Editörler : metin_alkan
«6789101112131415161718
05 Şubat 2021 19:19

mehmet343506
Aday Memur

İngilizce barajı için duyum alan var mı acaba. Benim hislerine göre yeniden 65 e yükseltilecek.

08 Şubat 2021 01:44

2018docentadayı
Aday Memur

Merhaba Arkadaşlar,

Herkese kolaylıklar diliyorum.

iki sorum olacak.

1.Doktora ve yüksek lisans tezlerimize yapılan atıfları puanlandıracak mıyız?

2. DBS başvuru sayfasını 2 gündür açamıyorum. Aynı sorunu yaşıyor musunuz?

Saygılarımla...

13 Şubat 2021 10:48

anwesend
Memur

Merhaba Arkadaşlar,

Herkese kolaylıklar diliyorum.

iki sorum olacak.

1.Doktora ve yüksek lisans tezlerimize yapılan atıfları puanlandıracak mıyız?

2. DBS başvuru sayfasını 2 gündür açamıyorum. Aynı sorunu yaşıyor musunuz?

Saygılarımla...

2018docentadayı, 2 ay önce - Alıntıya git

Sıkça sorulan sorular:

18. Soru: Atıflarla ilgili puan hesaplama nasıl yapılır?

Cevap: Her yayın, kendisine atıf yapılan bir eserde kaç defa atıf yapıldığına

bakılmaksızın bir defa atıf puanı alır. Farklı bir eserde yapılan atıf için de ayrıca atıf

puanı alınır.

Hocam bu konuda net bir açıklama olmamakla birlikte, "her yayın" ibaresi atıf doktora sonrası veriliyorsa atıflardan puan alabilir sonucu çıkıyor...Sonuçta doktora da bir yayın. Önemli olan atıfın verildiği yayının indeks değeri...

17 Şubat 2021 19:37

Mete Özdikici
Aday Memur

*** BU DOÇENTLİK SİSTEMi TIKANIR, TIKANMIŞTIR DA! ***

Jüri ve bilirkişi sayısındaki yetersizlik ve müracaat sayılarındaki artış nedeniyle yığılmalar ve süreçte birkaç yılı bulabilecek gecikmeler olmaktadır. Bu durum başta aday olmak üzere bütün ilgililerde performans kaybına yol açmaktadır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1. Komisyon ve kurul toplantıları yapıldığı gün ÜAK sitesinde duyurulmalıdır.

2. Doçent adayı DBS sayfasında müracaatının safahatını görebilmelidir.

3. Jüri veya bilirkişinin rapor giriş son tarihi ve girildiği tarih aday tarafından izlenebilmelidir.

4. Jüri ve bilirkişiler bilgisayar ortamında tespit edilmeli, manuel müdahale olmamalıdır.

5. Bir jüri veya bilirkişinin elinde aynı anda 3'ten fazla dosya olmamalıdır.

6. Jüri inceleme süresi 30 günden 15'güne, bilirkişi inceleme süresi ise 15 günden 7 güne düşürülmelidir.

7. Jüri sayısı 7'den 5'e indirilmelidir. Yedek jüri olmamalıdır. 3 olumlu görüş yeterli olmalıdır.

8. Jüri sayısı çeşitli nedenlerle 5'ten 3'e kadar düşse bile yeterli çoğunluk olan 3 olumlu görüş varsa doçentlik için yeterli kabul edilmelidir. Eğer 2 olumlu, 2 olumsuz görüş olursa en kıdemli profesörün olduğu tarafa göre karar alınmalıdır.

9. Adalet Bakanlığı incelemesi gereksiz zaman kaybıdır. Halihazırda kamuda çalışan adaydan ilave belge istemeye gerek kalmamalıdır.

10. Bu tıkanmayı görüp çözüm bulması gereken yetkili kurumlar ivedi kararlar almalıdır.

18 Şubat 2021 02:28

Mete Özdikici
Aday Memur

ETİK İNCELEME İÇİN

3 kişiden oluşan bilirkişi incelemesinde ise, karar oy birliği ile değil yeter çoğunluk olan 2 ile verilebilmelidir.

18 Şubat 2021 07:26

Mete Özdikici
Aday Memur

KOMİSYON ve KURUL TOPLANTI SIKLIĞI ARTIRILMALIDIR...

Komisyon ve kurul toplantıları sanal ortamda yapıldığından, toplantı sayısı

1.5-2 ayda 1 değil, 2 haftada 1 ve düzenli olarak yapılmalı; aynı gün ÜAK

sitesinde duyurulmalıdır.

21 Şubat 2021 17:22

stella22
Aday Memur

Merhaba,

Yeni dbs sisteminde makaleler, kitaplar vs sisteme girdiğim ve puanlanan her şey anasayfamda gözüküyor ama anasayfadaki atıflar kutusu boş olarak görünüyor. Anasayfada atıflarını görebilen hocalarımız varsa yardım rica edeceğim. Herkese başarılar.

21 Şubat 2021 18:40

soners87
Memur

Merhaba,

Yeni dbs sisteminde makaleler, kitaplar vs sisteme girdiğim ve puanlanan her şey anasayfamda gözüküyor ama anasayfadaki atıflar kutusu boş olarak görünüyor. Anasayfada atıflarını görebilen hocalarımız varsa yardım rica edeceğim. Herkese başarılar.

stella22, 2 ay önce - Alıntıya git

Anasayfadaki verilerin pek bir önemi yok. Onlar giriş ekranında size görünen şeyler. İlerde muhtemelen düzeltilir. Önemli olan özgeçmiş ve beyanname kısımları.

2021 Şubat Doçentlik başvurusu başlığından daha hızlı geri dönüş alabilirsiniz.

21 Şubat 2021 21:27

aki09
Aday Memur

Sayın hocalarım, öncelikle yeni dönem hepinize hayırlı olsun.

Acaba Mart 2020'de (benim gibi) başarısız bulunup, bu dönem başvuracak adaylar var mı aranızda?

"Müracaat dönemi esas alınmak suretiyle en erken izleyen üçüncü dönem" açıklamasını farklı yorumlayan arkadaşlar olduğunu hatırlıyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

21 Şubat 2021 23:06

Aydın Kayadibi
Aday Memur

Merhabalar arkadaşlar başvuru sonlandır kısmına geldiğimizde beyanname ön izleme butonuna basıyorum bütün yayınlarım beyannamede NULL şeklinde yazıyor. Bu hata ile başka karşılaşan arkadaşım var mı? Çaresi nedir.

22 Şubat 2021 02:07

Sinef_20
Aday Memur

Merhabalar,

Başvuru esnasında makale eklerken makalede akademisyen dışında olanlar için (örneğin lisans öğrencisi) manuel ekleme seçeneği olduğu yazılıyor kılavuzda. Ama ben sistemde göremedim yazar ekleme işlemi sırasında ne manuel ekleme seçeneği ne de akademisyen dışında bir seçenek göremedim. Benzer durumu yaşayanlar var mı?

22 Şubat 2021 12:16

ykyk20

MERHABA BİLDİRİ EKLERKEN YAYINLANMIŞ- YAYINLAMAMIŞ ŞEKLİNDE KUTUCUKLAR ÇIKIYOR.

22 Şubat 2021 12:18

ykyk20

MERHABA BİLDİRİ EKLERKEN YAYINLANMIŞ- YAYINLAMAMIŞ ŞEKLİNDE KUTUCUKLAR ÇIKIYOR.

23 Şubat 2021 01:13

stella22
Aday Memur

Anasayfadaki verilerin pek bir önemi yok. Onlar giriş ekranında size görünen şeyler. İlerde muhtemelen düzeltilir. Önemli olan özgeçmiş ve beyanname kısımları.

2021 Şubat Doçentlik başvurusu başlığından daha hızlı geri dönüş alabilirsiniz.

soners87, 2 ay önce - Alıntıya git

çok teşekkürler hocam:)

23 Şubat 2021 04:04

katsumato23
Aday Memur

Sayın hocalarım, öncelikle yeni dönem hepinize hayırlı olsun.

Acaba Mart 2020'de (benim gibi) başarısız bulunup, bu dönem başvuracak adaylar var mı aranızda?

"Müracaat dönemi esas alınmak suretiyle en erken izleyen üçüncü dönem" açıklamasını farklı yorumlayan arkadaşlar olduğunu hatırlıyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

aki09, 2 ay önce - Alıntıya git

Bu konuda başvuru yapabilenler var mı (Mart 2020'den). Ben de 2-3 başarısız oldum, jürinin öznel (sözde özgünlük) değerlendirmesiyle. Sistem Etikten kalanlarla aynı duruma düşüyor bizi. Bu cidden büyük haksızlık. 1 yıl bekliyoruz boşu boşuna. Şu an bile 5-6 yayınım oldu ek olarak.

23 Şubat 2021 17:51

üye159
Aday Memur

Merhaba,

Ben de Mühendislik Temel alanından başvuru yapmak istiyorum. Forumlardaki yazılar arasında kayboldum. Bilgisi olan kişilere danışmak istediğim birkaç husus var. Cevap veren olursa çok minnettar olacağım.

1- Yayın yaptığım, SCI gibi indeksli dergilerin Akademik teşvikte başvurulan-UBYT Dergi listesinde taranıyor olması mı gerekiyor?

2- Başlıca eserimin SCI-E mi olması gerekiyor, SSCI olsa olmaz mı?

3- Yayın yaptığım bir derginin WOS alan bilgisinde sadece 'occupational health' yazılı. Çalışma alanımın anahtar kelimesinin de WOS alan bilgisiyle örtüşmesi mi gerekli? mesela air transport veya transport mutlaka yazılı olmalı mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

24 Şubat 2021 16:06

aki09
Aday Memur

Bu konuda başvuru yapabilenler var mı (Mart 2020'den). Ben de 2-3 başarısız oldum, jürinin öznel (sözde özgünlük) değerlendirmesiyle. Sistem Etikten kalanlarla aynı duruma düşüyor bizi. Bu cidden büyük haksızlık. 1 yıl bekliyoruz boşu boşuna. Şu an bile 5-6 yayınım oldu ek olarak.

katsumato23, 2 ay önce - Alıntıya git

Üçe ikinin acısını bilirim hocam :) Mayıs'a kadar sabırlar dilerim.

24 Şubat 2021 22:10

bankacıyız.biz
Aday Memur

hocalarım, bu yöksiste 2 yıl kaydı olmayanlar için ne dosyası yükleniyor. Biliyor musunuz

25 Şubat 2021 12:57

PhDCe
Memur

*** BU DOÇENTLİK SİSTEMi TIKANIR, TIKANMIŞTIR DA! ***

Jüri ve bilirkişi sayısındaki yetersizlik ve müracaat sayılarındaki artış nedeniyle yığılmalar ve süreçte birkaç yılı bulabilecek gecikmeler olmaktadır. Bu durum başta aday olmak üzere bütün ilgililerde performans kaybına yol açmaktadır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1. Komisyon ve kurul toplantıları yapıldığı gün ÜAK sitesinde duyurulmalıdır.

2. Doçent adayı DBS sayfasında müracaatının safahatını görebilmelidir.

3. Jüri veya bilirkişinin rapor giriş son tarihi ve girildiği tarih aday tarafından izlenebilmelidir.

4. Jüri ve bilirkişiler bilgisayar ortamında tespit edilmeli, manuel müdahale olmamalıdır.

5. Bir jüri veya bilirkişinin elinde aynı anda 3'ten fazla dosya olmamalıdır.

6. Jüri inceleme süresi 30 günden 15'güne, bilirkişi inceleme süresi ise 15 günden 7 güne düşürülmelidir.

7. Jüri sayısı 7'den 5'e indirilmelidir. Yedek jüri olmamalıdır. 3 olumlu görüş yeterli olmalıdır.

8. Jüri sayısı çeşitli nedenlerle 5'ten 3'e kadar düşse bile yeterli çoğunluk olan 3 olumlu görüş varsa doçentlik için yeterli kabul edilmelidir. Eğer 2 olumlu, 2 olumsuz görüş olursa en kıdemli profesörün olduğu tarafa göre karar alınmalıdır.

9. Adalet Bakanlığı incelemesi gereksiz zaman kaybıdır. Halihazırda kamuda çalışan adaydan ilave belge istemeye gerek kalmamalıdır.

10. Bu tıkanmayı görüp çözüm bulması gereken yetkili kurumlar ivedi kararlar almalıdır.

Mete Özdikici, 2 ay önce - Alıntıya git

bu işin en güzel çözümü standarta bağlamak

her dergi, konferans, kitap, vb için puanı merkezi sistem oluştursun

jüriler sadece beyanlar doğru mu baksın

puanına göre otomatik olarak doçent ol

hemde kimseye haksızlık yapılmaz

Toplam 359 mesaj
«6789101112131415161718