Editörler : "eskiyara"Pangaea

17 Şubat 2021 09:57

Sosyal Medyanın Zararları

Bir öğretmen ve ebeveyn olarak benim ve meslektaşlarımın yaşadığı aynı zamanda ülkemizin de önemli bir sorununu olan sosyal medya sorununa değinmek istedim. Yapılan birçok araştırma sosyal medyanın zararlarını ortaya koymakta. Bu sorunu hiç kimse görmezden gelemez. Yapılması gereken tam reşit olmayan 15 yaş altı çocuklara sosyal medyanın kısıtlanması ya da en azından tercihe bağlı olarak çocukların girişlerinin ebeveyn iznine tabi olması ve ebeveynin denetimine açık olması. Aynı zamanda güvenli internetin de yaygınlaşması gerektiğine inanıyorum. Takdir edersiniz ki 15 yaş altı çocuklar her türlü istismara açık durumdalar ve kötü niyetli kişiler bu durumu kullanabilirler. Avrupa'daki bazı ülkeler ve dünyadaki diğer bazı ülkeler sosyal medya konusunda yasal düzenlemeler getirmiş durumda. Ülkemizin de sosyal medya konusunda yasal düzenleme hazırlığında olduğunu biliyorum. Umarım yakın zamanda bilinçli bireyler sayesinde, çocuğu olan her bireyi memnun edecek, çocuklarımızın sosyal medya bağımlılığından kurtarıldığı bir düzenleme uygulamaya konur.

Bu konunun acilen çözülmesi gerektiğine inananlardan biriyim.

44memur
Kapalı
17 Şubat 2021 15:17

Söylediklerine katılıyorum her geçen gün tehlike artıyor

psikolojikdanışman42
Genel Müdür
18 Şubat 2021 01:46

doğru bir tespit olmuş. en güzeli anne, baba, çocuk olarak bütün hesapları kapatmak ve olabildiğince de uzak durmak. her türlü olumsuzluk ile karşı karşıya kalınabilecek ve kişinin de diğerleriyle olan iletişimini kötü etkileyen bu mecralarda vakit geçirmeye hiç gerek yok.

HAMZA99
Memur
18 Şubat 2021 14:18

güncel

HAMZA99
Memur
18 Şubat 2021 18:31

güncel

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
18 Şubat 2021 19:04

Bu çağda kanunla yasaklayarak internette bir yere ulaşmayı engelleyemezsiniz. Her şeyi devletten beklemeyin.

Zamanında da atari salonları, bilardo salonları gibi gençliğin parasını ve zamanını sömürecek yerler vardı. Her şey ailede biter. Mutlaka istinalar olur ama genel olarak bir çocuğun karakteri, aile tarafından şekillendirilir. Karı-koca tüm gün çalışıp çocuğu da okula ve arkadaşlarına emanet ederseniz elbette çocuğun karakterini oluşturmakta etkisiz olursunuz.

Konu sadece sosyal medya değil, çocuk terbiyesidir bence. Bu konu üzerinde toplumsal bilinçlendirme yapılmalı ebeveynlere.

antigodoman
Kapalı
19 Şubat 2021 10:17

Çok uzatmadan sizin çocuğunuz yok anlaşılan ya da çocuklarla çok ilgili değilsiniz belli ki..

Evlenmek Gerek, 3 yıl önce

Bu çağda kanunla yasaklayarak internette bir yere ulaşmayı engelleyemezsiniz. Her şeyi devletten beklemeyin.

Zamanında da atari salonları, bilardo salonları gibi gençliğin parasını ve zamanını sömürecek yerler vardı. Her şey ailede biter. Mutlaka istinalar olur ama genel olarak bir çocuğun karakteri, aile tarafından şekillendirilir. Karı-koca tüm gün çalışıp çocuğu da okula ve arkadaşlarına emanet ederseniz elbette çocuğun karakterini oluşturmakta etkisiz olursunuz.

Konu sadece sosyal medya değil, çocuk terbiyesidir bence. Bu konu üzerinde toplumsal bilinçlendirme yapılmalı ebeveynlere.

sınıfçı.06
Aday Memur
19 Şubat 2021 12:40

Bir öğretmen olarak yazınıza imza atıyorum. Ben yarı teknoloji uzmanı bir sınıf öğretmeni olarak teknolojinin art niyetli kişiler tarafından çocukların temiz kalplerini kirlettigini amacının dışında bir silah olarak kullanıldığını düşünüyorum. Milli birlik ve beraberliğimizin tesisi için teknolojiye gerekli yerlerde DUR! denilmeli.

asır1000
Aday Memur
20 Şubat 2021 00:51

güncel

asır1000
Aday Memur
20 Şubat 2021 15:46

Zararları yeterince anlatılmıyor.

antigodoman
Kapalı
25 Şubat 2021 01:19

Haklısınız hocam. Devlet tüm imkanlarıyla bu veba ile mücadele etmelidir.

asır1000, 3 yıl önce

Zararları yeterince anlatılmıyor.

Kagiş
Müsteşar
25 Şubat 2021 10:49

18 yaş altı sosyal medya kullanımına eğitim, kültür ve spor dışında sınırlama getirilmelidir! Başka türlü olmaz, olmuyor da zaten!?

antigodoman
Kapalı
27 Şubat 2021 11:25

Bakış açınız güzel hocam 15 yaş altı çocuklarımız faydalı içeriklerden yararlanabilirler. Eba gibi bir platform eğitici- eğlendirici. Hepimiz biliyoruz internet ve Sosyal Medya çocuklara faydadan çok zarar getiriyor. Maalesef kayıp nesiller ortaya çıkıyor

Kagiş, 3 yıl önce

18 yaş altı sosyal medya kullanımına eğitim, kültür ve spor dışında sınırlama getirilmelidir! Başka türlü olmaz, olmuyor da zaten!?

27 Şubat 2021 11:49

matbaayı da yasaklayın

hopali
Başbakan Müsteşarı
27 Şubat 2021 13:51

Toplumumuz Sosyal Medyayı(Yalan Dünya) O Kadar Bilinçsiz Kullanıyor ki Artık Yoruldum Uyarmaktan. Çok Az Ailede Dikkat Vardır. Okumuş Okumamış Farketmez. Aileler İnanılmaz Sürelerde SOsyal Medyada Yaşıyorlar. Adeta Hayatlarını Orada İdame Ediyorlar. Kendilerini Göstermekten Geri Durmuyorlar. Yalan Hayatlar Yaşıyorlar. Bu Süreçte Çocuğa İlgileri, Eve İlgileri Giderek Azaldı. Hazırcılığa ve Gösteriş Merakına Yenik Düştüler.

Bu Durumdaki Çocukların Çok Özel Durum Olmadıkça Bu Hayatın Pençesine Düşüyorlar. Bazı Aileler Çocuklarını Boyatıp Sunuyorlar. Cahillik İleri Seviyede. Özellikle Kız Çocuklara Yapılan İstismardır. Saf ve Masum Çocukları Boyayıp, Kadın Kılığında Oynatmak vb.

Bir Çok Öğretmen Arkadaşımızda Bunu Yapıyor Maalesef. Toplumdan Umudumu Kestim. %90 Bu Halde. Sosyal Medyanın Kölesi Olmuşlar. Oradan Gelecek Mecburi 2 Beğeni İçin Kaderlerini Çiziyorlar, Tercih Ediyorlar.

Bilinçli Olarak Kullandığını Düşünenlerde Şöyle Bir Durum Var. Açık İsim Soy İsim Kullanıyorlar. Kendi Fotoğraflarını Profilde Kullanıyorlar. Üstlerine Kredi Çekilmemesi An Meselesi.

Sosyal Medyadan Başına İş Gelene Üzülmüyorum. Sadece Bu Olaylarda Toplum İçin Endişe Duyuyorum. Bireysel Olarak Hallediyorlar.

Özetle Aile Önce Kendini Eğitip İradesini Kendinde Kullanmalı. O Doğruyu Yaparsa Çocuğu da Model Olarak Ona Uyma İhtimali Artar. Aynı Konu Sigara İçenler İçin Geçerli. Öğretmen Arkadaşlarında Bu Konuda Model Olmada Sıkıntıları Var. Velilere ve Öğrencilere Kendini Takip Ettiren ve Orada Her Şeyini Paylaşanlar Var. Whatsapp Duruma Her Haltı Atıp Bunu Velilerin Göreceğini Farkedemeyenler Var. Bari Ayarlardan Kısıtla Ama Bilmezler ki Böyle İnce İşleri.

Bir Gün Çoğunluk Sosyal Medyadan Nefret Edecek Ama Kopmayacaklar. Uyarıyı Sallamayanlar Ne Halleri Varsa Görsün Boyutuna Getirdi Beni.

sınıfçı.06
Aday Memur
27 Şubat 2021 14:16

Hocam düşüncelerinizin her kelimesine imzamı atıyorum.
hopali, 3 yıl önce

Toplumumuz Sosyal Medyayı(Yalan Dünya) O Kadar Bilinçsiz Kullanıyor ki Artık Yoruldum Uyarmaktan. Çok Az Ailede Dikkat Vardır. Okumuş Okumamış Farketmez. Aileler İnanılmaz Sürelerde SOsyal Medyada Yaşıyorlar. Adeta Hayatlarını Orada İdame Ediyorlar. Kendilerini Göstermekten Geri Durmuyorlar. Yalan Hayatlar Yaşıyorlar. Bu Süreçte Çocuğa İlgileri, Eve İlgileri Giderek Azaldı. Hazırcılığa ve Gösteriş Merakına Yenik Düştüler.

Bu Durumdaki Çocukların Çok Özel Durum Olmadıkça Bu Hayatın Pençesine Düşüyorlar. Bazı Aileler Çocuklarını Boyatıp Sunuyorlar. Cahillik İleri Seviyede. Özellikle Kız Çocuklara Yapılan İstismardır. Saf ve Masum Çocukları Boyayıp, Kadın Kılığında Oynatmak vb.

Bir Çok Öğretmen Arkadaşımızda Bunu Yapıyor Maalesef. Toplumdan Umudumu Kestim. %90 Bu Halde. Sosyal Medyanın Kölesi Olmuşlar. Oradan Gelecek Mecburi 2 Beğeni İçin Kaderlerini Çiziyorlar, Tercih Ediyorlar.

Bilinçli Olarak Kullandığını Düşünenlerde Şöyle Bir Durum Var. Açık İsim Soy İsim Kullanıyorlar. Kendi Fotoğraflarını Profilde Kullanıyorlar. Üstlerine Kredi Çekilmemesi An Meselesi.

Sosyal Medyadan Başına İş Gelene Üzülmüyorum. Sadece Bu Olaylarda Toplum İçin Endişe Duyuyorum. Bireysel Olarak Hallediyorlar.

Özetle Aile Önce Kendini Eğitip İradesini Kendinde Kullanmalı. O Doğruyu Yaparsa Çocuğu da Model Olarak Ona Uyma İhtimali Artar. Aynı Konu Sigara İçenler İçin Geçerli. Öğretmen Arkadaşlarında Bu Konuda Model Olmada Sıkıntıları Var. Velilere ve Öğrencilere Kendini Takip Ettiren ve Orada Her Şeyini Paylaşanlar Var. Whatsapp Duruma Her Haltı Atıp Bunu Velilerin Göreceğini Farkedemeyenler Var. Bari Ayarlardan Kısıtla Ama Bilmezler ki Böyle İnce İşleri.

Bir Gün Çoğunluk Sosyal Medyadan Nefret Edecek Ama Kopmayacaklar. Uyarıyı Sallamayanlar Ne Halleri Varsa Görsün Boyutuna Getirdi Beni.

antigodoman
Kapalı
27 Şubat 2021 14:47

Güzel tespit yapmışsınız hocam bu önemli meseleyi Cimer'den yazdım İletişim Başkanlığı'na. Sosyal Medya'nın zararları ile ilgili herhangi bir çalışma var mı diye.

hopali, 3 yıl önce

siluet35
Aday Memur
28 Şubat 2021 09:05

Sosyal medya kullanimi ile ilgili dediklerinize tamamen katılıyorum. Bu bir yasaklama degil kullaniminin düzenlenmesi ve 18 yaş altı kullanım kontrol altına alınmalıdır.

antigodoman
Kapalı
13 Mart 2021 21:54

Bir grup bilim insanı, 100 gönüllü insanla birlikte bir araştırma yaptılar ve bu araştırmayı Journal of the Royal Society Interface'de yayınladılar. Araştırmada sosyal medyanın, insanların bilgiyi işleme ve anlama yeteneklerini nasıl etkilediğini ölçtüler. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Şöyle ki sosyal medya, insanların karmaşık sorulara karşı daha iyi cevaplar seçmelerine yardımcı oluyordu ama mantıklı düşünme ve akıl yürütme tam tersine negatif bir etkiye sahipti.

Pittsburgh Üniversitesi'nde araştırma yapan bir ekip, sosyal medyayla olan ilişkilerini ve depresyon eğilimlerini ölçmek için 1,787 Amerikalı üzerinde bir çalışma yaptı. Katılımcıların dörtte birinin yüksek derecede depresif olduğunu açıkladılar. Daha da kötüsü ekip, sosyal medyada harcanan zaman miktarı ve depresif olma olasılığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi.

https://ceotudent.com/sosyal-medyanin-zararlari

antigodoman
Kapalı
24 Mart 2021 11:49

Amerika'da Silikon Vadisinde yönetici ve çalışanlar çocuklarını teknolojinin olmadığı, doğa ile iç içe, hayatın kesfedilerek öğrenildiği okullara gönderiyor. Maalesef bizim eğitim sistemimiz teknoloji bağımlısı, sorgulamayan, şuursuz kayıp nesiller yetiştiriyor...

https://www.google.com/amp/s/ceotudent.com/silikon-vadisi-yoneticileri-teknolojisiz-okullari-tercih-ediyor%3famp

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi