Editörler : hopali
02 Mart 2021 22:04   

Yüksek sayıda öğretmen atamasının gelecekteki tayinlere etkisi
Uzun zamandır bu işin içindeyim. Görüyorum ki herkes yüksek alım yapılması için talepte bulunuyor. Ancak yüksek alım yapılmasının şöyle de bir dezavantajı olduğunu düşünüyorum: Olası yüksek alım ve alımlarda bütün kadrolar dolacak ve atanmış öğretmenler tayin olamayacak. Yani atanan kişi tayin olamadığı için atandığı yerde belki de emekli olana kadar çalışmak zorunda kalacak. Bildiğim kadarıyla da şu anda iller arası tayinde açılan yerler bir hayli azalmış. Atanmamış öğretmenlerimizin serzenişlerini anlıyorum. Gelgelelim ileride böyle bir problem doğacağı da çok açık. Bu konuda sizin görüşlerinizi ve çözüm önerilerinizi merak ediyorum.
02 Mart 2021 22:08

Fsk7282
Aday Memur

atandıkta tayini düşünmek kaldı hey Allahım..

02 Mart 2021 22:18

Boş Adam
Aday Memur

Yeni yapılan okullar sadece tayin için açılır olur biter.

03 Mart 2021 00:12

Ali Kemal5
Kapalı

Kasap et derdinde koyun can derdinde...

03 Mart 2021 00:23

graywolf13
Aday Memur

Kasap et derdinde koyun can derdinde...

Ali Kemal5, 1 ay önce - Alıntıya git
Yanlış bir bakış açısı. Kanaatimce bu soruna geçerli bir çözüm üretilirse atama sayıları da artacaktır. Geleceğin öğretmenlerinden içi boş yorumlar yerine yapıcı fikirler duymamız gerekiyor.
03 Mart 2021 00:52

psikolojikdanışman42
Genel Müdür

doğrudur. ayrıca şu durumdaki yüksek atama sayıları sadece mesleğe başlamış öğretmenlerin tayin durumlarını değil ilerde yeni mezun olacak öğretmen adaylarının atanmasını da olumsuz etkileyecektir.

yapılması gereken ise atama konusunun daha rekabetçi hale getirilerek atama sayılarını özel olarak seçilmişlerin atanabileceği düzeye düşürmektir. ama her zaman yapılması gereken yapılamaz. bu da bir gerçek.

03 Mart 2021 01:20

graywolf13
Aday Memur

doğrudur. ayrıca şu durumdaki yüksek atama sayıları sadece mesleğe başlamış öğretmenlerin tayin durumlarını değil ilerde yeni mezun olacak öğretmen adaylarının atanmasını da olumsuz etkileyecektir.

yapılması gereken ise atama konusunun daha rekabetçi hale getirilerek atama sayılarını özel olarak seçilmişlerin atanabileceği düzeye düşürmektir. ama her zaman yapılması gereken yapılamaz. bu da bir gerçek.

psikolojikdanışman42, 1 ay önce - Alıntıya git
Size katılıyorum. Herkes yüksek atama istiyor ancak bunun doğuracağı sonuçlara dair bir proje geliştireni henüz görmedim. Ben de sadece derece yapanların öğretmen olması taraftarıyım. Seçici davranılması sebebiyle öğretmenlerin seviyesi yükselecek, kalite artacaktır. Ücretli öğretmenliğin şartları iyileştirilerek sayıları artırılabilir. Bu işlerde biraz da radikal davranmak gerekiyor. Vasat insanların isteklerini dinleyerek eğitimde kaliteyi artırmak mümkün değil. Ne var ki herkes kendisini düşünüyor, ülkemizin geleceğini değil.
03 Mart 2021 01:39

psikolojikdanışman42
Genel Müdür
Size katılıyorum. Herkes yüksek atama istiyor ancak bunun doğuracağı sonuçlara dair bir proje geliştireni henüz görmedim. Ben de sadece derece yapanların öğretmen olması taraftarıyım. Seçici davranılması sebebiyle öğretmenlerin seviyesi yükselecek, kalite artacaktır. Ücretli öğretmenliğin şartları iyileştirilerek sayıları artırılabilir. Bu işlerde biraz da radikal davranmak gerekiyor. Vasat insanların isteklerini dinleyerek eğitimde kaliteyi artırmak mümkün değil. Ne var ki herkes kendisini düşünüyor, ülkemizin geleceğini değil.
graywolf13, 1 ay önce - Alıntıya git

insanın genel yaradılışı bu şekilde ne yazık ki. hepimiz hayatta kalabilmek amacıyla öncelikle kendimizi düşünmeye de mecburuz bir noktada. bu bağlamda çeşitli fikir tartışmaları gerçekleştirilebilir ancak sonuçta en son soracağımız soru "benim bundan çıkarım olacak mı ve olacaksa ne olacak?" şeklinde.

atama konusunda da "benden sonra tufan" düşüncesi hakim. bu düşüncede olmaması gereken kişiler ise bu konuda karar verici pozisyondaki yetkililerdir. onlar da zaten buna uygun düzenlemeler gerçekleştiriyorlar. yoksa aç tavukların kendilerini darı ambarında sanmaları sonucunda talep ettikleri ve "milyon tweet attık, baskıya dayanamayacaklar, 60 bin gelecek" diye düşündükleri sayıları görmemiz daha muhtemeldi ki bu zamana kadar hiçbir zaman böyle bir şey gerçekleşmemiştir.

03 Mart 2021 05:07

Penrose
Şef

Bu etkinin farkında olmayan öğretmen veya öğretmen adayı yoktur. Bence iyileştirilmiş şartlarla ücretli-5 yıl sözleşmeli bir yapı tasarlanmalı ve kadro sistemi kaldırılmalıdır.

03 Mart 2021 10:47

shattereddream
Aday Memur

Yapılması gereken ilk önce devlet memurlarına iş güvencesini kaldırmaktır. Kamuya performans sistemi getirerek çalışan insanla çalışmayan insanın ayrılmasıdır. Çalışan insanla yatan aynı maaşı alıyorsa orada çok büyük bir problem vardır. Bir dönüm bostan yan gel osman zihniyetini kaldırmak ülkemizin gelişmesi için gereklidir.

03 Mart 2021 11:39

Mavisew
Şef

Cok yanlis düşünüyorsunuz. Derece yapan kisi bakalim hep o puanı alabilecek mi.. nereden biliyorsunuz atanmak için kasıp sonrasında kendini salan bir kisi olmadığını? Mulakat dogru kullanilabilseydi gercekten ogretmen alimi icin cok da iyi seçim yapılabilirdi gercek seçilmiş kişiler o zaman olurdu. Sınavdan cok yuksek alip atanan ve o yil ücretli yapan arkadaşa o yil gözlerimle sahit oldum kimseyi ve hic bir sorumluluğu iplemiyordu ama iste derece yapıp atandı. Dogru düzgün çocuklara sevgi gösterdiğini bile görmedim

03 Mart 2021 12:10

Penrose
Şef

Cok yanlis düşünüyorsunuz. Derece yapan kisi bakalim hep o puanı alabilecek mi.. nereden biliyorsunuz atanmak için kasıp sonrasında kendini salan bir kisi olmadığını? Mulakat dogru kullanilabilseydi gercekten ogretmen alimi icin cok da iyi seçim yapılabilirdi gercek seçilmiş kişiler o zaman olurdu. Sınavdan cok yuksek alip atanan ve o yil ücretli yapan arkadaşa o yil gözlerimle sahit oldum kimseyi ve hic bir sorumluluğu iplemiyordu ama iste derece yapıp atandı. Dogru düzgün çocuklara sevgi gösterdiğini bile görmedim

Mavisew, 1 ay önce - Alıntıya git

Tek bir komisyon 40 bin kişiyi değerlendirebilse mülakat sistemi düşünülebilirdi. Ama yüzlerce komisyon homojen kararlar alamaz komisyonlardaki insanlar da bizim gibi insan ergeni var sapığı var takıntılı olanı var trollü var...

03 Mart 2021 12:52

justlike
Müsteşar Yardımcısı

Öyle zaten.

İllerin büyük çoğunluğunda atamalar tıkanma noktasına geldi. Özür grubu olsun, zorunlu hizmete bağlı , isteğe bağlı atamalar olsun hepsinde yer değiştirmeler tıkandı. Kimse yerinden kıpırdayamıyor. İlk atandığı ilde 10 yıldır çalışan batıya veya memleketine gelemeyen öğretmenler var. Aile birliği sağlayamayan öğretmenler var vs .. bu durumun birden fazla sebebi var ama hiç şüphesiz en etkili sebebi özellikle son 7-8 yıldır 40-50 bin bandında yapılan ilk atamalar. Genel anlamda ihtiyaç ve norm sayısında düşmeler olduğu için diğer atamalar da sıkıntı oluyor

03 Mart 2021 18:46

Şeyh Galib
Aday Memur

Şu an verilen atama sayısı emekli olanları anca kapatıyor.

03 Mart 2021 19:06

Emine8001
Kapalı

Neden ücretli var o zaman ilçelerde. başvursam çağırırlar hemen

tabi Branşla alakalı olabilir?

03 Mart 2021 20:17

Ali Kemal5
Kapalı
Yanlış bir bakış açısı. Kanaatimce bu soruna geçerli bir çözüm üretilirse atama sayıları da artacaktır. Geleceğin öğretmenlerinden içi boş yorumlar yerine yapıcı fikirler duymamız gerekiyor.

Bu yıl zaten tek atama 20bin olacak büyuk ihtimalle bundan sonrada böyle olacak.Bu rakam yüksek mi sizce?

03 Mart 2021 21:13

Dargi
Aday Memur

Hocam bazı branşlarda ss çok düşük. 5 net fazla gk yapan adam kendini 500 kişinin önünde buluyor. Öğretmen kalitesi 5-10 net tarih coğrafya vb ile ölçülemez zaten. Öğretmen açığı çok yüksek emekli olacaklar var, nüfus artıyor okullar artıyor. Fakat hükümet sınıfları kısıp öğretmen atamak yerine kadroların çoğunu ücretliyle dolduruyor. İlk defa öğretmen atamasına bu argümanla karşı çıkan birisini görüyorum :)

03 Mart 2021 21:28

Ayaz0000
Kapalı

Kimileri ücretli öğretmenlik yapanların sınavsız kadroya geçirilmesi derdinde..

03 Mart 2021 22:57

Ali Kemal5
Kapalı

Başlık sahibi.Ücretli öğretmenlik emek sömürüdür.Tamamen aynı isi yapiyorsun ama kadrolu ögretmenin 3te 1i kadar para alıyorsun ve sen bunu savunuyorsun kusura bakma ama bencilsin.Ben de şimdi 40-50bin alıp 4yıl sonra alımlar 10bine düserse üzulürum bu yil 70alanin atanip 4yıl sonra mezun olanin 85alip atanamamasi moral bozucu olur bu yüzden bir standart getirilmesini ben de isterdim genćlerde ona göre egitim fakültelerini seçerlerdi.Bolüm iyi alim yapiyor 70le ataniyorlar diye giriyorsun sen mezun olana kadar 90a cikiyor istihdam plani yapilmali buna katiliyorum ama ücretli ogretmenligi savunmanin elle tutulur bir tarafi yok ögretmen ihtiyaci olan yerlere yillarca sozlesmeli atamasi tmyailmiyor bunun adı sömürüdür.

03 Mart 2021 23:19

Ali Kemal5
Kapalı

Ücretli ögretmenligi savunarak meslegin statusunun üstüne bir toprakta siz atıyorsunuz.

Öğretmenlik eskiden saygı duyulan bir meslekti eski dediysem de çok değil 2000lerin başında hala iyiydi ama son 10-15yılda ögretmenligin statüsü yerle bir oldu.Ücretli ögretmenlik adi altinda sacma sapan 2yillik bolumlerden mezun insanlarin matematik dersine girmesi,sinif ogretmeni olmaya calismasi alaninda yetkin olmadiginin da ogrenci tarafindan anlasilmasi ve ögretmen denilen kisiye duyulan sayginin azalmasi zincirleme olarak bitbirini takip ediyor bence.Ben ögrenci olsam yiyecek icecek ogretmeni matematik dersine girse kesinlikle dersi dinlemem cunku benim ondan alabilecegim birsey yok.Veya 2yillik ücretli ogretmen dersime girse ayni sekilde onu dinleyecegime kendim test çözerim daha iyi.

Saçma sapan bolumlerden mezun insanlarin da ücretli ogretmenlik yaparak mesleginiz ne diye sorulunca ögretmenim demesi sayesinde bu meslek yol gecen hanina dönmüstür ve hicbir statusu deger kalmamistir.Ücretli ogretmenligi savunanlarda ogretmenligin itibarinin katilidirler.

Bence bir ögretmen sinifindaki tüm cocuklardan daha zeki olmalidir ki onlara birsey katabilsin.Günumuzde öyle insanlar derse giriyorlar ki siniftaki cocuklarin yarisi dersi anlatan öğretmenden daha zeki!Sonra da toplum der ki bari ögretmen ol!Bu kadar ayagi duser iste.Eskidem matematik ogretmenligi tıpla yarisirdi simdi gencler hemsirelik mi ogretmenlik mi diye soruyorlar artik ögretmenlik hemsirelikle kiyaslaniyor dusunun son 10-15yilda gelinen noktayi

04 Mart 2021 00:16

graywolf13
Aday Memur

Hocam bazı branşlarda ss çok düşük. 5 net fazla gk yapan adam kendini 500 kişinin önünde buluyor. Öğretmen kalitesi 5-10 net tarih coğrafya vb ile ölçülemez zaten. Öğretmen açığı çok yüksek emekli olacaklar var, nüfus artıyor okullar artıyor. Fakat hükümet sınıfları kısıp öğretmen atamak yerine kadroların çoğunu ücretliyle dolduruyor. İlk defa öğretmen atamasına bu argümanla karşı çıkan birisini görüyorum :)

Dargi, 1 ay önce - Alıntıya git
İki soruyla beş yüz kişi geçiliyor demişsiniz, bir yanlış anlaşılma olmuş. Derece derken ilk elliyi veya ilk yüzü kastettim ben. Bunlar kadrolu atanır. Ücretlinin de şartları iyileştirilir ismini de sözleşmeliye çevirirler, ona da kpss ile girilir. Üç sene sözleşme süresi olur. Bu üç yılın sonunda isteyen yeniden kpssye hazırlanır, derece yaparsa kadroluya geçer veya alacağı puana göre tekrar üç yıllık sözleşme imzalayarak göreve başlar. Mülakat da tamamen kaldırılır. Bakın bu bir projedir işte. Bu şekilde öğretmen açığının çoğu üç yıllık sözleşmeli öğretmenler üzerinden kapatılır. tayin, gelecek kuşaklardaki mezunların ahvali gibi problemler de bir nebze aşılmış olur. Bu şekilde dişe dokunur çözümler üretmemiz lazım. Bu argümanla geleni ilk defa görüyorum demişsiniz. Üç beş yıla bu argüman yüzünden ortalık iyice karışacak. Her sene kırk bin alımı kaldıracak bir potansiyel yok. Bu şekilde alıma devam edilirse on sene sonra ne yeni mezunlara alım açılabilir ne de atanmış öğretmenler tayin olabilir. Bu öngürüde bulunmak için kahin olmaya gerek yok, biraz istatistik biraz zeka kafi.
Toplam 34 mesaj