Editörler : gubaz
27 Temmuz 2021 11:11

deniz çınar1
Aday Memur

Bana bu en düşük memur maaşın 3000 olacağına dair dayanağı resmi kaynak göstererek belirtmeni isterim?

Kalkıp oturduğun yerden ahkam kesmekle bu iş olmuyor.

O soyledigin ''en düşük memur maaşı'' kavramı 2008 öncesinde memur olup, 5434 sayılı Kanuna tabi olan memurlar için geçerlidir.

2008 sonrası memur olup 5510 tabi olan memurlar avucunu yalasın.

Ancak,

5510 tabi olup uzun dönem hizmeti olup ortalama en az 30 yıl kesintisiz memur olarak prim ödemişse o zaman belki biraz emekli maaşında bir iyileşme söz konusu olabilir. Bu bile muaammadır ..

Umarım bu yanlıştan dönülür.

suverek, 5 ay önce - Alıntıya git

peki durumu değiştirmek için ne yapabiliriz ?

31 Temmuz 2021 13:01

Karargahx
Daire Başkanı

Kurum içi sınavımız bu gün iptal edildi. Engelli arkadaşlar dua edelim. Eğer tekrar sınav yapılacaksa bizlere ayrı bir sınav yapılsın. Engellilere pozitif ayrımcılık yapılarak ayrı bir sınavı hakkettiğimiz inancındayım. Aslında Deniz arkadaşımızın mesajı gibi sınavsız mezuniyet alanına göre ünvan verilmesi en doğrusu olur. Ama en azından pozitif ayrımcılık yapılarak ayrı bir sınav da yapılabilinir. Öyle bir bakanlıkta çalışıyoruz ki engelli bireyle sağlıklı bireyi aynı sınavla sınıyorlar. Bunun bizlere adaletsizlik olduğunu düşünememişler malasef. Konuya desteklerinizi bekliyorum. Madem adaletli olur niye EKPSS var ? EKPSS ile memur, öğretmen, mühendis olurken adaletsizlik olmuyorda şimdi bizi bu kurum içi uzmanlık sınavında ayırırlarsa mı adaletsizlik oluyor ?

KamudaMemur, 6 ay önce - Alıntıya git

Bunun neyi adaletsizlik ? Bunları sorgulayacağına daha çok sınava çalış öbür girenlerden daha yüksek puan al. Kurum içerisinde görevde yükselme sınavında sorulara yönelik engelli bireye pozitif ayrımcılık yapacak bir durum yok. Zaten devlet bize pozitif ayrımcılığı yapıp memur olarak almış, görevde yükselmek senin çalışmana kalıyor.

01 Ağustos 2021 22:41

ulscan
Şef

Guzel bir konuya deginmissin.Bende gelir idaresi baskanliginda calisiyorum 7 senedir.yalniz bu dedigin seylerin olmasi icin ses cikarmak lazim.oda zor.Kurum zaten cok stresli.Bence en basindan engelli memurlarin alinmamasi gereken bir kurum oldugunu dusunuyorum.Bazi arkadaslar kizabilir fakat is gercekten cok stresli.Fakat yinede gecen bu zaman icerisinde kendimi hep sukrederek motive etmeye calistim.Bu kurumu tercih etmemin en buyuk sebebi gelir uzmanligi idi.oturup calisiyorum arada.sende bence boyle yapmalisin zaten sinavin acilacagi tarih belli degil..

Sehit gazi yakinlari hizmetliler bi anda memur oldu olmaz denilen bisi degil ama ne yapmali bilemiyorum.

04 Ağustos 2021 13:33

Oguzhan222
Aday Memur

ben de sizleri elinizi vicdanınıza koymanızı istiyorum ve aşağıdaki gerçekleride değerlendirmenizi isterim.

1) 2008 sonrası memur olanların maaşı kanun gereği çok düşük olacak. Engelli memur emekli olmak istesede emekli olamayacak. Maaş kesintisi çok olacak. Şu anki 2008 öncesi memur olanlar gibi 3 bin lira üstü minumum maaş alamayacak. Tahminen maaşı 2.200 TL civarı olacak. Ve bu maaşla geçinemeyeceği için çalışmaya devam edecek.

2) Engelli Kamu Personeli Sınavı ile pozitif ayrımcılık yapılarak devlet kadro verdi. Fakat Mühendis ve öğretmen alımı daha kolay bir sınav ile yapıldı. Daha kolay bir sınav ile alım yaptı. Maliye de ve diğer kurumlarda Uzman yerine bizleri memur olarak aldı ve bizlerde Uzman işleri yapıyoruz. Tamam memur olarak alırken pozitif ayrımcılık yaptı ama sağlıklı insanlar KPSS Alandan girdi Uzman oldu biz EKPSS den girdik memur olduk. Ve aynı işleri daha az maaş ile yapıyoruz. Fakat burda dikkat edilmesi gereken konu Mühendis ve Öğretmenler kolay bir sınav ile kadroya atanıyorsa. Uzmanlıkta niye sağlıklı bireylerle aynı koşullar şartlandırılıyor ? Bu sınavlarda da pozitif ayrımcılık yapılması bizlerin hakkıdır diye düşünüyorum. Yoksa uzmanlık, mühendislerden ve öğretmenlerden çok daha değerli bir kadro mu ? Engelli Uzman kadrosu açılıp engellilerin ayrı bir sınavda, sağlıklı bireylerden daha kolay bir sınav ile Engelli Uzmanlık kadrosuna geçirilebilir.

3) Gelişmiş ülkelerdeki engellilere pozitif ayrımcılık daha fazlamı az mı onu da siz araştırın ? Forumlarda okuduğum kadarıyla bizim ülkede daha az. Ama forumlar dışında bilgim yok.

KamudaMemur, 6 ay önce - Alıntıya git

Pardon Mühendis ve öğretmenler daha kolay bir sınav ile atanıyor derken anlamadım bi aydınlatır mısınız ?

10 Ağustos 2021 19:35

KamudaMemur
Daire Başkanı

Pardon Mühendis ve öğretmenler daha kolay bir sınav ile atanıyor derken anlamadım bi aydınlatır mısınız ?

Oguzhan222, 2 ay önce - Alıntıya git

Abicim her yer aydınlık sen karanlıkta kalmışsın galiba:) EKPSS KPSS ye göre daha kolay bir sınav. Aynı zamanda atama puanları da daha düşük. Hepsi bundan ibaret.

11 Ağustos 2021 10:11

Oguzhan222
Aday Memur

Abicim ? bende biliyorum Ekpss sınavının kpss sınavından daha kolay olduğunu sanki mühendis ve öğretmenler oturduğu yerden atanıyor gibi anlattınız yani ekpss sınavına giren herkes kpss sınavına göre zaten daha kolay atanıyor neden sadece mühendis ve öğretmenler daha kolay diye ayırdınız ?

11 Ağustos 2021 12:38

caberli
Aday Memur

Abicim her yer aydınlık sen karanlıkta kalmışsın galiba:) EKPSS KPSS ye göre daha kolay bir sınav. Aynı zamanda atama puanları da daha düşük. Hepsi bundan ibaret.

KamudaMemur, 2 ay önce - Alıntıya git

İnşaat mühendisleri EKPSS 2020 puanı ile ilk atamada 95 puan civarında atanabildiler. KPSS 2020 puanı ile ise 93 civarı zannediyorum.

İkisi de farklı sınavlar, zorluk ve giren sayısı farklı lakin; 95'in ne kadar iddalı bir puan olduğu sorgulanamaz herhalde. Öğretmen atamaları evet 55-60 puanlara kadar düşebilmekte ama mühendisler için pek de kolaylık yok.

11 Ağustos 2021 18:52

KamudaMemur
Daire Başkanı

Abicim ? bende biliyorum Ekpss sınavının kpss sınavından daha kolay olduğunu sanki mühendis ve öğretmenler oturduğu yerden atanıyor gibi anlattınız yani ekpss sınavına giren herkes kpss sınavına göre zaten daha kolay atanıyor neden sadece mühendis ve öğretmenler daha kolay diye ayırdınız ?

Arkadaşım Öğretmenler ve Mühendislere atanmalarda kolaylık yapılıyor EKPSS ile. Ama Uzman kadrolarına atamalarda bu kolaylık yapılmıyor. Aynı kolaylığın Uzman kadrolarına yapılmalarınıda istedim mesajımda. Bizler yani engelliler ve şehit gazi yakınları memur olarak atandı Maliye de GİB'e aynı işleri yapıyoruz ama maaşlarımız memur maaşı ve uzmanlardan 2.500 TL den çok az maaş ile bu aynı işleri yapıyoruz. Sağlıklı personel ise KPSS alan dan atanıyor. Bizler o sınava girsek rapor yüzünden engele takılırız. EKPSS den atamadılar Uzman olarak. Ama Kurum içi sınavlarda bir kolaylık yapabilirler bizlere.

11 Ağustos 2021 18:54

KamudaMemur
Daire Başkanı

İnşaat mühendisleri EKPSS 2020 puanı ile ilk atamada 95 puan civarında atanabildiler. KPSS 2020 puanı ile ise 93 civarı zannediyorum.

İkisi de farklı sınavlar, zorluk ve giren sayısı farklı lakin; 95'in ne kadar iddalı bir puan olduğu sorgulanamaz herhalde. Öğretmen atamaları evet 55-60 puanlara kadar düşebilmekte ama mühendisler için pek de kolaylık yok.

caberli, 2 ay önce - Alıntıya git

Mühendisler için nasıl yok ? Daha düne kadar 65 - 85 puan aralığında bir sürü mühendis atandı. Senin şanslızlığın kadrolar bitmiş. Engellilere ayrılan kadrolar dolmuş yani. O yüzden puanlar fırladı son atamalarda. Sadece son atamaları baz alarak konuşmussun.

12 Ağustos 2021 08:33

caberli
Aday Memur

Arkadaşım Öğretmenler ve Mühendislere atanmalarda kolaylık yapılıyor EKPSS ile. Ama Uzman kadrolarına atamalarda bu kolaylık yapılmıyor. Aynı kolaylığın Uzman kadrolarına yapılmalarınıda istedim mesajımda. Bizler yani engelliler ve şehit gazi yakınları memur olarak atandı Maliye de GİB'e aynı işleri yapıyoruz ama maaşlarımız memur maaşı ve uzmanlardan 2.500 TL den çok az maaş ile bu aynı işleri yapıyoruz. Sağlıklı personel ise KPSS alan dan atanıyor. Bizler o sınava girsek rapor yüzünden engele takılırız. EKPSS den atamadılar Uzman olarak. Ama Kurum içi sınavlarda bir kolaylık yapabilirler bizlere.

KamudaMemur, 2 ay önce - Alıntıya git

Uzman olabilmek için KPSS ve YDS ile yazılı sınav ve mülakat gerekli.

Aynı işi yapan personeller arasında statü ve maaş farkı var malesef. Sadece uzman-memur arasında değil, işçi-memur, sözleşmeli-kadrolu arasında olduğu gibi pek çok sıkıntı var uygulamada.

12 Ağustos 2021 10:41

Oguzhan222
Aday Memur

bak işte sen sadece öğretmen ve mühendis diye ayrım yaparsan öğretmen ve mühendisler gelir sana cevap verir, senin demen gereken şudur Ekpss sınavına giren tüm öğretmen mühendis psikolog avukat vs vs hepsi ekpss ile kpss den bi tık daha kolay atanıyor ama uzman alımını ekpss ile yapmıyorlar diyceksin ki bizde burda kendimize cevap hakkı bulmayalım.

12 Ağustos 2021 10:47

Oguzhan222
Aday Memur

Bu arada o kadar da kolay olmadı 1,5 yılımı verdiğim sınavdan 93,41 aldım ama atanamadım hala atama bekliyorum. 65-85 ARASINDA BİR ALIM DA GÖRMEDİM ŞU ANA KADAR.

12 Ağustos 2021 18:40

KamudaMemur
Daire Başkanı

Uzman olabilmek için KPSS ve YDS ile yazılı sınav ve mülakat gerekli.

Aynı işi yapan personeller arasında statü ve maaş farkı var malesef. Sadece uzman-memur arasında değil, işçi-memur, sözleşmeli-kadrolu arasında olduğu gibi pek çok sıkıntı var uygulamada.

caberli, 2 ay önce - Alıntıya git

GİB de Gelir Uzmanlığından bahsediyorum. Sadece KPSS Alan ve Mülakat var. İngilizce yok.

Sağlıklı personel bu sınavdan giriyor yaklaşık 8 bin TL maaş alıyor. Engelliler EKPS den ve Gazi ile şehit yakınları ise sınavsız giriyor ama AYNI İŞLERİ yapıyor ve 5 bin TL maaş alamıyor.

12 Ağustos 2021 18:42

KamudaMemur
Daire Başkanı

bak işte sen sadece öğretmen ve mühendis diye ayrım yaparsan öğretmen ve mühendisler gelir sana cevap verir, senin demen gereken şudur Ekpss sınavına giren tüm öğretmen mühendis psikolog avukat vs vs hepsi ekpss ile kpss den bi tık daha kolay atanıyor ama uzman alımını ekpss ile yapmıyorlar diyceksin ki bizde burda kendimize cevap hakkı bulmayalım.

Kardeşim sende paronaya mı var. Ha sadece öğretmen ile mühendilerden bahsetmişim. Ki dediklerim sonua kadar doğru. Ha psikolog vs. diğer adaylardan da bahsetmişim. Bunda gocunacak ne var ? Bu arada bu yıl dışında geriye dönük EKPSS taban ve tavan puanlara bakarsan mühendislerin çoğunun 65-85 puan aralığında atandığını görürsün.

13 Ağustos 2021 10:19

Oguzhan222
Aday Memur

bende paranoya yok sen genelleme yapman gerekirken ayrım yapmışsın, Ben kendi bölümümden sıralamalara baktığımda 80 den aşağı atanan görmedim, her mühendislik dalı da bir değildir.

13 Ağustos 2021 19:25

KamudaMemur
Daire Başkanı

bende paranoya yok sen genelleme yapman gerekirken ayrım yapmışsın, Ben kendi bölümümden sıralamalara baktığımda 80 den aşağı atanan görmedim, her mühendislik dalı da bir değildir.

Oguzhan222, 1 ay önce - Alıntıya git

80 puan 65 ile 85 puan aralığında değil mi ? Ayrıca ben çoğu mühendis adayı bu puan aralığında atandı yazdım.

İnşallah kamuda engelli çalıştırma kotası atanır ve sizlerde atanırsınız. Atanmadıysanız tabi.

14 Ağustos 2021 01:46

suverek
Şef

Sapla samanı karıştırmayalım.

Engelliler üzerinden prim almaya çalışmayalım.

Pozitif ayrımcılık heryerde olmalı, Engelli için.

Sağlıklı ile sağlıksız hiç bir olurmu!

Allah muhafaza. ..

16 Ağustos 2021 10:41

Oguzhan222
Aday Memur

80 tabi ki 65 ile 85 arasında ama sizin yazdığınız cümle biraz farklı anlamlar taşıyor sanki hepsi düşük düşük puanlarla atanıyor vs vs. İnşallah en kısa zamanda atama olur da atanırız . umarım sizde yükselme sınavında başarılı olursunuz .

16 Ağustos 2021 19:57

KamudaMemur
Daire Başkanı

80 tabi ki 65 ile 85 arasında ama sizin yazdığınız cümle biraz farklı anlamlar taşıyor sanki hepsi düşük düşük puanlarla atanıyor vs vs. İnşallah en kısa zamanda atama olur da atanırız . umarım sizde yükselme sınavında başarılı olursunuz .

Oguzhan222, 1 ay önce - Alıntıya git

Amin inşalllah. Özür dilerim yanlış anlama yüzünden.

17 Ağustos 2021 15:52

Oguzhan222
Aday Memur

estağfurullah

Toplam 40 mesaj

ANKET
En çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsunuz?