Editörler : gubaz
18 Ocak 2021 15:46   

Zoom ve ek ders sorunsalı

Arkadaşlar herkese merhaba. Bu konuda hiç bilgim olmadığı için soruyorum. Zoom da yapılan dersler idare tarafından görünüyor mü, bize ek ders neye göre yatırılıyor. Teşekkür ederim.

18 Ocak 2021 15:52

drogba-70
Daire Başkanı

idare zoom alt yapisini goremez izleyemez ancak ogrenci gibi dersine girer seni öyle takip eder.

bizimkiler birkac defa habersiz canli derse katıldılar zaten ogretmenler isini yapıyor. su an ders atayip atamadiklarina bakiyorlar. belki kontrol devam ediyordur .

ogrenci gelip gelmemesine gore de ek ders verilmez sen yuz yuze egitimde sinifa gittin ogrenci toplu kaçmış senin dersin mi kesiliyor?

ozellikle son sinif meslek lisesi ogrencileri yapıyor sık sık.

ya da yazin son haftalarina dogru ogrenci gelmiyor dersimiz mi kesiliyor ? hayır.

bizimkiler her halukarda tam ödüyorlar.

18 Ocak 2021 16:03

Arslanha
Aday Memur

drogba-70 teşekkür ederim hocam. Aynı ders saatine girdiğimiz arkadaşıma(kendisi başka bir okulda) ek dersi sürekli benimkinden eksik yatıyor,idaresi derslerin yapılmadığını söylemiş Zoom da, arkadaşım da dersi açıyorum fakat öğrenci girmiyor demiş o yüzden merak ettim. Tekrar teşekkür ederim.

18 Ocak 2021 16:17

tibra
Aday Memur

idare zoom alt yapisini goremez izleyemez ancak ogrenci gibi dersine girer seni öyle takip eder.

bizimkiler birkac defa habersiz canli derse katıldılar zaten ogretmenler isini yapıyor. su an ders atayip atamadiklarina bakiyorlar. belki kontrol devam ediyordur .

ogrenci gelip gelmemesine gore de ek ders verilmez sen yuz yuze egitimde sinifa gittin ogrenci toplu kaçmış senin dersin mi kesiliyor?

ozellikle son sinif meslek lisesi ogrencileri yapıyor sık sık.

ya da yazin son haftalarina dogru ogrenci gelmiyor dersimiz mi kesiliyor ? hayır.

bizimkiler her halukarda tam ödüyorlar.

drogba-70, 2 ay önce - Alıntıya git

Size katılıyorum hocam derse öğrenci gelmese bile biz ders hazırlığımızı yapıp o gün saatte o dersi açıyor ve bekliyoruz hatta sonra ders

notlarını wp gruplarından öğrenciye

ulaştırıyoruz fakat idare ve birçok arkadaşım

bu konuya böyle bakmıyor. Bizim okul da dahil ek ders kesen okullar çoğunlukta sanırım.

Emeklerimizin karşılığını ne öğrenci de ne de maddiyatta bulamadığımız bir dönemdeyiz.

18 Ocak 2021 16:29

drogba-70
Daire Başkanı

Size katılıyorum hocam derse öğrenci gelmese bile biz ders hazırlığımızı yapıp o gün saatte o dersi açıyor ve bekliyoruz hatta sonra ders

notlarını wp gruplarından öğrenciye

ulaştırıyoruz fakat idare ve birçok arkadaşım

bu konuya böyle bakmıyor. Bizim okul da dahil ek ders kesen okullar çoğunlukta sanırım.

Emeklerimizin karşılığını ne öğrenci de ne de maddiyatta bulamadığımız bir dönemdeyiz.

tibra, 2 ay önce - Alıntıya git

hocam ücreti nasıl kesiyor anlamıyorum cidden anlamıyorum .

* ya senin dersine girecek anlatıp anlatmadıgına bakacak video kaydı alacak

* ya da öğrenci gibi dersine giriş yapmak isteyecek ama sen baslatmamıs olursun ekran fotosu alır.

yani zoom sistemini izleyemiyor ki.

bazı arkadaslar rapor kısmını söylemiş. diyelim yüz yüzede çocuk derse gelmedi sen sınıfı toptan yok yazıp ücret almıyor musun ?

kesmelerinin kanuni dayanağını isteyin .

18 Ocak 2021 19:12

Arslanha
Aday Memur

drogba-70 hocam arkadaşımın idaresi direkt dediğim şekilde yanıtlamış. Hatta ben kendi bordromu attım çünkü neticede aynı branş ve aynı sayıda derse giriyoruz diye fakat bir faydası olmadı. Söylenen aynen şu " hocam öğrencinin girmediği dersin parasını alamazsınız".

18 Ocak 2021 19:31

memurolm
Daire Başkanı

öğretmenlerin sorunsal kelimesini hebire kullanması sorunsalı

18 Ocak 2021 19:54

drogba-70
Daire Başkanı

drogba-70 hocam arkadaşımın idaresi direkt dediğim şekilde yanıtlamış. Hatta ben kendi bordromu attım çünkü neticede aynı branş ve aynı sayıda derse giriyoruz diye fakat bir faydası olmadı. Söylenen aynen şu " hocam öğrencinin girmediği dersin parasını alamazsınız".

Arslanha, 2 ay önce - Alıntıya git

hocam kafasına göre"girmediğiniz ders" diyemez . çıkarsın yönetmeliği koysun önünüze. bu işler keyfi olmaz . bir okul veriyor diğer okul vermiyorsa burda bir saçmalık vardır.

para konusu müdürün içtihadına insiyatifine bağlı değildir.

babasının bostanından kavun bağışlamıyor cebinden de çıkmıyor kimse de haram para istemiyor. girmişsen alırsın bu kadar basit . öğrenci olsun olmasın . kendisi okuldan çıkıp sağa sola gittiğinde ek dersini tam yazıyor kendisine .

bizim okul ek dersi de rehberlik saatlerini de ödüyor.

zaten maaşımız kuşa dönmüş bir de bunlarla uğraşıyoruz

hakkınızı arayın .

18 Ocak 2021 20:12

drogba-70
Daire Başkanı

bir de ilave edeyim hocam. tebliğ edilen programa göre derse girmek anlatmak zorundayız. anlatmamak girmemek suçtur. madem girmedin diye dersi ücreti kesiyor sana soruşturma açmak zorunda . öyle dingonun hanı değil.

şöyle örnek vereyim sana .

bizim okulda 100e yakın öğretmen var 5 idareci var. günlük ders hacmi çok fazla ve idare tarafından takibi mümkün değil. zoom izlenemiyor zaten .

mecburen ya işi gücü bırakıp derslerimizi izleyecek ki bu da imkansız ya da beyana göre ders atamalarına göre artık nerden bakacaksa rapora göre durum tespiti yapacak.

onların kafasından gidelim .

benim dersime kim ne zaman ne kadar girmiş bilemiyor. dersi başlatıp başlatmadığımı bile bilemiyor ayrıca derse girenin öğrencim olup olmadığı da belli değil. faraza iş art niyete binse oğlumu kızımı öğrenci ismiyle derse sokarım sistemde bekler sonra alırım ek dersi.

tutup benım dersimi keserse ben de şikayet ederim ve izahını yapmak zorunda kalır.

nasıl izah edecek ? bak bir sürü parametre takibini her ders için yapmak zorunda .

müfettişe ne diyecek ? tutup mahkemeye versem ne yapacak ?

velhasıl kendini bilen müdür daha doğrusu adam olan müdür veya idareci bu tür saçmalıklarla uğraşacağına girer derse ders atamalarına da bakar.

bunları yapmışsan öder.

yapmamışsan senden izahat ister buna göre de kendisi kanıtlar ve sana basar cezayı.

hiçbir şeyden korkmayın hocam düzgün şekilde derdinizi anlatıp izah yönetmelik isteyin .

18 Ocak 2021 23:43

Arslanha
Aday Memur

drogba-70 hocam zaten belirtilen dersin hepsini tanımlıyor. Sorun öğrencinin girmemesi. Ben de anlamıyorum gerçekten. Benim idarem bu konuda çok iyi daha doğrusu olmasi gerekeni yapıyor. Sanırım diğer okullar biraz keyfi davranıyor. Teşekkür ederim hocam yazdıklarınız için.

19 Ocak 2021 00:04

Ulubahtlı07
Aday Memur

drogba-70 hocam zaten belirtilen dersin hepsini tanımlıyor. Sorun öğrencinin girmemesi. Ben de anlamıyorum gerçekten. Benim idarem bu konuda çok iyi daha doğrusu olmasi gerekeni yapıyor. Sanırım diğer okullar biraz keyfi davranıyor. Teşekkür ederim hocam yazdıklarınız için.

Memurlar. Nette haberi de vardı derse bir tane bile öğrenci gelmese bile öğretmenin ek dersi kesilemez. Konuyla ilgili bakanlığın yazısı var. O yazıyı bulup dilekçenize ekleyip okul müdürünün suratına atıyorsunuz. Gelen cevabın sonunda ekdersinizin kesildiğini belirtip ve önceki dilekçeleri de ekleyip ilçe milli eğitime şikayette bulunuyorsunuz. Gör bakalım nolacak o işin sonunda.
19 Ocak 2021 16:45

şaşkın tarihçi
Şube Müdürü
Kesemezler. Kafalarına göre iş yapıyorlar. Gösterin yönetmelik maddesini neye göre kesiyorsunuz diye. Üstelik Derse girmediniz diye sadece ek dersi kesiyorsa zaten eksik işlem yapmış olur. Okulda görevli olduğunuz derse gitmeyince mazaret olmadan ek ders kesiliyorsa . Hani yasal işlem.
19 Ocak 2021 18:59

çatlakpanda
Şube Müdürü

bir de ilave edeyim hocam. tebliğ edilen programa göre derse girmek anlatmak zorundayız. anlatmamak girmemek suçtur. madem girmedin diye dersi ücreti kesiyor sana soruşturma açmak zorunda . öyle dingonun hanı değil.

şöyle örnek vereyim sana .

bizim okulda 100e yakın öğretmen var 5 idareci var. günlük ders hacmi çok fazla ve idare tarafından takibi mümkün değil. zoom izlenemiyor zaten .

mecburen ya işi gücü bırakıp derslerimizi izleyecek ki bu da imkansız ya da beyana göre ders atamalarına göre artık nerden bakacaksa rapora göre durum tespiti yapacak.

onların kafasından gidelim .

benim dersime kim ne zaman ne kadar girmiş bilemiyor. dersi başlatıp başlatmadığımı bile bilemiyor ayrıca derse girenin öğrencim olup olmadığı da belli değil. faraza iş art niyete binse oğlumu kızımı öğrenci ismiyle derse sokarım sistemde bekler sonra alırım ek dersi.

tutup benım dersimi keserse ben de şikayet ederim ve izahını yapmak zorunda kalır.

nasıl izah edecek ? bak bir sürü parametre takibini her ders için yapmak zorunda .

müfettişe ne diyecek ? tutup mahkemeye versem ne yapacak ?

velhasıl kendini bilen müdür daha doğrusu adam olan müdür veya idareci bu tür saçmalıklarla uğraşacağına girer derse ders atamalarına da bakar.

bunları yapmışsan öder.

yapmamışsan senden izahat ister buna göre de kendisi kanıtlar ve sana basar cezayı.

hiçbir şeyden korkmayın hocam düzgün şekilde derdinizi anlatıp izah yönetmelik isteyin .

drogba-70, 2 ay önce - Alıntıya git

Eba raporu isteniyor. Orada katılım olmayan derse ek ders ödemiyorlar. Öğretmen de eba raporu oluştururken eğer derse öğrenci girmediyse , derse katılım olmamıştır diye belirtiyor. Bunun akabinde idare de ek ders vermiyor. Yönetmelik falan hikaye. Yönetmelik dinlemiyor bazı yerler. Eğer yönetmelikte böyle yazıyorsa verilmemesi normal. Ama şu an bazı yerlerde veriliyor, bazı yerlerde verilmiyor. Bu iş mahkemelik olacak ve idarecilerin başı agriyacak gibi görünüyor. Çünkü bazı iller öğretmenin ders programına göre ek ders ödüyor. Bazı iller de derse katılım olup olmadigina. Dediğim gibi ilerleyen günlerde mahkemelik olanlar olabilir.

20 Ocak 2021 18:57

1Alyaedebiyat3
Aday Memur

Hocam bize bu yıl hiç ek ders ödemesi yapılmadı.

Gerekli öğrenci katılımı olmadan ödeme yapamayız deniyor

14 saat oluyor mesela katılım olan ders

15i geçmedi ödéme yok deniyor .idare eksiksiz

alıyor onlarda nöbetleşe geliyorlar ,rehberlikçi alıyor ama 25 saat bilgisayar başında bekleyen biz

alamıyoruz. İnternet kendi cebimizden, bilgisayar aldık hangi memur kendi cebinden harcar .

resmen hakkımız yeniyor

20 Ocak 2021 19:25

Arslanha
Aday Memur

Evet hocam yazılanlara bakınca ülke geneli keyfi uygulama var. Anlamak imkansız...

20 Ocak 2021 20:20

drogba-70
Daire Başkanı

Eba raporu isteniyor. Orada katılım olmayan derse ek ders ödemiyorlar. Öğretmen de eba raporu oluştururken eğer derse öğrenci girmediyse , derse katılım olmamıştır diye belirtiyor. Bunun akabinde idare de ek ders vermiyor. Yönetmelik falan hikaye. Yönetmelik dinlemiyor bazı yerler. Eğer yönetmelikte böyle yazıyorsa verilmemesi normal. Ama şu an bazı yerlerde veriliyor, bazı yerlerde verilmiyor. Bu iş mahkemelik olacak ve idarecilerin başı agriyacak gibi görünüyor. Çünkü bazı iller öğretmenin ders programına göre ek ders ödüyor. Bazı iller de derse katılım olup olmadigina. Dediğim gibi ilerleyen günlerde mahkemelik olanlar olabilir.

çatlakpanda, 2 ay önce - Alıntıya git

yönetmelikte yok hocam tamamen keyfi uygulamalar kıskanç tutumlar .

meslektaşlarım adına üzülüyorum benim bile zoruma gidiyor bu tarz şeyler . ve hak aramasını bilmeyen boynunu büken arkadaşım bu işlere maruz kalıyor .

rehber öğretmen full alıyor senin kesiliyor izahı var mı ?

madem derse öğrenci gelmemesi fiili girmedi şeklinde yorumlanıyor. burdan kesiliyor rehber öğretmen de okula gitmediği için fiili ders durumu oluşmuyor. kuru maaşa kalması lazım ama olmuyor.

eba raporu deniyor o da saçmalık tamamen kafalarından uydurma üretme işlem yapıyorlar.

şahsen görev yaptıgım okulda böyle bir durum oluşsa tüm okul boynunu bükse ben bükmem izahat isterim tatmin olmazsam ki mümkün görünmüyor doğrudan veririm mahkemeye . Babamızın hayrına çalışmıyoruz babalarının bağından kavun bağışlar gibi nazlanamazlar kesemezler.

şimdi size danıştay kararını ve meb özel eğitim ve rehberlik hizmetleri genel müdürlüğünün resmi yazısını da vereyim ilgili metinleri ve detay hükümleri linklerde yer alıyor .

DANIŞTAY KARARI

Danıştay kararına göre; öğrenciler sınava/derse gelmese dahi bunun sorumluluğunun öğretmende olmadığı, öğretmen sınav/ders için tüm hazırlıklarını yapmış olduğu, bu nedenle de kıyasen EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar üzerinden uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında canlı ders vermek için gerekli hazırlıkları yaparak derse başlayan öğretmenin canlı dersi teknik yetersizlikler nedeniyle yapılmasa veya hiç bir öğrenci canlı derse katılmasa dahi ek ders ücretlerin ödenmesi gerekliliği bulunmaktadır.

https://www.memurlar.net/haber/941866/ogrenciler-canli-derse-girmezse-ogretmen-ek-ders-alabilir-mi.html

MEB YAZISI

http://www.sedatdeger.com/makale-275-canli-derse-hic-ogrenci-gelmezse-ogretmene-ek-ders-odenir-mi.html

20 Ocak 2021 21:52

çatlakpanda
Şube Müdürü

Hocam bize bu yıl hiç ek ders ödemesi yapılmadı.

Gerekli öğrenci katılımı olmadan ödeme yapamayız deniyor

14 saat oluyor mesela katılım olan ders

15i geçmedi ödéme yok deniyor .idare eksiksiz

alıyor onlarda nöbetleşe geliyorlar ,rehberlikçi alıyor ama 25 saat bilgisayar başında bekleyen biz

alamıyoruz. İnternet kendi cebimizden, bilgisayar aldık hangi memur kendi cebinden harcar .

resmen hakkımız yeniyor

1Alyaedebiyat3, 2 ay önce - Alıntıya git

Aynı durum bizim ilde de yaşıyor.

20 Ocak 2021 23:40

Arslanha
Aday Memur

drogba-70 hocam sizin dediklerinizi aynen aktardım arkadaşıma fakat okulda benden başka itiraz eden yok diyor. Nasılsa pandemi bitecek sonrasında sürekli akıllarında ben kalacağım diyor. Ne diyebilirim ki? Şaştım kaldım

Toplam 17 mesaj