Editörler : supporters.

Kapalı
24 Aralık 2020 23:32

Hakimlik stajı sırasında yüksek lisans

Arkadaşlar diyelim ki staja başladık. Staj sırasında tezli ya da tezsiz yüksek lisansın bir farkı var mı meslek için? Bir de yüksek lisansın derece kademeye bir etkisi var mı yoksa maaşa mı etkisi oluyor. Birde sonrasında doktora yapmak da iyi olur dedi arkadaşlarım. Bunun birinci sınıfa ayrılmada etkisi oluyor mu?

yunuseeemree
Aday Memur
25 Aralık 2020 00:03

Bende şuan yüksek lisans yapıyorum. Bahsettiğiniz konular için 2802 sayılı kanunu (özellikle de ilk 30 maddeyi) okumanızı tavsiye ederim. Adaylık süresince 657 sayılı Devlet memurları kanununa tabi olunuyormuş. Bu yüzden bu kanuna da bakabilirsiniz. Ama kısaca anlatmak gerekirse yüksek lisans yapanlara 1 kademe, doktora yapanlara bir 1 derece ekstra yükselme sağlanıyor. Ayrıca yazılan eserler de kişi tarafından istenilirse özlük dosyasına konulmak üzere bildirilen oluyormuş. Bu durumda HSK tarafından dikkate alinabiliyormuş(2802 sayılı kanunda tek tek yazılmış).

ultraky
Memur
25 Aralık 2020 12:55

Bende devlet memuruyum eğer kazanırsam burdaki kademe derecelerim orda etkisi oluyormu (12 senelik memurum şu an)

yunuseeemree
Aday Memur
25 Aralık 2020 14:10

Avukatlıkta geçen süreler belli oranda kademe-derece ilerlemesinde dikkate alınıyor ama devlet memurluğunda geçen süreler açısından 2802 sayılı kanuna bir bakın isterseniz.

ultraky
Memur
25 Aralık 2020 17:27

12 senelik hizmetimi yok sayamaz devlet heralde. Ama şu var biriken paramı alabilirmiyim acaba

sokrates93
Aday Memur
27 Aralık 2020 10:56

İyi günler benim de bu konuyla ilgili şöyle bir sorum olacaktı;

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanında tezli yüksek lisans yapıyorum, 8 ders aldım ve derslerimden 2?si hukuk içerikli (Türk Anayasal Hareketleri I ve II dersleri),ayrıca seminer dersimi de hukuk içerikli yapmayı düşünüyorum (Türk Medeni Kanunu?nun veya Türk Anayasalarından birinin tarihsel gelişimi üzerine) tez konum da aşağı yukarı yine hukuk içerikli olacak bu şekilde, bu durumda yüksek lisansı bitirdiğim anda bu yüksek lisansımın hâkimlik veya savcılık kıdemime sayılması, 2802 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 31 ve 32. Maddeleri göz önünde bulundurulduğunda ne şekilde olur? Sizce sayılır mı meslekle alakalı yüksek lisans olduğu gerekçesiyle?

bu.seferolsun.
Aday Memur
28 Aralık 2020 13:59

Merhabalar , hakim ve savcılık için kademe ilerlemesin de yabancı dilin etkisi var mıdır? Yüksek lisans için hangi alanları önerirsiniz.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi