Editörler : crops35
06 Ocak 2021 19:22

Programcı ve Çözümleyicilere Bir Derece verilmesi

Programcı ve çözümleyici unvanlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36?ncı maddesinin birinci fıkrasının Teknik Hizmetler Sınıfı başlıklı II numaralı bendi kapsamına alınması; Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığının görüşlerine dayanan Başbakan Yardımcılığının 12/6/2013 tarihli ve 1974 sayılı teklifi üzerine, adı geçen Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler bölümünün (G) bendine göre, Bakanlar Kurulu?nca 24/6/2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A-4 maddesinde; ? Teknik hizmetler sınıfında görev almak şartıyla jeolog, jeofizikçi, hidrojeolog, hidrolog, jeomorflog, kimyager, fizikçi, matematikçi, istatistikçi, yöneylemci (harekat araştırmacısı), matematiksel iktisatçı (Ekonometrici), Erkek Teknik Öğretmen Okulu mezunları, fen memurları, TEKNİKERLER ve yüksek teknikerler, tütün ve müskirat eksperleri, tarım alet ve makineleri Uzmanlık Yüksek Okulu mezunları ile benzeri fen bilimleri ve teknik bilimler lisansiyerleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi veya bölümlerinden mezun olan şehir plancısı, yüksek şehir plancısı, yüksek bölge plancısı. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Teknoloji Bölümü İş ve Teknik Anabilim Dalı mezunları, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu mezunları üniversitelerin arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinin prehistorya, protohistorya ve önasya arkeolojisi, klasik arkeoloji anabilim dallarından mezun olanlar öğrenimlerine göre tespit edilen giriş derece ve kademelerine bir derece? ilave edileceği bildirilmektedir.

Ayrıca Devlet Personel Daire Başkanlığının 12.03.2013 tarih ve 1122 sayılı yazısında; ?Çözümleyici, Programcı ve Grafiker unvanlarının 657 sayılı Kanunun 36A/4 üncü maddesinde yer almaması nedeniyle bu unvanlara haiz personelin aynı madde belirtilen öğretim kurumları, bölüm veya anabilim dallarından mezun olmaları halinde, mezkur hüküm uyarınca kazanılmış hak aylık derecelerine bir derece ilave edilebileceği? görüşüne yer verilmiştir.

Her ne kadar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 36/A-4 maddesinde programcı ifadesi yer almasa da Devlet Personel Daire Başkanlığının 12.03.2013 tarih ve 1122 sayılı yazısında değinildiği üzere ? -bölüm veya anabilim dallarından mezun olmaları halinde, mezkur hüküm uyarınca kazanılmış hak aylık derecelerine bir derece ilave edilebileceği? bildirilmiş olup; ilgili madde de sayılan bölümler arasında yer alan ?teknikerler? ifadesi, Yükseköğretim Yürütme Kurulu?nun 15/04/2009 tarihli toplantısında alınan karar ile 2547 sayılı Kanun?un 2880 sayılı Kanun?la değişik 7/d-2 ve 43/b maddeleri uyarınca hazırlanan listede (https://www.yok.gov.tr/Documents/Kurumsal/egitim_ogretim_dairesi/2020-2021-den-itibaren-onlisans-program-adlari/MYO_Yeni_Program_Adlari_Esdegerlikleri_ve_Unvanlari.pdf) de belirtildiği üzere Bilgisayar Programcılığı bölümünü de kapsayan meslek yüksekokulu mezunlarını bir grup altında toplayan unvandır.

Bu itibarla Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunları tekniker unvanını aldığından; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 36/A maddesi ve Devlet Personel Daire Başkanlığının 12.03.2013 tarih ve 1122 sayılı görüşüne istinaden Programcı ve Çözümleyicilere bir derece verilmesi gerekmektedir.

Bunun ana sayfada ya da soru cevap kısmında yayınlanmasını istiyorum desteklerinizi bekliyorum.

Teknotr
Yasaklı
07 Ocak 2021 01:30

+

capanomer
Şef
08 Ocak 2021 11:27

+

14 Ocak 2021 13:59

promramcılar 1 derece alamıyor mu?

Teknopisi
Aday Memur
17 Ocak 2021 01:31

Bazı kurumlar veriyor bazısı vermiyor alan arkadaşlar kurumlarını yazarsa sevinirim

y.suat
Şube Müdürü
18 Ocak 2021 16:42

Yanlış hatırlamıyorsam bu konuda daha önce haber yapmıştı memurlar.net. Ayrıca DPB görüşü de mevcuttu. Kurumunuza DPB görüşü ile başvurabilirsiniz.

y.suat
Şube Müdürü
18 Ocak 2021 16:44

Üniversitede görev yapıyorum ve 1 derece aldım.

Teknopisi, 3 yıl önce

Bazı kurumlar veriyor bazısı vermiyor alan arkadaşlar kurumlarını yazarsa sevinirim

Teknopisi
Aday Memur
19 Ocak 2021 11:43

Hangi Üniversite acaba bir görüş falan istediler mi yoksa direk işlem yaptılar mı

y.suat, 3 yıl önce

y.suat
Şube Müdürü
22 Ocak 2021 14:12

Herhangi bir yerden görüş istediler mi bilmiyorum. DPB'nin görüşü vardı zaten ve bir dilekçe ekinde DPB görüşü ile birlikte başvurdum.

Teknopisi, 3 yıl önce

Hangi Üniversite acaba bir görüş falan istediler mi yoksa direk işlem yaptılar mı

Teknopisi
Aday Memur
26 Ocak 2021 21:10

Teşekkürler

y.suat, 3 yıl önce

Herhangi bir yerden görüş istediler mi bilmiyorum. DPB'nin görüşü vardı zaten ve bir dilekçe ekinde DPB görüşü ile birlikte başvurdum.

HAMZA88
Aday Memur
03 Şubat 2021 10:47

GİH MEMURUM . ÖNLİSANS WEB TASARIM VE KODLAMA BİTİRDİM BENDE 1 DERECE ALABİLİLİR MİYİM ARKADAŞLAR

y.suat
Şube Müdürü
04 Şubat 2021 13:33

Alamazsınız.

HAMZA88, 3 yıl önce

GİH MEMURUM . ÖNLİSANS WEB TASARIM VE KODLAMA BİTİRDİM BENDE 1 DERECE ALABİLİLİR MİYİM ARKADAŞLAR

HAMZA88
Aday Memur
05 Şubat 2021 10:08

peki kurumum ünvan değişikliği sınavı açmıyor bizde sınav yok diyip geçiyorlar. yönetim kurulu kararı ile yapıyorlar . orda da torpil olayları var . ne yapmak lazım bilemedim. usulü nedir

Teknopisi
Aday Memur
05 Şubat 2021 12:01

Kurum değiştirin kpss ye tekrar hazırlanın daha az çabayla teknik bir kadroya atanırsınız mülakdüşünmeden

HAMZA88, 3 yıl önce

peki kurumum ünvan değişikliği sınavı açmıyor bizde sınav yok diyip geçiyorlar. yönetim kurulu kararı ile yapıyorlar . orda da torpil olayları var . ne yapmak lazım bilemedim. usulü nedir

HAMZA88
Aday Memur
05 Şubat 2021 12:04

mantiıklı hocam ama lisans işletme mezunuyum. üst ögrenim yapcam teknik üstüne bilgisayar müh. yazabiliyorum dgs den

HAMZA88
Aday Memur
05 Şubat 2021 12:05

tavsiye ettiğin müh. var mı

yusufum79
Aday Memur
05 Şubat 2021 14:30

+

Teknopisi
Aday Memur
05 Şubat 2021 15:48

Ben Ahmet Yesevi Bilgisayar Mühendisliği okuyorum en çok buradan açıyor bizim kurum siz kendi kurumunuzun ihtiyacına göre okursanız açıkta kalmazsınız.

HAMZA88, 3 yıl önce

tavsiye ettiğin müh. var mı

07 Şubat 2021 21:31

Devlet planlama Teşkilatının görüsüne ulaşamadım.programcilaa 1 derece verileceği ile ilgili lütfen nk verebilir misiiniz

y.suat, 3 yıl önce

y.suat
Şube Müdürü
08 Şubat 2021 13:18

Link kayıtlı değil, özelden elektronik posta adresinizi verirseniz görüşün bir örneğini gönderebilirim.

zeranzeren, 3 yıl önce

Devlet planlama Teşkilatının görüsüne ulaşamadım.programcilaa 1 derece verileceği ile ilgili lütfen nk verebilir misiiniz

4431olsun
Aday Memur
14 Aralık 2023 11:46

Üzerinden yıllar geçmiş hala aynı şeylere devam ediyoruz. Elinizde hala mevcutsa atabilirmisiniz bana

y.suat, 3 yıl önce

Link kayıtlı değil, özelden elektronik posta adresinizi verirseniz görüşün bir örneğini gönderebilirim.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi