Editörler : "eskiyara"Pangaea
12 Şubat 2021 15:18

Tübitak projelerine katılım baskısı

Merhaba,

Tübitak projelerine katılım zorunlu mudur?

Okulumun yöneticilerinden "her öğretmenin katılması zorunludur" gibi mesajlar geliyor. Bu mesajların bir dayanağı var mıdır? Katılmama durumunda bir cezayla karşılaşılabilir mi?

erdem.k88
Genel Müdür
12 Şubat 2021 15:51

Zorunlu değil gönüllülük esastır bu işlerde fakat çokta takılmayın hocam madem sizin zorla katılmanızı istiyorlarsa canınızı sıkmayın internette örnek bir projeyi kopyala yapıştır yapın verin idarenize zaten kabul olmaz muhtemelen. Ama sizin için özel bir nedeni yoksa proje yapmak öğrencilerle somut bir şey elde etmek çok zevkli oluyor çocuklar çok eğleniyor , büyük heyecanla katılıyorlar çalışmalara

jeklarit
Daire Başkanı
12 Şubat 2021 16:04

yenilikçi hareketler için proje üretmeniz çalışmalarınızı heyacanlandırır güzelde olur öğrencilerlefarklı bir muhabbet gelişir öğrencilerin proje deyince korkuları yenilir üretici toplumun temel taşı olursunuz bence iyi olur deneyin zorla yapıyormuş gibi düşünmeden adım atın.

fatih ç.
Genel Müdür
12 Şubat 2021 18:07

Öğrencinin öğrencilik yaptığı okullarda bu projeler güzel. Ancak öyle olmuyor. projeyi de öğretmen yapıyor. Hatta bazı okullarda sırf göze girebilmek için bilgisayarcılara falan yaptırıyorlar, şimdi adını unuttum elektronik zımbırtılar falan var.

esasen zorunlu değil. ancak il, ilçeye, ilçe de. müdüre dayatıyor. sizin ojuldan niye çıkmadı, mutlaka çıkarın prjede falan diyolar. klasik memur saçmalıkları. sayı tamamlandıktan so nra kimsenin umrunda değil. dostlar alışverişte görsün.

ebuducane
Daire Başkanı
12 Şubat 2021 19:05

Yılların koordinatörü olarak şunları söyleyeyim siz anlayın.

proje imam hatip lisesinde çalıştım. Öğrenciler gözleri parlayarak hocam proje buldum diye dibimden ayrılmazlardı. Bu proje işini yürütmek benim için de bir keyifti. 4006,2204 güzeldi.

-Sonra bir ÇPL de çalıştım öğrencilere proje takvimlerini anlattım. HİÇ BİR GERİ DÖNÜT olmadı. Ama ısrarla MEB her okulun 4006ya 2204e başvurmasını istediğini söyledi. 4006 için her öğretmenden proje aldık. Burada çok sorun yok projeyi öğretmen de yapsa bu bir bilim fuarı öğrencilerin ilgileri çekiliyor. Ancak 2204e de zorla başvuru isteniyor! İşte bütün saçmalık burada.

Benim proje okulundaki öğrencilerim kendileri çalışıp didinerek proje yapma uğraşındayken rakipleri kendi yaşıtı olan lise öğrencileri değil ÖĞRETMENLER. O yaş grubunun yapamayacağı olağan üstü projelerle yarışmalara katılıp bölge ve türkiye dereceleri geliyor. Para ödülü alınıyor ÖSS'de ek puanlar. Ama projeyi yapan ÖĞRETMEN.

Bu yarışmalarda GÖNÜLLLÜLÜK ESAS.(YERSEN)

Hadi fen lisesini ve proje ihl vs zorlayalım yapalım diye. Allah aşkına ilgi ve istidaatı olmayan öğrencileri neden şampiyon yapalım? Bedavadan üniversiteye sokalım diye mi? Herkesin aslında hiç bir şey yapmayan öğrenciyi tebrik etmesi için mi? Sebepsiz yere 1000 lira para hediyesi verilsin diye mi? Yerel medyalarda haber olsun diye mi? Yoksa okul,ilçe, il müdürleri en çok bizden baaşvuru oldu desinler diye mi?

NEDEN?

rodiva
Genel Müdür
12 Şubat 2021 23:28

ne güldüm :)

erdem.k88, 3 yıl önce
Zorunlu değil gönüllülük esastır bu işlerde fakat çokta takılmayın hocam madem sizin zorla katılmanızı istiyorlarsa canınızı sıkmayın internette örnek bir projeyi kopyala yapıştır yapın verin idarenize zaten kabul olmaz muhtemelen. Ama sizin için özel bir nedeni yoksa proje yapmak öğrencilerle somut bir şey elde etmek çok zevkli oluyor çocuklar çok eğleniyor , büyük heyecanla katılıyorlar çalışmalara

erdem.k88
Genel Müdür
12 Şubat 2021 23:29

Hangi kısma?
rodiva, 3 yıl önce

ne güldüm :)

rodiva
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:01

önce üslup biraz gülümsetti. sonra öneriye gelince sesli güldüm açıkçası. o ne öyle internette kes kopyala yapıştır filan .. sonra birde üstüne "boşverin hocam nasıl olsa kabul etmeyecekler" der gibi.

ama şaka maka , kişi bunu yapmamalı. çünkü telif hakkı bu tarz durumlarda önem arzeder hatta tübitakın sözleşme metinlerinde şu tarz bir madde vardır. "Tübitak (bu gibi durumlarda yaptırıma maruz kalırsa,) proje sahibine rücu eder.

yani doğru bir öneri değil.

erdem.k88, 3 yıl önce
Hangi kısma?

rodiva
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:03

ama ilk cümlenize tamamen katılıyorum. Gönüllülük esas. belki teşvik edilebilir ama zorunluluk saçma

erdem.k88
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:14

Hocam özgün TÜBİTAK yarışmalarından bahsetmiyorum ben , zira hocamızında bahsettiğini sanmıyorum. Aklıma direk 4006 geldi ve onda da özgünlük şartı olduğunu sanmıyorum. 2 yıl üst üste proje yürütücülüğü yaptım ve ilde ki ilçede ki bir çok fuarı gezdik. Hepsinde aşağı yukarı aynı projeler vardı , tesla bobini , maglev treni , arduino şerit takip eden araç , akıllı çöp kovası , uçan mürekkep , makey makey piyano ... Tavsiyemin arkasındayım çünkü artık müdürler bunu tabiri caizse sidik yarışına çevirdi içeriğin niteliğine bakmıyorlar başvuralım ne olursa olsun derdindeler . Hocamız da gönülsüz ise ne yapacak kopyala yapıştır yazıp yollayacak ve muhtemelen kabul olmayacak ama topu kendi üzerinden atmış olacak. Daha önceden projelere katılmış ve yapmış biri olarak öğrencilerle butarz etkinlik yapılması öğrenciyi mutlu ediyor , en azından anlatacak birer anısı oluyor.
rodiva, 3 yıl önce

önce üslup biraz gülümsetti. sonra öneriye gelince sesli güldüm açıkçası. o ne öyle internette kes kopyala yapıştır filan .. sonra birde üstüne "boşverin hocam nasıl olsa kabul etmeyecekler" der gibi.

ama şaka maka , kişi bunu yapmamalı. çünkü telif hakkı bu tarz durumlarda önem arzeder hatta tübitakın sözleşme metinlerinde şu tarz bir madde vardır. "Tübitak (bu gibi durumlarda yaptırıma maruz kalırsa,) proje sahibine rücu eder.

yani doğru bir öneri değil.

rodiva
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:29

neyse yaf. ben gene güldüm biraz. ama alan memnun satan memnn sa..ben birşey demiyorum , zaten gülmüştüm sadece ..gene bişey demiş olmayayım. bu defacık sadece üsluba gülmüş olayım.

neyse o değilde hangi kodlu projelere kabul aldınız acep belirtmeniz mümkün mü (başlığın dışına çıkmamak için kısaca kodunu yazabilirsiniz,belki başka başlıkta konuşabiliriz bilmiyorum bu başlık da biraz ilintili ama)?

merak ettim sadece. Bu arada ne tür yarışmalara veya başvurulara müracaat ettiniz acaba (ulusal uluslararası) kısaca bahsetmeniz mümkün mü?

erdem.k88, 3 yıl önce
Hocam özgün TÜBİTAK yarışmalarından bahsetmiyorum ben , zira hocamızında bahsettiğini sanmıyorum. Aklıma direk 4006 geldi ve onda da özgünlük şartı olduğunu sanmıyorum. 2 yıl üst üste proje yürütücülüğü yaptım ve ilde ki ilçede ki bir çok fuarı gezdik. Hepsinde aşağı yukarı aynı projeler vardı , tesla bobini , maglev treni , arduino şerit takip eden araç , akıllı çöp kovası , uçan mürekkep , makey makey piyano ... Tavsiyemin arkasındayım çünkü artık müdürler bunu tabiri caizse sidik yarışına çevirdi içeriğin niteliğine bakmıyorlar başvuralım ne olursa olsun derdindeler . Hocamız da gönülsüz ise ne yapacak kopyala yapıştır yazıp yollayacak ve muhtemelen kabul olmayacak ama topu kendi üzerinden atmış olacak. Daha önceden projelere katılmış ve yapmış biri olarak öğrencilerle butarz etkinlik yapılması öğrenciyi mutlu ediyor , en azından anlatacak birer anısı oluyor.

erdem.k88
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:36

Hocam üslup üslup diyorsunuz ama ben de sizin üslubunuza gülüyorum açıkçası anlamamak için ısrar ediyorsunuz kendi çapınızda bilmişlik taslayıp makara geçmeye çalışıyorsunuz . Ben yine de saygıda kusur yapmak istemiyorum. Yukarda da bahsettim , ulusal ya da uluslar arası projelere katıldığımı söylemedim . 4006 TÜBİTAK bilim fuarından bahsediyorum . Muhtemelen konuyu açan arkadaş da 4006 TÜBİTAK bilim fuarı için fikir istedi.
rodiva, 3 yıl önce

neyse yaf. ben gene güldüm biraz. ama alan memnun satan memnn sa..ben birşey demiyorum , zaten gülmüştüm sadece ..gene bişey demiş olmayayım. bu defacık sadece üsluba gülmüş olayım.

neyse o değilde hangi kodlu projelere kabul aldınız acep belirtmeniz mümkün mü (başlığın dışına çıkmamak için kısaca kodunu yazabilirsiniz,belki başka başlıkta konuşabiliriz bilmiyorum bu başlık da biraz ilintili ama)?

merak ettim sadece. Bu arada ne tür yarışmalara veya başvurulara müracaat ettiniz acaba (ulusal uluslararası) kısaca bahsetmeniz mümkün mü?

rodiva
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:37

bu arada bende çok ilgi duyuyorum bu tarz şeylere. 4006 kodlu programın çok zayıf olduğunu anlatmaya çalıştınızsa evet bu konuda aynı görüşteyim.

yalnız çok çok kapsamlı programlarada sanki benim imkanım kalmadı gibi. çünkü kadrolu da olsa aday öğretmenim ben. aks gibi bir engel var aşmam gereken hala. Ama sınav tarihi belirsiz , içeriği güncellenecekmiş anladığım kadarıyla yani buda belirsiz.

birde aday olmak her türlü sıkıntı bazı şeyler için..

rodiva
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:39

ok. tamam.

hayır yani sizin tübitak ın başka programlarına başvurup kabul almış olabileceğinizi düşündüm.

erdem.k88, 3 yıl önce
Hocam üslup üslup diyorsunuz ama ben de sizin üslubunuza gülüyorum açıkçası anlamamak için ısrar ediyorsunuz kendi çapınızda bilmişlik taslayıp makara geçmeye çalışıyorsunuz . Ben yine de saygıda kusur yapmak istemiyorum. Yukarda da bahsettim , ulusal ya da uluslar arası projelere katıldığımı söylemedim . 4006 TÜBİTAK bilim fuarından bahsediyorum . Muhtemelen konuyu açan arkadaş da 4006 TÜBİTAK bilim fuarı için fikir istedi.

rodiva
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:43

neyse ben çıkıyorum, devam etmek için uygun görünmüyor. iyi günler.

erdem.k88
Genel Müdür
13 Şubat 2021 01:43

Yok hocam sadece TÜBİTAK 4006 ya katıldım .
rodiva, 3 yıl önce

ok. tamam.

hayır yani sizin tübitak ın başka programlarına başvurup kabul almış olabileceğinizi düşündüm.

sall
Şef
13 Şubat 2021 09:34

Okul müdürü öğretmenlere eğitim öğretime ilgili öğretmenlere görev verebilir. Bu açıkça mevzuatta yazar. Peki TÜBİTAK eğitim öğretim etkinlikleri içinde değerlendirilebilir mi? Bence kesinlikle evet.

Kagiş
Müsteşar
13 Şubat 2021 10:46

Derse hazırlıksız gelen, çalışmayan, ders materyallerini(kitap, defter.. vs.) yanında bulundurmayan, sorumluluk duygusu kazanamamış, genel kültürü yetersiz öğrencilerle neyin projesini yapacağım!?? Haa ben yapacağım öğrenci bakacak!? Olduu, görürsem söylerim : Yav he he derim!

taklasiguzel
Kapalı
05 Aralık 2021 21:17

Adı üstünde gönüllülük esas, zorlamanın anlamı yok.

sall, 3 yıl önce

Okul müdürü öğretmenlere eğitim öğretime ilgili öğretmenlere görev verebilir. Bu açıkça mevzuatta yazar. Peki TÜBİTAK eğitim öğretim etkinlikleri içinde değerlendirilebilir mi? Bence kesinlikle evet.

Kagiş
Müsteşar
06 Aralık 2021 12:42

Bizim müdür de çok kasıyor bu konuda)) Yahu sen müdürler toplantısında böbürleneceksin diye ben henüz doğru düzgün okuma - yazma bilmeyen, derste metin okurken kem küm eden, bir cümleyi okurken iki defa soru soran meslek liseli öğrencilerimle edebiyat dersinden proje yapacağım öyle mi)))!?

Okula ders materyalini getirmeyen, devamsızlık rekorları kıran, ders çalışmayan ve davranış bozuklukları da olan sınıflarımla ben Tübitak projesi yapıp millete show mu yapacağım))) Traji-komik bir anlayışın tezahürünü yaşamaktan öte bir şey değil! Yapmıyorum, yapmayacağımmm!? Hadi oradan beee!

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
06 Aralık 2021 12:52

zorunlu degil hocam hicbir yaptirimi yok .

kutsallik fedakarlik manevi doyum arayan buyursun yapsin tutan yok.

ben o masallari dinlemeyeli cok oluyor

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi