Editörler : Safak Vaktii
04 Nisan 2021 08:21

writerman01
Memur

Jandarma da her disiplin soruşturmasında devlet memurluğundan çıkarma istiyor herhalde. Tunceli Ovacık sozlesmeli uzman çavuşlar olayıni da hatırlarsınız belki çoğu açığa almayı yürütme durdurma alıp göreve başladı. Uyarma kınama aylıktan kesme gibi cezalari uygulamak kitaplarında yok herhalde. Yazık bu kadar kolay insan harcamak nedir

04 Nisan 2021 10:10

ankarabuk78
Aday Memur

Şimdi tüm yazılanları okudum ama hala tam olarak anlayamadım

İdare fiilin işlendiği tarihten 2 yıl sonrasında ceza verebiliyor mu ?

Ceza verme süreci 2 yıl içerisinde başlatılır ve bu 6 aylık soruşturma zaman aşımını geçmez ise 2 yıldan sonra da ceza verir gibi bi içtihat mı oluşmuş Danıştayda ben mi yanlış anladım ?

O zaman nerede kaldı memurun korunma ilkesi nerede kaldı zaman aşımı

04 Nisan 2021 11:50

Aslan9090
Aday Memur

Şimdi tüm yazılanları okudum ama hala tam olarak anlayamadım

İdare fiilin işlendiği tarihten 2 yıl sonrasında ceza verebiliyor mu ?

Ceza verme süreci 2 yıl içerisinde başlatılır ve bu 6 aylık soruşturma zaman aşımını geçmez ise 2 yıldan sonra da ceza verir gibi bi içtihat mı oluşmuş Danıştayda ben mi yanlış anladım ?

O zaman nerede kaldı memurun korunma ilkesi nerede kaldı zaman aşımı

ankarabuk78, 2 hafta önce - Alıntıya git
Mahkemeler kopyala yapıştır şeklinde ve kendi yorum düşünceleri ile bu 2 yıllık süreye dikkat etmeden karar verebiliyorlar.. Ancak DANIŞTAY da bu 2 yıllık sürenin memurun güvencesi olduğu ve sürenin geçirilmesinden sonra verilecek cezaların iptal olduğu yönünde birden fazla kararı mevcut... Her şey davanın görüldüğü İdare mahkemesi ve hakimlerin in takdiri ve 657 sayılı devlet memurları kanunu nu ne kadar uyguladığı ile ilgili yani
04 Nisan 2021 15:41

OOP.008
Aday Memur
Birsey de ben sorabilir miyim, uyarma kinama cezalarinda yargi yolu bimde bitiyor mu danistaya goturulebiliyor mu?
04 Nisan 2021 18:50

boran zorlu
Memur

Okudukça yeni bilgiler ögrendim. Herkese tşk ederim. Ama umarım verilen danıştay içtihat kararı memurların lehine olarak düzenlenir yoksa dmk nun memurları koruyan hükmü neden olsun ki?

04 Nisan 2021 19:22

Yol Gösteren
Kapalı
Birsey de ben sorabilir miyim, uyarma kinama cezalarinda yargi yolu bimde bitiyor mu danistaya goturulebiliyor mu?
OOP.008, 2 hafta önce - Alıntıya git

Bölge idare mahkemelerinin 46 ncı maddeye göre temyize açık olmayan kararları kesindir. (DANIŞTAYA GİDİLEMEZ.) Bu kararlar, dosyayla birlikte kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilir ve bu mahkemelerce yedi gün içinde tebliğe çıkarılır.

İYUK Madde 46 ? (Değişik: 18/6/2014-6545/20 md.)

Belli bir meslekten, kamu görevinden veya öğrencilik statüsünden çıkarılma sonucunu doğuran işlemlere karşı açılan iptal davaları için danıştaya gidilebilir.. daha aşağı disiplin cezalarına karşı danıştaya gidilemez..

04 Nisan 2021 20:15

OOP.008
Aday Memur

Bölge idare mahkemelerinin 46 ncı maddeye göre temyize açık olmayan kararları kesindir. (DANIŞTAYA GİDİLEMEZ.) Bu kararlar, dosyayla birlikte kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilir ve bu mahkemelerce yedi gün içinde tebliğe çıkarılır.

İYUK Madde 46 ? (Değişik: 18/6/2014-6545/20 md.)

Belli bir meslekten, kamu görevinden veya öğrencilik statüsünden çıkarılma sonucunu doğuran işlemlere karşı açılan iptal davaları için danıştaya gidilebilir.. daha aşağı disiplin cezalarına karşı danıştaya gidilemez..

Yol Gösteren, 2 hafta önce - Alıntıya git
Tesekkurler
06 Nisan 2021 13:02

ybozkurt61
Aday Memur
Selamlar kardeşim Öncelikle geçmiş olsun Malum işlem nedeni ile 6698 sayılı ksnun kapsamında kurum tarafından hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunuldu mu?
06 Nisan 2021 23:38

Aslan9090
Aday Memur
Selamlar kardeşim Öncelikle geçmiş olsun Malum işlem nedeni ile 6698 sayılı ksnun kapsamında kurum tarafından hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunuldu mu?
ybozkurt61, 2 hafta önce - Alıntıya git
Adli ve idari aynı anda açıldı..Adli olarak Görevi Gereği öğrenilmiş sırrın açıklamması suçlaması ile yargılandım... Ve alt sınır olan 1 yıl verilip HAGB çevrildi...O bitince Disiplin kovuşturma su aşamasınıda yım şuan..
07 Nisan 2021 22:37

Memurr19
Memur

Nasil bir bilgo paylastiginiz iddia ediliuor memur bey?

08 Nisan 2021 00:00

Aslan9090
Aday Memur

Nasil bir bilgo paylastiginiz iddia ediliuor memur bey?

Memurr19, 2 hafta önce - Alıntıya git
Benzer bi konudan dolayı sizindemi adli yada idari soruşturma nız var?
08 Nisan 2021 20:47

Memurr19
Memur
Benzer bi konudan dolayı sizindemi adli yada idari soruşturma nız var?
Aslan9090, 1 hafta önce - Alıntıya git

Hayir baska konularda oldu ama..

14 Nisan 2021 20:45

ybozkurt61
Aday Memur
Selamlar kardeşim Bu konuda emsal bir mahkeme kararı var linkini paylaşıyorum, bakabilirsin https://polismevzuat.com/kazanilan-davalar/kilik-ve-kiyafet-ile-ilgili-mevzuatta-belirlenmis-kurallara-uymamaktan-polise-verilen-cezanin-iptali/
Toplam 93 mesaj

ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?