Editörler : oto-danisman-expert
20 Ocak 2021 22:44   

Yedek subaylığın adp ye etkisi

Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Kılavuz da yazana göre ;

Meslek Yüksekokulu mezunlarından;

bb- Altı ayın sonunda askerlik hizmetine devam edip on iki aylık askerlik hizmetini tamamlayarak terhis olanların Aday Değerlendirme Puanına (ADP) 12 puan ilave edilecektir.

Burada ki meslek yüksekokulu ifadesi aklımı karıştırdı zira ben lisans mezunuyum. Şimdi bana 12 puan mı ilave edilecek yoksa 9 puan mı ?

20 Ocak 2021 22:50

psikolojikdanışman42
Daire Başkanı

lisans mezunu istemiyoruz, önlisans mezunları önceliğimizdir anlamına geliyor o.

20 Ocak 2021 22:53

psikolojikdanışman42
Daire Başkanı

ayrıca 6 ayı tamamlayıp da sonrasında bir 6 ay daha askerlik hizmetine devam etme olayı erleri kapsayan bir durum. yedek subayların zorunlu olan 12 aylık askerlik hizmetini bu kapsama dahil ettiklerini zannetmem.

20 Ocak 2021 23:07

Zaplangoc
Aday Memur

lisans mezunu istemiyoruz, önlisans mezunları önceliğimizdir anlamına geliyor o.

psikolojikdanışman42, 2 ay önce - Alıntıya git

Ben dış kaynaktan subay alımı için başvuru yaptım 4 yıllık üniversite mezunu olmak gerekiyor zaten önlisans olmuyor yani

20 Ocak 2021 23:09

Zaplangoc
Aday Memur

ayrıca 6 ayı tamamlayıp da sonrasında bir 6 ay daha askerlik hizmetine devam etme olayı erleri kapsayan bir durum. yedek subayların zorunlu olan 12 aylık askerlik hizmetini bu kapsama dahil ettiklerini zannetmem.

Fyt testinde tanıştığım arkadaşlar da 12 puan alacağımı söylediler ama emin olamadım.

20 Ocak 2021 23:13

psikolojikdanışman42
Daire Başkanı

Ben dış kaynaktan subay alımı için başvuru yaptım 4 yıllık üniversite mezunu olmak gerekiyor zaten önlisans olmuyor yani

Zaplangoc, 2 ay önce - Alıntıya git

meslek yüksekokulu normalde önlisanstır da sadece lisanstan alım yapılıyorsa belki myo'yu sonrasında dgs ile lisansa tamamlayanları kastediyor olabilirler. aksi takdirde kılavuzda bu şekilde bir ayrıntı verilmesi gereksiz.

20 Ocak 2021 23:16

psikolojikdanışman42
Daire Başkanı

Fyt testinde tanıştığım arkadaşlar da 12 puan alacağımı söylediler ama emin olamadım.

ilgili maddeyi okuduğum zaman yukarda yazdığım şekilde yorumlanması gerektiğini düşündüm. zira eğer puan verilseydi yedek subaylık da özel olarak belirtilebilirdi. yedek subaylığı tanımlamak için "6 ayın sonunda askerliğine devam edip 12 aylık askerlik hizmetini tamamlamak" gibi bir ifadeye yer verileceğini zannetmem.

20 Ocak 2021 23:21

Zaplangoc
Aday Memur

ilgili maddeyi okuduğum zaman yukarda yazdığım şekilde yorumlanması gerektiğini düşündüm. zira eğer puan verilseydi yedek subaylık da özel olarak belirtilebilirdi. yedek subaylığı tanımlamak için "6 ayın sonunda askerliğine devam edip 12 aylık askerlik hizmetini tamamlamak" gibi bir ifadeye yer verileceğini zannetmem.

Kılavuz da yedek subaylıktan hiç bahsedilmemiş. Normal askerlik (6 ay) 6 puan getirirken yedek subaylıktan hiç gelmemesi bana çok saçma geldi.

20 Ocak 2021 23:33

psikolojikdanışman42
Daire Başkanı

Kılavuz da yedek subaylıktan hiç bahsedilmemiş. Normal askerlik (6 ay) 6 puan getirirken yedek subaylıktan hiç gelmemesi bana çok saçma geldi.

yedek subaylık karşısında normal er olarak yapanlara veya onu da uzatıp 12 aya tamamlayanlara öncelik tanıyor olabilirler. düşünceleri "bu adam zaten askerliği yedek subay olarak yapmış, bunun sonucunda da belli bir miktar maaş almış, bunu biraz geriden başlatalım" şeklinde olabilir belki. bilemiyorum.

21 Ocak 2021 00:13

Metmalzmüh
Aday Memur

yedek subaylık karşısında normal er olarak yapanlara veya onu da uzatıp 12 aya tamamlayanlara öncelik tanıyor olabilirler. düşünceleri "bu adam zaten askerliği yedek subay olarak yapmış, bunun sonucunda da belli bir miktar maaş almış, bunu biraz geriden başlatalım" şeklinde olabilir belki. bilemiyorum.

Yedek subayı geriden başlatalım şeklinde bir düşünce yoktur sanmıyorum. Ayrıca ben yedek subay olarak yaptım da öyle çıktı öyle yaptım bu durum neden benim aleyhime bir durum oluşturuyor çok saçma. Yedek subaylık süreni subay olduğunda saydırıyorsun ayrıca. Bir de yedek subay para aldı olayı çok saçma 6 ayı 12 aya tamamlayan erlerde ücret alıyor ona bakarsan. Yedek subaylığın bir etkisi olup olmadığı ile ilgili net bir bilgim yok.

Toplam 9 mesaj