Editörler : E.Kayı Han
13 Aralık 2020 23:23

Zabıt katipliğinden istifa. Deneyimli arkadaşların fikirleri önemli benim için...

Arkadaşlar ben 1 yıldır zabıt katibiyim, başladığım kalem en başından beri sıkıntılı bir kalemdi, benden önce müdürle kavga edip sürülen mi dersin mobinge uğrayıp yer değişimi isteyip yer değiştiren 3-4 katip mi dersiniz.. Neler neler. Çok fazla mobinge uğruyorum, fazlasıyla çalışıyorum kendimi çok yoruyorum yeri geliyor mübaşirlik bile yapıyorum, fakat ne hikmetse bir türlü yaranamıyorum arkadaşlara, sürekli bir kötüleme sürekli bir mobing, geçtiğimiz hafta hastaydım ve test istediler benden test yaptırdım testim tekrara düşmüş tekrardan test alıcaz dediler tekrar verdim, ertesi sabah hakim beni arayıp bana bunu kanıtla senin memurluğun yanar bilmem ne felan dedi, düşünün bu derecede stres yaşatıyorlar, ve ben o gün pozitif çıktım :) şimdi ben üniversite son sınıftayım örgün okuyorum ve uzaktan felan derken bitirdim sayılır, küçüklükten beri polislik istiyordum, katiplikten istifa edip oraya yönelmek istiyorum. Gerçekten hiç böyle bir hayalim yoktu, meslek sahibi olucaz derken dert sahibi olduk. deneyimli abi abla kardeşlerimden fikirlere açığım kafam çok karışık çok bunaldım. Ayaklarım geri geri gidiyor artık. Teşekkürler şimdiden. Boş yapıcak kişiler hiç yazmasın bile rica ediyorum.

Alisahin6565
Aday Memur
13 Aralık 2020 23:37

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Valla ben katip olmaya çalışıyorum. Siz bırakmak istiyorsunuz. Pomemede hazırlanıyorum. Katiplik tatil günleri açısından daha rahat gibi gördüm polis olsak bu seferde çok çalışacağız gibi maaşı daha iyi hepsinin ayrı sorunu var.

p0stakodu33
Aday Memur
14 Aralık 2020 00:37

Valla bana kalırsa tercihini polislikten yana kullan. Burası beklediğin gibi bir memuriyet değil. Her kalem böyle değildir elbet ama genelde böyle. Ben hasta olduğum halde sürekli yalancı muamelesi gördüm sürekli strese sokuldum stres hastası oldum artık yani. Polislik kat kat iyidir hem maaş olarak hem beyin olarak rahatsın, umarım biran önce kazanır kurtulurum bunun derdindeyim. Benden tavsiye bu gerisi sana kalmış

Alisahin6565, 3 yıl önce

Valla ben katip olmaya çalışıyorum. Siz bırakmak istiyorsunuz. Pomemede hazırlanıyorum. Katiplik tatil günleri açısından daha rahat gibi gördüm polis olsak bu seferde çok çalışacağız gibi maaşı daha iyi hepsinin ayrı sorunu var.

piranhags
Şef
14 Aralık 2020 01:39

polis olucagının garantisimi var olamazsan napcaksın işsiz kalırsın istifa etme

memurhanım.01
Aday Memur
14 Aralık 2020 13:59

merhaba bir sorum olacaktı bende zabit katipliğine basvuracağım bir sorum olacaktı son senemin icerisindeyim önlisans atama puanlarına nasıl ulaşabilirim siz kaç puan ile atandınız ?

benkatip
Şef
14 Aralık 2020 14:57

aynı durumdayız devrem..

2 memuruz ve 800 derdestimiz var işler asla bitmiyor

mübaşirimiz yok duruşma günleri biri geliyor sabahtan ... hepsi bu...

siz gene şanslısınız benim okulun bitmesine daha 1 sene var 70'i, geçtim ama bir işe yaramıyor.

BAM (HD/CD) a veya savcılığa geçsem gene daha rahat ederim diye düşünüyorum ama oralar da torpil gerekiyor. Komisyonda kankası olanlar yapıyor sadece.

ben de astsubaylık düşünüyorum ama 2020 alımlarına malesef yetişemiyorum.

bizim bi katip arkadaş üniversiteye atandı ve istifasını verdi

şimdi çok daha rahat

yerelmezunu
Aday Memur
14 Aralık 2020 15:06

Çoğu kişi ne guzel memur olmuşsun bırakılır mı hiç diyebilir ama işe giderken ayakların gitmiyorsa, bı 10 sene sonra kendini hala o meslekte goremiyorsan, psikolojik olarak da yıpraniyorsan o meslek sana eziyet olur.

Kısa bir süre katiplik yaptım, memurluk kategorisine sokamadim ben katipliği. İstifaya karar verdim etrafımdaki çoğu insan vazgeç pişman olursun ilerde dedi ama ben kararımdan dönmedim.

Sonuç olarak ne mi oldu; bir daha memurluk için uğraşmam demiştim. 8-10 ay arası çalışmadım. Kendi bölümüm alımlar yapmaya başladı ve tekrar atandım. Şu anda hayatımdan fazlasıyla memnunum, istifa etmek hayatımda verdiğim en doğru karar olabilir.

Benim için işler yolunda gitti ama herkes için böyle olmayabilir. Evli değilsen ve işsiz kalmayı göze alabiliyorsan, asgari ücrete çalışmayı göze alıp ben o şekilde de mutlu olurum arkadaş diyebiliyorsan ve arkanda köstek değil destek olabilecek insanlar varsa bir dakika bile düşünme.

Yener73
Şef
14 Aralık 2020 19:26

ne güzel demişsin, iş sahibi olacağız derken dert sahibi olduk..

katiplik istisnasız en kötü memurlukların başında yer alan memurluklardan biri, diğerleri ise askeriyedir.

katiplik başlı başına stresli bir meslek. iş çok yoğun ve fazla sorumluluk istediği için çalışma şekli de bi o kadar yoğun ve stresli geçiyor. iş arkadaşları ve amirler de çekilmez insanlar olunca işe giderken ayakların geri geri gidiyor. bir de her hafta duruşma derdi var. kaleme gelen onlarca problemli vatandaş, avukat, bilirkişi. katiplik kesinlikle çekilecek bir meslek değil. müdür bile olsan çekilmez.

lakin bence katipliğin alternatifi polislik değil. polislikten de katipliğe geçmek isteyen çok insan var. polislikte çok stresli bir meslek. polisliğe geçsen katipliği ararsın gibime geliyor.

bölümün ne bilmiyorum bence kpss'ye çalışıp bölümünden atanmalısın.

en kötü pandemi bitince dükkan aç işlet. katiplik yapılacak meslek değil kesinlikle.

Mrme
Şef
14 Aralık 2020 21:37

İyi bir torpilin yoksa katiplik istisnasız en kötü memuriyettir.

5 Sene özel sektörde çalıştıktan sonra adliyeye torpilsiz bir şekilde katip olarak atandım insanlara ben memurum diyemiyorum çünkü değilim.

İşini en iyi şekilde yapsan bile çay götürmedin diye tavır alıyorlar. Duruşmaya çıkıyorsun yetiştiremedin diye fırça atıyorlar.

Cumartesi, pazar tatil ama nasıl geçtiğini anlamıyorum her pazartesi ayaklarım geri geri gidiyor. Sinirden,stresten çeşitli hastalıklar yaşıyorum.

p0stakodu33
Aday Memur
14 Aralık 2020 23:46

teşekkür ederim hocam. 22 yaşındayım halkla ilişkiler kamu yönetimi ve arkeoloji okudum biladerimde polis küçüklükten beri istediğim bir meslek. Evet her mesleğin zorluğu var ama ağız kokusu cekmek milletin derdiyle avukatın bilirkişinin amirlerin derdiyle uğraşmaktan iyidir diye düşünüyorum en azından hayalim seveceğim bir meslek hayırlısı olsun.. Yaştan kurtarıyorum en azından :)

Yener73, 3 yıl önce

ne güzel demişsin, iş sahibi olacağız derken dert sahibi olduk..

katiplik istisnasız en kötü memurlukların başında yer alan memurluklardan biri, diğerleri ise askeriyedir.

katiplik başlı başına stresli bir meslek. iş çok yoğun ve fazla sorumluluk istediği için çalışma şekli de bi o kadar yoğun ve stresli geçiyor. iş arkadaşları ve amirler de çekilmez insanlar olunca işe giderken ayakların geri geri gidiyor. bir de her hafta duruşma derdi var. kaleme gelen onlarca problemli vatandaş, avukat, bilirkişi. katiplik kesinlikle çekilecek bir meslek değil. müdür bile olsan çekilmez.

lakin bence katipliğin alternatifi polislik değil. polislikten de katipliğe geçmek isteyen çok insan var. polislikte çok stresli bir meslek. polisliğe geçsen katipliği ararsın gibime geliyor.

bölümün ne bilmiyorum bence kpss'ye çalışıp bölümünden atanmalısın.

en kötü pandemi bitince dükkan aç işlet. katiplik yapılacak meslek değil kesinlikle.

p0stakodu33
Aday Memur
14 Aralık 2020 23:48

Ağzınıza sağlık teşekkür ederim. Bende aynı fikirdeyim inanın o kaleme girmek dahi istemiyorum herkesin surat 5 karış soğuk bir ortam her an suçlanma ile karşı karşıyasın, sürekli bi gerginlik tarif edemiyorum yani 2-3 aya vermeyi düşünüyorum daha sonra kpss parkur spor yapıp pomem denemek istiyorum hayırlısı ile, daha 22 yaşındayım 3 üniversite okudum ne olursa olsun bundan iyi olucağına eminim...

yerelmezunu, 3 yıl önce

Çoğu kişi ne guzel memur olmuşsun bırakılır mı hiç diyebilir ama işe giderken ayakların gitmiyorsa, bı 10 sene sonra kendini hala o meslekte goremiyorsan, psikolojik olarak da yıpraniyorsan o meslek sana eziyet olur.

Kısa bir süre katiplik yaptım, memurluk kategorisine sokamadim ben katipliği. İstifaya karar verdim etrafımdaki çoğu insan vazgeç pişman olursun ilerde dedi ama ben kararımdan dönmedim.

Sonuç olarak ne mi oldu; bir daha memurluk için uğraşmam demiştim. 8-10 ay arası çalışmadım. Kendi bölümüm alımlar yapmaya başladı ve tekrar atandım. Şu anda hayatımdan fazlasıyla memnunum, istifa etmek hayatımda verdiğim en doğru karar olabilir.

Benim için işler yolunda gitti ama herkes için böyle olmayabilir. Evli değilsen ve işsiz kalmayı göze alabiliyorsan, asgari ücrete çalışmayı göze alıp ben o şekilde de mutlu olurum arkadaş diyebiliyorsan ve arkanda köstek değil destek olabilecek insanlar varsa bir dakika bile düşünme.

p0stakodu33
Aday Memur
14 Aralık 2020 23:50

hocam yapılacak iş değil inan ya, ilçe kaymakamlıklara felan gidiyorum işim oluyor onların o rahatlığı o calısma ortamının ferahlığı beraber çay kahve içişlerini o kadar garipsiyorum ki ulan tuvalete sigaraya gitsek nerdesin diye arıyorlar nefret ettim inan burdan kurtulduğum gün o kapıdan dans ederek cıkıcam, özelden 3 bin alayım katip olarak 4.5 alsam yine özeli seçerim öyle bir durum bıktım, 22 yaşındayım önüme yeni fırsatlar çıkıcaktır inşallah öyle umuyorum...

benkatip, 3 yıl önce

aynı durumdayız devrem..

2 memuruz ve 800 derdestimiz var işler asla bitmiyor

mübaşirimiz yok duruşma günleri biri geliyor sabahtan ... hepsi bu...

siz gene şanslısınız benim okulun bitmesine daha 1 sene var 70'i, geçtim ama bir işe yaramıyor.

BAM (HD/CD) a veya savcılığa geçsem gene daha rahat ederim diye düşünüyorum ama oralar da torpil gerekiyor. Komisyonda kankası olanlar yapıyor sadece.

ben de astsubaylık düşünüyorum ama 2020 alımlarına malesef yetişemiyorum.

bizim bi katip arkadaş üniversiteye atandı ve istifasını verdi

şimdi çok daha rahat

p0stakodu33
Aday Memur
14 Aralık 2020 23:52

ben 83 aldım. 70 üzeri başvuru yapıyor alım yapılacak sayının tam hatırlamıyorum üstten sıralanıyor. 73-75 çeksen kafidir.

memurhanım.01, 3 yıl önce

merhaba bir sorum olacaktı bende zabit katipliğine basvuracağım bir sorum olacaktı son senemin icerisindeyim önlisans atama puanlarına nasıl ulaşabilirim siz kaç puan ile atandınız ?

p0stakodu33
Aday Memur
14 Aralık 2020 23:59

O tatil günleri rahat görünen meslekte tatilin nasıl geçtiğini anlamıyorsun. Sana o kadar berbat bir hayat sunuyor ki katiplik tatil hiç bitmesin istiyorsun bundan dolayı su gibi akıp geçiyor o zaman ve mesai tekrar başladığında önünde yığınla dosya ekranda yığınla işle baş başa kalıyorsun :) hızlı yapsan hakim ufak tefek şeylerden başına dert çıkarıyor yavaş yapsan iş biriktikçe birikiyor :) gerek yok hocam 3-4 bin tl para icin yapılacak bir meslesk değil. Vücut yorulsun dinlenirsin geçer ama beyin yorulunca öyle bir bitkin düşüyorsun ki.. Mobingler kötülemeler hakaretler cabası bu işin :) Boşver dene pomem olur illaha ki olur kazanırsın, katiplik öyle bildiğin 8-5 yatış memuriyeti değil benden uyarı gerisi sana kalmış :) ben yakalama çıkardım ek savunmayı düşmediğim için şuan hakkımda soruşturma açıldı başkada bişey söylemek istemiyorum :D az kaldı kurtulacağım inşallah

Alisahin6565, 3 yıl önce

Yener73
Şef
15 Aralık 2020 01:08

yaşın daha genç, başka imkanların varsa ver istifanı düşünme. gençliğini katiplikte bitirme. kalem derdi ayrı hakimlerin derdi ayrı.

geçen duruşmaya çıkmıştım yeni çıktığımdan dolayı kısayolları çok iyi bilmiyordum. hakim 1 sefer çıktı bana tüm kısayolları öğren bi daha geldiğimde bilmediğin kalmasın dedi. bi sonraki duruşmada hepsini öğrendim takır takır yazıyordum. gayet de hızlıydım. zaptı yazarken bir yerde bir kelime unutmuşum. sırf unuttuğum o kelime için kaç saniye azar işittim. o zaman anladım ki bu hakim milletine yaranılmaz. vatandaşı kalemi müdürü hakimi hepsi ayrı dert. şurada adam gibi bi 30-40 yıl daha yaşayacağız. o da adliyede çürütülmez.

p0stakodu33, 3 yıl önce

O tatil günleri rahat görünen meslekte tatilin nasıl geçtiğini anlamıyorsun. Sana o kadar berbat bir hayat sunuyor ki katiplik tatil hiç bitmesin istiyorsun bundan dolayı su gibi akıp geçiyor o zaman ve mesai tekrar başladığında önünde yığınla dosya ekranda yığınla işle baş başa kalıyorsun :) hızlı yapsan hakim ufak tefek şeylerden başına dert çıkarıyor yavaş yapsan iş biriktikçe birikiyor :) gerek yok hocam 3-4 bin tl para icin yapılacak bir meslesk değil. Vücut yorulsun dinlenirsin geçer ama beyin yorulunca öyle bir bitkin düşüyorsun ki.. Mobingler kötülemeler hakaretler cabası bu işin :) Boşver dene pomem olur illaha ki olur kazanırsın, katiplik öyle bildiğin 8-5 yatış memuriyeti değil benden uyarı gerisi sana kalmış :) ben yakalama çıkardım ek savunmayı düşmediğim için şuan hakkımda soruşturma açıldı başkada bişey söylemek istemiyorum :D az kaldı kurtulacağım inşallah

p0stakodu33
Aday Memur
15 Aralık 2020 01:23

öyle reis öyle o kadar ufak şeyleri abartıp koca bir dağ yapıyorlarki bunun halinden ancak katip anlar. bende aynı şekilde tebligat cıkan yer daire 8 değil niye 10 diye bir saat konusup tutanak tuttugunu bilirim. Yani bu işi bu kadar abartıp dünyayı sadece adliyeden ibaret mi görüyorlar anlamıyorum su hayatta 30-40 yıl yasayıp gidicez. Tabi herşeyi hakkıyla yapmak gerekir ama insanları bu kadar darlayıp bunaltmak gerçekten kötü.

Yener73, 3 yıl önce

yaşın daha genç, başka imkanların varsa ver istifanı düşünme. gençliğini katiplikte bitirme. kalem derdi ayrı hakimlerin derdi ayrı.

geçen duruşmaya çıkmıştım yeni çıktığımdan dolayı kısayolları çok iyi bilmiyordum. hakim 1 sefer çıktı bana tüm kısayolları öğren bi daha geldiğimde bilmediğin kalmasın dedi. bi sonraki duruşmada hepsini öğrendim takır takır yazıyordum. gayet de hızlıydım. zaptı yazarken bir yerde bir kelime unutmuşum. sırf unuttuğum o kelime için kaç saniye azar işittim. o zaman anladım ki bu hakim milletine yaranılmaz. vatandaşı kalemi müdürü hakimi hepsi ayrı dert. şurada adam gibi bi 30-40 yıl daha yaşayacağız. o da adliyede çürütülmez.

Yener73
Şef
15 Aralık 2020 01:30

ben katiplik kadar iş çeşidi fazla olan bir meslek görmedim. diğer memurluklar böyle mi, örneğin nüfus memurluğu ? iş yerinde yapabileceği en fazla 3-4 çeşit iş var.

katip ise her şeyi yapar. tebligat yapar tensip yapar ara karar yapar müzekkereler yazar. duruşmaya çıkar segbis bağlar. mübaşir olmaz mübaşirlik yapar. vatandaşla uğraşır avukatla uğraşır bilirkişiyle uğraşır. hakimle görüşmek isteyen vatandaş olur, hakim yanına istemez. seni elçi tayin eder o sana söyler, sen hakime söylersin :) hakimin işi olan gerekçeli kararı yazar. savcının iddianamesini yazar. bir kalemde talimat ifadesinin bile katibin aldığını görünce şok olmuştum :)

bu kadar iş yapar yine amirleri memnun edemezsin. e büyük adam olmuşlar bağıracaklar ki egoları tavan yapsın :)

p0stakodu33, 3 yıl önce

öyle reis öyle o kadar ufak şeyleri abartıp koca bir dağ yapıyorlarki bunun halinden ancak katip anlar. bende aynı şekilde tebligat cıkan yer daire 8 değil niye 10 diye bir saat konusup tutanak tuttugunu bilirim. Yani bu işi bu kadar abartıp dünyayı sadece adliyeden ibaret mi görüyorlar anlamıyorum su hayatta 30-40 yıl yasayıp gidicez. Tabi herşeyi hakkıyla yapmak gerekir ama insanları bu kadar darlayıp bunaltmak gerçekten kötü.

Duygu3567
Aday Memur
15 Aralık 2020 01:42

Adalet myo okudum 2020 kpssden 87,733 aldım yıllardır hiç katipliğe hazırlanmadım düşünmedim de ama bu alımda gireceğim.Esasen gönlüm nüfustan yana veya merkeziden heleki böyle olumsuz yorumları okudukça hem gerçekten benmişim yaşayan gibi üzülüyorum Allah yardım etsin hem de hevesim kaçıyor.Bir tane bile olumlu bir şey okumamak öyle üzücü ki

Yener73
Şef
15 Aralık 2020 02:08

o puanla en son seçeneğin katiplik olsun zaten. puanına yazık etme. birçok açıktan alım olur onlara başvur. son çare katipliği denersin. yine kimisi için işsizlikten iyidir.

checkvizor
Şef
15 Aralık 2020 07:12

Daha şükür etciler gelmemiş ne hikmetse. Babadan, dededen kalma ev, arabayla yaşam sürüp, adliyenin kuş uçmayan, kervan geçmeyen yerinde çalışıp millete şükür edin, dışarıda bir sürü işsiz var demesi kolay.

Niye şükür et diyor bu adamlar biliyor musun? Çünkü sen ne kadar işim var deyip şükür edersen o adam o kadar rahat bir hayat sürecek. Senin çektiğin sıkıntılar, çileler, dertler kadar o şükür et diyen sefa sürecek.

Böyle çıkarcı, menfaatçı, bencil, imansız insanların olduğu yerde yaşıyoruz işte...

Dilrubaaa23
Aday Memur
15 Aralık 2020 13:14

Tüm yazılanlara katılıyorum , maalesef insanların severek değil mecburiyetten yaptigi bir iş katiplik, müdürlerin hakim- savcıların yalakası olduğu , onca yoğun ise rağmen dedikodunun ,kuyu kazmanın eksik olmadığı bir kurum. Bir zaman sonra insan özünden kopuyor, kendi kabuğuna çekiliyor.bu yüzden İnsanın ayağının geri geri gitmesi ne demek çok iyi anliyorum

Toplam 219 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi