Editörler :
30 Eylül 2020 11:17   

Öğretmene verilecek akademik tavsiyeler

Merhaba hocalarım. Bu sene atanıp öğretmen olarak mesleğe başladım. İleride akademisyen olma düşüncem yok. Sonraki yıllarda mutlaka tezli yüksek lisans ile akademinin tozunu almak istesem de doktora yapmayı asla düşünmüyorum. Sektörün bu tarafında yapabileceklerim beni çok daha içine çekiyor. Fakat kendim de bir akademisyen evladı olarak öğrendiğim kadarıyla akademik kaynaklardan uzak halde uzun süre sadece mesleğin pratik tarafında kalmamın beni bi süre sonra gerileteceği yerden korkuyorum. Size göre çok daha hafif düzeyde de olsa gelişmelerden haberdar olmak, sınıftayken karşılaştığım durumlarda da aklıma okumalarımın gelmesini istiyorum. Mesela stem eğitimi çoğu yerde steam olarak geçmeye başladı. Ben oraya Art eklendiğini facebook'ta bir gönderinin altındaki bir yorumun satır aralarından öğrenmemeliyim. Bu tür bir öğretmen olmamak istiyorum.

Bu sebeble sci veya sci expanded kategorisinden branşım (okul öncesi) ve genel eğitim hakkında bikaç dergi seçip makaleleri taramak ilgimi çekenleri ise derinlemesine okurum diye düşündüm. Şimdilik bunun yeterli olacağını sanıyorum. Sizce doğru mu düşünüyorum? Veya maksadım için başka ne yapmam gerekir? Bir de galiba dergiler ücretli olduğundan okuyabilmek için yüksek miktarda ödeme yapmam gerekiyor. Dergilerin seçimini nasıl yapabilirim ve maliyetini nasıl düşürebilirim?

Ayrıca öğretmenin akademik anlamda diri kalması için verebileceğiniz başka tavsiyeleriniz varsa yazarsanız çok memnun olurum.

Hepinize hurmetler ve sevgiler sayın hocalarım :)

30 Eylül 2020 13:21

Dr.Persephone
Aday Memur
Hocam o kadar guzel yazmissiniz ki akademisyen olmaniz gerektigini dusunuyorum:))
30 Eylül 2020 17:49

rodiva
Şef

1) sci ve sci expanded her dergide yer alan makaleler ücretli olmaz. çoğunlukla ücretsizdir hatta

open access gördüğünüz dergiler ücretsizdir.

DOAJ (Directory Open Access Journal) bu dergileri tarayan bir database dir. Ancak doajdaki her dergi sci ve scie kapsamında olmayabilir.

2) open access olmayan bir derginin makalelerini satması ne kadar etik ise (bence) parası olmayan ancak araştırma yapmak isteyen bir araştırma yapmak isteyen bir araştırmacının bunlara erişmesi de bence hakkıdır. Ama prosedür normalde böyle fakat yinede open access olmayan bir dergideki makalelere erişmeniz için yöntemler vardır.

örneğin bazı dergiler okulunuz kütüphanesi (eduroam) tarafından erişilebilir durumda olabilir.

bu şekilde mesela yasal ve etiğe aykırılık olmadan da erişmeniz mümkün.

Etik dışı kabul edilen fakat yasal olup olmadığından emin olmadığım yöntemleri açıklamıyorum.

3) sorunuza cevap: ne yapmak istediğinize bağlıdır. Amaçlar, gerçekler ve hayaller...

TAVSİYE:

dil öğrenin lütfen

kendinize nitelik katabileceğiniz bilimlere ilgi duymaya çalışın. biraz saçma bi cümle gibi oldu aslında ama ...neyse kısaca faydası olan , yararı olan şeyleri öğrenmenizi öneririm.

iyi çalışmalar.

Toplam 2 mesaj