Editörler : Mehmet Balci
14 Ekim 2020 15:47   

Mühendis arkadaşlar, bölümünüzden pişman mısınız?

Bu ankete 1 günde, 72 kişi oy kullandı ve 15/10/2020 15:47 tarihinde sona erdi.

14 Ekim 2020 15:52

Mahmut Tansu
Aday Memur
İnşaat mühendisiyim kesinlikle pişmanım. Devlete alım yok denecek kadar az özel sektör desen 1500-2000 tl teklif edip it gibi çalıştırıyorlar. hiç çalışmadan 40-50 net yapıpta atananları gördükçe be kadar yanlış bir seçim yaptığımı tekrar anlıyorum.
14 Ekim 2020 15:54

marbling96
Aday Memur
İnşaat mühendisiyim kesinlikle pişmanım. Devlete alım yok denecek kadar az özel sektör desen 1500-2000 tl teklif edip it gibi çalıştırıyorlar. hiç çalışmadan 40-50 net yapıpta atananları gördükçe be kadar yanlış bir seçim yaptığımı tekrar anlıyorum.
Mahmut Tansu, 2 hafta önce - Alıntıya git

Haklısınız. Ben de zamanında eşit ağırlıkçıyken hukuku birkaç puanla kaçırdığım için mühendislik yazmıştım. Ancak hiç iyi bir tercih olmadığını yıllar sonra fark ettim.

Onun yerine hacettepe üni/sınıf öğretmenliği vs. yazsaydım çok farklı olurdu. Yıllarımızı çöp ettik...

14 Ekim 2020 15:59

Mahmut Tansu
Aday Memur

Haklısınız. Ben de zamanında eşit ağırlıkçıyken hukuku birkaç puanla kaçırdığım için mühendislik yazmıştım. Ancak hiç iyi bir tercih olmadığını yıllar sonra fark ettim.

Onun yerine hacettepe üni/sınıf öğretmenliği vs. yazsaydım çok farklı olurdu. Yıllarımızı çöp ettik...

marbling96, 2 hafta önce - Alıntıya git
Daha geçen hafta aldığım bir iş teklifini söyleyeyim. Şantiyenin başında bir hafta gunduz bir hafta gece olmak olmak üzere gunde 12 saat kalıcakmışım. Teklif edilen maaş 2000 tl. Oda 20 km uzaklıktaki şantiyeye hergün masrafları bana ait olmak üzere kendi arabamla gidip gelicem ve yemek masrafları da bana ait.
14 Ekim 2020 16:00

Manugi95
Aday Memur

marbling96, 2 hafta önce - Alıntıya git

Veterinerlik tavsiye derim

imamlık da olur ziraat mühendisliği falan...

70 al atan

14 Ekim 2020 16:06

marbling96
Aday Memur
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
14 Ekim 2020 16:13

ibozturk2374
Aday Memur

Çünkü öğretmenlikten bahsettin ve hayatı çok zor sanan öğretmenler senin yorumunu beğenmedi. Ben de senin düşüncendeyim. Mühendis olacağıma okul öncesine gitmek vardı. 2 kes biç yapardım, 60 civarı dersin içinden 1 laboratuvara verdiğim emek kadarıyla mezun olurdum. Şimdiki eforumun yüzde 10'uyla da atanırdım. Mühendis dediğin adam öyle yerlere düştü ki, bir öğretmen geçip karşında mühendisler ne iş yapıyo da devlette bizden daha fazla maaş alıyo yaa diyebilir oldu. Geçen forumda başlık vardı, mühendisler iibf'lilerden niye yüksek maaş alıyor diye. Beni kaldırıp yerden yere vursalar daha iyiydi. Adını soyadını doğru yazıp 3-5 soru ile barajı geçip elleri bir yerlerinde üniversite okunan fakültenin mezunu diyor ki NEDEN MÜHENDİSLER BİZDEN YÜKSEK MAAŞ ALIYOR? Neresinden baksan rezalet.

14 Ekim 2020 16:21

Aydems
Memur

Veterinerlik tavsiye derim

imamlık da olur ziraat mühendisliği falan...

70 al atan

Manugi95, 2 hafta önce - Alıntıya git
70 alıp atanan bir ziraat mühendisi var mı acaba şu son dönemde? Kaldı ki insanların bu ziraat mühendislerini bu kadar hor görme olayını anlayamıyorum, lütfen ziraat mühendisi derslerinin 1 tanesinin kolaylığını gosterirmisiniz? Yada siz okuduğunuz x fakültede atom parccalayip uzay mekiği yaptınız da bizler mi begenmedik? Her bölüme ihtiyaç vardır hemşire de ilahiyat mezunuda mekatronik mühendisi de gerekli bu ülkeye sevgili kardeşim egolarinizi torpuleyin
14 Ekim 2020 16:24

kreutzersonat
Memur
Maalesef bende. Aynı okula bizden daha düşük giren endüstri mühendisi bile özel sektörde 4000 bine işe giriyor. Çalışırken sevdiğim meslekten soğudum. Yanlış dönemde mezun olduk galiba. Girerken iyi bir bölümken çıkarken hüsrandı.
14 Ekim 2020 16:28

Burak2019
Aday Memur

tıp yazmadığım için pişmanım.

14 Ekim 2020 16:29

heygidiheyy
Şef
Maalesef bende. Aynı okula bizden daha düşük giren endüstri mühendisi bile özel sektörde 4000 bine işe giriyor. Çalışırken sevdiğim meslekten soğudum. Yanlış dönemde mezun olduk galiba. Girerken iyi bir bölümken çıkarken hüsrandı.
kreutzersonat, 2 hafta önce - Alıntıya git

Hangi endüstri mühendisi işe 4.000 e başlıyor piyasa 2800 + servis + ticket

14 Ekim 2020 16:30

kkylie
Aday Memur

Çünkü öğretmenlikten bahsettin ve hayatı çok zor sanan öğretmenler senin yorumunu beğenmedi. Ben de senin düşüncendeyim. Mühendis olacağıma okul öncesine gitmek vardı. 2 kes biç yapardım, 60 civarı dersin içinden 1 laboratuvara verdiğim emek kadarıyla mezun olurdum. Şimdiki eforumun yüzde 10'uyla da atanırdım. Mühendis dediğin adam öyle yerlere düştü ki, bir öğretmen geçip karşında mühendisler ne iş yapıyo da devlette bizden daha fazla maaş alıyo yaa diyebilir oldu. Geçen forumda başlık vardı, mühendisler iibf'lilerden niye yüksek maaş alıyor diye. Beni kaldırıp yerden yere vursalar daha iyiydi. Adını soyadını doğru yazıp 3-5 soru ile barajı geçip elleri bir yerlerinde üniversite okunan fakültenin mezunu diyor ki NEDEN MÜHENDİSLER BİZDEN YÜKSEK MAAŞ ALIYOR? Neresinden baksan rezalet.

ibozturk2374, 2 hafta önce - Alıntıya git
Haklısınız. Benim kuzenim 2011 yılında 47 ile atandı mesela okul öncesi. Yalnız 3-5 soruyla barajı geçip okunan fakülte yorumunuza asla katılamayacağım. Kaldı ki iyi üniversitelerin iibf bölümleri pek çok mühendislik fakültesinden daha yüksek puanlı. Bölümleri aşağılamayalım da iyi- kötü üniversite ayrımı yapalım lütfen böylesi daha doğru olur.
14 Ekim 2020 16:35

Mahmut Tansu
Aday Memur
En çokta 20-30 soru yapıpta atananlarım ağzına sakız oluyoruzya o koyuyor bana.
14 Ekim 2020 16:44

2Ohy
Daire Başkanı
Daha geçen hafta aldığım bir iş teklifini söyleyeyim. Şantiyenin başında bir hafta gunduz bir hafta gece olmak olmak üzere gunde 12 saat kalıcakmışım. Teklif edilen maaş 2000 tl. Oda 20 km uzaklıktaki şantiyeye hergün masrafları bana ait olmak üzere kendi arabamla gidip gelicem ve yemek masrafları da bana ait.

Bu gerçek mi yoksa abartarak mı yazdınız?

14 Ekim 2020 16:46

Mahmut Tansu
Aday Memur

Bu gerçek mi yoksa abartarak mı yazdınız?

2Ohy, 2 hafta önce - Alıntıya git
Birebir kendimin aldığı teklif hocam. Ha bu arada haftada 7 gün çalışacakmışım onu söylemeyi unuttum.
14 Ekim 2020 16:50

kreutzersonat
Memur

Hangi endüstri mühendisi işe 4.000 e başlıyor piyasa 2800 + servis + ticket

heygidiheyy, 2 hafta önce - Alıntıya git
Küsürüde var 4200 .iyi tanıdığım biri. Bildiğiniz bir giyim markasının merkez binası oluyor galiba o tarz bi yer eminim maalesef
14 Ekim 2020 16:50

İİBF pişmanlıktır
Kapalı

O tartışmayı açan bendim. GAZİ üniversitesi mezunuyum öyle 3-5 netle kazanmadım. Sen sanırsam ODTÜ mezunusun . Mühendis olman demek yüksek maaş alman anlamına gelmez. yüzbinlerce İİBF mezunu var . Hepsi de birbirinden değerlidir. Ülkeyi yöneten son iki CUMHURBAŞKANI iibf mezunudur. Konu da İİBF mezunları da mühendislere yakın maaş almalı dedim. Kamuya giren AÖF mezunu da olsa değerlidir. Mühendis olman başka bölümleri küçük görme hakkı vermez. Atanmama sorunu bir tek siz de yok, kendinizi çok zeki görmeyin, başkalarını da küçük!!!

14 Ekim 2020 16:55

kreutzersonat
Memur
Birebir kendimin aldığı teklif hocam. Ha bu arada haftada 7 gün çalışacakmışım onu söylemeyi unuttum.
Muhtemel düzenli de yatmaz. Hakkımızı koruyan da yok. Miktarı geçtim son zamanlarda aylığını düzenli alanı da görmedim
14 Ekim 2020 16:55

İİBF pişmanlıktır
Kapalı

Eli bir yerinde mezun oldu diyerek de dalga geçme. Bütün üniversite mezunları , hangi bölüm mezunu olursa olsun birbirinden değerlidir.

14 Ekim 2020 17:01

fbd bdfg
Aday Memur
Haklısınız. Benim kuzenim 2011 yılında 47 ile atandı mesela okul öncesi. Yalnız 3-5 soruyla barajı geçip okunan fakülte yorumunuza asla katılamayacağım. Kaldı ki iyi üniversitelerin iibf bölümleri pek çok mühendislik fakültesinden daha yüksek puanlı. Bölümleri aşağılamayalım da iyi- kötü üniversite ayrımı yapalım lütfen böylesi daha doğru olur.
kkylie, 2 hafta önce - Alıntıya git

aynı üniversitenin ibf siyle mühendisliğini karşılaştırmanızı tavsiye ederim. iyi bir üninin ibf siyle adı duyulmamış bir üninin mühendisliğini karşılaştıramazsınız

14 Ekim 2020 17:08

2Ohy
Daire Başkanı

Dalga geçer gibi olmuş ne yazık ki

Toplam 68 mesaj

ANKET
Tarım arazilerinin yapısını bozduğu için Hobi bahçelerinin yıkılması gerektiği yönündeki değerlendirmelere;