Editörler : Safak Vaktii
28 Şubat 2021 15:55

esoes1214
Aday Memur

Anayasanın 138. maddesinin son fıkrasında, yasama ve yürütme organları ile idarenin, mahkeme kararlarına uymak zorunda olduğunu, bu organlar ve idarenin mahkeme kararlarını hiç bir surette değiştiremeyeceğini ve bunların yerine getirilmesini geciktiremeyeceğini açıkça belirtmiştir. Ayrıca bu düzenleme, 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. maddesinin 1. fıkrasında daha da somutlaştırılmıştır. Şöyle ki Danıştay, Bölge İdare Mahkemeleri, İdare ve Vergi Mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare gecikmeksizin işlem tesisi etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiç bir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez...

İYUK Madde 52/1 Temyiz veya istinaf yoluna başvurulmuş olması, hakim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz

NORMAL ŞARTLARDA HUKUK DEVLETİNDE SENİN BİR ŞEY YAPMANA GEREK YOK! BAĞLI OLDUĞUN KURUM 1 AY İÇİNDE SENİ GÖREVE BAŞLATMASI LAZIM.. BU SÜRE İÇERİSİNDE BAŞLATMAZSA DAVA AÇMA HAKKIN SAKLIDIR..

Gelelim özlük haklarına...

İPTAL VE TAM YARGI DAVALARI BEREBER AÇILACAĞI GİBİ DAVA KONUSU İŞLEM İPTAL EDİLDİKTEN SONRADA TAM YARGI DAVASI (MADDİ-MANEVİ-ÖZLÜK HAKLARI) AÇABİLİRSİN... SİZ İLK ETEPTA SADECE İPTAL DAVASI AÇTIĞINIZDAN MAHKEMELER İSTEK DOĞRULTUSUNDA KARAR VERİRLER.. İPTAL DAVASI KESİNLEŞTİKTEN SONRA HAKLARINIZI TALEP EDECEĞİNİZ BİR DAVA AÇABİLİRSİNİZ.. TABİ Kİ ÖNCE GÖREVE BAŞLADIKTAN SONRA İDAREDEN ÖZLÜK HAKLARINIZI TALEP EDECEKSİNİZ..

Anayasa'nın 125. maddesinde, idarenin, kendi işlem ve eyleminden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğu BELİRTİLMİŞTİR.


Yol Gösteren, 2 ay önce - Alıntıya git

anladım çok sağolun kardeşim

06 Mart 2021 19:47

ybozkurt61
Aday Memur
Hocam selamlar Kararın orjinal halini paylaşabilir misiniz
08 Mart 2021 12:44

rdemir126.rd
Şef

Anladım abi dolayısıyla idare mahkemesi kararı bozar ancak.başka bir suça girdilirmi bu suç.Yani sen burdan değilde şurdan bi ceza vereceksin denilirmi.


ayez, 2 ay önce - Alıntıya git
İdare mahkemesi hatalı suç tasnifi yapmışsın, "Kasıtlı olarak gerçek dışı rapor vermek veya tutanak düzenleyip imza etmek veya ettirmek" maddesinden ceza izteyeceektin diyebilir. Bu şekilde der ise elbette ilk ceza İPTAL olur ve bu madde den ceza istenir. Senin dosya bu madde ye uygun. Durumunu iyi tahlil et. Sonra başın çok ağrır. Örnek dosyalar biliyorum.
Toplam 23 mesaj
 
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?