Editörler :
19 Ekim 2020 16:03   

Bir mühendisten yeni eğitim modeli teklifi

Merhaba arkadaşlar. Cumhurbaşkanı topyekün bir model

değişikliğinden bahsetti bugün. Uzun zamandır düşündüğüm bir ara forumda

paylaştığım sonra sildiğim bir önerim var.

Eşim atanamamış bir öğretmen. O sebeple sizleri çok iyi

anlıyorum.

Ben eğitime insan hayatını kurtarmak olarak bakıyorum. O sebeple

düşüncelerime tıp fakültesinin 6 yıllık eğitimini baz aldım. Anlatacağım bu

sistem arzı düşüreceği için talep edenlerin üniversite puanlarının yüksekte

tutulması için minimum sıralama şartı getirilmesi gerekmektedir. Yasal düzenlemelere

bu konu da eklenmelidir. Yeni bina

çalışmaları 10 kişilik sınıflar düşünülerek planlanmalı ve şehirlerin önemli

noktalarına konumlandırılmalı.

Köy okulları yeniden açılmalı

ya da taşımalı eğitim yerine yatılı okul modeline dönülmeli. Böylece anadoluda

yaşanan terör ve tarikat yurtları probleri de bir nebze çözülmüş olacaktır.

Eğitim fakültelerini 6 yıla çıkarmakla başlıyoruz. Türkiye ve

kıbrısta bulunan üniversitelerin eğitim fakültelerinin yarısından fazlasını

türkiyenin ve kıbrısın ihtiyaçları hesaplanıp göz önünde bulundurularak belirli

süre kapatıyoruz. Bazı branşların ise ekstra öğrenci alımını düşürüyoruz.Bu fakültelerdeki

hocaların talep edenlerini açık olan üniversitelerin eğitim fakültelerine

aktarıyoruz. Kalanlar eğitim bilimleri alanında çalışacak ve ileride

anlatacağım konularda aktif olarak görev alacak.

Fakültenin ilk 4 yılı üniversite eğitimi ve kişisel eğitimler

ile geçerken son 2 yılı intern öğretmen olarak çalışacaklar. 2 yılı türkiyenin

istediği bölgesinde ya da devletin belirlediği bölgede maaşlı olarak çalışacak.

Hem tecrübe kazanacaklar hem de ücretli öğretmen sorununu çözecekler.

2 yıllık intern öğretmenlik süresince okul müdürü,öğretmen

arkadaşları,öğrenciler,veliler tarafından değerlendirilecekler. Bu değerlendirmeye

ek olarak devletin psikologları ve kapatılan bölümlerdeki hocalar bu

arkadaşları psikoteknik olarak mesleğe uygunluğunu denetleyecek.

2 yılın sonunda kendini mesleğe yeterli görmeyenler dahil

tüm değerlendirmelerden kalan arkadaşlara memur olma hakkı tanınarak

öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırılacak. Öğretmen olma hakkı kazananlar sadece

yer tercihi yapabilmek için sınava girecekler. Bu sınavın %lik bir kısmı etkili

olacak. Kalan puan üniversite mezuniyet ortalaması ve 2 yıllık mesleki yeterlilik

puanı ile tamamlanacak ve ataması gerçekleşecek.

6 yıllık ilk mezunların iş başı yapacağı yıl Emeklilik yaşı

gelmiş olan tüm öğretmenler maaş iyileştirmesi ile emekli edilecek. Bu durum

kendilerine 6 yıl önceden haber verildiği için minimum mağduriyet

yaşanılacağını düşünüyorum.

Teknik öğretmen vb branşların mühendislik tamamlama

programları olduğu düşünülünce bu branşlarda minimum mağduriyet yaşanacaktır.

yorumlarını düşüncelerinizi rica ediyorum

19 Ekim 2020 18:39

eshil86
Aday Memur

İlk anda gördüğüm eksiklikler :

1) 10 kişiye göre sınıf mevcudunun düşünülmesi her yönden hata. Buna ne bina yeter ne de öğretmen. Hadi bunlar mümkün olsa bile en etkili ders 20-24 öğrenci aralığında işleniyor.

2) 4 artı 2 yıllık maaşlı sistem, düşünce olarak güzel ama sistemde inanılmaz öğretmen fazlası var. Hadi senin sistem üretmese bile fazlalık senden önce birikmiş 1 milyon öğretmen fazlası var. Onları hesaba kattığında o 2 yıllık sisteme en fazla yüzde onluk kesimi sokabilirsin. Yüzde doksan yine açıkta yani.

3) Yaş olayından bahsediyorsun yaşlı öğretmen diye şimdi işe başlayanlar 65 yaşında emekliliğe hak kazanıyor. Yeniler için yer açabilmek adına bu yaşı da indirmen gerekecek.

3) Her köye okul da düşünce olarak güzel duruyor ama köylerde çalışanlar bilir. Bi nesilden iki-üç çocuk oluyor ve onlar için sınıf açma fazla maliyetli. Birleştirilmiş sınıf sistemini önerecek isen verimsiz oluyor. Yakın köyler için taşımalıya devam yani.

4) Artı 2 yıllıktan sonra kadroya geçmede sınav dışındaki önerilerin Türkiye dışında güzel ama ülkemizde olmaz. Müdürün puanı diğer üniv hocalarının puanı sendika, torpil gibi şeylerden olmuyor bizde. Düzgünce puan verecek sendikaya, torpile bulaşmamış müdür veritabanı yüzde onu geçmiyor. Üniversite not ortalaması da sıkıntı. Boğaziçi le Hakkarideki ünivin not ortalamasını b bir tutamazsın.

Not: Kafa yorduğun için bu konuda teşekkürler. 8. sınıftan sonra zorunlu eğitim kaldırılırsa, öğretmen ve idareci atamalarında sadece liyakata önem verilirse, öğretmen maaşları biraz düzeltilirse, meslek liseleri işlevsel hale getirilirse, zırt pırt öğretim programı değiştirilmeden bu alanda uzman kişilerin çizdiği ana rota değiştirilmeden devam edilirse, yıllık öğretmen ihtiyacı ve ünivde okuttuğun öğretmen adayları arasındi sayı dengesini kurarsan her şey kendiliğinden yola girer zaten. Bu saydıklarımdan sadece öğretmen maaş iyileştirmesi dışında sisteme mali yük getiren bi şey yok gördüğün gibi. Sorunun büyük bölümü yönetimsel ve düşüncesel anlayacağın. Yani bu işin en başındaki kişiyi doğru seçmekten geçiyor.

19 Ekim 2020 19:16

dundarbeyguneribey
Şube Müdürü

köy okulu diye bir sorun yok çünkü köyde zaten insan yok nüfusun sadece %7si kırsalda yaşıyor. onlara da gereken eğitim eksikleri olsa da yapılıyor. taşımalı sistem olmazsa hangi öğretmen kuş uçmaz kervan geçmez bir köyde senelerce yaşar. zaten köy nüfusu az onu da taşıyıp ilçeye getiriyorsun bunda bir sorun yok.

19 Ekim 2020 19:28

danyalu
Şef

Öğretmenlerin ya da öğretmen adauçoğu

19 Ekim 2020 20:35

Kagiş
Memur

Eğitim işi bizde kolay kolay düzelecek bir konu değil! Eğitimde program geliştirmeciler böyle onlarca proje tasarlamışlardır ama sonrası hüsran! Mutlaka bir yerden patlak veriyor! Dikiş tutmuyor, rafa kalkıyor, yenisi geliyor! Biraz da onunla deneniyor... vs. Eğitimde tek merkezden kontrol sağlama gittikçe zorlaşıyor. Karar alıcılar teoriye çok takılıyor ;pratikteki aksaklıklarla da uğraşmak öğretmenlere kalıyor. Kısır bir döngü devam ediyor!

19 Ekim 2020 21:27

narniaxx
Daire Başkanı

Teşekkür ederiz. Önerilerinizin bazıları mantıksız ve imkansız. Bazı sorun dedikleriniz sorun değil. Herhangi bir sorun çözmekten çok soruna yol açacak öneriler de mevcut. Bunları eğitim uzmanları ile görüşmeyi tercih ederiz fikrimiz sorulursa. Bir hemsireden sonra bir muhendisten öneriler de dinledik. Ne güzel ya bizim ülkede herkesin eğitimle ilgili bir fikri var. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan ve o fikirleri beyan etmekten keşke biraz çekinseniz. Yarın eşi öğretmen olan gümrük memurlarından öneri bekliyoruz. Ben de gidip biraz polislik mesleğindeki sorunları tartışayım bari, eşim polis değil ama olsun geçen gün yolda bir polis görmüştüm

20 Ekim 2020 08:36

trustmeiamanengineer
Aday Memur

Teşekkür ederiz. Önerilerinizin bazıları mantıksız ve imkansız. Bazı sorun dedikleriniz sorun değil. Herhangi bir sorun çözmekten çok soruna yol açacak öneriler de mevcut. Bunları eğitim uzmanları ile görüşmeyi tercih ederiz fikrimiz sorulursa. Bir hemsireden sonra bir muhendisten öneriler de dinledik. Ne güzel ya bizim ülkede herkesin eğitimle ilgili bir fikri var. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan ve o fikirleri beyan etmekten keşke biraz çekinseniz. Yarın eşi öğretmen olan gümrük memurlarından öneri bekliyoruz. Ben de gidip biraz polislik mesleğindeki sorunları tartışayım bari, eşim polis değil ama olsun geçen gün yolda bir polis görmüştüm

narniaxx, 1 ay önce - Alıntıya git

ne kadar üstten bakan ve her şeyi ben bilirimci , amirlerine yalaka salla başı al maaşı zihniyet...tıpkı türk eğitim sistemi gibi.

Bize sorulursa cevap verirlermiş...

biz de bu eğitim sisteminin içinde 20 yıl yoğrulduk. eşimiz annemiz babamız halamız dayımız arkadaşlarımız öğretmen. onların sorunlarını, çözüm önerilerini dinleyerek büyüdük.

bu vergi veriyorum ama vergi müfettişi olmadığım için vergi sistemini eleştiremem , doktor değilim o yüzden sağlık sistemini eleştiremem demekle aynı şey.

ben kalite sistem mühendisiyim. işim sistemi denetlemek.farklı metodlar kullanarak analiz yapmak.

ben beynimi senin aksine bir şeyler bana sorulmadan da kullanabiliyorum. ben beynimi yaratılışım üzerine veri işlemek yani düşünmek için kullanıyorum. sana da tavsiye ederim.

20 Ekim 2020 09:57

sistemlink
Şef

Bu mevzular bitmezzzz:))

20 Ekim 2020 10:03

hugo.almeida
Genel Müdür

ne kadar üstten bakan ve her şeyi ben bilirimci , amirlerine yalaka salla başı al maaşı zihniyet...tıpkı türk eğitim sistemi gibi.

biz de bu eğitim sisteminin içinde 20 yıl yoğrulduk. eşimiz annemiz babamız halamız dayımız arkadaşlarımız öğretmen. onların sorunlarını, çözüm önerilerini dinleyerek büyüdük.

bu vergi veriyorum ama vergi müfettişi olmadığım için vergi sistemini eleştiremem , doktor değilim o yüzden sağlık sistemini eleştiremem demekle aynı şey.

ben kalite sistem mühendisiyim. işim sistemi denetlemek.farklı metodlar kullanarak analiz yapmak.

ben beynimi senin aksine bir şeyler bana sorulmadan da kullanabiliyorum. ben beynimi yaratılışım üzerine veri işlemek yani düşünmek için kullanıyorum. sana da tavsiye ederim.

trustmeiamanengineer, 1 ay önce - Alıntıya git

İlk mesajınız: "bu vergi veriyorum ama vergi müfettişi olmadığım için vergi sistemini eleştiremem , doktor değilim o yüzden sağlık sistemini eleştiremem demekle aynı şey." cümlenizi harika desteklemiş.

20 Ekim 2020 10:18

narniaxx
Daire Başkanı

Desteksiz, mantıksız çıkarımların algı seviyeni ortaya koymuş. Beni haklı çıkardığın için sağol. İşte sizinle bu yüzden konuşmak istemiyoruz.

20 Ekim 2020 10:32

trustmeiamanengineer
Aday Memur

Desteksiz, mantıksız çıkarımların algı seviyeni ortaya koymuş. Beni haklı çıkardığın için sağol. İşte sizinle bu yüzden konuşmak istemiyoruz.

narniaxx, 1 ay önce - Alıntıya git

bizlerde sizin gibilerle konuşurken çileden çıkıyoruz merak etmeyin. derdimizi anlamadığınız için çıldırıyoruz.

20 Ekim 2020 10:59

akademisyen 64
Genel Müdür

Mühendis bakış açısı ile tamamen sistem ve alt yapıya yönelmişsiniz. Cumhurbaşkanının konuşmasının içeriği ise sistem ve altyapısal değil tamamen içerikle ilgili idi oysa. Milli Eğitimin amacı yetiştirilecek insan tipine odaklıdır. Cumhurbaşkanı da kendi arzu ettiği zihniyet yapısına sahip insan tipinin yetiştirilmesi için topyekun bir eğitimden toplumun bütün katmanlarına yönelik bir sistemden söz etti ki buna okul dışı alanlar da dahil.

20 Ekim 2020 11:26

Fıratsakarya1
Aday Memur

Basta önerilerinizin bir kısmının uygulanabilirliği olmadığını bu yüzden katılmadığımi belirtmek isterim.

Bahsettikleri hemşire benim .

Ben 2 aydır burdayım ve gördüğüm tablo çok üzücü.

Kesinlikle fikir tartışmiyorlar , öneri sunmuyorlar,eleştiri kabul etmiyor .. Peki ne yapıyorlar ; bolca hakaret , küfür , iftira ve demagoji

Son 3 gundurde benim hesaplarimi kapattirip .. actigim konuları sildiriyorlar .

Burda bulunmaya devam edecekseniz .. bunlara hazır olun

20 Ekim 2020 11:53

trustmeiamanengineer
Aday Memur

Mühendis bakış açısı ile tamamen sistem ve alt yapıya yönelmişsiniz. Cumhurbaşkanının konuşmasının içeriği ise sistem ve altyapısal değil tamamen içerikle ilgili idi oysa. Milli Eğitimin amacı yetiştirilecek insan tipine odaklıdır. Cumhurbaşkanı da kendi arzu ettiği zihniyet yapısına sahip insan tipinin yetiştirilmesi için topyekun bir eğitimden toplumun bütün katmanlarına yönelik bir sistemden söz etti ki buna okul dışı alanlar da dahil.

akademisyen 64, 1 ay önce - Alıntıya git

eleştiri için teşekkürler.

eğitimin altyapısal problemlerine mühendis gözüyle,içerik kısmına ise eğitimci gözüyle yaklaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum. bu çıkarımları yaparken neden haritalama, balık kılçığı ve 5neden tekniklerini kullandığımı belirtmek isterim.

balık kılçığında;

insan faktörü

ölçüm faktörü

çevre faktörü

metod faktörü

malzeme faktörü

makina ekipman

başlıkları altında uygunsuzluklar incelenir. kök neden bulunur ve problem çözme teknikleri kullanılır. buradaki bazı başlıklar eğitim bilimciler tarafından değerlendirilmeli. bunlara sadece beyin fırtınasında destek verebilirim ama ahkam kesemem kesmemde.

yaptığım teklifler sistemin prosedürel ve çevresel etkilerini azaltmak üzerine tasarlandı. eksikleri olabilir ama imkansız diye bir şey yoktur. şuan ki teknoloji ile mümkün değildir diyebilirsiniz ancak. 100 yıl önce aya gitmek imkansızdı şimdi marsa insan göndereceğiz.

bence türkiyede bir şeyleri değiştirmekten korkmamalıyız. bizim işimiz değiştirmek. öüretmenlerin işi değiştirecekleri eğitmek.

20 Ekim 2020 22:18

chemistry2023
Aday Memur

Eğitim sisteminin en önemli ögesi öğretmendir. Öğretmene değer verilmeli. Öğretmen kaliteli olmalı. Öğretmen azimli ve mesleğini sevmeli. Öğretmenin hayat standartaları iyileştirilmeli.

Benimde eğitim sistemi ile ilgili bir düşüncem var.

Bence eğitim fakültelerindeki lise branşlarına doğrudan lise mezunu öğrenci kabul edilmemeli. Lise branşına öğretmenler Fen-Edebiyat fakültelerinden yetişmeli. Öğrenci önce Fen-Edebiyat fakültesinde dört yıl ilgili branşı okuyacak eğitim fakültelerindeki öğretim görevlileri branş dersleriyle ilgili eğitimden ziyade pedagojik eğitime odaklanacak. Öğrenci Fen-Edebiyat okuduktan sonra 2 yıl yüksek lisans öğrencisi olarak eğitim fakültesine kabul edilecek ve 2 yıl hem eğitimle ilgili bir alanda tez hazırlayacak hem pedagojik eğitim alacak.

Diğer öğretmenlik branşları ilkokul ve ortaokul branşları direk lise mezunu öğrenci alacak ve 4 yıl sonunda onlarda 2 yıl yüksek lisans yapacak ve ondan sonra atanmaya hak kazanacak. Bu arada lise branşları dışındaki öğrenciler eğitim fakültesinde 1.sınıftan itibaren hafta en az bir gün okullara giderek hem derslere katılıp okul ortamını ve öğretmenlik mesleğini yerinde gözlemleyecek hem ders anlatacak(evet 1.sınıftan itibaren). Eğitim fakültesine ve Fen Edebiyat fakültelerine alınacak öğrenciler yıllara göre bir atama planı çerçevesinde alınacak. Mezun olanların atanma sorunu olmayacak. Direk sınavsız atama yapılacak.

Üniversite eğitimi sırasında yüksek burs imkanı sağlanacak kaliteli üst düzey öğrencilerin yüksek puanlarla tercih etmesi sağlanacak. Öğrenci eğitimi sırasında seçtiği öğretmenlik mesleğinin kendisi için uygun olmadığı kanaatine varırsa ilk 1. sınıf sonunda veya 2.sınıf sonunda puan kaybı yaşamadan eğitim fakültesine girerken kullandığı puanı kullanarak üniversiteye girdiği yıldaki oluşan puanlara göre puanının yettiği istediği üniversite ve bölüme gitme hakkı tanınacak. Böylece zeki ve başarılı öğrenciler herhangi bir çekince ve korku yaşamadan öğretmenliği tercih eder.

Üniversitede 4 yıl okuyan eğitim ve Fen Edebiyat fakültesi mezunu öğrenciler birer yıllık sözleşmelerle memur olarak atanıp yüksek lisans eğitimleri sırasınca gözlemlenecek ve güvenlik tahkikatları yapılacak. Uygun bulunanlar milli eğitimde öğretmenlik mesleğine başlayacak. Öğretmenlik ve öğretim görevliliği kesinlikle kadrolu olmayacak. 5'er yıllık sözleşmeler halinde çalıştırılacak. Herhangi yasadışı işlere karışan, terör örgütleriyle bağlantısı tespit edilen ve öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayan davranışlarda bulunanın sözleşmesi yenilenmeyecek.

Lise branşları her 5 Yılda bir Alan sınavına tabi tutulacak başarısız olanlar 1 yıl sonra tekrar sınava tabi tutulacak yine başarısız olursa Milli eğitimle ilişiği kesilerek başka bir kurumda kendisine alternatiflerinde sunulduğu memurluk kadrolarına atanacak(Mağdur edilmeyecek kesinlikle).

Öğretmenlik mesleğinin maaş ve özlük hakları iyileştirilecek kariyer meslek haline dönüştürülecek. Başarı teşvik edilecek.

Fen-Edebiyat öğrencileri de eğitimleri sırasında ders de anlatabilecekleri ders anlatma deneyimi, kendini ifade edebilme deneyimi kazanabileceği şekilde eğitim sistemleri revize edilecek. Yine aynı şekilde Fen-Edebiyat fakültesi mezunlarından isteyenler birer yıllık sözleşme ile eğitim fakültesine kabul edilip eğitimi boyunca memur olacak ve yüksek lisans eğitimi boyunca haftada en az bir gün okullara giderek derslere katılacak okul ortamını öğretmenlik mesleğini yakından tanıma fırsatı bulacak. Yüksek lisans eğitimi sonunda 5 yıllık sözleşme yapılarak milli eğitimde öğretmen olarak göreve başlayacak.

Öğretmenlere mesleklerinin herhangi bir yılında öğretmenlik yapmak istememeleri, öğretmenlik mesleğinden ayrılmak istemeleri durumunda gerekli kolaylık sağlanarak başka kurumlara memur olarak geçmesinde kolaylık sağlanacak(kısacası öğretmenlik yapmak istemeyen, öğretmenliği sevmeyen sadece atandığı için, işim olsun mantığıyla öğretmenlik yapanlara kolaylık sağlanarak öğretmenliği sadece isteyen ve severek yapanların yapması sağlanacak)

Bir de meslek liseleri en baştan yeniden organize edilip kurulmalı laboratuvarlar, atölyeler yenilenmeli uygulamalı eğitim mutlaka eğitimin içinde olmalı. Lise mezunu üniversite okumayan ve herhangi bir mesleği de olmayan birisi olmamalı.

Naçizane düşüncem...

Tabii ki bu meslekte daha tecrübeli daha bilgili daha deneyimli meslektaşlarım, büyüklerim bu konularda çok daha fazla deneyime ve bilgi birikime sahiptirler. Onlara saygımız sonsuz.

20 Ekim 2020 22:33

Eylülde aşk başkadır
Aday Memur

Fazla tevazunun sonu vasattan nasihat dinlemektir.

Toplam 15 mesaj

ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?