Editörler : F16 Gökçen
22 Eylül 2020 23:05

Boşandık 1 çocuğumuz var, 1 kavgamız var

Herkese Merhaba

Yaklaşık 4 yıl önce evlendim.

Evliliğimizin ilk anları tartışmayla başladı.

Her şey çok kötü değildi ancak her şey çok kötü oldu.

Bir çocuğumuz ( erkek ) oldu. Şuan 33 aylık.

Haklı haksız konularına girmeden kısaca anlatmak istiyorum. Evlilik ilişkimiz yürümedi , birbirimizi çok yıprattık medeniyetten uzaklaştık. ikimizde mutsuzduk. geçen sene boşandık. anlaşarak boşandık. iki buçuk yıl süren evlilik 40 yıl gibi geçti. boşandıktan sonra eski eşim çocuğumu 70 gün bana göstermedi. hayatımda ilk defa bu kadar acı çektim. çocuk sahibi olan belki empati kurabilir. çocuğumla 70 günden sonra görüştüğümde çocuğum beni tanımadı. Mahkeme kararı vardı ama çocuğu almak için icra ekibi ve polisleri göndermek vicdanen kolay olmuyor. sabrettim sadece. sonra görüşmeler kısmen düzene girdi. Eski eşimin ailesi beni tehdit etti. anlaşmalı olarak boşanmıştık ama sanki her şeyin sorumlusu bendim. Şuan çocuğumu hafta içi 5 saat ve pazar günü saat 10:00 - 20:00 saatleri arasında görüyorum ve zamanı dolu dolu geçiriyoruz. Çocuk yanımda çok mutlu.

Sakin bir hayatım var. kimseyle görüşmüyorum. işimle meşgulum. 36 yaşındayım bu arada. başka bir evlilik düşünmüyorum. AMA içimden bir şeyler koptu. hayat enerjim bitti. sabah uykularım kaçtı. çocuğumu az görüyorum bu beni mutsuz ediyor. eski eşim çocuğu bana göstermeme eğiliminde. sürekli bu stress var. eski eşime dair özlemlerim ve sevgim yok .tükettik. nefrete dönüştü.

şuan sakin geçiyor. çocuğumuz haricinde asla konuşmuyoruz.

ben bir kadınla bir ilişki istemiyorum bir evlilik istemiyorum. ama sırf çocuğumuz arada kalmasın ve onun mutluluğu için eski eşimle tekrar bir araya gelmeli miyim ? birbirimize karşı herhangi bir sevgi kalmadı ama sırf çocuğumuz için saygı çerçevesinde bir ilişki kurulabilir mi ? bunu çok düşünüyorum . sizce ne yapmalıyım

özge-bilge
Aday Memur
23 Eylül 2020 01:03

Elbette kurulur,öfkelerinizi bir tarafa bırakın çocuğunız büyüdükçe aslımda en büyük kaybı en büyük acıyı onun yaşamış olduğunu göreceksinz.eksik büyüdüğünü,onun için anne baba ve çocuk üçlüsünün ne kadar anlamlı olduğunu ve bunu hiç tatmamış olmanın onu be kadar üzdüğünü göreceksiniz.o noktada malesef insan kendini sorguluyor,acaba ben değişsem karşımdakide değişirmiydi diye...çocuğunuz için son bir adım atmanızı öneriyorum...elbette tüm evlilikler hayat boyu sürecek diye bir kaide yok ama her zaman son bir şans verilmeli...umarım çocuğunuz için ikinizde çok doğru kararlar alırsınız..saygılar

frankwilliam
Aday Memur
27 Eylül 2020 16:56

tarafların evlilik kararı vermeden çok dikkatli düşünmeleri gerekmektedir. Lakin iyi bir boşanma kötü bir evlilikten iyidir. tarafların üzülmeden boşanmaları çocuğun psikolojisi için daha iyidir. Boşanma malaesef uzun ve zor bir süreçtir. Avukatsız takibi de tarafları maddi manevi yıpratmaktadır.. Boşanma kararı vermeye hazır olunduğunda yasal süreç işlemeye başlayacaktır. Boşanma sürecini burada uzun uzadıya anlatmayacağım lakin boşanma tazminattan nafakaya velayetten mal paylaşımına kadar çok fazla sonuçları olan uzmanlık gerektiren ve alanında uzman avukatla takip edilmesi gereken bir süreçtir.

https://www.duranhukuk.com/2017/06/kayseri-bosanma-avukat-bosanma.html

ütopyadan
Müsteşar
27 Eylül 2020 20:33

Tekrar bir araya gelseniz ne degisecek ki. Ikiniz de ayni insanlarsiniz.

28 Eylül 2020 01:15

Siz isteseniz bile eski eşiniz bu duruma nasıl bakacak bundan emin değilsiniz. Bence sizin açınızdan problem yok yeniden evlenseniz de mutsuzluk garanti evlenmeseniz de.. bu memlekette kaç aile çocuğu için boşanmadan yıllar geçiriyor birlikte.. Sizin açınızdan mantıklı.. Çocuk açısından kesinlikle mantıklı ve gerekli, geri kalıyor eski Eşiniz..

çetin2148
Aday Memur
28 Eylül 2020 05:30

Anlaşamıyorsanız ayrılın. Ayrılık dünyanın sonu değil. Çocuk da kendi başının çaresine bakar mecburen. Akıllı birileri olsanız zaten doğru işler yapardınız. Bir araya gelip çocuğun başını yakmayın. Olurda biriyle evleneceksen çıkarın olmadan sevebiliyorsan evlen. Hayatta kimse değişmez menfaati için değişiyormuş gibi gözükür sorunlarda ordan çıkar.

EGN-
Daire Başkanı
28 Eylül 2020 05:35

Aile içindeki sıkıntıyı elbette bilmiyor, bir şey demek bize düşmez şu an ama, Allah için kurulan evliliğin, bir takım uyuşmazlık nedeniyle boşanma eylemine itmesi ve gerçekleşmesi Arş-ı Ala'nın titremesi demektir ve Rabbimizin razı olmadığı bir iştir. Çünkü,

Boşanmak demek, Şeytan'ın istediği hedefine ulaşması demektir!

Boşanmak, Allah ve Rasulu'nun erkeğin kadına, kadının erkeğe emanet edildiğini bilip emanete sahip çıkılmadığı demektir.

Boşanmak demek, yüce kitabımıza baktığımızda, peygamber eşlerin peygambere ve dine yaptığı zülmden haber edip, peygamberlerin tebliğ ettiği kavimlere karşı beddua ettiğini bize haber edip, aynı peygamberlerin kadınlara beddua ettiğini değil, sabrettiğini ve evliliklerini devam ettirdiklerini haber etmektedir.

Uzun uzadıya yazmak mümkündür hocam. Sizin içinde bulunduğunuz durumları anlatan nice kitaplar yazıldı, nice kıymetli insanlar konferans, nice profesörler tespitlerde bulundular.

Ben size, bir saatlik bir video paylaşacağım. Bu videoyu lütfen dinleyin ve gerekirse buradan ya da özelim kapalı ama özelden ulaşın. Hem sizin hem de boşandığınız eşiniz hata yapmıştır, şeytanın tuzağına düşmüş, şeytanı güldürmüş ve başardım diyerek bir kez daha kibirlenmesini sağlamıştır.

Video linkini alt bölüme bırakıyor, lütfen dinleyin ve tekrar görüşelim diyorum. Size bu konuda anlatacaklarım vardır güzel kardeşim. Bu başlığı takibe alıyor, sizden haber beklediğimi de bilmenizi istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=wRtkXj__tTc

MEBAK
Daire Başkanı
28 Eylül 2020 09:23

nefret geçicidir,sevgi kalıcı.nefret sevginin üstünü örtüp onu görünmez kılan bir toz tabakası gibidir ve rüzgarın tozu süpürdüğü gibi yıllar da nefreti süpürür.eğer içinizde birbirinize karşı gerçi sevgiden parçalar kalmışsa zamanla gün yüzüne çıkacaktır zaten.o hisleri tekrar hissetmeden barışma yoluna girmenizi tavsiye etmem.iki çocuk babasıyım ve çocuklarıma çok düşkünüm.evliliğimizin ilk zamanlarında eşimle kavgalarımızdan birinin sonucunda çocuğumu bir hafta görmemiştim.istisnasız işten eve gelip de çocuğumu görmediğim her akşam ağlıyordum.bu yüzden çocuk konusundaki ızdırabınızı çok iyi anladığımdan emin olabilirsiniz.ama sevgiyi iki taraflı hissetmeden sırf çocuk için barışmanız sizi daha köyü bir kopmaya sürükleyebilir.çocuğunuzla bütün zamanlarınızı dolu dolu geçirin.yokluğunuzda çocuk sizi özlesin,istesin.ve bu arada da varsa o nefret tozunun altında yatan bir sevgi,onu ortaya çıkarmaya çalışın.eğer başarırsanız bu kez de eski eşinizin nefretini kırıp sevgisini ortaya çıkarmaya çalışın.tabii varsa...umarım vardır...

bitte023
Aday Memur
28 Eylül 2020 13:52

Döflf
EGN-, 4 yıl önce

Aile içindeki sıkıntıyı elbette bilmiyor, bir şey demek bize düşmez şu an ama, Allah için kurulan evliliğin, bir takım uyuşmazlık nedeniyle boşanma eylemine itmesi ve gerçekleşmesi Arş-ı Ala'nın titremesi demektir ve Rabbimizin razı olmadığı bir iştir. Çünkü,

Boşanmak, Allah ve Rasulu'nun erkeğin kadına, kadının erkeğe emanet edildiğini bilip emanete sahip çıkılmadığı demektir.

Boşanmak demek, yüce kitabımıza baktığımızda, peygamber eşlerin peygambere ve dine yaptığı zülmden haber edip, peygamberlerin tebliğ ettiği kavimlere karşı beddua ettiğini bize haber edip, aynı peygamberlerin kadınlara beddua ettiğini değil, sabrettiğini ve evliliklerini devam ettirdiklerini haber etmektedir.

Uzun uzadıya yazmak mümkündür hocam. Sizin içinde bulunduğunuz durumları anlatan nice kitaplar yazıldı, nice kıymetli insanlar konferans, nice profesörler tespitlerde bulundular.

Ben size, bir saatlik bir video paylaşacağım. Bu videoyu lütfen dinleyin ve gerekirse buradan ya da özelim kapalı ama özelden ulaşın. Hem sizin hem de boşandığınız eşiniz hata yapmıştır, şeytanın tuzağına düşmüş, şeytanı güldürmüş ve başardım diyerek bir kez daha kibirlenmesini sağlamıştır.

Video linkini alt bölüme bırakıyor, lütfen dinleyin ve tekrar görüşelim diyorum. Size bu konuda anlatacaklarım vardır güzel kardeşim. Bu başlığı takibe alıyor, sizden haber beklediğimi de bilmenizi istiyorum.

iMAJJJ TURK
Yasaklı
28 Eylül 2020 14:39

kari koca olayina aileler karisiyor ya ona ayar oluyorum. hem evlenmeden once evlen yuva kur diye tuttururlar sonra evlenince. 2 taraf icinde soyluyorum. yok gelin soye..gelin tarafi da yok damat tarafi soyle boyle... sen esinle konus tekrar cocuk icin birarada olmaya calis. gecmis olsun

10bin-bal10cuk
Şube Müdürü
28 Eylül 2020 16:58

Bitmiş tükenmiş bir evliliğe yeniden başlanmalı mı diye sormuşsunuz ama içinizde hiçbir şey kalmamış sırf çocuk için de tekrar aynı kişiyle evlenme pişmanlığı yasarsınız diye düşünüyorum. Çocuk için bir araya gelmek de mantıksız. Çocuk küçük yaşta o ortamdan uzaklaştığı için şanslı. İlerleyen yıllarda bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Mutsuz bir aile ortamında büyümektense ayrılmış ebeveynlerinin olması daha mantıklı. Bu güne kadar tekrar birleşen çiftlerin %95'i tekrar ayrılıyor..

Manugi95
Memur
28 Eylül 2020 17:44

Buna benzer şeyler çevremde çok var. Artık kimse kimsenin kahrını çekmiyor. Böyle yapmanızı tavsiye ediyorum diyemem. Ama ben olsam şöyle yapardım diyebilirim.

Geçimin olmadığı, huzursuz ve mutsuzluğun hakim olduğu bir ortamda yetişen çocuktan hayır geleceğini düşünmüyorum. Süreci akşına bırakın. Eski eşinizle bir süre görüşmeyin ama daha sonrasında çocuğunuzun istikbali için bazı konularda uzlaşın. Çocuğunuzun bir karakteri olacak bu karakteri yoğuracak sizsiniz. Bazı temel ilkeler belirleyin ve uzlaşın. Eğer bu ilkeleri benimseyip çocuğunuzu büyütebilirseniz çocuğunuz büyüyüp ileri ele aldığında sizi birleştirebilir. Bu sefer kuralları koyan ve uygulayan çocuğunuz olur. Tabi ki bu söylediklerim ikiniz de yeniden evlememişseniz. geçerli olabilir.

Bu bahsettiğim başlangıç ilkelerini tam olarak oluşturup uygulayamazsanız ilerleyen zamanlarda çocuğunuz sıkıya gelince babasından annesine orada sıkıntıya gelince babasından annesine kaçar. Sizi bir güzel kullanır ve sizde çok güzel kullandırırsınız. Ortayada şımarık veledin teki çıkar.

Çok yakın bir akrabam uzlaşma ile boşandı. Kadın çok iyi eğitim almış ve iyi bir kariyer sahibi birisiydi. Çocuğunun eğitimi için ve kendi işi doğrultusunda çocuğunu babasından uzaklaştırmak için Fransa'ya kaçırdı. Çocukta şuan sıkıntılar var. Çocuk daha 10 yaşında ama bence durum kötü.

Uzaktan bakarsanız Annesi EURO kazanıyor. Çocuk 1 senede Fransa'da Fransızca'yı çözdü. Akıllı bir çocuk ama elma ile armutu ayırt etmelik eğitimi yok. Neyse bu kadar açıklama bence yeter.

mustafaakgl
Aday Memur
28 Eylül 2020 23:36

Küçük yaşta boşanmış bir ailenin çocuğu ve şu an kendi ailesini kurmuş ve bir çocuk babası olarak söyleyebilirim ki yıkılmış bir evin üstüne tekrar ev koyulmaz. Birbirinize bu saatten sonra zulüm değil şifa olmalısınız. Artık sizin bozulmamak üzere bir ortak noktanız var; çocuğunuz. Annem ben ve kardeşim boşanma sonucunda farklı bir ile göçmüştük. Ben o zamanlar neyin ne olduğunu bilmeden büyüdüğüm için babama düşman büyümüştüm, yıllarca görüşmemiştim. Fakat yaşamaya, hayatın ne olduğunu anlamaya başladıkça onunda farklı bir dünyası olduğu farklı bir karakteri olduğunu anladım. Onu haklı olarak değil de bunun gerekli olduğunu anladım. Hep bu boşanmanın çok hayırlı bir iş olduğunu ve benim yolumu değiştirdiğini düşünmüş ve buna inanmıştım. Lalettayin olarak siz böyle düşünüyorsunuz fakat bazen olmaz, akışa bırakmak gerek. Siz olsanız da olmasanız da o çocuk kendi yaşantısını kendi tayin edecek. Eski de olsa eşinize saygı gösterin, 9 ay bir çocuğu karnında taşımak onu doğurmak öyle kelimelere sığdırılıp çocuğumuz oldu bu evlilikten diyecek kadar kısa ve öz değil. O da zor zamanlar geçiriyor zira sizde. Sabır ve zaman gerek hele ki acı en çok gerek. Pişmek için. Saygılar

Salinta
Genel Müdür
29 Eylül 2020 09:07

dışardan bakan gözün buna yorum yapması çok doğru değil ama sizin iş olmaz artık

birderbeder
Aday Memur
29 Eylül 2020 09:48

Babanızla şimdi görüşüyor musunuz

mustafaakgl, 4 yıl önce
Küçük yaşta boşanmış bir ailenin çocuğu ve şu an kendi ailesini kurmuş ve bir çocuk babası olarak söyleyebilirim ki yıkılmış bir evin üstüne tekrar ev koyulmaz. Birbirinize bu saatten sonra zulüm değil şifa olmalısınız. Artık sizin bozulmamak üzere bir ortak noktanız var; çocuğunuz. Annem ben ve kardeşim boşanma sonucunda farklı bir ile göçmüştük. Ben o zamanlar neyin ne olduğunu bilmeden büyüdüğüm için babama düşman büyümüştüm, yıllarca görüşmemiştim. Fakat yaşamaya, hayatın ne olduğunu anlamaya başladıkça onunda farklı bir dünyası olduğu farklı bir karakteri olduğunu anladım. Onu haklı olarak değil de bunun gerekli olduğunu anladım. Hep bu boşanmanın çok hayırlı bir iş olduğunu ve benim yolumu değiştirdiğini düşünmüş ve buna inanmıştım. Lalettayin olarak siz böyle düşünüyorsunuz fakat bazen olmaz, akışa bırakmak gerek. Siz olsanız da olmasanız da o çocuk kendi yaşantısını kendi tayin edecek. Eski de olsa eşinize saygı gösterin, 9 ay bir çocuğu karnında taşımak onu doğurmak öyle kelimelere sığdırılıp çocuğumuz oldu bu evlilikten diyecek kadar kısa ve öz değil. O da zor zamanlar geçiriyor zira sizde. Sabır ve zaman gerek hele ki acı en çok gerek. Pişmek için. Saygılar

mustafaakgl
Aday Memur
29 Eylül 2020 10:15

Evet görüşüyoruz.
birderbeder, 4 yıl önce

Babanızla şimdi görüşüyor musunuz

birderbeder
Aday Memur
29 Eylül 2020 12:25

Geçmişte babanızla görüşmemeniz ve babanıza karşı beslediğiniz duyguların bugün babanızla olan baba-oğul ilişkisine zararı oldu mu veya oluyor mu ? cevaplamak zorunda değilsiniz. selamlar

mustafaakgl, 4 yıl önce
Evet görüşüyoruz.

mutluluk elimizde
Aday Memur
29 Eylül 2020 17:00

öncelikle merhaba,

postunuzu okudum ve inanın üzüldüğüm tek şey evladınız. evlilik olur, yürür ve yürümez, ayrılık olur veya olmaz falan filan. hayatta insanın başına her şey geliyor. nasıl bir anlaşmazlık oldu aranızda bilmiyorum fakat siz siz olun evladınızı asla ve asla yalnız bırakmayın. bunu annesi babası bebekken ayrılmış ve babaya karşı pek olumlu düşünmeyen ama baba özlemi de çeken biri olarak yazıyorum. ben de şu an evliyim ve 16 aylık bir kızım var. gelecek günler ne gösterir bilmem ama kızımın asla babaya hasret büyümesini istemem. lütfen bu konuyu iyi düşünün. evladınız sizin en değerliniz çünkü.

mustafaakgl
Aday Memur
29 Eylül 2020 19:58

Bu insanın karakteristiği ile alakalı yetişirken, büyürken, olgunlaşırken biliyorsunuz insanda bir baba modeli oluşuyor ve bu model kimi zaman dede kimi zaman amca kimi zamansa dayı oluyor. Benim çevremde böyle şeyler yoktu yani babamla çocukken çok fazla vakit geçirmiştik. Yani kendisi pazarcıydı ve bir çok ilden mal almaya giderdi. Beni de pek çok zaman yanında götürmüş ne bileyim araba sürmeyi, zorlukların nasıl üstesinden geleceğimi öğretmişti. Yani baba rol modeli zaten babamda olduğu için benim için o ilişki aslında hiç bozulmamış sadece belirli bir zaman aralığında bu ilişki baskılanmıştı. Bu benim karakteristiğimle alakalı bir durum çevremde gördüğüm pek çok farklı örnek var bu da her bireyin özel olmasıyla alakalı. Uzman bir psikolog yardımıyla bu olayların üstesinden gelebilirsiniz. Sizin belki doğru olduğunu düşündüğünüz şey ileride size çok farklı bir biçimde geri dönebilir. Ama size bu uzmanında söyleyeceği şey çocuğunuzla bol bol zaman geçirin değil "kaliteli zaman" geçirin olacaktır. Hiç bir şey yapmayarak geçirdiğiniz bir ömürle bir şeyler yaparak geçirdiğiniz 5 dakika arasında uzay boşluğu vardır. Selamlar
birderbeder, 4 yıl önce

Geçmişte babanızla görüşmemeniz ve babanıza karşı beslediğiniz duyguların bugün babanızla olan baba-oğul ilişkisine zararı oldu mu veya oluyor mu ? cevaplamak zorunda değilsiniz. selamlar

cncneco38
Aday Memur
29 Eylül 2020 20:50

Arkadaş bi imamdan fetvamız eksikti. Iğğğğ banal.
EGN-, 4 yıl önce

mikado411
Kapalı
30 Eylül 2020 17:12

Başlık sahibiyle aynı yaştayım iki yıllık evliyim ve bir çocuğum var. Ve çekilmez oldu hayat. Karantina virüs çocuk canlı dersler kadın dırdırı ....

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi