kapanıp, bir dünya buluyorum!

15 Aralık 2020 01:45

Someone else mi o
Aday Memur

...

Hiçbir şey canımı, insanların, özellikle de her türlü sevince en fazla açık olabilecekleri yaşamlarının baharındaki genç kişilerin, birbirlerine eziyet etmelerinden, üç günlük ömürlerinde birbirlerine surat edip, israflarının bir daha yerine konamayacağını iş işten geçtikten sonra fark etmelerinden daha fazla sıkmıyor.

Toplam 50 mesaj