Editörler : **sude**
14 Aralık 2020 20:43   


Bu Soruyu Hangi Mali Müşavire Sorduysam Cevap Alamadım....

Arkadaşlar merak ettiğim 2 tane soru var.

1- İşe girilen ilk ayda 1,2 gün yada işten çıkılan ayda 1,2 gün çalışıldığında GELİR VERGİSİ KESİLİR Mİ? Yani işe girilen ay da ayrılan ayda 1,2 gün çalışılmasından dolayı GELİR VERGİSİ'nin sıfır olması normal mi?

2- Bir işveren pandeminden dolayı işçi çıkarmak yasak olması nedeniyle taşeron işçiyi mesai tamamlanmadan 1 Haziran 20020 tarihinde işten kovuyorlar. İşçinin ifadesine vs. başvurmuyorlar. İşçiye kıdem vs. haklarını vermemek için İşçi 2 Haziran da işe gelmediği halde işçiyi Sigortalı gösteriyorlar ve ücretsiz izne çıkarıyorlar. Sonra da ücretsiz izin bitişi işçi işe gelmedi diye ahlak kuralları gereği işten çıkarıyorlar. Aslında fiilen işçi 1 Haziran 2020 tarihinde işten çıkarıyorlar. 2 Haziranda işçi işe gelmediği halde SGK lı gösterilmesi doğru mu?

18 Aralık 2020 10:15

**sude**
Editor

İşveren yasak olan dönemde çıkarmış ama çıkarma nedeni "ahlak kurallarına uymaması". bu neden çok önemli. işveren işçi çıkarma yasağı olduğu dönemde bazı şartlarda işçiyi işten çıkarabilir. Bunlardan biri işçinin ahlak kurallarına uymamasıdır. İşveren burada kendisini garantiye almış, çıkarma sebebi ile.

Sgk'ya ben çalışmadığım halde, sigortam yattı derse. İşçi çalışmadığını işverende çalıştığını kanıtlamak zorunda. Bunun için şahit istenecektir, şahit olarak firma çalışanları olacaktır. Onlarda firmada çalıştığı için işveren aleyhine bir şahitlik yapmaz.

Burada anladığım işçinin işten yasak döneminde çıkarılması ve işten çıkarma sebebiyle yasak olan dönemde tarih ne olursa olsun işten çıkarılabilir ve işçi hiçbir hak talep edemez.

*

1-2 günlük çalışma da gelir vergisi kesilir. Yalnız AGİ hesaplandığı için, işveren vergi dairesine herhangi bir stopaj yatırmaz.

Toplam 1 mesaj