Editörler : supporters.
21 Eylül 2020 21:25

3. Tik'ten Kaç Gün Sonra Tez Savunulur

Merhaba, üçüncü tikten kaç gün sonra tezi savunabilir? Bazı kişiler 3.5 yılda bitiriyor. Hemen sonra savunmak mümkün mü? Ya da bir ay sonra falan?

biyolog0505
Daire Başkanı
21 Eylül 2020 22:11

Ben toplamda 33 ayda doktorayı bitirdim. Ders aşamasında teze başladığımdan ayrıca tez projemin sağlam olmasından dolayı biraz hızlı olmuştu. Enstitü erken bitirme gerekçesi dilekçesi istedi 36 aydan az zamanda bitiriyirum diye, yazdım onaylandıı ve muzun oldum. 3. tikten hemen sonraydı.

Yabız
Aday Memur
21 Eylül 2020 22:13

Teşekkürler hocam. Bence de bitmeli. Eğer çalışma bittiyse ne diye bekleyelim ki?

biyolog0505
Daire Başkanı
21 Eylül 2020 22:40

Hiç merak etme, bir dilekçeye bakıyor, eğer üniversiten zorunlu doktora formasyon veriyorsa, ve sen onları verdiysen, ders aşaması, tez bittiyse olay bitmiştir. Sonradan sorun falan da etmiyorlar 9 sene oldu bak ben bu sene doçent ünvanını da aldım. Sadece tez yayınlarında projeye teşekkür etmeyi ve hocanı yayına eklemeyi es geçme naçizane tavsiyemdir.

Yabız, 4 yıl önce

Teşekkürler hocam. Bence de bitmeli. Eğer çalışma bittiyse ne diye bekleyelim ki?

Yabız
Aday Memur
21 Eylül 2020 22:46

Çok teşekkür ederim hocam. Sağ olun.

Sinansabah
Kapalı
22 Eylül 2020 11:00

Ders aşaması kaç dönem sürüyor? Bir dönemde 4 ders alıp 2 dönemde ders aşamasını bitirebilirmiyim?

29 Eylül 2020 15:23

Cevap verecek bir babayiğit aranıyor?

biyolog0505
Daire Başkanı
29 Eylül 2020 15:47

Ders aşamasının ne kadar sürdüğü üniversiteden üniversiteye, enstitüden enstitüye değişiklik gösterebilir. Tamamlaman gereken kredi çokta önemli değil (ders aşaması zaten çok önemli bir süreç değil, hatta şahsi fikrimce gereksiz), bazı enstitüler 4 dönemde bitireceksin diyebiliyor, kimileri de demiyor. Bu yüzden en sağlıklı bilgiyi öğrenci işleri verebilir size. Benim mezun olduğum üniversitede doktora için 2 dönem olan ders aşaması uygulanıyor iken, çalıştığım üniversitede bu 4 dönem örneğin.

Sinansabah, 4 yıl önce

Ders aşaması kaç dönem sürüyor? Bir dönemde 4 ders alıp 2 dönemde ders aşamasını bitirebilirmiyim?

acadex
Aday Memur
29 Eylül 2020 19:18

Sayın hocalarım merhaba,

Benimde bu konuda sorum var, 4. yarıyılda yeterliliğe girdikten sonra her dönem tez1 tez2 tez3 tez4 şeklinde ders olarak müfredata koyulmuş, her dönem bunlara yazılıp tike girebiliyoruz ama bazı universitelerde 120 akts olarak tez e bir kez ders kaydı yaptıktan sonra 3 tik e girip bitirebiliyorsunuz burada enstitü karar alıp bu süreyi kisaltabilir mi illa yeterlilik sonrası 2 yıl beklemek zorundayimim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Çok teşekkür ediyorum simdiden

Sinansabah
Kapalı
30 Eylül 2020 03:39

Teşekkür ederim.

biyolog0505, 4 yıl önce

Ders aşamasının ne kadar sürdüğü üniversiteden üniversiteye, enstitüden enstitüye değişiklik gösterebilir. Tamamlaman gereken kredi çokta önemli değil (ders aşaması zaten çok önemli bir süreç değil, hatta şahsi fikrimce gereksiz), bazı enstitüler 4 dönemde bitireceksin diyebiliyor, kimileri de demiyor. Bu yüzden en sağlıklı bilgiyi öğrenci işleri verebilir size. Benim mezun olduğum üniversitede doktora için 2 dönem olan ders aşaması uygulanıyor iken, çalıştığım üniversitede bu 4 dönem örneğin.

ahmettaspinar
Aday Memur
30 Eylül 2020 11:02

biyolog0505, 4 yıl önce

Ben toplamda 33 ayda doktorayı bitirdim. Ders aşamasında teze başladığımdan ayrıca tez projemin sağlam olmasından dolayı biraz hızlı olmuştu. Enstitü erken bitirme gerekçesi dilekçesi istedi 36 aydan az zamanda bitiriyirum diye, yazdım onaylandıı ve muzun oldum. 3. tikten hemen sonraydı.

biyolog0505
Daire Başkanı
30 Eylül 2020 15:06

En çok deniliyor burada en az diye bir ibare görmedim.

ahmettaspinar, 4 yıl önce

Hocam habere göre artık 8 yarıyıl yani 4 sene geçirmek zorundayız sanırım.

https://www.yenisafak.com/gundem/yuksek-lisans-ve-doktora-sartlari-duzenlendi-2454527#:~:text=Doktora%20program%C4%B1%2C%20bilimsel%20haz%C4%B1rl%C4%B1kta%20ge%C3%A7en,s%C3%BCresi%2012%20yar%C4%B1%20y%C4%B1l%20olacak.

muhcamci
Daire Başkanı
30 Eylül 2020 15:57

Arkadaşlar doktorada ders aşaması YÖK tarafından belirlenmiş en fazla 4 dönem, sonrasında atılırsın. Size tavsiyem 2 dönemde bitirin. Bölümünüz sizi 4 dönemde bitecek demesine bakmayın. 3. veya 4. dönemde bir dersten kalırsın veya programın zorunlu dersini almadığın ortaya çıkar v.s. kimse gözünün yaşına bakmaz Estitü seni öğrencilikten atar. Aynı durum y.lisans (3 yıl) ve doktora (6yıl) azami süreleri içinde geçerli. Tezi hazır olduğu halde hocasına güvenip teslim etmeyen, azami süreden dolayı okuldan atılan y.lisans öğrencileri var (Azami süreden dolayı henüz doktora öğrencisi atılan yok çünkü yönetmelik çıkalı henüz 6 yıl dolmadı). İnanın hocalar hiçbir şey yapmıyor/yapamazda, "ben de bilmiyordum kem kum" derler en fazla. Çoğu hoca hayatında yönetmelik okumamıştır. Siz okuyun kendinizi sağlama alın. Enstitüye göre tüm sorumluluk sizde, danışman hocanın sorumluluğu olsaydı bile sizin için bir şey değişmez siz gene okuldan atılırsınız. Danışman hocanıza da en fazla sözlü uyarı yaparlar. Geleceğinizi kimsenin eline bırakmayın.

Sinansabah
Kapalı
01 Ekim 2020 13:00

Muhcamci verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Benimde niyetim iki dönemde ders aşamasını bitirip, doktora yeterlilik sınavına girmek. Doktorada seminer dersine önem veriliyor mu? Yani gelişi güzel hazırlanan semineri kabul ediyorlar mı?

biyolog0505
Daire Başkanı
01 Ekim 2020 14:02

Sen özel bir durumun genel yorumlanmasını istemişsin, dikkat eden olur etmeyen olur. Seminerler hatırladığım kadarıyla 2 tane doktora aşamasında, daha seminerden kalan öğrenci ben şahsen görmedim fakat eleştirilerin bazen dozu fazla olabilir hatta bazı hocalar yerin dibine bile sokabilir öğrenciyi. Özetle değişir bu durumlar, naçizane tavsiyem ne çok profosyonel olsun ne de çok kötü doktora için bu yeter. Profosyonel olursa çok soruya kötü olursa çok eleştiriye açık olur dengede tutmak gerekir diye düşünüyorum.

Sinansabah, 4 yıl önce

Muhcamci verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Benimde niyetim iki dönemde ders aşamasını bitirip, doktora yeterlilik sınavına girmek. Doktorada seminer dersine önem veriliyor mu? Yani gelişi güzel hazırlanan semineri kabul ediyorlar mı?

Sinansabah
Kapalı
01 Ekim 2020 18:16

Biyolog0505 Teşekkür ederim yaptığın değerlendirme için. Tavsiyeni dikkate alacağım inşallah.

biyolog0505, 4 yıl önce

Sen özel bir durumun genel yorumlanmasını istemişsin, dikkat eden olur etmeyen olur. Seminerler hatırladığım kadarıyla 2 tane doktora aşamasında, daha seminerden kalan öğrenci ben şahsen görmedim fakat eleştirilerin bazen dozu fazla olabilir hatta bazı hocalar yerin dibine bile sokabilir öğrenciyi. Özetle değişir bu durumlar, naçizane tavsiyem ne çok profosyonel olsun ne de çok kötü doktora için bu yeter. Profosyonel olursa çok soruya kötü olursa çok eleştiriye açık olur dengede tutmak gerekir diye düşünüyorum.

sinem-sinem
Kapalı
09 Aralık 2021 03:18

Merhaba, bu tiklerle ilgili bir sey de ben sormak istiyorum. Toplam 4 tane tik yaptım. 1-2 ay sonra tezimi savunacağım bir aksilik çıkmazsa. O yüzden rapor vermek istemiyorum. Ancak son tik'in üzerinden çok zaman geçti. Enstitüler 3'ten sonra bu duruma bakıyor mu acaba genelde. Kayıt silme gibi bir eğilimleri var mi?

Someone0606
Memur
09 Aralık 2021 15:00

1 gün sonra bile sunabilirsiniz benim bildiğim

akkilci
Aday Memur
04 Nisan 2022 12:36

Merhabalar,

Doktora programı 7. dönemin içerisindeyim ve tezimi enstitüye teslim etmiş bulunmaktayım.Gerekli tüm dersleri, yeterliliği, semineri ve 4. TİK i sunmuş olmama rağmen bana mezun olamayacağımı, 8. yarıyılı beklemem gerektiği dolayısı ile savunma tarihi alamayacağımı belirttiler.

Doktora yaptığım üniversitenin lisansüstü yönetmeliğinde;

"Doktora programı, bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç tezli yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın sekiz yarıyıl olup azami tamamlama süresi on iki yarıyıl; ? ibaresi yer almakta. Bazı arkadaşlarımızın belirttiği gibi en az ibaresi yer almamasına rağmen, bağlı olduğum enstitü 8 yarıyıldan önce bitiremeyeceğimi belirterek tez savunmasına almıyorlar.

Hukuğa görüş sorulmuş olmasına rağmen en az ibaresi yer almamasına rağmen yönetmelikte yazan sürenin asgari süre olduğunu belirtmiş. Kısacası mezun etmemek için her türlü yol denenmiş.

Halbuki aynı ibarenin lisans eğitiminde de yer almakla birlikte dört yıllık fakülte / yüksekokulların erken mezunlar verdiklerini de aynı dilekçemde de belirtmiş olmama rağmen yine kabul etmediler.

YÖK asgari ibaresini koymamış, fakat o yönetmelikte olanın asgari olduğu iddia ediliyor. Bunun aksine ülkemizde yaklaşık 30-35 üniversite YÖK'ün çerçeve yönetmeliğinde yer alan ibarede açık bulmuş olacak ki 3 yıl gibi ibareleri eklemişler. Bizim yönetmeliğimizde YÖK'ün yönetmeliğinin 1e1 aynısı.

Ayrıca "Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim öğretim gören öğrencilerin Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği?nde yer alan yüksek lisans veya doktora programına ilişkin yeterlikleri sağlamaları şartıyla anılan yönetmelikte belirlenen azami sürelerden önce mezun olmasına engel hüküm bulunmadığı" YÖK tarafından belirtilmiş olmasına rağmen yine orada asgari ibaresi bulunmuyor dediler.

Resmen başarılı öğrenciyi takdir edecekleri yerde cezalandırıyorlar.

Böyle bir durumda olan bir arkadaşımız var mı? Yazılı herhangi bir dayanağı paylaşma şansınız olursa çok memnun olurum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim çünkü 2 dönem boşuna bekletiyorlar...

akkilci
Aday Memur
04 Nisan 2022 12:38

Bu arada konu başlığı ile uygun olması için; 4. TİK'imi Ocak 2022'de verdim.

donurh
Daire Başkanı
07 Nisan 2022 15:46

Hocayı yayına eklemek ne demek? Açıkça ahlaksızlığı mı öneriyorsun herkesin önünde? Sen bu yozluklarla ve yaltaklanmalarla doçent olmuşsun anlaşılan, hakkında gerekli yerlere şikayet işlemlerine başlıyorum.

biyolog0505, 4 yıl önce

Hiç merak etme, bir dilekçeye bakıyor, eğer üniversiten zorunlu doktora formasyon veriyorsa, ve sen onları verdiysen, ders aşaması, tez bittiyse olay bitmiştir. Sonradan sorun falan da etmiyorlar 9 sene oldu bak ben bu sene doçent ünvanını da aldım. Sadece tez yayınlarında projeye teşekkür etmeyi ve hocanı yayına eklemeyi es geçme naçizane tavsiyemdir.

Toplam 43 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi