Editörler : "eskiyara"Pangaea
23 Ocak 2021 02:35

Öğretmenden uzlaştırmacı olur mu?

Öğretmen'den uzlaştırmacı olur.

Fakülte mezunu olmanız yeterli. Diplomanızda 10 kredi hukuk dersi olması ya da uzlaştırmacı sertifikası almanız gerekiyor.

Memur olmanız bile gerekmez. Sertifikanızı gidiyorsunuz adliyeye kaydınızı yaptırıyorsunuz. ayda 3 dosya ortalama 2 bin liranın üzerinde bir ek gelir. Bunu yorgunuz yerdeki adliyede uzlaştırmaya gönderilen dosya bağlı.

Yaş sınırı yok gibi bir şey emekli olsanız dahi ailenize aylık ek gelir.

TAVSİYE EDERİM.

Alex10alec
Şube Müdürü
23 Ocak 2021 08:16

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur? Kimler Uzlaştırmacı Olabilirler?

Yazımızda kimlerin uzlaştırmacı olabileceğini, uzlaştırmacı olmak için gerekli eğitimin nerede alınabileceği ve eğitim ücretleri, sınav tarihleri, uzlaştırmacıların iş imkanları ve alacakları ücretler gibi konulara değineceğiz. Yazımızda hukuk fakültesi dışındaki bölümlerden de uzlaştırmacı alınabileceğini detaylıca anlatacağız.

Uzlaştırmacı Nedir?

Şüpheli veya sanık ile mağdur veya suçtan zarar gören arasındaki uzlaştırma müzakerelerini yöneten, Cumhuriyet savcısının onayıyla görevlendirilen avukat veya hukuk öğrenimi görmüş kişidir.

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

1-)Hukuk öğrenimi görmüş kişiler yönünden üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak

2-)Hukuk ya da hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat veya maliye alanlarında en az 4 (dört) yıllık yüksek öğrenim yapanlar uzlaştırmacı olabilirler.Üniversitelerin; Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi mezunlarından müfredatında aşağıda belirtilen hukuk derslerinden en az ikisini görmüş olanlar başvurabileceklerdir: Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku(Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Özel Hükümler), Ceza Muhakemesi Hukuku, Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, Borçlar Hukuku.

M Y T H
Daire Başkanı
23 Ocak 2021 16:12

Arkadaşlar ek ders diye bir derdiniz kalmayacak.

İşte size yasal ek gelir. Parasını Adalet bakanlığı ödüyor.

harveySpecterr
Aday Memur
23 Ocak 2021 16:48

Hocam öyle bir şey yok 657'ye tabi uzlaştırmacı olamaz. 657 dışı ise eğitim alıp sınava girecek daha sonra barajı geçerse olabilir .

Kagiş
Müsteşar
23 Ocak 2021 20:09

Yok daha neler!? Biz işimize bakalım. Öğretmeniz biz öğretmenn

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
23 Ocak 2021 23:23

yav her gün bir şey çıkıyor eğitim fak. hukuk dersi olmaz bu saatten sonra ekletecek halimizde yok

M Y T H
Daire Başkanı
26 Ocak 2021 02:46

Yönetmelik linki vermişim. Temel hukuk dersi gerekmiyor. Üniversitelere arada bir uzlaştırmacı kursu açıyor. Tabii ki ücret karşılığı. Buradan alınan sertifika yeterli. Bu sertifika ile adliyeye gidip kaydınızı yaptırıyor. Uzlaştırma dosyası nın size tahsis edildiğini dair SMS bekliyorsunuz.

657 li memurlar yapıyorlar bu işi özellikle. Ama uzlaştırıcı mevzuatı ev hanımı emekli memur işçi ve öğretmen ayrımı yapmamış. Üniversite diploması ve kurs sertifikası yeterli.

Yukarıda verdiğim mevzuat linkini okuyun.

Alex10alec
Şube Müdürü
26 Ocak 2021 10:53

Hocam biz eğitim fakültesi mezunuyuz üniversite de okurken hukuk dersleri almadık belirtilen 4 tane dersden hiçbirini almadık yinede sertifika alıp adliyeye başvuru yapabiliyormuyuz

harveySpecterr
Aday Memur
26 Ocak 2021 12:36

Yok hocam öyle bir şey konuyu açan arkadaş anlamak istemiyor. Yeteri kadar Hukuk eğitimine yer vermiş bölümden mezun olmak gerekir . Sonra en az 48 saat eğitim alıp sertifika almanız gerekir. Sonra adalet bakanlığı sınavına girip sınavı geçmeniz gerek ki 657 izin vermiyor öğretmenlerin yada memurların yapmasına forumlarda yazılan her şey doğru değil
Alex10alec, 3 yıl önce

Hocam biz eğitim fakültesi mezunuyuz üniversite de okurken hukuk dersleri almadık belirtilen 4 tane dersden hiçbirini almadık yinede sertifika alıp adliyeye başvuru yapabiliyormuyuz

mehmetmustafa23
Aday Memur
08 Şubat 2021 14:20

Okul öncesi öğretmeniyim ayrıca kamu yönetimi bitirdim 2019 yılında açılan uzlaştırmacı kursuna katılıp belge aldım. Şuan sınava başvuru yapacam lakin yine de tereddütlerim var eğer sorun çıkmaz uzlaştırmacı olursam aldığım ilk davadan sonra buraya yazarım inşaAllah

highaltitude
Aday Memur
08 Şubat 2021 23:39

Arkadaşlar bir öğretmen olarak ben uzlaştırmacılık yaptım ama tavsiye etmem. Ben sicilden çıktım çünkü stresli ve zaman alan bir işti,dıştan göründüğü gibi değil. Bence daha çok adliye memurları ve emekliler için uygun.

Berkem1176
Memur
13 Ekim 2023 11:16

işletme mezunuyum bizde hukuk dersi vardı şimdi sertifika da almam gerekiyormu şuan nadil uzlastirmaci olabilirim

danedane1
Aday Memur
13 Ekim 2023 18:58

uğraştığına değmez, herkes bu işe girdi zamanında kaç dosya gelecek ayda sınavıydı o du buydu derken

Berkem1176, 6 ay önce
işletme mezunuyum bizde hukuk dersi vardı şimdi sertifika da almam gerekiyormu şuan nadil uzlastirmaci olabilirim

E K S E L A N S
Müsteşar
13 Ekim 2023 22:40

Bir uzlaştırma dosyası 800 lira diye duymuştum. Şimdi artmıştır.

Elifffff1
Aday Memur
14 Ekim 2023 14:04

bilir kişi de olabiliyorsunuz ek olarak belirtmek istedim..

lutt
Şube Müdürü
14 Ekim 2023 14:30

takipteyim.

E K S E L A N S
Müsteşar
15 Ekim 2023 11:54

2023 şu andaki uzlaştırma parası

2 veya 3 kişi taraf ise 600 la 800 lira;

4 ila 6 kişi taraf ise 800 ila 1000 lira;

7 ila 9 kişi taraf ise 1000 ila 1202 lira,

10 kişiden fazla taraf var ise 1202 ila 1400 lira

E K S E L A N S, 6 ay önce

Bir uzlaştırma dosyası 800 lira diye duymuştum. Şimdi artmıştır.

crabnet355
Müsteşar
15 Ekim 2023 15:24

uzlaştırmacı ceza davalarına bakıyor.Bence sıkıntılı iş..Hırsızlık adam yaralama, cinsel saldırı, tefecilik,uyuşturucu vs..yolda görsen yolunu değiştireceğin adamları uzlaştırmaya çalışacaksın.

egeliinci
Genel Müdür
17 Ekim 2023 12:13

saçmalamışsın ,657 olup uzlaştırmacı olamaz diye birşey yok ,

harveySpecterr, 3 yıl önce
Hocam öyle bir şey yok 657'ye tabi uzlaştırmacı olamaz. 657 dışı ise eğitim alıp sınava girecek daha sonra barajı geçerse olabilir .
Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi