Editörler :
21 Eylül 2020 21:25   

3. Tikten kaç gün sonra tez savunulur

Merhaba, üçüncü tikten kaç gün sonra tezi savunabilir? Bazı kişiler 3.5 yılda bitiriyor. Hemen sonra savunmak mümkün mü? Ya da bir ay sonra falan?

21 Eylül 2020 22:11

biyolog0505
Şube Müdürü

Ben toplamda 33 ayda doktorayı bitirdim. Ders aşamasında teze başladığımdan ayrıca tez projemin sağlam olmasından dolayı biraz hızlı olmuştu. Enstitü erken bitirme gerekçesi dilekçesi istedi 36 aydan az zamanda bitiriyirum diye, yazdım onaylandıı ve muzun oldum. 3. tikten hemen sonraydı.

21 Eylül 2020 22:13

Yabız
Aday Memur

Teşekkürler hocam. Bence de bitmeli. Eğer çalışma bittiyse ne diye bekleyelim ki?

21 Eylül 2020 22:40

biyolog0505
Şube Müdürü

Teşekkürler hocam. Bence de bitmeli. Eğer çalışma bittiyse ne diye bekleyelim ki?

Yabız, 4 hafta önce - Alıntıya git

Hiç merak etme, bir dilekçeye bakıyor, eğer üniversiten zorunlu doktora formasyon veriyorsa, ve sen onları verdiysen, ders aşaması, tez bittiyse olay bitmiştir. Sonradan sorun falan da etmiyorlar 9 sene oldu bak ben bu sene doçent ünvanını da aldım. Sadece tez yayınlarında projeye teşekkür etmeyi ve hocanı yayına eklemeyi es geçme naçizane tavsiyemdir.

21 Eylül 2020 22:46

Yabız
Aday Memur

Çok teşekkür ederim hocam. Sağ olun.

22 Eylül 2020 11:00

Sinansabah
Memur

Ders aşaması kaç dönem sürüyor? Bir dönemde 4 ders alıp 2 dönemde ders aşamasını bitirebilirmiyim?

29 Eylül 2020 15:23

hakanvaryemez
Şef

Cevap verecek bir babayiğit aranıyor?

29 Eylül 2020 15:47

biyolog0505
Şube Müdürü

Ders aşaması kaç dönem sürüyor? Bir dönemde 4 ders alıp 2 dönemde ders aşamasını bitirebilirmiyim?

Sinansabah, 4 hafta önce - Alıntıya git

Ders aşamasının ne kadar sürdüğü üniversiteden üniversiteye, enstitüden enstitüye değişiklik gösterebilir. Tamamlaman gereken kredi çokta önemli değil (ders aşaması zaten çok önemli bir süreç değil, hatta şahsi fikrimce gereksiz), bazı enstitüler 4 dönemde bitireceksin diyebiliyor, kimileri de demiyor. Bu yüzden en sağlıklı bilgiyi öğrenci işleri verebilir size. Benim mezun olduğum üniversitede doktora için 2 dönem olan ders aşaması uygulanıyor iken, çalıştığım üniversitede bu 4 dönem örneğin.

29 Eylül 2020 19:18

acadex
Aday Memur

Sayın hocalarım merhaba,

Benimde bu konuda sorum var, 4. yarıyılda yeterliliğe girdikten sonra her dönem tez1 tez2 tez3 tez4 şeklinde ders olarak müfredata koyulmuş, her dönem bunlara yazılıp tike girebiliyoruz ama bazı universitelerde 120 akts olarak tez e bir kez ders kaydı yaptıktan sonra 3 tik e girip bitirebiliyorsunuz burada enstitü karar alıp bu süreyi kisaltabilir mi illa yeterlilik sonrası 2 yıl beklemek zorundayimim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Çok teşekkür ediyorum simdiden

30 Eylül 2020 03:39

Sinansabah
Memur

Ders aşamasının ne kadar sürdüğü üniversiteden üniversiteye, enstitüden enstitüye değişiklik gösterebilir. Tamamlaman gereken kredi çokta önemli değil (ders aşaması zaten çok önemli bir süreç değil, hatta şahsi fikrimce gereksiz), bazı enstitüler 4 dönemde bitireceksin diyebiliyor, kimileri de demiyor. Bu yüzden en sağlıklı bilgiyi öğrenci işleri verebilir size. Benim mezun olduğum üniversitede doktora için 2 dönem olan ders aşaması uygulanıyor iken, çalıştığım üniversitede bu 4 dönem örneğin.

biyolog0505, 3 hafta önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim.

30 Eylül 2020 11:02

ahmettaspinar
Aday Memur

Ben toplamda 33 ayda doktorayı bitirdim. Ders aşamasında teze başladığımdan ayrıca tez projemin sağlam olmasından dolayı biraz hızlı olmuştu. Enstitü erken bitirme gerekçesi dilekçesi istedi 36 aydan az zamanda bitiriyirum diye, yazdım onaylandıı ve muzun oldum. 3. tikten hemen sonraydı.

biyolog0505, 4 hafta önce - Alıntıya git
30 Eylül 2020 15:06

biyolog0505
Şube Müdürü

Hocam habere göre artık 8 yarıyıl yani 4 sene geçirmek zorundayız sanırım.

https://www.yenisafak.com/gundem/yuksek-lisans-ve-doktora-sartlari-duzenlendi-2454527#:~:text=Doktora%20program%C4%B1%2C%20bilimsel%20haz%C4%B1rl%C4%B1kta%20ge%C3%A7en,s%C3%BCresi%2012%20yar%C4%B1%20y%C4%B1l%20olacak.

ahmettaspinar, 3 hafta önce - Alıntıya git

En çok deniliyor burada en az diye bir ibare görmedim.

30 Eylül 2020 15:57

muhcamci
Aday Memur

Arkadaşlar doktorada ders aşaması YÖK tarafından belirlenmiş en fazla 4 dönem, sonrasında atılırsın. Size tavsiyem 2 dönemde bitirin. Bölümünüz sizi 4 dönemde bitecek demesine bakmayın. 3. veya 4. dönemde bir dersten kalırsın veya programın zorunlu dersini almadığın ortaya çıkar v.s. kimse gözünün yaşına bakmaz Estitü seni öğrencilikten atar. Aynı durum y.lisans (3 yıl) ve doktora (6yıl) azami süreleri içinde geçerli. Tezi hazır olduğu halde hocasına güvenip teslim etmeyen, azami süreden dolayı okuldan atılan y.lisans öğrencileri var (Azami süreden dolayı henüz doktora öğrencisi atılan yok çünkü yönetmelik çıkalı henüz 6 yıl dolmadı). İnanın hocalar hiçbir şey yapmıyor/yapamazda, "ben de bilmiyordum kem kum" derler en fazla. Çoğu hoca hayatında yönetmelik okumamıştır. Siz okuyun kendinizi sağlama alın. Enstitüye göre tüm sorumluluk sizde, danışman hocanın sorumluluğu olsaydı bile sizin için bir şey değişmez siz gene okuldan atılırsınız. Danışman hocanıza da en fazla sözlü uyarı yaparlar. Geleceğinizi kimsenin eline bırakmayın.

01 Ekim 2020 13:00

Sinansabah
Memur

Muhcamci verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Benimde niyetim iki dönemde ders aşamasını bitirip, doktora yeterlilik sınavına girmek. Doktorada seminer dersine önem veriliyor mu? Yani gelişi güzel hazırlanan semineri kabul ediyorlar mı?

01 Ekim 2020 14:02

biyolog0505
Şube Müdürü

Muhcamci verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Benimde niyetim iki dönemde ders aşamasını bitirip, doktora yeterlilik sınavına girmek. Doktorada seminer dersine önem veriliyor mu? Yani gelişi güzel hazırlanan semineri kabul ediyorlar mı?

Sinansabah, 3 hafta önce - Alıntıya git

Sen özel bir durumun genel yorumlanmasını istemişsin, dikkat eden olur etmeyen olur. Seminerler hatırladığım kadarıyla 2 tane doktora aşamasında, daha seminerden kalan öğrenci ben şahsen görmedim fakat eleştirilerin bazen dozu fazla olabilir hatta bazı hocalar yerin dibine bile sokabilir öğrenciyi. Özetle değişir bu durumlar, naçizane tavsiyem ne çok profosyonel olsun ne de çok kötü doktora için bu yeter. Profosyonel olursa çok soruya kötü olursa çok eleştiriye açık olur dengede tutmak gerekir diye düşünüyorum.

01 Ekim 2020 18:16

Sinansabah
Memur

Sen özel bir durumun genel yorumlanmasını istemişsin, dikkat eden olur etmeyen olur. Seminerler hatırladığım kadarıyla 2 tane doktora aşamasında, daha seminerden kalan öğrenci ben şahsen görmedim fakat eleştirilerin bazen dozu fazla olabilir hatta bazı hocalar yerin dibine bile sokabilir öğrenciyi. Özetle değişir bu durumlar, naçizane tavsiyem ne çok profosyonel olsun ne de çok kötü doktora için bu yeter. Profosyonel olursa çok soruya kötü olursa çok eleştiriye açık olur dengede tutmak gerekir diye düşünüyorum.

biyolog0505, 3 hafta önce - Alıntıya git

Biyolog0505 Teşekkür ederim yaptığın değerlendirme için. Tavsiyeni dikkate alacağım inşallah.

Toplam 15 mesaj