Editörler : swat3410
22 Şubat 2021 10:35

Disiplin Cezası zaman aşımı

15 mayıs 2018 suç tarihi

14 mayıs 2020 Bakanlık Yüksek Disiplin Kuruluna son sözlü savunma verdiğim tarih

yani ben şimdi 1 gün fark ile 2 yıllık zamanaşımından faydalanamaz mıyım cezanın iptali için. 14 mayıstaki bakanlık yüksek disiplin kurulu karar verdiği gün sizce iç işleri bakanı benim dosyamı aynı gün içinde imzalamış mıdır ?

ayrıca suç tarihi 14 mayıs 2018

emniyete ifade verdiğim tarih savcılık istemiyle şubat 2019

müfettişin konuyla ilgili ilk soruşturma ifademi aldığı tarih ocak 2020

''' Memurluktan çıkarma cezasında altı ay içinde disiplin kovuşturmasına, başlanmadığı takdirde disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar.''''

serdar080
Aday Memur
22 Şubat 2021 10:50

kardeşim şöyle bir durum var normal cezalarda süre 2 yıldır o sürede ceza vermezse dava düşer.

Ancak devlet memurluğundan çıkarma cezası öyle bir şey ki kanunda ayrı maddesi var. Disiplin kuruluna verdiğin ifadeden sonra 6 ay içerisinde caze verilmezse dosya düşer.

Watbac
Şef
22 Şubat 2021 11:29

Zaman aşımı dolmuş, kurul kararları kolrktif islemdir, bakanın onaylaması lazım. Bakan 1 günde onaylayamayacağina göre ceza verilemez. Verilirse mahkeme bozar

EserBozkurt
Yasaklı
22 Şubat 2021 11:42

Neye göre dolmuş 6aya mı yoksa 2,yılamı? Desteksiz sallamayın

Watbac, 3 yıl önce
Zaman aşımı dolmuş, kurul kararları kolrktif islemdir, bakanın onaylaması lazım. Bakan 1 günde onaylayamayacağina göre ceza verilemez. Verilirse mahkeme bozar

trackermaker
Kapalı
22 Şubat 2021 12:02

Bakanlik yuksek disiplin kurulunun vermis oldugu kararlarda bakan oluru yoktur, bakan adina bakan yardimcisi bulundugu icin kanunda da bakan onayi yazmiyor 7068 madde 18.

Watbac, 3 yıl önce

saxa
Memur
22 Şubat 2021 12:32

devrem benim ihraç günü olan 16 temmuz 2020 deki dosyada iç işleri bakanının imzası vardı

trackermaker, 3 yıl önce

Bakanlik yuksek disiplin kurulunun vermis oldugu kararlarda bakan oluru yoktur, bakan adina bakan yardimcisi bulundugu icin kanunda da bakan onayi yazmiyor 7068 madde 18.

emre2466
Yasaklı
22 Şubat 2021 13:19

Benimde bi dosyam var naçizane fikrim 1 gün kala konuyu görüşmüşler zamanaşımı geçmemiş sayılır galiba devrem geçse ona göre bakan onayınıda göz önüne alarak kurula tarih verirlerdi yasada 2 yıl dolmadan karar verilmezse diyor kurula girdiği gün karar tarihi oluyor zaten bakan onayı falan traş onlar

KAMYöncu
Şube Müdürü
22 Şubat 2021 15:52

Ohal zamanına takıldın süre sınırı ile ilgili bir avukata danışman en iyisi ohalde süreleri çorba ettiler

23 Şubat 2021 13:16

soruşturma açmada altı aylık süre geçmemis artı kurula girdii tarih iki yıl geçmemiş girdiği tarih baz alınır herhangi bir zamanaşımı anlattıklarına göre yok gibi

Mustafa60
Memur
23 Şubat 2021 20:38

Uyarma kınama maas kesimi kademe ilerlemesi durdurulması ile ilgili suçlarda 1 ay meslekten ve memuriyet suclarında sorusturma zaman aşımı 6 ay. Ceza zamanasımı ise her halükarda 2 yıl içinde ceza vermeli. Yani suç işleniş tarihi iki yıl dolunca (normal hukuk devletinde) ceza veremez. Zaman aşımı olur. Sucu bugun işledin idare 7 ay sonra öğrendi sorusturma da 7 ay sonra açıldı ceza verilmesi için 2 yıllık sürec o zaman baslamaz. Cezayı verebilmek için idarenin 17 ayı kalmıstır.

paloks
Aday Memur
24 Şubat 2021 01:35

İki farklı suç tarihi yazmışsınız 15 mi 14 mü? 14 olsa bile zamanaşımı dolmamıştır. Bakanlık yüksek disiplin kurulu kararlarında bakan onayı olmaz. Kararları kesindir. Ayrıca soruşturmayı savcılık istemişse savcılığın idareye bildirdiği tarih geçerli olabilir suçun nevine göre değişir Danıştay'ın bu yönde kararı var

saxa
Memur
24 Şubat 2021 16:49

Zamanaşımı

MADDE 31 ? (1) Disiplin âmirince, uyarma, kınama, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren hâllerde, fiilin öğrenildiği tarihten itibaren bir ay içinde; Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren hâllerde ise altı ay içinde disiplin soruşturmasına başlanması zorunludur.

(2) Belirtilen süreler içinde disiplin soruşturmasına başlanmadığı veya disiplin cezasını gerektiren fiilin işlendiği tarihten itibaren nihayet iki yıl içinde disiplin cezası verilmediği takdirde, ceza verme yetkisi zamanaşımına uğrar.

savcılık ifademin alınması için emniyete yazı gönderiyor . emniyet beni arıyor ifaden var diye . ben emniyette ifade veriyorum. 11 ay sonra müfettiş bana soruşturma açıyor. hani zamanaşımı olayı nerede bunun ?

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi