Editörler : supporters.
25 Aralık 2020 20:27

Şaibeli Dergi Denilerek Asgari Şartı Sağlamamıştır. Grubu

Sayın hocalarım, bu durum artık herkesin başına gelmeye başladı. Burada jüriler ve ilgili ÜAK komisyon üyelerininde bu konuda kurallara uymadıkları görülmektedir. İtirazlarımız bir cümle red edilmektedir.

Bu konuda birlikte birşeyler başarabiliriz.

SCI E derginin sadece ücret aldığı için şaibeli sayılması hakkaniyetli gelmiyor. Belki fikirlerimizi paylaşaran bu durumu aşabilieceğiz.

nnyb
Aday Memur
25 Aralık 2020 21:55

Hocam ÜAK'ın kriterleri aşağıda belirtilmiş, eğer çalışmanız bu gruplardan birine giriyorsa maalesef başvurunuz red edilecektir. Son paragrafa göre çalışmanızı puanlarken bir not yazmış mıydınız?

Makale kabulünden sonra yayımlanması için yazardan ücret veya ek ücret talep

eden dergiler (Yağmacı/Şaibeli Dergiler), bu ilişkinin bir çıkar çatışması içermesi

nedeniyle doçentlik başvuru şartlarında (beyannamede) kullanılamaz. Ancak

özgeçmiş ve eserler listesine eklenmelidir.

Bu bağlamda aşağıdaki dergiler doçentlik başvuru şartlarında (beyannamede)

kullanılabilir:

- Makale başvurusu sırasında -kabul/red şartına bağlı olmaksızın- ücret alan

dergiler,

-Abonelik usulü ile çalıştığı halde ilgili makaleyi açık erişimli yapmak için ücret

talep eden dergiler,

-Makale basımı sürecinde yazarlardan herhangi bir ücret talep etmeyen

dergiler

Başvuruda beyan edilen makalenin yayımlandığı dergi, şeklen yukarıda belirtilen

?beyannamede kullanılamaz dergiler? nitelemesine uymakla birlikte, ilgili derginin

bu kapsamda değerlendirilmemesi gerektiğini iddia eden adaylar gerekçesini

belirterek ilgili makaleyi beyan edebilir.

frmn
Şube Müdürü
26 Aralık 2020 10:42

Hocam, ben beyanname vermedim. çünkü dergim kullanılamaz dergi grubunda değildi. Ancak jüriler artık öyle hale gelmiş ki ücretli dergilerin hepsini bu gruba koymaya başladılar.

Yazıda açıkca

Makale KABULÜNDEN SONRA yayımlanması için yazardan ücret veya ek ücret TALEP EDEN dergiler (Yağmacı/Şaibeli Dergiler), bu ilişkinin bir çıkar çatışması içermesi ...BEYANNAMEDE) kullanılamaz. DİYOR. açıkca talep makale kabülünden sonra ise kullanamazsın diyor.

Benim yayınladığım dergide ücret talebi yayın gönderildiğinde talep edilip. hakem değerlendirmesi başlıyor. kabülden sonra belirlenen ücret ödeniyor.

Ancak farketmiyor. jüriler hepsini çiziyor (okuduğunu anlayamayan güdümlü jüriler).

nnyb
Aday Memur
26 Aralık 2020 15:06

Hocam anladığım kadarıyla kastettikleri durum şu, bazı dergiler yayın submit edildiğinde parayı alıyor , Article Processin Fee (APF) veya Article Processing Charge (APC) dedikleri bu ücreti yayın kabul olsun veya olmasın geri vermiyor. bu dergileri yağmacı sınıfına alınmıyor. Ancak yayın kabul olduğunda ücret alan veya üzretin bir kısmını yayın kabul olduğunda alan dergileri otomatik olarak yağmacı olarak sınıflandırıyor.

frmn, 3 yıl önce

Hocam, ben beyanname vermedim. çünkü dergim kullanılamaz dergi grubunda değildi. Ancak jüriler artık öyle hale gelmiş ki ücretli dergilerin hepsini bu gruba koymaya başladılar.

Yazıda açıkca

Makale KABULÜNDEN SONRA yayımlanması için yazardan ücret veya ek ücret TALEP EDEN dergiler (Yağmacı/Şaibeli Dergiler), bu ilişkinin bir çıkar çatışması içermesi ...BEYANNAMEDE) kullanılamaz. DİYOR. açıkca talep makale kabülünden sonra ise kullanamazsın diyor.

Benim yayınladığım dergide ücret talebi yayın gönderildiğinde talep edilip. hakem değerlendirmesi başlıyor. kabülden sonra belirlenen ücret ödeniyor.

Ancak farketmiyor. jüriler hepsini çiziyor (okuduğunu anlayamayan güdümlü jüriler).

2873
Memur
26 Aralık 2020 16:32

Kriterlerin son cümlesi hilkat garibesi. Ne demek kardeşim aday izah edebilir ifadesi. Kriterini düzgün koy, jüri üyesi iki arada bir derede kalmasın ve adaylar zarar görmesin. Bu kriterler Twitter'da çok can yakacak şeklinde eleştirilmişti. Can yakmaya başladı ve yakmaya devam edecek.

nnyb, 3 yıl önce

Hocam ÜAK'ın kriterleri aşağıda belirtilmiş, eğer çalışmanız bu gruplardan birine giriyorsa maalesef başvurunuz red edilecektir. Son paragrafa göre çalışmanızı puanlarken bir not yazmış mıydınız?

eden dergiler (Yağmacı/Şaibeli Dergiler), bu ilişkinin bir çıkar çatışması içermesi

kullanılabilir:

dergiler,

-Abonelik usulü ile çalıştığı halde ilgili makaleyi açık erişimli yapmak için ücret

talep eden dergiler,

dergiler

?beyannamede kullanılamaz dergiler? nitelemesine uymakla birlikte, ilgili derginin

frmn
Şube Müdürü
26 Aralık 2020 20:57

Onu kendileri uyduruyorlar. Yarzda öyle şey yazmıyor.bizim başımıza ne gelirse bu anlamamakta geliyor. Açıkça Makale kabulunden sonra ücret talep eden kullanılamaz diyor.

Ona göre bana göre anca bizde oluyor.

nnyb, 3 yıl önce

Hocam anladığım kadarıyla kastettikleri durum şu, bazı dergiler yayın submit edildiğinde parayı alıyor , Article Processin Fee (APF) veya Article Processing Charge (APC) dedikleri bu ücreti yayın kabul olsun veya olmasın geri vermiyor. bu dergileri yağmacı sınıfına alınmıyor. Ancak yayın kabul olduğunda ücret alan veya üzretin bir kısmını yayın kabul olduğunda alan dergileri otomatik olarak yağmacı olarak sınıflandırıyor.

agha
Kapalı
26 Aralık 2020 22:50

Böyle şartlar doçentlik kriterlerinde yok. Kriterler SSS ile düzenlemez.

nnyb, 3 yıl önce

kullanılabilir:

dergiler,

talep eden dergiler,

dergiler

Adydoc
Şef
26 Aralık 2020 22:54

Parayı once alması sonra alması vs. bunlar gerekçe olamaz. UAK özellikle konuyu netleştirmek istemiyor ve bunu fırsat bilen jüri uyelerine açık kapı bırakıyor. Bu kesinlikle bilinçli yapılan bir şey. Web of Science ta taranan derginin kalitesini tartışmak kimin yetkisinde, eğer bu indeksi tanimiyorsan kendin ülke olarak bir dergi indexi oluşturulsun insanlarda ona uyar ve problem cikmaz. Ama dediğim gibi amaç uzum yemek değil, 7 mart 2019 da basın açıklaması yap aviklamada net olan hic bir şey yok, sonra 15 ekim 2019 docenlik da muracatin başladığı ilk gün SSS 44. Sorusuna cevaben yine anlamsız bir cevap yaz. Sonrada art niyetli jüri bunu kullanan. Yapıla hic bir şey hukuga uygun değil. Paralı dergi dediğim dergideki yayınıma Tübitak UBYT ödülü veriyor diger taraftan zamaninda 3 yayınla (hepsi parali dergide) doçent olan geri kafalı zihniyet benim yayınımı sorguluyor. Uzu lafın kısası deve misali düzgün giden isimiz yok .

frmn, 3 yıl önce

Onu kendileri uyduruyorlar. Yarzda öyle şey yazmıyor.bizim başımıza ne gelirse bu anlamamakta geliyor. Açıkça Makale kabulunden sonra ücret talep eden kullanılamaz diyor.

Ona göre bana göre anca bizde oluyor.

Umut-N2017
Şef
26 Aralık 2020 23:33

Çok geçmiş olsun hocalarım. Cidden süreç çok kahrediyor hepimizi ayrı ayrı.

Umut-N2017
Şef
26 Aralık 2020 23:36

UAK ın şaibeli dergileri netleştirmesi gerekiyor. Hem jürilere, hemde adaylara. Bazı jüriler kırı kırk yararken, bazıları yapmıyor. Standartlar net koyulmalı...Çok geçmiş olsun...Yeniden başvuru hevesimiz kalmıyor.

Umut-N2017, 3 yıl önce

Çok geçmiş olsun hocalarım. Cidden süreç çok kahrediyor hepimizi ayrı ayrı.

akademisyen7878
Aday Memur
27 Aralık 2020 00:07

Şu hocaların diline dolanmış paralı dergi lafı zaten olayı baştan bozuyor. Para almayan dergi artık kalmadı neredeyse. Paralı başka, yağmacı/şaibeli başka. Açık erişim dergilerin amacı zaten bilimi erişebilir kılmak, bu amaçla da yazardan para talep ediyorlar. ÜAK'ın tek ana kriteri olan indekste taranan (SCI, SCI-E) derginin tartışılması demek, ÜAK'ın kendi kriterlerini tartışması demektir. Ayrıca ne prestijli degiler var tam olarak yukarıdaki açıklamaya giren (örneğin, Nature?ın yayını olan Scientific Reports) bu bağlamda bunları da mı şaibeli dergi olarak sınıflandıracağız.

frmn
Şube Müdürü
27 Aralık 2020 11:40

Bu paralı dergi daha çok su kaldıracak gibi. Ekim basvuru doç. Komisyonunda incelemede idi. Bazı hocalarımıza 2.basvurularınında asgari nedeniyle iptal edildiği bildirilmiş. Üzgünüm anca sanırım bizim başımızda bu gelecek. Hem kriter komisyonu kaldırıldı de hemde jürilere göndermeden retdet. Bu hukuksuzluk ve kanun tanmazlık ancak bizim ülkede oluyor. Çocuklarım adına çok üzülüyorum ...

akademisyen7878, 3 yıl önce

Şu hocaların diline dolanmış paralı dergi lafı zaten olayı baştan bozuyor. Para almayan dergi artık kalmadı neredeyse. Paralı başka, yağmacı/şaibeli başka. Açık erişim dergilerin amacı zaten bilimi erişebilir kılmak, bu amaçla da yazardan para talep ediyorlar. ÜAK'ın tek ana kriteri olan indekste taranan (SCI, SCI-E) derginin tartışılması demek, ÜAK'ın kendi kriterlerini tartışması demektir. Ayrıca ne prestijli degiler var tam olarak yukarıdaki açıklamaya giren (örneğin, Nature?ın yayını olan Scientific Reports) bu bağlamda bunları da mı şaibeli dergi olarak sınıflandıracağız.

28 Aralık 2020 16:43

Hocalarım bu paralı dergi mevzusu "07.03.2019 sonrası yayımlanmış makaleler için geçerli olmak üzere" diyor buna göre bu tarihten öncekilere bakılmayacak mı demek anlamadım

Adydoc
Şef
28 Aralık 2020 17:07

Açıklamaya göre öyle anlaşılıyor ,ama bu açıklamadan UAK ne anlıyor önemli olan o.

docentolalım, 3 yıl önce

Hocalarım bu paralı dergi mevzusu "07.03.2019 sonrası yayımlanmış makaleler için geçerli olmak üzere" diyor buna göre bu tarihten öncekilere bakılmayacak mı demek anlamadım

akademisyen7878
Aday Memur
28 Aralık 2020 22:53

Evet o tarihten sonraki yayınlar için geçerli ama jüriler bunu ne kadar biliyor orası belirsiz.

docentolalım, 3 yıl önce

akademisyen7878
Aday Memur
28 Aralık 2020 22:57

Benim ikinci başvurum iptal edilmedi hocam, belki edilmez üzülmeyin. Neyin neye göre yapıldığını da anlamış değilim. Bu kadar önemli bir kurumun, bu kadar belirsiz çalışması da ayrı can sıkıcı.

frmn, 3 yıl önce

Bu paralı dergi daha çok su kaldıracak gibi. Ekim basvuru doç. Komisyonunda incelemede idi. Bazı hocalarımıza 2.basvurularınında asgari nedeniyle iptal edildiği bildirilmiş. Üzgünüm anca sanırım bizim başımızda bu gelecek. Hem kriter komisyonu kaldırıldı de hemde jürilere göndermeden retdet. Bu hukuksuzluk ve kanun tanmazlık ancak bizim ülkede oluyor. Çocuklarım adına çok üzülüyorum ...

frmn
Şube Müdürü
31 Aralık 2020 20:56

Hocam. Beklediğimiz gibi iptal edildi. Aynı yayınlarla tekrar basvurduğumuz için. Yeni yılda dbs sistemde değişiklikler olacakmış bu arada.

akademisyen7878, 3 yıl önce

Benim ikinci başvurum iptal edilmedi hocam, belki edilmez üzülmeyin. Neyin neye göre yapıldığını da anlamış değilim. Bu kadar önemli bir kurumun, bu kadar belirsiz çalışması da ayrı can sıkıcı.

frmn
Şube Müdürü
01 Ocak 2021 10:11

Herkes için yeni yılın ÜAK tarafından rezil edilmemesini diliyorum. 🤦‍♂️

Matilda1
Aday Memur
01 Ocak 2021 16:53

Akademisyen kalitesini sağlamak için dergilerde seçici olmak gerektiğine inanıyorum. Zavallı ülkemde sırayla Prof yapıyorlar herkesi. Bu kadar kolay olmamalı.

stas
Daire Başkanı
16 Şubat 2021 14:08

Hocam ne aşamadasiniz. Bizde dilekçe yazdık. Dilekçede makalenin kabulünden sonra ücret istenmedi oncesinden yönergede belliydi dedik. Bu konuda bir kaç makale koyup ekledik. Ama açıkçası burda yazılanları okuyunca insanın dilekçeden umudu kalmıyor. Dergilerin yonergelerini de ekledik. Birde dergiler web of science da taraniyor. Burada yazılanları okuyunca boşa mı uak a dilekçe yazıyoruz diyyorum.

frmn, 3 yıl önce

Yazıda açıkca

frmn
Şube Müdürü
16 Şubat 2021 15:20

benimkini ve bir çok kişiyi ret ettiler. Burada ücret alıyorsa jüride asgari dedilerse dönmüyorlar kararlarından. Mahkemeyi kesinlikle düşünün.

stas, 3 yıl önce

Hocam ne aşamadasiniz. Bizde dilekçe yazdık. Dilekçede makalenin kabulünden sonra ücret istenmedi oncesinden yönergede belliydi dedik. Bu konuda bir kaç makale koyup ekledik. Ama açıkçası burda yazılanları okuyunca insanın dilekçeden umudu kalmıyor. Dergilerin yonergelerini de ekledik. Birde dergiler web of science da taraniyor. Burada yazılanları okuyunca boşa mı uak a dilekçe yazıyoruz diyyorum.

Toplam 181 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi