Editörler : "eskiyara"Pangaea
«45678910111213141516

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 10:02

Sayın hocam siz bu arkadaşların terapi(psikolojik danışma) yaptığınızı yazmışsınız ve gerçeklerle örtüşmemektedir diye yazmışsınız. ben size Türk Psikologlar derneğinin resmi sayfasından bu konu hakkındaki cevabını paylaşayım "Her psikolog terapi yapabilir mi?

Hayır. ?Psikolog,? YÖK tarafından kabul edilen psikoloji lisans programlarından mezun olanlar tarafından kullanılan bir unvan olup terapi uygulama yetkisi tanımaz." burada da görüldüğü gibi lisans düzeyinde terapi yapmaya yetkili değildirler. bu arkadaşların psikolojik danışma yapması onların yasal olarak buna yetkili olduğu anlamına gelmez. yolda gidiyorsunuz yanınızdaki araç 200 ile gidiyorsa ve özel bir izni yoksa nasıl ki suç işliyorsa o arkadaşlarda lisans düzeyinde bu işi yapıyorlarsa suç işliyorlardır demektir.

Kaynak: https://www.psikolog.org.tr/tr/kurumsal/sikca-sorulan-sorular-x716

erenbay, 3 yıl önce

Yazının sonundaki cümle ile ortaya konan fikir de gerçekle örtüşmemektedir. bakın şöyle der:

" Bununla birlikte, Psikoloji Programı mezunları birçok kurumda psikolog kadrosunda çalışabilirler. Ancak bu durum sanıldığı gibi Psikoloji Lisans Programı mezunlarını terapist yapmaz ya da onlara psikolojik danışma yapma yetkisi vermez."

İnanın bizzat şahit oldum ve hastaneye atanan psikologlar, psikiyatr demiyorum, kesinlikle danışma da yapıyor, seansını, terapisini de yapıyor. Sanıldığı gibi demiş te hiç bir alakası yok.

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 10:10

sayın hocam sizde yine aynı hataya düşüyorsunuz. bizleri tanımlamak sizin haddinize değil.biz bu bolumu okurken psikolojik danışman olacağımızı bilerek okuduk ve yök te bu şekilde bize eğitim verdi. yine dikkatinizi çekerim, Türkiyenin bir çok üniversitesinde psikolojik danışma merkezleri var öğrencilere psikolojik danışma hizmeti verilebilmesi için, bu merkezlerde psikolojik danışmanlar bu hizmeti vermektedir. üniversiteler her yetkinlikte elemanı çok daha rahat şekilde temin ederken bu işi işin ehli olan psikolojik danışmanlara devretmektedir. yani yök dahil bu hizmeti bu bölümden alırken, devlette her kurumda biz bu unvanı kullanırken yok efendim siz şu değilsiniz de bu sunuz demek abes kaçıyor. evet biz eğitim fakültesi mezunuyuz ve eğitim danışmanlığını da hakkıyla yaparız ancak bu psikolojik danışman olmadığımız anlamına gelmez. zaten etkili bir danışmanlık yapmak isteyen kişinin psikolojik danışmayı bilmemesi onun temek eksikliğidir. temel psikolojik danışmadır. insanı anlamak ve onun özgür iradesine saygı duymaktır. (bazı ekoller hariç). bu bağlamda artık şu değilsiniz bu değilsiniz demenize gerek yok, bizler kendimizi iyi tanıyoruz, devletimizde bizi yasal olarak iyi tanıyor.

erenbay, 3 yıl önce

MADDE 6-

PDR Programı mezunları öğretmen değildir, sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bu alan mezunlarına tahsis edilmiş olan kadronun adı ?rehber öğretmen?dir. Ancak meslek alanının adı ?Psikolojik Danışmanlık?tır. Bu durum bir fabrikanın ARGE bölümünde yönetici olarak çalışan bir makina mühendisinin kadro ünvanının "Müdür" ama mesleğinin ?Makina Mühendisi? olmasına benzetilebilir.

EN BÜYÜK SORUN GÖREV TANIMI: Hayır..yanlış? eğitim fakültesi mezunu birer öğretmen aynı zamanda Eğitim Danışmanıdırlar. Bunun için fazladan 1sene eğitim görülmektedir. ARGE müdürü mantığı kadar sağlıklsız/isabetsiz bir kıyas kurulamazdı. O aynı mantıkla "okul müdürünün ünvanı MÜDÜR dür, ancak öğretmen değildir" demekle aynı hatalı mantık ve düzlemdedir. Rehber öğretmenlerimiz birer ÖĞRETMEN ve ilave olarak EĞİTİM DANIŞMANIDIRLAR. Buna dair çok sayıda kaynakça mevcuttur.

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 10:14

"Rehber öğretmenlerimiz birer ÖĞRETMEN ve ilave olarak EĞİTİM DANIŞMANIDIRLAR. Buna dair çok sayıda kaynakça mevcuttur." diye bir ifadeniz var. bende size yüzlerce okul psikolojik danışmanları hakkında literatür bilgisi sunabilirim.

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp giriş yapın psikolojik danışman yazın, sadece ülkemizde yüzlerce kaynak var. bunlar resmi kaynaklar öyle absürt site kaynakları değil ayrıca.

erenbay, 3 yıl önce

MADDE 6-

PDR Programı mezunları öğretmen değildir, sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bu alan mezunlarına tahsis edilmiş olan kadronun adı ?rehber öğretmen?dir. Ancak meslek alanının adı ?Psikolojik Danışmanlık?tır. Bu durum bir fabrikanın ARGE bölümünde yönetici olarak çalışan bir makina mühendisinin kadro ünvanının "Müdür" ama mesleğinin ?Makina Mühendisi? olmasına benzetilebilir.

EN BÜYÜK SORUN GÖREV TANIMI: Hayır..yanlış? eğitim fakültesi mezunu birer öğretmen aynı zamanda Eğitim Danışmanıdırlar. Bunun için fazladan 1sene eğitim görülmektedir. ARGE müdürü mantığı kadar sağlıklsız/isabetsiz bir kıyas kurulamazdı. O aynı mantıkla "okul müdürünün ünvanı MÜDÜR dür, ancak öğretmen değildir" demekle aynı hatalı mantık ve düzlemdedir. Rehber öğretmenlerimiz birer ÖĞRETMEN ve ilave olarak EĞİTİM DANIŞMANIDIRLAR. Buna dair çok sayıda kaynakça mevcuttur.

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 10:21

umarım size psikologlar derneğinin vermiş olduğum cevabını iyi okur da o arkadaşların psikolog olarak terapi yaomaya yetkili olmadıklarını öğrenmiş olursunuz. sizin kişisel deneyimleriniz illaha da yasal bir hak tanımıyor psikologlara. suç işledikleri aşikar. normalde bu arkadaşların etik gereği psikolojik danışma üzerine lisans düzeyinde 1 saat dahi ders almadıkları için yetkin olmadıkları alanlarda çalışmamaları gerekiyor. ancak tuz kokmaya başlayınca her şey normalleşiyor. malesef bu durumu yaşıyoruz. yavuz hırsız ev sahibini bastırır hesabı bizler psikolojik danışman olduğumuz halde bize psikolojik danışma sen yapamazsın, sen psikolojik danışman değilsin denirken bu arkadaşların kendi dernekleri dahi buna yetkiniz yok dediği halde bu işi yapıyorlar. o medyada gördüğünüz, danışma ve danışan sahnelerindeki uzman kişi psikolojik danışmanlardır. ancak ülkemizde böyle bir yanlış kanı mevcuttur.

erenbay, 3 yıl önce

MADDE 7-

Psikoloji Lisans programı mezunlarının bireysel ya da grupla terapi ya da psikolojik danışma yapabilmeleri için ?klinik psikoloji? ya da ?psikolojik danışma? gibi psikolojinin bir uygulama alanında yüksek lisans yapmaları ya da uygulama ve süpervizyon içeren eğitim programlarını mutlaka tamamlamaları gerekir. Bununla birlikte, Psikoloji Programı mezunları birçok kurumda psikolog kadrosunda çalışabilirler. Ancak bu durum sanıldığı gibi Psikoloji Lisans Programı mezunlarını terapist yapmaz ya da onlara psikolojik danışma yapma yetkisi vermez.

YANLIŞ HÜKÜM: İnanın bizzat şahit oldum ve hastanelere atanan psikologlar, psikiyatr demiyorum, kesinlikle danışma da yapıyor, seansını, terapisini de yapıyor. Sanıldığı gibi demiş te hiç bir alakası yok. Çünkü yapılan terapiler Kuramsal Seans ve Teapilerdir. Öngörüldüğünde psikatrik aşamaya geçilmesi için gereken seansları uygulayabilmektedirler.

@ Tahvilim buraya kadardır

ÇÖZÜM ya da Pdr çözüm Önerisi ayrıca konuşabilir.

Saygılar dilerim...

23 Ekim 2020 10:28

O değilde konu sınıf öğretmenlerinin bize de angarya gelen evrak işlerinden şikayet etmesiyle başladı, ,,,,,,, kısmen haklılar

ANCAK

AMAÇ OKULLARDAKİ REHBERLİK SERVİSİ NİN İŞLEYİŞİNİ ELEŞTİRMEK DEĞİLMİŞ

AMAÇ BAŞKAYMIŞ Kİ

BUNU

sonlara doğru bizim mesleki ünvanımızı sorgulamaya kadar gelmesinden ANLAYABİLİYORUZ..

YETKİSİ OLMAYAN KİŞİLERE BİZİM MESLEKİ ÜNVANIMIZI SORGULAMAK DÜŞMEZ, ALDIĞIMIZ TEORİK DERSLERİ VE YAPTIĞIMIZ UYGULAMALARI BİZ KENDİMİZ BİLİYORUZ.. YÖK DE BİLİYOR DEVLET DE BİLİYOR...

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 10:37

Klinik psikoloji yüksek lisansı psikolojik danisma ve rehberlik mezunları ile psikoloji bolumu lisansı olan kişilere "hasta" ile çalışma yetkisi vardır. Psikolojik danışmanın psikolojik danışma yapmaya yetkisi varken hasta ile çalışmak icin bu yüksek lisansı yapar, psikoloji bölümünde okuyan kişiye ise hasta ile psikolojik danışma yapmaya yetkisi verir. Psikolojik bolumu mezunları yalnizca lisans eğitimleri ile psikolojik danışma yapamazlar çünkü bununla ilgili 1 saat ders almamislardir. Psikolojik danismanlar ise bireysel grupla psikolojik danışmaya hem danışan hemde danisman olarak katılıp supervizyon sürecinden geçmişlerdir. Bu sebeple lisansı geregi psikolojik danışma yapabilecek tek bölüm vardir ulkemizde o da psikolojik danışmanlardir. Klinik psikoloji yüksek lisansına ülkemizde 3 bölüm kabul edilmektedir yasal olarak, başkaları katılamaz, bunlar tip, psikolojik danışma ve rehberlik ve psikoloji bölümüdür.
erenbay, 3 yıl önce

Belki klinik psikolog olabilir ayrı tutarım lakin gördüğüm kadarıyla çatır-çatır terapi yapıyor (!)

Bu da bize şunu gösterir he yazı %100 doğrudur'a götürmez, uygulamada olay daha değişik.

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 10:43

Dediklerinize katılıyorum hocam, okullarda psikolojik danışmanların is ve işlemlerini konuşmak ayrı, psikolojik danisman unvanının tartışılması ayrı. PSİKOLOJİK DANİSMAN UNVANİMİZ KİRMİZİ CİZGİMİZDİR VE BUNU HİÇ BİR ŞEKİLDE TARTIŞMAYA AÇMAYACAĞIZ.
psk danışman chn, 3 yıl önce

O değilde konu sınıf öğretmenlerinin bize de angarya gelen evrak işlerinden şikayet etmesiyle başladı, ,,,,,,, kısmen haklılar

ANCAK

AMAÇ BAŞKAYMIŞ Kİ

BUNU

sonlara doğru bizim mesleki ünvanımızı sorgulamaya kadar gelmesinden ANLAYABİLİYORUZ..

YETKİSİ OLMAYAN KİŞİLERE BİZİM MESLEKİ ÜNVANIMIZI SORGULAMAK DÜŞMEZ, ALDIĞIMIZ TEORİK DERSLERİ VE YAPTIĞIMIZ UYGULAMALARI BİZ KENDİMİZ BİLİYORUZ.. YÖK DE BİLİYOR DEVLET DE BİLİYOR...

kedimpersis
Kapalı
23 Ekim 2020 11:21

yetki ve yetkisizlik. Yapılan iş belli bundan alınan verim belli..

istediğiniz ünvanı kullanın. yaptığınız iş belli.. rehber öğretmenlerin okulda ne kadar etkili oldukları belli.( bazı rehber öğretmenlerin kendi kişisel çabaları emekleri ile sistemin üstünde gayret sarfetmesi bunu değiştirmez istisna olarak kalır) rehber öğretmenler dışında REHBERLİK sisteminin okulda ne kadar verimli olduğu belli...

bir milyon öğretmen var herkes neyin ne olduğunu biliyor görüyor ...

şu an okullarda rehberlik servisleri kaldırılsa ne gibi aksaklıklar oluşur aksaklık bir tarafa iyileştirme mi olur bir milyon öğretmene sorulsun cevap ne olur o zaman da çalışın sizde rehber öğretmen olun gibi sığ bir cevap verebilirsiniz ama gerçekler apaçık güneş gibi ortada parlıyor. hemde büyük sahra çölündeki güneş gibi...

psk danışman chn, 3 yıl önce

ANCAK

AMAÇ BAŞKAYMIŞ Kİ

BUNU

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 11:28

erenbay
Yasaklı
23 Ekim 2020 14:50

Merhum Prof Dr Sn Nuri BİLGİN

"Psikologlar Kamuoyuna"

Ülkemiz üniversitelerinin psikoloji bölümleri ile PDR (psikolojik danışmanlık ve rehberlik veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık) bölümleri arasındaki ilişkiler yakın bir gelecekte bir sorun yumağı olmaya doğru gitmektedir ve bunun ön işaretleri bugünden kendini göstermektedir.

2000'li yılların başlarında bazı üniversitelerin PDR bölümlerinin kendi bölümlerinden mezun olanlara 'psikolojik danışman' unvanı verilmesi yönündeki talepleri, psikoloji bölümlerinin de karşı çıkması üzerine Yüksek Öğretim Kurulu ve Üniversitelerarası Kurul nezdinde kabul görmemişti ve bu doğrultudaki talepler gündemden kalkmıştı. Ancak, bu bölümlerde lisans veya lisans-üstü düzeyde eğitim görmüş bazı mezunların ya da görmekte olan bazı öğrencilerin bu unvanı açıkça kullandıkları gözlenmektedir. Benzer şekilde son günlerde pek çok meslektaşımıza ulaşan duyurulara göre, yakın bir zamanda üniversitelerimizden birisinde PDR Bölümünün sorumluluğunda bir ?Psikolojik Danışmanlık Kongresi? düzenlendiği de görülmektedir.

Sanki Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında eğitim alan veya çalışanlarda, rehberliği atıp psikolojiye daha fazla yakınlaşma gibi bir eğilim var. Bu tür unvan kullanımları, bilinçli olsun ya da olmasın, psikologların diğer bilim ya da meslek alanlarıyla sınırlarının ihlal edilip edilmediği sorusunu akla getirmektedir. Ülkemizde psikologluk eğitimi ve mesleğini, bir yandan dünya ve AB standartlarına göre yapılandırma çabaları sürerken, diğer yandan komşu alanlara karşı kendini savunma durumunda kalınması gerçekten üzücü bir durumdur.

Şurası açık ki Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarına "Psikolojik Danışman" unvanı verilmesi, dünyadaki ve ülkemizdeki mesleki ve akademik örgütlenme esaslarına aykırı görünmektedir. Zira ?Psikolojik Danışman? unvanı, psikolojik meslekler sınıfına girmekte ve Eğitim danışmanı ile ?Psikolog? unvanı arasındaki mesleki ve akademik ayrımları ortadan kaldırmaktadır.

ABD ve Avrupa?nın pek çok ülkesinde psikologluk mesleğinin icrası ve psikolog unvanının kullanımı yasalarla düzenlenmektedir. Bu yasaların tümü ?psikolog? unvanının kazanılmasında ilk koşul olarak üniversitelerin psikoloji bölümlerinden formasyon almayı (lisans + lisans üstü eğitim) öngörmektedir. Ülkemizde de 02.01.1984 tarihinde YÖK?ün aldığı bir kararla, psikolog unvanının ancak üniversitelerin Edebiyat ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin psikoloji bölümlerinden mezun olanlara verilebileceği belirlenmiştir. Söz konusu karar daha sonra 1985, 1988, 1989, 1990 ve 1991?de alınan yeni kararlarla da desteklenmiştir. Ayrıca Üniversitelerarası Kurul?un 1990?da aldığı ?Psikolog? unvanını korumaya yönelik bir kararı mevcuttur. Bu kararlar gerekli önkoşulları yerine getirmeden (ki bunun asgari koşulu yukarıda da belirtildiği gibi üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olmaktır) ?psikolog? unvanı kullanmayı engelleyici hükümler içermektedir.

Bir psikologun ?danışman psikolog?, ?klinik psikolog?, ?uzman psikolog? ?sosyal psikolog? gibi unvanlar alması ise, dört yıllık temel eğitimin üzerine psikolojinin ilgili alt-uzmanlık alanlarında tamamladığı yüksek lisans ve/veya doktora eğitimi ardından elde edilebilmektedir.

Bilindiği üzere, bu konuyla ilgili olarak Türk Psikologlar Derneği, psikologların eğitimi, uzmanlaşma ve çalışma alanlarının belirlenebilmesi için ?meslek yasası? projesi oluşturmuştur. Derneğimiz Avrupa Birliği?ndeki gelişme ve düzenlemelerle paralel olması amacıyla Psikologlar Derneği Avrupa Federasyonu (The European Federation of Psychologists? Association) ile başlattığı eşgüdüm sağlama girişimlerini sürdürmelidir. Avrupa Birliğindeki uygulamalarda hem Psikoloji eğitimi ile Eğitimde Rehberlik ve Danışmanlık eğitimi arasında, hem de mezunların unvan ve iş alanları arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, temelde eğitim alanındaki davranışlarla ilgilenen bir araştırma ve uzmanlık alanı olarak tanımlanmıştır. Rehberlik ve Danışmanlık Bölümlerinden mezun olan kişiler, eğitim kurumlarında örneğin rehber öğretmenlik, eğitim danışmanlığı gibi görevleri yerine getirecek donanıma sahiptirler ve nitekim halen de bu tür unvanlar altında çalışmaktadırlar. Öte yandan ülkemizde Üniversitelerarası Kurul da Doçentlik Alanları içerisinde Psikoloji bilimini Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler temel alanında tanımlarken, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bilimini Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme temel alanı içersinde tanımlamaktadır.

"Dolayısıyla Eğitim Fakültelerinin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlayan kişilerin, ?Psikolojik Danışman? gibi psikoloji yüksek lisansı sonrası elde edilebilecek bir unvana sahip olmaları yukarıda sayılan gerekçelere aykırıdır. Danışman psikolog? ile büyük ölçüde örtüşen ?Psikolojik danışman? unvanını kullanacak olan bir kişi, temel psikoloji eğitiminin üzerine uzmanlık eğitimi almış bir kişiye göndermektedir. ?Esasen psikolojik danışmanlık, insan davranışlarının olduğu her alanda yürütülebilecek bir işlev ya da görevdir. Daha açık bir ifadeyle, bizim de dahil olmak istediğimiz Batı dünyasında psikolojik danışmanlar, endüstri, sağlık, eğitim, sosyal yaşam gibi alanlarda ve işletmeler, hastaneler, okullar ve sosyal hizmet merkezleri, rehabilitasyon ve readaptasyon merkezlerinde, ıslahevleri ve huzur evleri gibi kurumlarda görev yapmaktadırlar. Psikoloji bölüm mezunları, lisans eğitimleri üstüne bu alanlarda en az yüksek lisans düzeyinde bir uzmanlık eğitimi alarak çalışma hakkını elde etmektedirler. Eğitim Fakültelerinin çeşitli alanlarında uzmanlık kazananların ise ?Pedagojik Danışman?, ?Eğitim Danışmanı? (Educational Counselor, Conseiller Pedagogique) gibi unvanlar altında çalıştığı görülmektedir. Bu nedenle, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümlerinden mezun olan kişilerin ?eğitimde rehberlik, eğitimde danışmanlığın? vurgulandığı unvanlar dışında ?psikolojik danışman, danışman psikolog, psikolog? gibi unvanları kullanmaları sakıncalı görünmektedir.

Eğitim Fakülteleri?nin ?Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık? Bölüm veya Anabilim dallarının ders programlarında, pek çok psikoloji dersinin yer alması ve bu programların Psikoloji Bölümlerinin programlarına benzemesi ya da benzetilmesi, haklı bir gerekçe olamaz. PDR bölümleri ?psikolojik danışman?lar yetiştirmek? iddiasıyla ortaya çıktığında,şu soruyu sormak gerekir: Yüksek Öğretim Yasası, isabetli bir sınırlamayla, aynı üniversitede aynı değerde iki programın bulunmasına, bir başka deyişle aynı üniversitede iki farklı birimin aynı formasyon ve diplomayı vermesine izin vermemektedir. Bu açıdan PDR ve Psikoloji Bölümlerinin aynı eğitim öğretim programını izleme iddiaları, bu tür bir durum varit de olsa, ne akademik, ne etik, ne de mevzuat bakımından geçerli bir dayanak oluşturmamaktadır

Üniversite eğitiminde, çeşitli uzmanlık konularının, ilke olarak, bu uzmanlık alanlarından gelen kişiler tarafından okutulması gerekir; örneğin bir tıp dersi tıp formasyonu; bir mühendislik dersi mühendislik formasyonu almış öğretim üyeleri tarafından verilmelidir. Danışmanlık niteliğindeki meslekî hizmetlerin verilmesinde de, formasyon ve unvan ilişkisine riayet edilmelidir; örneğin pratikte sağlık danışmanlığını tıp eğitimi almayan birinin vermesi yasal olarak mümkün değildir. Aynı şekilde ?hukuk danışmanlığı?nı da hukuk formasyonu olmayan birinin vermesi ve resmen ?hukuk danışmanı? titrini alması düşünülemez.

Bu gelişmeler karşısında, gerilimi tırmandırmadan, iki alanı çatışma içine sürüklemeden ve hatta onlarla işbirliği yaparak sorunu kalıcı bir biçimde çözmek ve bir takım seçenek çözümler geliştirmek yararlı olacaktır. Örneğin;

Eğitim Fakülteleri?nin söz konusu bölümlerinin programları, asıl işlevleri olan ?pedagojik rehberlik? yönünde yeniden düzenlenebilir. Bu çerçevede söz konusu bölümlerin adındaki ?psikolojik? sıfatının tümüyle kaldırılması ve bu bölümlerin isimlerinin ?Eğitimde Rehberlik ve Danışmanlık? veya ?Pedagojik Danışmanlık? gibi bir şekil alması düşünülebilir.

Psikolojik Danışmanlık bilim alanının, psikolojinin bir uzmanlık alanı olduğu dikkate alınarak, eğer ihtiyaç varsa psikoloji bölümlerine ?psikolojik danışmanlık? adıyla yeni bir anabilim dalı açılması ve Eğitim Fakültelerindeki PDR anabilim dallarının Psikoloji bölümlerine entegre edilmesi düşünülebilir, vb, vb, vb.

Sorunun büyüyebileceğini düşündüren ve dikkati çekmek istediğim son bir husus da bugünlerde ortaya çıktı. Bir süreden beri Talim Terbiye Kurulunun Özel Öğretim Kurumlarında çalışacak personelin niteliği konusundaki çalışmalarının, psikologların çalışma alanlarını sınırlandıran bir kararla sonuçlandığı görülüyor. Bu karara atfen Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Valiliklere gönderilen 27 Mart 2009 tarihli yazı, psikologları açıkça devre dışı bırakmaktadır. Bu son gelişme nasıl yorumlanacak? Eğitim Fakültelerinin çeşitli bölümlerinden mezun olanların çalışma alanlarını giderek daha çok genişletme eğiliminde olduklarını ve bu sürecin, psikologların da aralarında bulunduğu diğer meslek alanlarının dışlanmasıyla sonuçlanacağını söylemek abartma olmayacaktır. Belki de yanılıyorum ve boş yere kaygılanıyorum. Ama böyle de olsa, gün geçtikçe mesleki sınırları belirsizleşen ve ilişkileri problematik bir hale gelen iki alanın ilişkilerinin en kısa zamanda rasyonel bir şekilde düzenlenmesi büyük önem arzetmektedir. Özel öğretim kurumlarından psikologların dışlanması konusunda da tüm psikologlar olarak, derneğimizin öncülüğünde acil bir eylem planı (basın açıklamaları, bürokratik girişimler, demokratik tepkiler, vb) hazırlayıp harekete geçmemiz ve konuyu sürekli gündemde tutmamız gerektiğine inanıyorum.

Tüm meslektaşlarımın ve Türk Psikoloji Derneğinin dikkatine sunulur.

Saygılarımla.

Prof. Dr. Nuri Bilgin "

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Not: Kısaca Sayın profesörün yazısı şunu iletmektedir; Siz eğitim fakültesi mezunusunuz ve gerek görev tanımı ve gerekse akademik ayrışma prensibine göre;

Psikolojik danışman değil aksine; "Rehber Öğretmen ve Eğitim Danışmanısınız" diyor.

Haksız mı dersiniz Peki ? İşte o ayrıntı da burada 3. paragrafta yer almıştır:

Şurası açık ki Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarına ?Psikolojik Danışman? unvanı verilmesi, dünyadaki ve ülkemizdeki mesleki ve akademik örgütlenme esaslarına aykırı görünmektedir. Zira ?Psikolojik Danışman? unvanı, psikolojik meslekler sınıfına girmekte ve Eğitim danışmanı ile ?Psikolog? unvanı arasındaki mesleki ve akademik ayrımları ortadan kaldırmaktadır.

EricContana, 3 yıl önce

"Rehber öğretmenlerimiz birer ÖĞRETMEN ve ilave olarak EĞİTİM DANIŞMANIDIRLAR. Buna dair çok sayıda kaynakça mevcuttur." diye bir ifadeniz var. bende size yüzlerce okul psikolojik danışmanları hakkında literatür bilgisi sunabilirim.

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp giriş yapın psikolojik danışman yazın, sadece ülkemizde yüzlerce kaynak var. bunlar resmi kaynaklar öyle absürt site kaynakları değil ayrıca.

erenbay
Yasaklı
23 Ekim 2020 14:59

O cevap yeterli gelmeyecekse ODDÜ veya anımsadığım kadarıyla GAZİ Üniversitesinden olacak

Prof. Dr Hasan BACANLI Diyor ki:

"Türk PDR Derneği Görevini Yapmamaktadır ve Siyasallaşmıştır. Bir de bana göre dernek biraz fazla siyasallaştı. Siyasallaşmak değil de sendikalaştı ifadesi daha doğru olur. Yapılan tek şey burada MEB'de çalışanların rehber öğretmenleri rahatlatmak için iki parantez açmak ve parantezin içine psikolojik danışman unvanını koymak. Yapılan başka bir şey yok. Yani siz MEB'in söyleminde de Rehber Öğretmensiniz, YÖK'ün söyleminde de... Psikolojik danışman unvanını kabul etmede YÖK?ün de MEB?in de bir yetkisi yok. Bu yetki Devlet Personel Dairesinindir. Rehber Öğretmenler Bir Merkezde Toplanarak Uzmanlaşmalıdır. RAM' lara geçilmelidir."

Siz rehber öğretmen ve EĞİTİM DANIŞMANISINIZ sayın hocam bitti ne Psk. Danişmani yahu..?

Bunu tartışmak dahi ehemmiyet arzetmemektedir.

Başka katılmak niyetim yoktur. Görev tanımınızdan tutun da, okul ayağında sorunlu, âtıl, pasif ve sistem niteliği taşımayan, Görev-sorumluluk ve uzmanlık sahasının gereklerini hasleten Şube rehber öğretmenlerine angarya eden PDR bölümü için acilen REHABİLİTEYE İHTİYAÇ VARDIR.

SAYGILAR...

EricContana, 3 yıl önce

umarım size psikologlar derneğinin vermiş olduğum cevabını iyi okur da o arkadaşların psikolog olarak terapi yaomaya yetkili olmadıklarını öğrenmiş olursunuz. sizin kişisel deneyimleriniz illaha da yasal bir hak tanımıyor psikologlara. suç işledikleri aşikar. normalde bu arkadaşların etik gereği psikolojik danışma üzerine lisans düzeyinde 1 saat dahi ders almadıkları için yetkin olmadıkları alanlarda çalışmamaları gerekiyor. ancak tuz kokmaya başlayınca her şey normalleşiyor. malesef bu durumu yaşıyoruz. yavuz hırsız ev sahibini bastırır hesabı bizler psikolojik danışman olduğumuz halde bize psikolojik danışma sen yapamazsın, sen psikolojik danışman değilsin denirken bu arkadaşların kendi dernekleri dahi buna yetkiniz yok dediği halde bu işi yapıyorlar. o medyada gördüğünüz, danışma ve danışan sahnelerindeki uzman kişi psikolojik danışmanlardır. ancak ülkemizde böyle bir yanlış kanı mevcuttur.

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 15:59

Yazdıklarınızın tamamını okudum. Kalın puntolarla psikolog unvanını yalnızca Psikolojik bölümden mezunlar kullanır demişsiniz. Buna kimsenin itiraz ettiği yok? Bizler psikolojik danışmanız. Psikologlar bir araştırmacı gözüyle literature katkı sağlamak amaciyla yetistiriliyorlar. Psikolojik danışma yapmaları yasak ve suç. Eğitimini almadıkları bir hizmeti bilimsel anlamda ve etik anlamda yasal anlamda yapamazlar. NOKTA. YÖK kararının bizi ilgilendiren bir durumu yok. Biz zaten psikologuz demiyoruz. O yüzden burada yer alması bile absurt olmuş. Hasan bacanli Pdr derneğini eleştiriyor. Evet derneğimiz sendikal bir hal aldı. Biz bundan dolayı gururluyuz. Göğsümüzü gere gere bunu soyluyoruz. Hakkımızı arayan ve çare bulan bir hal aldı. Pdr Baskani 1 ay önce sendikalasacagimizi ifade etti. Sendikalaşmak suç mu bir dernek icin? Ne büyük seref. Pdr her alanda hakkını arayacak. Bundan tabii bir durum var mi?

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 16:02

Eğitim sektöründe; Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) ve Metal sektöründe; Açıkhava Reklamcıları Derneği tarafından hazırlanan meslek standartları, ilgili sektör komiteleri tarafından incelenerek MYK Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış ve 01/11/2017 tarihli ve 30227 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girmiştir. Psikolojik Danışman (Seviye 6) Okul Psikolojik Danışmanı (Seviye 7) Kariyer Psikolojik Danışmanı (Seviye 7) Endüstriyel Reklamcı (Tabelacı) (Seviye 4) Endüstriyel Reklam Ölçü Keşif ve Montaj İşçisi (Seviye 4) Resmi Gazete'de yayımlanan son Ulusal Meslek Standartlarıyla birlikte Ulusal Meslek Standartlarının sayısı 744'e ulaştı. yayımlanmış tüm ulusal meslek standartlarına ulaşmak için tıklayınız.

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 16:05

Kapak : https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/haberler/53-hukuk-mueavirlii/2940-5-yeni-ulusal-meslek-standard-yaymland
erenbay, 3 yıl önce

O cevap yeterli gelmeyecekse ODDÜ veya anımsadığım kadarıyla GAZİ Üniversitesinden olacak

"Türk PDR Derneği Görevini Yapmamaktadır ve Siyasallaşmıştır. Bir de bana göre dernek biraz fazla siyasallaştı. Siyasallaşmak değil de sendikalaştı ifadesi daha doğru olur. Yapılan tek şey burada MEB'de çalışanların rehber öğretmenleri rahatlatmak için iki parantez açmak ve parantezin içine psikolojik danışman unvanını koymak. Yapılan başka bir şey yok. Yani siz MEB'in söyleminde de Rehber Öğretmensiniz, YÖK'ün söyleminde de... Psikolojik danışman unvanını kabul etmede YÖK?ün de MEB?in de bir yetkisi yok. Bu yetki Devlet Personel Dairesinindir. Rehber Öğretmenler Bir Merkezde Toplanarak Uzmanlaşmalıdır. RAM' lara geçilmelidir."

Siz rehber öğretmen ve EĞİTİM DANIŞMANISINIZ sayın hocam bitti ne Psk. Danişmani yahu..?

Başka katılmak niyetim yoktur. Görev tanımınızdan tutun da, okul ayağında sorunlu, âtıl, pasif ve sistem niteliği taşımayan, Görev-sorumluluk ve uzmanlık sahasının gereklerini hasleten Şube rehber öğretmenlerine angarya eden PDR bölümü için acilen REHABİLİTEYE İHTİYAÇ VARDIR.

SAYGILAR...

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 16:22

Devlet dilini anlayanlara.
EricContana, 3 yıl önce
Eğitim sektöründe; Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-DER) ve Metal sektöründe; Açıkhava Reklamcıları Derneği tarafından hazırlanan meslek standartları, ilgili sektör komiteleri tarafından incelenerek MYK Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış ve 01/11/2017 tarihli ve 30227 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girmiştir. Psikolojik Danışman (Seviye 6) Okul Psikolojik Danışmanı (Seviye 7) Kariyer Psikolojik Danışmanı (Seviye 7) Endüstriyel Reklamcı (Tabelacı) (Seviye 4) Endüstriyel Reklam Ölçü Keşif ve Montaj İşçisi (Seviye 4) Resmi Gazete'de yayımlanan son Ulusal Meslek Standartlarıyla birlikte Ulusal Meslek Standartlarının sayısı 744'e ulaştı. yayımlanmış tüm ulusal meslek standartlarına ulaşmak için tıklayınız.

kedimpersis
Kapalı
23 Ekim 2020 16:22

kime neyi anlatmaya çalışıyorsun hocam.

.

psikoloji mezunları mezun olduktan sonra uzmanlaşıp alt dallara ayrılıyorlar (belli zaman belli emek harcayarak) onlar bile pskiyatrinin yaptığını yapmaya yaklaşamıyorlar.

bu arkadaşlarda bilmem hangi odakların bilmem hangi sözüm ona bilimsel!!!! zımbırtılar öne sürerek psikolojik danışmanım diyebiliyorlar.

sizin ne insandan haberiniz var ne psikolojiden ..

sizin aldığınız eğitim sadece REHBERLİK etme üzerine..

adamlar psikoloji diyor bir kaç anket dersiyle insan pskolojisine hakimim sanıyorlar.

yukardaki mesajlarda da yazdım hiç bir pskolojik sorunu tedavi etmede yetkinliğiniz yok ama sizinle konuşan (kendinizi.. psikoloji uzmanı sandığınızı görüyor..özellikle )

zaten o insanlar boşuna altı sene tıp okuyup üstüne beş sene uzmanlık için asitanlık eğitimi alıyor.

ama baksan bu arkadaşlar psikolojik danışman. size kim neyi danışacak insan psikolojisi üstüne ne biliyorsunuz...

rehberlik yönlendirme sizin işiniz okuldaki öğrencilerin akademik gelişimi için yönlendirme yapmak görev tanımınız.... ki bunu da yapmayıp odayı kilitleyip pc den oyun oynuyorsunuz çoğunuz..

Augusto Pinochet döneminde şili'de

António de Oliveira Salazar döneminde Portekiz'de

Francisco Franco döneminde İspanya 'da verilen ünvanlar gibi bunlara verilen ünvan...

sadece ttek farkı onlarda bu yöneticiler gidince ünvanlar değişti

bizde ise Kenan evren kafası bir türlü değişmedi....

TEKRAR EDİYORUM ŞU BİZİM ÜLKEMİZDE Kİ REHBERLİK SİSTEMİNDEN MEMNUN OLAN KAÇ EĞİTİMCİ VAR DEVLETTE ÇALIŞMASI GEREKMİYOR SORALIM BÜTÜN EĞİTİMCİLERE

BU REHBERLİK SİSTEMİNİN ÜLKEMİZİN EĞİTİM SİSTEMİNE BİR YARARI VAR MI?

büyük büyük yazdığım bu soruların cevabını herkes biliyor ama burada aksini savunan arkadaşlar sadece benim çıkarım zarar görmesin eğitim öğretim benim umrumda mı diyen ben merkezci kendi çıkarları için dünya yansa umurlarında olmayan kişiler

aksi takdirde ortada apaçık gerçek varken bu şekilde yazmalarını mantıkla açıklayamazlar.

erenbay, 3 yıl önce

SAYGILAR...

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 17:57

PSİKOLOJİK DANİSMANİZ
EricContana, 3 yıl önce

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 18:37

Kaç tane Bakanligi kaç tane resmi yayın ortaya koyduk. Kaç tane üniversitesin Pdr ders içeriklerini paylaştık bu sayfalarda. Rehberlik kısmını bir kenara koyarak psikolojik danışma ile ilgili onlarca saat ders gordugumuz halde bunlari görmezden gelip hak hukuk bilmez kişiler bizi bazı kişilerin kafası ile suçluyor. KAFAYA BAK KAFAYA. HAK HUKUK BİLMEZSİNİZ. RESMİ YAKLASİMİ KABUK ETMEZSİNİZ. DERS İCERİJLERİNİ GÖRMEZSİNİZ. VAR OLAN BÜTÜN SUÇU BİZE YUKLERSİNUZ. KENDİNİZ ADİNİZA BİR ŞEY SOYLEMEZSİNZ. ŞEREF...
kedimpersis, 3 yıl önce

.

psikoloji mezunları mezun olduktan sonra uzmanlaşıp alt dallara ayrılıyorlar (belli zaman belli emek harcayarak) onlar bile pskiyatrinin yaptığını yapmaya yaklaşamıyorlar.

bu arkadaşlarda bilmem hangi odakların bilmem hangi sözüm ona bilimsel!!!! zımbırtılar öne sürerek psikolojik danışmanım diyebiliyorlar.

adamlar psikoloji diyor bir kaç anket dersiyle insan pskolojisine hakimim sanıyorlar.

yukardaki mesajlarda da yazdım hiç bir pskolojik sorunu tedavi etmede yetkinliğiniz yok ama sizinle konuşan (kendinizi.. psikoloji uzmanı sandığınızı görüyor..özellikle )

zaten o insanlar boşuna altı sene tıp okuyup üstüne beş sene uzmanlık için asitanlık eğitimi alıyor.

ama baksan bu arkadaşlar psikolojik danışman. size kim neyi danışacak insan psikolojisi üstüne ne biliyorsunuz...

rehberlik yönlendirme sizin işiniz okuldaki öğrencilerin akademik gelişimi için yönlendirme yapmak görev tanımınız.... ki bunu da yapmayıp odayı kilitleyip pc den oyun oynuyorsunuz çoğunuz..

Francisco Franco döneminde İspanya 'da verilen ünvanlar gibi bunlara verilen ünvan...

TEKRAR EDİYORUM ŞU BİZİM ÜLKEMİZDE Kİ REHBERLİK SİSTEMİNDEN MEMNUN OLAN KAÇ EĞİTİMCİ VAR DEVLETTE ÇALIŞMASI GEREKMİYOR SORALIM BÜTÜN EĞİTİMCİLERE

büyük büyük yazdığım bu soruların cevabını herkes biliyor ama burada aksini savunan arkadaşlar sadece benim çıkarım zarar görmesin eğitim öğretim benim umrumda mı diyen ben merkezci kendi çıkarları için dünya yansa umurlarında olmayan kişiler

aksi takdirde ortada apaçık gerçek varken bu şekilde yazmalarını mantıkla açıklayamazlar.

EricContana
Yasaklı
23 Ekim 2020 18:39

Sizi etiketlemeyecektim. Yanlış oldu o. Benim az önce yazdığım yazı genel bir yazıydı.
kedimpersis, 3 yıl önce

.

kedimpersis
Kapalı
23 Ekim 2020 19:24

senin zekan sonda yazdığın ŞERF....Kadar ancak...

ne olduğun üzerine bir yazı görünce direk hakaret et, ve bu hakareti de kıvırma payı bırakarak yap.çok zekisin (ıQ ANCAK YAŞINDAKİ BİR ÇOCUK KADAR) dört yaşındaki bir çocuk zekasına başka kimler sahip yazmıyayım onu da.....

sen ilk önce aypdr06 nickiyle kendini KIZ olrak tanıttın. ıp numaran ve cantona nickinin( nickini aldığın bu adam ırkçı faşist birisi tescilli bir şekilde) ıp numrası bunu direk kanıtlıyor

editörler bunu çok rahat görürüler.

sen kendini kız olarak tanıt herkese o nickle hakaret et sonra gel başka nick aç ahlak dersi etik dersi vermeye çalış sonra da Şerfsiz diye hakaret et.

şahsiyetin tıynetin karakterin belli oldu son yazdığın mesajla.

SENİN MESAJLARINA BUNDAN SONRA CEVAP VEREN AYNI SENİN TIYNETİNDEDİR... HERKES İÇİN GEÇERLİ BU....

SENİ YASAKLAMAYAN MEMURLAR NETTE AYNI SENİN TIYNETİNDEDİR

KİMLER KIZ NİCKİYLE HESAP AÇAR KİMLER BU KIZ NİCKLERİYLE NE NUMARALAR ÇEVİRİR ERGENLİKTEN KALMA ALIŞKANLIĞIN MI BU...

SONRADA GEL BİRDE ŞERF... YAZ

EricContana, 3 yıl önce
Sizi etiketlemeyecektim. Yanlış oldu o. Benim az önce yazdığım yazı genel bir yazıydı.
Toplam 306 mesaj
«45678910111213141516

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi