Editörler : gubaz
22 Ocak 2021 11:49   

Öğretmenliğe geçmeli miyim?

Merhaba arkadaşlar Ben orta işitme engelli olarak MEB'e engelli memur kadrosunda 2010 yılında göreve başladım. 2018 GYS ile de 80 km uzaklıktaki bir ilçeye şef olarak atandım. Engellilere sağlanan bir defaya mahsus tayin hakkımı kullanmadığım halde bağlı olduğum İl MEM tayinimi yapmadı. Bu zaman zarfında Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yaptım ve kurum lehime tavsiye kararı verdi. İl MEM yine yapmadı. Bunlar yaşanırken 2020 yılı haziran ayına formasyon aldım ve aynı sene TARİH bölümünden mezun oldum ve 2020 Ekim ayında EKPSS ye girdim. iyi de bir puan aldım. İl MEM 'in yaptığı haksız uygulamadan ötürü öğretmenliğe geçmeye karar verdim ama çevremdekiler de öğretmenliğe geçme diye telkin ediyor. Sizce Öğretmenlik mi yoksa şeflik mi? Şef olarak görev yaptığım 2 yıl da oldukça zorlu geçti ve 12 bölüme birden bakıyorum. Emrimde ise yurt çocuğu ve bir çoğunun pskolojisi bozuk. Haliyle iş yükü bende. Öğretmenlik ile şeflik arasında kaldım. artıları ve eksilerini birde siz öğretmenler yani işin içinde olanlardan duymak isterim. Özellikle TARİH branşında görev yapan öğretmen arkadaşlardan bilgi ve tecrüblerini aktarmalarını isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

22 Ocak 2021 16:25

Evlenmek Gerek
Daire Başkanı

Önce olumsuzları yazalım.

Şeflikte, psikolojisi bozuk bir kişiyle uğraşıyormuşsunuz. Öğretmenlikte onlarcası ile uğraşırsınız. Orta düzeydeki işitme kaybınız öğrencilerin fark edebileceği düzeyde ise bazı liselerde moralinizi bozacak sorunlar yaşayabilirsiniz. Öğretmenlik maalesef öğretmenlik yapmaktan ibaret değil. Kağıt kürek işleri, yani öğretmenlik harici işleri de epeyce fazla. Eve iş götürmek zorunda kalırsınız.

Şimdi olumluları yazalım.

Genel olarak baktığımızda öğretmenliğin, dairede şeflik/memurluktan daha rahat olduğunu düşünüyorum. Tek bir amiriniz vardır, o da okul müdürüdür. Çalışma esaslarınız ve çalışma zamanınız bellidir. Gençlerle beraber olmak insanı dinamik tutar. Dinamik olamazsanız sınıf yönetimi sorunları yaşanır. Haliyle dinamik olursunuz. Yıllık izin kullanmak için amirinizin onayı gerekmez. Yaz tatili, yıllık izninizdir. Şeflikte maaş vb. özlük hakları nasıldır bilmiyorum ama eğer ek ders alabilirseniz öğretmenin aylık gelirinin şeften yüksek olacağını düşünüyorum. Ancak günümüzde liselerde branş öğretmenlerinin ortalama 22 saat civarı derse girdiğini gözlemliyorum. Bu da ek ders ücretinizin düşük olacağını gösterir. Bu detayı araştırmanızda fayda var. Üç yılda bir iller arası veya il içi yer değiştirebilirsiniz. Öğretmenin çalışabileceğim kurum sayısı fazla olduğu için mutlu olmadığınız iş yerinde üç yıldan fazla durmak zorunda kalmazsınız. İşinizi tam ve doğru yaptıktan sonra okulda kimseye eyvallah etmeniz gerekmez. Çünkü herhangi bir işinizin hallolması için birilerinin gönlünün hoş tutulmasına gerek yoktur.

Toparlayacak olursak lisede çalışmak sizin için biraz sıkıntı olabilir ama öğretmenlik şeflikten iyidir derim.

22 Ocak 2021 16:54

erdem.k88
Genel Müdür
Kısa ve net hocam öğretmenliğe geçin.
22 Ocak 2021 17:32

drogba-70
Daire Başkanı

kisa ve net öğretmenlige gecmeyin. gercekten göründüğü gibi degil. engeliniizle alakali cok zorlanirsiniz iki ayakli hayvanimsi yaratiklarla Uğraşacaksıniz iclerinde elbette guzel pirlanatalar çıkacak ama sefligi ararsınız. maas ve calisma kosullari yeterli bir memurluk bulunsa ogretmenlerin cok buyuk kismi mesleği birakacak.

tarih bransinda ek dersiniz nerdeyse olmayacak. tayin isiniz bayagi sikinti olur cunku tarihte rotasyon cok düşük. iyi inceleyin iyi tartin her seyi

22 Ocak 2021 18:58

dundarbeyguneribey
Şube Müdürü

engelinizi bilmiyorum ama görme veya işitme engeliyseniz geçmeyin idareciler hep göndermek ister öğrenci zaafınızdan faydalanır. ek dersler tabiki düşük tarihte ya olmaz ya da olsa da en fazla 22 24 saat girersiniz.

22 Ocak 2021 19:21

mesuthoca33
Aday Memur

11 yıl olmuş engelin emekliliğine 4 sene kalmış al birini vur ötekine... bende tcdd den istifa edip kpss ile öğretmenliğine geçtim hasılat şefliğine kadar yaptım öğretmenlik bir çok yönden daha iyi ama insanın deli eden mantıksızlıklarda var. ama emeklilik en iyisi 4 senen kalmış emekli ol rahatına bak

22 Ocak 2021 23:12

skramz
Aday Memur

bana kalırsa geçmeyin derim bana zor geliyor oldukça çoluğu çocuğu velisi melisi ama şeflik de yapmadım o yüzden bilemiyorum

23 Ocak 2021 09:02

LORD_55100
Şef

Yorumlar için hepinize teşekkür ederim. Engelim Orta derece işitme kaybım mevcut; lakin cihaz kullanıyorum. O yüzden duymada ve konuşmada çok büyük problem yaşamıyorum. Şef olarak 11 bölüme bakıyorum. 3 tane memurum var. yurt çocuğu hepsi de...Hepsi de birbirinden sorunlu ve yaşları da çok küçük 20-22 arası... Her gün 80 km uzaklıktaki ilçeye gidiş-geliş yapıyorum. Salgın nedeniyle mesai saatleri 10 da başladığından çok erken kalkmıyorum lakin yolculuk çok yoruyor beni. Salgın öncesinde 6'ta kalkıyor ve eve 6.30 varıyordum. Bu meslekte işimi layıkıyla yaptım ama kendini bilmez birkaç misyonsuz yöneticiler yüzünden ve arkasındaki güç sayesinde, diledikleri adamların tayinleri yapılırken benimkinin yapılmaması ve KDK kararına rağmen uygulanmaması şevkimi çok büyük oranda kırdı. İnanılmaz bir haksızlığa maruz kaldım. Mahkeme süresini de kaçırdığım için yasal yollar tükendi.

Tarih branşı içimde ukte olan bir bölümdü. Bölümü bitirince formasyonla neden öğretmenliğe geçmeyeyim dedim. Memuriyette olsun Şeflikte olsun hep insanlarla uğraştık. Hala daha uğraşıyorum. Ama liselerin de çığrından çıktığını biliyorum. Lakin tatil ve sınavlarda alınan görevler, çalışma saatlerinin azlığı, Gençlere ders öğretmesem de en azından bişeyler katmak isterim. Masa başında ve saatlerce bilgisayara bakmak artık yordu. Sanırım artık farklı alana geçmem gerektiğini düşünüyorum. Yorumlar için bir kez daha teşekkür ederim.

23 Ocak 2021 10:06

misekman
Aday Memur

Tebdili mekanda ferahlık vardır hocam. Öğretmen olduğu için mutlu olanlardanım ben. Bu sebeple ben kesinlikle öğretmenliğe geçin derim. Ama tabiki sizin şartlarınız için artı ve eksilerini düşünüp öyle karar vermeniz daha doğru olacaktır.

02 Şubat 2021 20:10

LORD_55100
Şef

Valla başvurumu yaptım. Gerisini ilerleyen zamanda göreceğim. Yorumlar için tekrar teşekkür ederim.

02 Şubat 2021 22:45

crabnet355
Müsteşar Yardımcısı
Hocam lisede ek ders pek.olmadığından maaşınız çok değişmez.200 300 yükselebilir.Normalde şu an öğretmenliğe kadrolu alım yok.Bu da özlük haklarınızı bayağı bir etkiler.Ama EKPSS de durum nasıl bilemiyorum. Şeflikte 3 kişiyle uğraşıyorsunuz lise de 50 sıkıntılı ergenle uğraşacaksınız.genelde engelinizden dolayı da lise idaresi sizi göndermek isteyecektir.Bunlar için şimdiden kendinizi hazırlayın derim.Ayrıca bulunduğunuz ilde branş normunuz açılmayabilir.il değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.Açılan normlarda geneli meslek lisesi olacaktır.En iyi ihtimal 5 sene o okulda çakılısınız.o da en iyi ihtimal.Lise branşlarında yer değiştirmek bayağı zor çünkü. Ama yine de ben deneyin derim.Tecrübe olur.Şartları beğenmezseniz şefliğe dönebilirsiniz.Benim tavsiyem 2 sene sonra idarecilik sınavına girip daha iyi bir lisede çalışmanız
03 Şubat 2021 02:44

savcıı
Memur

Öğretmenliğe geçmenizi tavsiye ederim.23-24 saat derse girersin.engeline gelince hepimizin az çok engeli var.meb camiasında akıllı azdir.sen geç kim ne derse desin.hem duymanda çok da problem olmadığını söylüyorsun aslında bu avantaj.en azından duymak istemediklerini duymamis gibi numara da çekersin.

04 Şubat 2021 12:13

yılmazergin
Memur

Ben 2013 te atandım hizmetli olarak ekpsden şimdi VHKİ yim geçen yıl formasyon aldım adalet öğretmenliğine başvurdum hayırlısı olsun yaparım öğretmenliği gözden % 43 kulaktan % 6 engelliyim bakalım mevla ne eyler ne eylerse güzel eyler

04 Şubat 2021 13:14

yılmazergin
Memur

Yorumlar için hepinize teşekkür ederim. Engelim Orta derece işitme kaybım mevcut; lakin cihaz kullanıyorum. O yüzden duymada ve konuşmada çok büyük problem yaşamıyorum. Şef olarak 11 bölüme bakıyorum. 3 tane memurum var. yurt çocuğu hepsi de...Hepsi de birbirinden sorunlu ve yaşları da çok küçük 20-22 arası... Her gün 80 km uzaklıktaki ilçeye gidiş-geliş yapıyorum. Salgın nedeniyle mesai saatleri 10 da başladığından çok erken kalkmıyorum lakin yolculuk çok yoruyor beni. Salgın öncesinde 6'ta kalkıyor ve eve 6.30 varıyordum. Bu meslekte işimi layıkıyla yaptım ama kendini bilmez birkaç misyonsuz yöneticiler yüzünden ve arkasındaki güç sayesinde, diledikleri adamların tayinleri yapılırken benimkinin yapılmaması ve KDK kararına rağmen uygulanmaması şevkimi çok büyük oranda kırdı. İnanılmaz bir haksızlığa maruz kaldım. Mahkeme süresini de kaçırdığım için yasal yollar tükendi.

Tarih branşı içimde ukte olan bir bölümdü. Bölümü bitirince formasyonla neden öğretmenliğe geçmeyeyim dedim. Memuriyette olsun Şeflikte olsun hep insanlarla uğraştık. Hala daha uğraşıyorum. Ama liselerin de çığrından çıktığını biliyorum. Lakin tatil ve sınavlarda alınan görevler, çalışma saatlerinin azlığı, Gençlere ders öğretmesem de en azından bişeyler katmak isterim. Masa başında ve saatlerce bilgisayara bakmak artık yordu. Sanırım artık farklı alana geçmem gerektiğini düşünüyorum. Yorumlar için bir kez daha teşekkür ederim.

LORD_55100, 1 ay önce - Alıntıya git

doktor öğretmen olabilir diye rapor veriyor zaten doktor tamam derse yapabilirsin o zaman onlar bu işin uzmanı hepimiz için geçerli kardeşim bende engelliyim doktor verirse onayı tamam rahatlıkla yaparsın

Toplam 13 mesaj