Editörler :
21 Ekim 2020 12:56   


Müfettiş yardımcılığı yeterlik sınavı

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere müfettiş yardımcılığı kazanıldıktan 3 yıl sonra yeterlik sınavı yapılıyor. Bu sınavda başarısız olan kişi derecesine uygun memurluğa atanilir diye geçiyor yönetmeliklerde.

Ama anlamadıgim bisey var diyelim bir mühendis müfettiş yardımcısı oldu ve sınavı geçemedi peki bu mühendis aynı kurumda herhangi bir düz memurluğa mi atanır yoksa mühendis kadrosuna mi atanır. Çok aradım nette ama bulamadım duz memurluğa atanilir dedi bir kaç kişi. yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden yanıtlar için teşekkürler

21 Ekim 2020 23:53

GeomatikEng
Şef

520 kisi okumuş ama cevap yok hiç mi bilen kimse yok arkadaşlar bir yardımcı olun

22 Ekim 2020 01:58

Morality
Aday Memur

Yeterlilik sınavından elenen hukuk mezununun hazine avukatı, kimya-biyoloji mezununun kimyager-biyolog eğitim bilimleri (vergi müfettişliği) mezununun öğretmen olarak atanmayacağından kıyasla sizi de mühendis kadrosuna atamayacakları sonucuna varabiliriz. Yönetmeliklerin çoğu "derecelerine uygun memur kadrosuna atanır" şeklinde düzenlenmiştir.

22 Ekim 2020 08:35

karaca1671
Aday Memur

Her ne kadar mühendis olsanız da müfettiş olarak Genel İdari Hizmetler sınıfında çalışırsınız.

Dolayısıyla teknik hizmetler sınıfında yer alan mühendis kadrosuna gidemezsiniz diye düşünüyorum.

22 Ekim 2020 19:38

zencefil55
Aday Memur

Bazı kanunlarda, yönetmeliklerde durumlarına uygun memur kadrosuna bazısında derecelerine diyor

22 Ekim 2020 19:39

zencefil55
Aday Memur

Durumlarına diyorsa mühendis olmanı gözetirler,derece diyorsa hayır

23 Ekim 2020 00:14

GeomatikEng
Şef

Durumlarına diyorsa mühendis olmanı gözetirler,derece diyorsa hayır


zencefil55, 1 ay önce - Alıntıya git

Cevap veren arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.

Hocam başvurmaya düşündüğüm kurumun yönetmeliğinde söyle yazıyor

MADDE 48 ? (1) Kabul edilebilir bir özrü olmaksızın yeterlik sınavına girmeyen ya da yeterlik sınavında başarı gösteremeyen Müfettiş Yardımcıları, öğrenim durumlarına, derece ve kıdemlerine uygun başka bir göreve Genel Müdürlükçe atanırlar.

Ben mühendislige atanır diye anladım doğru mu acaba

29 Ekim 2020 23:35

tellmeaboutit
Aday Memur

Genel idari hizmetleri sınıfında derece ve kademenize uygun en düşük seviyeli memuriyetten bahsediyor. İyi günler.

30 Ekim 2020 13:37

strava
Aday Memur

520 kisi okumuş ama cevap yok hiç mi bilen kimse yok arkadaşlar bir yardımcı olun


GeomatikEng, 1 ay önce - Alıntıya git

Atamaya yetkili amire, sizin bahsettiğiniz kurumda Genel Müdür'e takdir yetkisi tanınmış gibi anlıyorum ben. Söz konusu Genel Müdürlükte mühendis kadrosu mevcutsa ve boş ise o kadroya atama şartlarının taşınıyor olunması halinde engel olmayacağını düşünüyorum, şayet Genel Müdürlük bünyesinde mühendis kadrosu yoksa zaten atayamaz mühendis olarak. Netice itibariyle kurumda mühendislik kadrosu mevcutsa ve Genel Müdür takdir yetkisini kullanırsa mühendis olarak atayabilir (dediğim gibi mühendis kadrosu için aranan şartları taşımak koşuluyla) zannımca.

30 Ekim 2020 13:42

strava
Aday Memur

Diğer taraftan bildiğim kadarıyla kurumlar artık en azından 2 yeterlilik yapıyor, ayrıca 3 sene çalışıyorsunuz meslekte, zaten en başında çok da kolay olmayan bir sınav ile giriliyor mesleğe. Bunların hepsini düşününce yeterlilik sınavını başaramayacağınızı daha mesleğe girmeden düşünmek çok olumlu gelmiyor bana. Bu süreçleri yaşadığınızda belli bir birikime ulaşacaksınız, sınavı yapacak insanlarla mesai harcayacaksınız, üstüne bir de daha alanınıza yönelik bir sınav çalışma süreci olacak sanırım, yani yeterliliği kazanmak için motive edici daha çok unsur var. Haksız mıyım?

Toplam 9 mesaj
 
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?