Editörler : oto-danisman-expert
16 Ekim 2020 09:08   

Araçlardaki motor kuvveti ne anlama geliyor?

Arkadaslar araçlardaki motor kuvveti ne anlama geliyor. 0 alacağım araçta 1.2 mpı yazıyor bu ne demek? Acemiyim benim işimi görür mü?

17 Ekim 2020 12:30

adrenalin88
Şube Müdürü

Motorun hacim gücü desek sanırım yanlış olmaz.

Alacağın araç büyük ihtimal hundai marka benzinli bir model motorun performansı konusunda bir bilgim yok mesela bende 1.2 tsı golf var ama benim aracım turbo beslemeli bir motor olduğu için performans konusunda sıkıntı çıkarmıyor. Alacağın araç küçük hacimli motor olduğu için avantajı vergisi düşük oluyor. Şahsi fikrimdir küçük hacimli araç alıyorsanız turbo beslemeli alınmalı turbosu olmayan atmosferik benzinli motorlar hızlanma olsun uzun yolda sollama yada rampalarda sıkıntı oluyor ve ekstra yakıt sarfiyatı sağlayabiliyor.

17 Ekim 2020 12:59

okulön
Aday Memur

Motorun hacim gücü desek sanırım yanlış olmaz.

Alacağın araç büyük ihtimal hundai marka benzinli bir model motorun performansı konusunda bir bilgim yok mesela bende 1.2 tsı golf var ama benim aracım turbo beslemeli bir motor olduğu için performans konusunda sıkıntı çıkarmıyor. Alacağın araç küçük hacimli motor olduğu için avantajı vergisi düşük oluyor. Şahsi fikrimdir küçük hacimli araç alıyorsanız turbo beslemeli alınmalı turbosu olmayan atmosferik benzinli motorlar hızlanma olsun uzun yolda sollama yada rampalarda sıkıntı oluyor ve ekstra yakıt sarfiyatı sağlayabiliyor.

adrenalin88, 5 gün önce - Alıntıya git
Evet hyundai i10 otomatik vites düşünüyorum. Hız yapan birisi değilim acemiyim benim şehir içinde işimi görsün yeterli.
18 Ekim 2020 07:42

romantikpiyanist
Aday Memur

Genellikle araçta tek kişiyken sorun olmaz, ayrıca aracın sadece motoru değil diğer aksamı yani şase ve yürüyen bölümleri de zayıf olabilir, araç hafif olacağından savrulma ve yol tutmama gibi sorunlar olması da muhtemeldir.

18 Ekim 2020 09:23

idris0189
Aday Memur
motor kuvveti motor gücüdür beygir diye tabir edilir. beygirin çok olması son hızın yüksek olması diye düşünebilirsin bir de tork vardır o da aracın ilk kalkışta atak olması basit tabirle
18 Ekim 2020 13:37

necockr
Aday Memur

1.2 atmosferik yani beslemesiz motor güçlü bir motor değil küçük araçlarda kullanılır. Dik yokuşu bol olmayan bir yerde yaşıyorsanız pek sorun çıkarmaz ama otomatiğini almayın. Torku zayıf olduğu için performanslı sürüş beklemeyin.

18 Ekim 2020 14:24

okulön
Aday Memur

1.2 atmosferik yani beslemesiz motor güçlü bir motor değil küçük araçlarda kullanılır. Dik yokuşu bol olmayan bir yerde yaşıyorsanız pek sorun çıkarmaz ama otomatiğini almayın. Torku zayıf olduğu için performanslı sürüş beklemeyin.

necockr, 4 gün önce - Alıntıya git
İ10 otomatik almayı düşünüyorum. Bütcem ona yetiyor. Yokuşu yok yaşadığım yerin. Her gün iş dolayısıyla 110 km yapacağım. Ama düz yol yokuşu yok.
18 Ekim 2020 18:06

drafting_designer
Aday Memur
bende de i20 var bir cok kişi şimdi atıyorsun der muhtemelen ancak Hyundai motoruna güven, sorun yaptığını pek duymadım. benim aracımda 1.2 performans düşüklüğü yok. gayet yeterli şehir içi için şehirler arası fazla yolculuk yapmıyorsanız iyi tercih.
19 Ekim 2020 01:16

917-Short Tail
Genel Müdür

1.2 MPİ alacağınız araçtaki motorun ticari ismidir ve aynı zamanda araçta 1200cc dolaylarında (tam ölçü ruhsatta yada teknik özellikler bölümünde yazar) hacme sahip bir motor olduğunu bildirir. Bu demek oluyor ki aracın motorundaki silindir boşluklarının hacminin toplam büyüklüğü 1.2 litredir. Yani benzinin yandığı toplam alan bu araçta yaklaşık 1.25 litrelik bir gazoz şişesinden daha azdır. Motor kuvveti ise bu motorun ürettiği beygir gücü değeridir. 1 beygir gücü 75kg ağırlığı 1saniyede 1m ileriye taşıyan güçtür.

19 Ekim 2020 10:40

tumu05
Aday Memur
1.0 320 beygir araçlar var. Önemli olan ürettiği tork miktarı. Siz yokuşta çekişine vites düşürmeden gidişine bakıyorsanız kağıt üzerindeki tork değerleri motor hacminden ve beygir gücünden daha önemli
19 Ekim 2020 10:44

okulön
Aday Memur
1.0 320 beygir araçlar var. Önemli olan ürettiği tork miktarı. Siz yokuşta çekişine vites düşürmeden gidişine bakıyorsanız kağıt üzerindeki tork değerleri motor hacminden ve beygir gücünden daha önemli
tumu05, 3 gün önce - Alıntıya git
2020 model İ10 84 beygirmiş. Yok denecek kadar yokuşsuz bir yerde yaşıyorum. Ama iş dolayısıyla hergün 110 km yapacağım asfalt yolda. Nasıl bir performansı olur?
19 Ekim 2020 10:58

tumu05
Aday Memur
2020 model İ10 84 beygirmiş. Yok denecek kadar yokuşsuz bir yerde yaşıyorum. Ama iş dolayısıyla hergün 110 km yapacağım asfalt yolda. Nasıl bir performansı olur?
okulön, 3 gün önce - Alıntıya git
Bence gayet yeterli hafif bir araba ve tek kişi için. Ama ileride ailecek uzun yol yapacağım kalabalık olacağım derseniz rampalarda araç sollarken sizi biraz üzebilir. Maddi imkanınız varsa eğer 1.5 dci 90 bg motorlu arabaları tavsiye ederim hem güç hem yakıt tüketimi açısından ödüllü motorlardır
19 Ekim 2020 14:33

necockr
Aday Memur
okulön, 3 gün önce - Alıntıya git

İ10 gayet hafif bir araç ben i20yi düşünerek yazmistim. 1.2 mpi motor i20 için biraz zayıf kalırdı ama aynı motorla i10 çekiş problemi yaşamaz.

Toplam 12 mesaj