Editörler : yaralı-bir-öykü
18 Ocak 2021 20:21   

İnsan Neden Dilenciye Para Verir?

Soru net: Neden? Buna mendil satan çocuklardan mendil almayı da ekleyebiliriz. Para veren kesim, okuyup didinip çalışıp para kazanıyor. Dilenen kesim ise sadece bir köşeye tezgah açıp milleti "sağmayı" bekliyor. Üstelik dilencinin günlük kazancı, para verenlerin çoğundan da fazla oluyor. Para verme eylemi devam ettikçe dilenme düzeni de devam ediyor.

Dilenciye para vermenin dini boyutu olamaz. İslam inancı, dilenene ver demiyor.

Peki insan neden dilenciye para veriyor?

18 Ocak 2021 21:42

Alfred Marshmellow
Aday Memur

Kimisi 'hayır' demeyi bilmez; kimisi yaptığını 'hayır' zanneder. Dilenciye verilen paranın gittiği yer de belli değil. 'Olsun benden çıktı, Allah rızası için verdim ben.' zihniyeti çok yanlıştır. Tamam güzel kardeşim Allah rızası için yaptın ama paranın nereye gittiğiyle neden ilgilenmiyorsun? Ayrıca alın terinin yok mu dininde bir önemi? Memleketin en işlek yerlerinde dilenenlerin bir teşkilat olduğunu göremiyorsan körsün demektir. O para kime, ne için hizmet etmekte ve sen buna nasıl vesile oluyorsun? Etrafına bak gerçekten ihtiyaç sahibi birilerini göreceksin. Hayır duası almak, sevap kazanmak bu kadar baştan salma şekilde olamaz. Sözlerim geneli kapsasa da elbette yazarken istisna bıraktıklarım oldu. Kimseye rahatsızlık vermeden, eline koluna yapışmadan, taciz etmeden, dini ya da milli değerleri kullanmadan bir şey satanlara, sokakta müzik yapanlara saygım daimdir.

Dilenen kısa yoldan zenginliği, veren ise kısa yoldan cenneti istemektedir. Ben ise verenlerin umduğunu bulmalarını, dilenenlerin de karnını doyurmalarını dilerim.

18 Ocak 2021 22:18

Poseidon60
Aday Memur
1 lirayla ahretliğini kurtaracağını sandığı için
19 Ocak 2021 11:52

Civanmert
Şube Müdürü

insan merhametli bir varlıktır. her ne kadar zalimler olsa da içimizde..

19 Ocak 2021 14:24

Evlenmek Gerek
Daire Başkanı

insan merhametli bir varlıktır. her ne kadar zalimler olsa da içimizde..

Civanmert, 1 ay önce - Alıntıya git

Merhametlilikten olsa kendine merhamet eder ve insanları sağılacak sığır konumuna düşüren dilenciye para vermez.

19 Ocak 2021 14:26

Civanmert
Şube Müdürü

Merhametlilikten olsa kendine merhamet eder ve insanları sağılacak sığır konumuna düşüren dilenciye para vermez.

Evlenmek Gerek, 1 ay önce - Alıntıya git

senin düşüncen... ben genel olarak insanın merhametinden bahsettim. dilencide bir insan ve gereçek anlamda mecbur değil ve dileniyorsa o zaman başta o merhametsiz olmuş demetir.

06 Şubat 2021 19:18

brc1616
Kapalı

Ölümden sonraki yaşamdan mükafat beklemek.

Toplam 6 mesaj