Editörler : gubaz
23 Ocak 2021 10:15

misekman
Aday Memur

Değerli öğretmenlerim boşuna tartışıyoruz gibi geliyor. Maaşlarımızı ikiye de katlasalar giderlerimiz de aynı doğrultuda artacaktır. Çok kazanmaya başladıkça ihtiyaç ve isteklerimiz de artıyor. Daha lüks olana yöneliyoruz. Bu sebeple bugün yetiremeyen yarın maaşı arttığında da yetiremeyecek ve maaşı yetirebileblerin söyledikleri ona yapılması imkansız şeyler gibi gelecektir. Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek zor olduğundan söylenenleri uygulamaya geçiremeyeceğiz zaten.

23 Ocak 2021 14:25

utku_a
Aday Memur
Öğretmen maasi alıp CEO gibi harcarsanız tabi yetmez.
23 Ocak 2021 15:12

b3rn4
Müsteşar Yardımcısı

Değerli öğretmenlerim boşuna tartışıyoruz gibi geliyor. Maaşlarımızı ikiye de katlasalar giderlerimiz de aynı doğrultuda artacaktır. Çok kazanmaya başladıkça ihtiyaç ve isteklerimiz de artıyor. Daha lüks olana yöneliyoruz. Bu sebeple bugün yetiremeyen yarın maaşı arttığında da yetiremeyecek ve maaşı yetirebileblerin söyledikleri ona yapılması imkansız şeyler gibi gelecektir. Alışkanlıklarımızdan vazgeçmek zor olduğundan söylenenleri uygulamaya geçiremeyeceğiz zaten.

misekman, 1 ay önce - Alıntıya git

Hocam senin maaşı yarıya indirsin de giderlerin de yarıya iniyor mu bak bakalım. Kiran yakıtın faturaların yarıya iniyor mu?Bu ne biçim bakış açısı böyle.

24 Ocak 2021 20:58

misekman
Aday Memur

b3rn4 Asıl sizinki nasıl bir cevap böyle. Ben kendi fikirlerimi beyan ettim kibarca. Aynı şeyi siz de yapabilseniz keşke.

Öncelikle tanımadığın insanlara sen diye hitap etme. İkincisi ben maaşımızın yeterliliği ile ilgili bir yorumda bulunmadım "senin maaşını indirsinler de gör" diyorsun.

24 Ocak 2021 22:34

D.luffy
Genel Müdür

misekman, 1 ay önce - Alıntıya git

bence de yanlışınız var hocam. Ben 12 yıllık evliyim 14 yıldır da öğretmenim. Hayatın doğal akışında masraflarım yüzde 10 aşağı yukarı hep aynıdır. Bunu derken geçen sene aniden buzdolabı bozuldu ve peşinden 6 ay için de ütü, çamaşır makinası, elektrik süpürgesi bozuldu hepsini de tekrar taksitle alma zorunda kaldım.

Olayı net anlamanız için şunu ayazım, bunlar da hayatın doğal akışı.

Evlendiğimizde benim öğrenim kredisi ( tam 8 maaşımla ödedim, 3 aydan 3 aya 1 maaş) ve evlenirken aldığım eşyaların taksitleri vardı , hiç para birikmiyordu ve ertesi yıl yıl bilezikleri satıp araba aldım, mecburdum, anne babamda da yok iki aileye bir tipo araba. İlk ev sahibim söz verdiği halde yalıtım yaptırmadı bunu da bana söylemedi bir akşam sorduğumda " vazgeçtim" dedi bunu bana aylardır söylememesi zoruma gitti aynı akşam karanlık vakitte başka bir ev tuttum, bir bebeğimiz olacağı vakit ev dar geldi ev sahibine yarısını ben vereyim balkonu kapatalım dedim olmaz deyince "bu böyle olmaz ev almak şart dedik" sadece tapu masrafını ödeyecek kadar param vardı çünkü kredi kartı borcu hiç bitmiyordu, üstüne de kira boşa gidiyor dedik, çünkü evliliğimi de kendim yaptım sayılır babam asgari ücretli, elinden geleni yaptı ama asgari ücretten ne kadar birikir ki! Altın borcu ve katılım bankası desteğiyle evimi de 10 yıl borca aldım.

14 yılda kredi kartı ve kredi borcu ödemediğim tek ay olmadı sanırım ama hep aynı, kredi kartını yatır yenisine başla. Hiçbir lüksüm yok, sigara vb hiç olmadı. ailecek sinema yok, ayda 1 dışarda yemek ( lüks saymazsanız).

Bu borçlar DYK açıkken mayıs ayına doğru hep bitme aşamasına gelip DYK kapanınca ve devamında da yaz tatili girince Eylül de yine zirve yapar yıllardır değişmez ve sonra yine mayısa kadar bitirme çabası ama 2 sene önce haftada 2-4 saat kurs almaya başladık onlar da zaten okulda tek şube ve sınıf 15 kişi 10 kişinin altına düşünce yarıda kapatıldı 9 kişi bile kalsa ( bu kuralı da bu yüzden garip buluyorum 15 kişiden 8-9 kişi geliyor ama kapatılıyor)

Şimdi gelelim lafın başına, eğer şuanda bana 500 lira seyyanen zam yapılsa benim harcamalarım değişmeyecek, yani olağan üstü seviyede değişmeyecek, 13-14 yıldır alıştığımız sistemde gidecek ama ben borçlardan kurtulacağım. Bazı kendini zeki sanan ne iş yaptığını amacının ne olduğunu bilmediğim aklıma bazı sebepler gelen kişiler var onlar bana sürekli olarak maddi konular açıyorsun diyor tüm bu sebeplerden dolayıdır diye de bir açıklık getireyim.

25 Ocak 2021 13:29

uye452
Şef

4 cuval patetes 400 tl +1cuval soğan100 tl +1 cuval un ve 1 teneke yag al.

1500 kıra yakıta ver. 200 tl fatura gerıye kalır sana 4000 tl bırıkım yap.Adam tek maasla ev araba aldı bızım çift maaslılar sabah aksam dısarıda yemek yıyor geziyor tozuyor sonra maas az dıye ağlıyorlar.Miilet 2900 tl ye gecınıyor.1 yıldan berı yatıyonuz daha ne istıyonuz.

erol7474, 2 ay önce - Alıntıya git

doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış, 10 dan fazla eksi aldığı için yorum gizlenmiş ;)

26 Ocak 2021 09:35

metev
Aday Memur

Merhaba arkadaşlar,

2018 yılında buna benzer bir başlığa yaptığım yorumu hiç değiştirmeden aşağıya kopyalıyorum. Fiyatlar tabi o zamandan bu güne arttı. Özellikle otomobil fiyatlarına takılmayın :)

Başlık "Aldığınız maaşla ay sonunu getirebiliyor musunuz?" diye açılınca haliyle tartışmalar olmuş, hatta bir taraf şükretmeyi bilmemekle diğerlerini suçlarken, diğer taraf da onları şükür takımı diye adlandırmış.

Aslında bu başlık "Aldığınız maaş ile ihtiyaçlarınızı ne derecede karşılıyorsunuz?" gibi açılsa çok daha yerinde olurdu. İlk başta şunu söyleyeyim; şükretmemek konusuna katılıyorum. Zira gerçekten öğretmenlerden, polislerden ya da diğer devlet memurlarından daha kötü şartlarda çalışıp daha az maaş alan insanlar bulunmakta. Bu sebeple halimize şükür etmeliyiz. Buna katılıyorum.

Ancak ülkemizdeki en önemli sorun ve buna karşılık sorulacak soru şu olmalı: Özellikle son 4-5 yıl içinde paramızın satın alma gücü neden bu kadar düştü?

Şimdi şöyle örnek vereyim:

Türkiye'de öğretmenin aylık ortalama 3500 TL kazandığını farz edelim. İspanya'da ise bir öğretmen yaklaşık 2700 EUR kazanmakta. İki ülkenin paralarını birim olarak kabul edelim. Yani Türkiye'de öğretmen 3500 birim kazanıyorken, İspanya'da 2700 birim kazanıyor diyelim.

Şimdi size birkaç fiyat vereceğim. Türkiye'de dana biftek benzeri etin kilogram fiyatı 60 birim iken İspanya'da 8 birimdir. Yani bir İspanyol Öğretmen maaşı ile 385 kilo et alabilirken, Türk Öğretmen 58 kilo et alabilmektedir. Zaten dünya tüketim ortalamaları da bunu doğrular niteliktedir. Amerika'da kişi başı yıllık 100 kg üzerinde, Avrupa'da 90 kg üzerinde kırmızı et tüketilirken, Türkiye'de bu rakam 6 kg'dır. Mübarek Kurban Bayramımız olmasa gerçekten bu rakam daha da aşağılarda olur emin olun.

Türkiye'de şişe sütün litresi 4,75 birim iken İspanya'da 0,77 birimdir. Türkiye'de 68'li bebek bezi 60 birim iken, İspanya'da 12,60 birimdir. Temel tüketim maddelerinin fiyatları arasındaki bu fark sadece İspanya'ya özgü değildir. İngiltere'de bal Türkiye'den TL fiyatına göre ucuzdur. Bulaşık ve çamaşır detarjanı da Türkiye'den ucuzdur. Yanlış anlaşılması TL fiyatı daha ucuzdur.

Kısaca durumu anlattıktan sonra çok da uzatmadan birkaç örnek daha vermek istiyorum. Avustralya'da 2012 model Honca Civic otomatik vites araba 12.000 AU$ (36 bin TL'dir) Bir öğretmen ayda yaklaşık 4.500 AU$ kazanır. Maaşının 3 katı ile bu arabaya sahip olur. Türkiye'de bu rakam 75.000 TL olup, öğretmen bu arabayı alabilmek için maaşının 20 katını vermek zorundadır.

Karnımız patates yiyerek de makarna yiyerek de doyar. Ya da Broadway'de araba, VW'de arabadır. Ancak gelişmiş ülkeler ile aramızdaki uçurum giderek artmaktadır. Sorunun temeli budur diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

06 Şubat 2021 14:41

cooling
Aday Memur

Anlatamazsınız cünkü niyetleri anlamak degil

10 Şubat 2021 20:15

düşersemyanarım
Aday Memur

10 yıllık öğretmenim. Evliyim

Evimi Emin Evim'den kendi paramla aldım. Borcu da yeni bitti.

Yazacağım masrafları aylık olarak düşünün. Bir arkadaş burada mesela birine ayda 250 liraya ısınma mı olur demiş. 250 ile 12 yi çarparsanız 3000 tl yıllık yakıt masrafıdır.

Her neyse rakamlarıma geçeyim:

Elektrik 110

Su 20

Telefonlar 85

internet 85

Apartman Aidatı 100

Yeme - içme 1000 TL

Araba için aylık

Yakıt 500

Vergisi 40

sigortası 40

Bakımı 100

Aylık ortalama kömür parası 200

Toplarsak 2300 gibi bir şey yapıyor. Bunlar temel ihtiyaçlar. Şimdi biri çıkıp da yok kitap okumuyor musun yok şunu yapmıyor musun demesin. Onlar bana kalmış. Temel ihtiyaçları maaşımızla ne kadar karşılayabiliyoruzu konuşuyoruz. Yaklaşık 80 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyorum.

Bu arada bütçeden gerekli gereksiz her yere birçok kaynak aktarılırken ne olursa olsun memurun hakkının bu miktarlar olduğunu da kesinlikle düşünmüyorum.

Arkadaşlara tavsiyem küçük şehirlerde yaşayın masrafınız az olsun.

Çocuğun kreş parası falan demişsiniz, eşiniz çalışıyorsa zaten ordan verirsiniz, çalışmıyorsa da kreşe vermezsiniz 4 yaşından itibaren ücretsiz olarak ana sınıfına verirsiniz olur biter.

Yok senin bez masrafın yok şu yok falan demesin kimse, sizin o da olsun koy üstüne koy üstüne hiç bir zaman temel masraflar 6000 liraya çıkmaz büyükşehirlerde yaşamıyorsanız.

Not: Kirada olduğumu düşünelim şu anki evimin kira değeri 750-800 tl

10 Şubat 2021 20:33

bulaşıkkk
Şube Müdürü

10 yıllık öğretmenim. Evliyim

Evimi Emin Evim'den kendi paramla aldım. Borcu da yeni bitti.

Yazacağım masrafları aylık olarak düşünün. Bir arkadaş burada mesela birine ayda 250 liraya ısınma mı olur demiş. 250 ile 12 yi çarparsanız 3000 tl yıllık yakıt masrafıdır.

Her neyse rakamlarıma geçeyim:

Elektrik 110

Su 20

Telefonlar 85

internet 85

Apartman Aidatı 100

Yeme - içme 1000 TL

Araba için aylık

Yakıt 500

Vergisi 40

sigortası 40

Bakımı 100

Aylık ortalama kömür parası 200

Toplarsak 2300 gibi bir şey yapıyor. Bunlar temel ihtiyaçlar. Şimdi biri çıkıp da yok kitap okumuyor musun yok şunu yapmıyor musun demesin. Onlar bana kalmış. Temel ihtiyaçları maaşımızla ne kadar karşılayabiliyoruzu konuşuyoruz. Yaklaşık 80 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyorum.

Bu arada bütçeden gerekli gereksiz her yere birçok kaynak aktarılırken ne olursa olsun memurun hakkının bu miktarlar olduğunu da kesinlikle düşünmüyorum.

Arkadaşlara tavsiyem küçük şehirlerde yaşayın masrafınız az olsun.

Çocuğun kreş parası falan demişsiniz, eşiniz çalışıyorsa zaten ordan verirsiniz, çalışmıyorsa da kreşe vermezsiniz 4 yaşından itibaren ücretsiz olarak ana sınıfına verirsiniz olur biter.

Yok senin bez masrafın yok şu yok falan demesin kimse, sizin o da olsun koy üstüne koy üstüne hiç bir zaman temel masraflar 6000 liraya çıkmaz büyükşehirlerde yaşamıyorsanız.

Not: Kirada olduğumu düşünelim şu anki evimin kira değeri 750-800 tl

düşersemyanarım, 4 hafta önce - Alıntıya git

Yarın gel takvim gazetesinde işe başla. Mantığın aynı.

10 Şubat 2021 22:00

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı
Toplam 151 mesaj