Editörler :
28 Eylül 2020 19:05   

Bilenler yardım edebilir mi acaba

A üniversitesinde doktora programına kabul edildim kayıt yaptım fakat daha sonra B üniversitesine kabul edildim B universitesine kayıt yapabilir miyim? Teşekkür ederim

28 Eylül 2020 19:10

cenk12345
Kapalı

Türkiyede yasal olarak mümkün değil

Bir yüksek lisans programına kayıtlı durumda iken yeni bir yüksek lisans programına daha kayıt yaptıramazsınız. Bu durum, 20 Nisan 2016'da yayınlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nde açıklanmıştır.

Yönetmeliğin 35. maddesinin 6. fıkrası bu durumu"Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez" şeklinde ifade etmektedir.

29 Eylül 2020 03:50

muhcamci
Aday Memur

Teorik olarak A üniversitesinden kaydını sildirip, B üniversitesine kaydını yapabilirsin ama pratikte bu işlem için yeterli zamanın kaldığını zannetmiyorum. Bir üniversiteden kaydını silmen için sen veya nöterden vekaletini verdiğin kişi ilgili enstitüye dilekçe ile talep etmeli. İlgili enstitü kurulu haftalık toplantısında bunu karara bağladıktan sonra ilişik kesme yapıcaksın ve bu işlemlerin tamamı yeni kayıt yaptırdığın üniversiteye kayıt yaptırmadan önce bitecek. İlişik kestikten sonra genelde eski üniversite hemen bu işlemi YÖKSİS'e bildirmez ve diğer üniversite seni halen başka üniversitede kayıtlı görürse kaydını yapmaya bilir veya eğer yedek aday yoksa sana bu işlemin yapılabilmesi için süre verebilir.

Toplam 2 mesaj

ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;