Editörler : oto-danisman-expert
03 Mart 2021 23:38   

Şizofrenler otomobil kullanabilir mi?

%80 şizofren raporum var ama tedavi sonucu büyük oranda iyiyim çalışıyorum, otomobil kullanmak istiyorum ama bazen dikkatsizlik ve dalgınlık oluyor bir de gözlemlediğim kadarıyla ülkemizde sürücüler çok agresif herkes çok sinirli ve öfkeli. şoförlük yapabilir miyim bu durumda.

04 Mart 2021 20:06

drogba-70
Daire Başkanı

sağlam adam Türkiye trafiğinde şizofren oluyor zaten .

şizofren olmasa sinir hastası ya da kanser oluyor.

kendine güveniyorsan kanun da engel değilse neden olmasın .

ama ilaçların etkisi sürüşe dikkate engel olur mu bilemem.

buna kendin bakacaksın .

arkadaşım günde 3 tane yeşil reçeteli tablet alıyor ehliyeti de var gayet de iyi sürüyor.

04 Mart 2021 21:06

917-Short Tail
Genel Müdür

%80 ciddi bir rakam, sadece kendi canınızı yakma ihtimaliniz olsa diyeceğim ki buna kendiniz karar verin ama başka insanların da hayatlarını kaybetmesi yada ömür boyu sakat kalmaları gibi telafisi mümkün olmayan sonuçları doğuracak ise kullanmamanız herkesin yararına olur. Geçmiş olsun..

05 Mart 2021 12:32

aydın3131
Aday Memur
Kanunen bir engel yoksa bile, kullanmasan iyi olur
05 Mart 2021 13:58

Hukuk10
Daire Başkanı

herhangi bir avrupa ülkesinde olsan çok rahat ve kazasız kullanabilirsin ama türkiyede insanlar çok agresif ve saygısız, trafik at hırsızında geçilmiyor o yüzden türkiyede biraz değil baya baya zorlanırsınız

05 Mart 2021 22:55

userxman
Aday Memur

Doktoruna sor kardeşim. Millet ne bilsin senin araba kullanıp kullanamayacağını.

08 Mart 2021 22:52

Dejavvu-
Aday Memur

Banada organik olmayan psikoz tanısı konmuş , aile hekimine ehliyet için sağlık raporu almaya gittiğimde psikiyatriste yönlendirdi , doktor 6 ay kontrol şartıyla bana sağlık raporu verdi. Her 6 ayda bir kontrole gidiyorum. Yalnız sizin durum ağır gibi gözüküyor, şizofrenin de çeşitleri var mesela paranoid şizofreni iseniz kesinlikle araç kullanmanızı tavsiye etmem, çünkü araç kullanmak yoğun dikkat isteyen ve özellikle ülkemizde öfke-stres kontrolü gerektiren birşey, bu durumda araç kullanmak hem sizin hemde insanlar için çok tehlikeli. Bu konuyu sizi takip eden psikiyatriste yada psikoloğa muhakkak danışın.

08 Mart 2021 23:24

Muhammedyşç
Aday Memur
Şizofreni tedavi süresi ve ilaçların etki sürelerinin uzun olması ve hastalığın seyrinden dolayı çoğu şizofreni hastasına ehliyet verilmediğini biliyorum. Hatta daha önceden ehliyet almış bireylerin ise ehliyetlerine el konulduğunu duydum.
Toplam 7 mesaj

ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?