Editörler : muhtesem32
14 Ekim 2020 18:02   

(İkinci üniversite) Ders muafiyeti ücret ödemeden önce mi sonra mı?

Aöf lisans mezunu oldum birkaç sene önce. 2. üni kapsamında web tasarımı ve kodlama seçtim. Ödeme yapma kısmı kaldı bir tek. Ders muafiyet başvurusunu kayıt ücretinden önce mi sonra mı yapmak gerekiyor? Bir sürü açıklama okudum sitede, bunun yanıtını göremedim.

14 Ekim 2020 21:30

Metehan A.
Şef

Atatürk Üniversitesi için söyleyecek olursam (sistem aynı şekilde işliyor olabilir);

Ders muafiyeti için herhangi bir başvuru yapmıyorsunuz. Muafiyetiniz kayıt (materyal) ücretini yatırdıktan ortalama 1 hafta sonra üniversite tarafından yapılıyor.

16 Ekim 2020 17:24

Abdullah2312
Aday Memur

Atatürk Üniversitesi için söyleyecek olursam (sistem aynı şekilde işliyor olabilir);

Ders muafiyeti için herhangi bir başvuru yapmıyorsunuz. Muafiyetiniz kayıt (materyal) ücretini yatırdıktan ortalama 1 hafta sonra üniversite tarafından yapılıyor.

Metehan A., 7 ay önce - Alıntıya git
hocam ben lisans mezunuyum bugün ata aofye kayıt oldum muafiyet için ne yapmam lazım yada hiçbir şey yapmadan onlar mı onayliyor birde danışman hocamız oluyor mu benim şuan boş gozukuyo
16 Ekim 2020 18:18

Metehan A.
Şef
hocam ben lisans mezunuyum bugün ata aofye kayıt oldum muafiyet için ne yapmam lazım yada hiçbir şey yapmadan onlar mı onayliyor birde danışman hocamız oluyor mu benim şuan boş gozukuyo
Abdullah2312, 7 ay önce - Alıntıya git

Evet lisans mezunuysanız ve bilgileriniz YÖKSİS'e işlenmişse kendiliğinden yapılıyor muafiyet. Bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak 1-2 hafta sürebiliyor. Endişelenmeyin muafiyet yapılmadı diye. Zaten yaptıkları bir duyuruyla bu dönem muafiyet işlemleri için bir süre sınırı olmadığını, dönem içerisinde yapılacağını belirtmişler. Danışman hoca bölümü bende de boş gözüküyor. Olmayacak sanırım.

16 Ekim 2020 18:21

Abdullah2312
Aday Memur

Evet lisans mezunuysanız ve bilgileriniz YÖKSİS'e işlenmişse kendiliğinden yapılıyor muafiyet. Bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak 1-2 hafta sürebiliyor. Endişelenmeyin muafiyet yapılmadı diye. Zaten yaptıkları bir duyuruyla bu dönem muafiyet işlemleri için bir süre sınırı olmadığını, dönem içerisinde yapılacağını belirtmişler. Danışman hoca bölümü bende de boş gözüküyor. Olmayacak sanırım.

hocam cevabınız için öncelikle çok teşekkür ederim peki dersleri nerden takip edebiliriz birde üstten ders alma olayı hakkında bilgilendirir misiniz
16 Ekim 2020 23:15

Metehan A.
Şef

Rica ederim.

Dersleri ALMS'den takip ediyorsunuz. Burada ders kitaplarının PDF'leri, uzun özetler, çıkmış sorular, video ders anlatımları vs. var. ALMS'ye isterseniz Google'a "ATA ALMS" yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklayıp kimlik numaranız ve OBS şifreniz ile, isterseniz OBS'deki ana sayfanızdaki kısayoldan girebiliyorsunuz. Orayı biraz inceleyince çözersiniz zaten. Benim çok detaylı anlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

Üstten ders alma yok sanırım Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde. Ben zaten bu sene ilk kez öğrenci alan bir bölüme yerleştiğim için hiçbir şekilde üstten ders alamayacağım için çok fazla araştırmadım ama bir yerde okuduğum kadarıyla genel olarak ATA-AÖF'te yok üstten ders alma.

16 Ekim 2020 23:52

Abdullah2312
Aday Memur

Rica ederim.

Dersleri ALMS'den takip ediyorsunuz. Burada ders kitaplarının PDF'leri, uzun özetler, çıkmış sorular, video ders anlatımları vs. var. ALMS'ye isterseniz Google'a "ATA ALMS" yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklayıp kimlik numaranız ve OBS şifreniz ile, isterseniz OBS'deki ana sayfanızdaki kısayoldan girebiliyorsunuz. Orayı biraz inceleyince çözersiniz zaten. Benim çok detaylı anlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

Üstten ders alma yok sanırım Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde. Ben zaten bu sene ilk kez öğrenci alan bir bölüme yerleştiğim için hiçbir şekilde üstten ders alamayacağım için çok fazla araştırmadım ama bir yerde okuduğum kadarıyla genel olarak ATA-AÖF'te yok üstten ders alma.

üstten ders alamayacaksak sıkıntı hocam keşke Anadolu yazsaydim
17 Ekim 2020 04:19

Metehan A.
Şef
üstten ders alamayacaksak sıkıntı hocam keşke Anadolu yazsaydim
Abdullah2312, 7 ay önce - Alıntıya git

Dediğim gibi tam emin değilim ama bir yerde öyle yazıyordu diye hatırlıyorum. Siz biraz daha araştırın yine de. Benim kayıt yaptırdığım bölüm Anadolu'da olsaydı oraya kayıt yaptıracaktım ama olmadığı için Atatürk ile İstanbul arasında seçim yapmam gerekti ve Atatürk'ü seçtim. Siz bölümünüz Anadolu'da varsa onu tercih etseydiniz keşke. Bu konuda çok daha köklü bir kurum çünkü.

24 Kasım 2020 13:47

Zhrdd91
Kapalı

Örgün deki öğrenci işlerimden belge almak zorunda kaldım otomatik düşmüyor malesef muafiyet
Toplam 8 mesaj

ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?