Editörler : Pangaea
03 Nisan 2021 23:26

Son 10 Yılın En iyi Konusu "DSİ vs KGM"
Evet arkadaşlar 10 yıldır memurum 10 yıldır forumda açılan en iyi konu olduğunu düşünüyorum tüm yönleriyle "Devlet Su İşleri" ve "Karayolları Genel Müdürlüğü'nü" mühendis personelin çalışma şartları ve özlük hakları açısından derin bir kıyaslama yapalım..

TİM__
Daire Başkanı
04 Nisan 2021 12:02

Karayollarını bilmiyorum ama zamanında DSİ'de görev yapmış birisi olarak şartlarını söyleyeyim.

Eğer İnşaat Mühendisiyseniz ve puanınız kitlere, daha yüksek maaşlı kurumlara yetmiyorsa yazabilirsiniz. Maaşları standart 657 maaşıdır ve kazanç olarak bir ekstrası yoktur. Şehir şehir değişmekle beraber lojman imkanı vardır. Kiraların yüksek ve lojman talebinin çok olduğu büyük şehirlerde 5 yıl lojman hakkınız vardır, sonrasında çıkarsınız. Diğer sosyal imkanlardan faydalanmada (misafirhane, yaz kampı vs ) DSİ personeli olmanız size öncelik sağlamaz. Ülkemizdeki hemen her imkan gibi adamı olan öncelikli faydalanır. Fiziki çalışma olanakları genelde iyidir. Size DSİ kültürü vs diyecekler inanmayın :) Son 10 yıldır başka kurumlardan çok fazla sayıda elemanın gelmesi, idarecilerin belirlenmesinde sendikaların çok etkinleşmesi gibi nedenlerle kalite muazzam ölçüde düştü. Özel sektöre nazaran her türlü iyidir ama şehir efsanesi haline gelen DSİ nin maaşları şöyle iyidir, şöyle kalitelidir, böyle muazzamdır söylemlerine inanarak gelirseniz hayal kırıklığı yaşarsınız söyleyeyim. Beklentiyi minimum tutarak gelirseniz mutlu olursunuz :)

Blue721
Memur
04 Nisan 2021 16:19

Nıe yegenım muhendıs ama 7-10 yıllık çokta iyi maaş alıyor ama ilk başlangıcı ne kadar bılmem
TİM__, 3 yıl önce

Karayollarını bilmiyorum ama zamanında DSİ'de görev yapmış birisi olarak şartlarını söyleyeyim.

Eğer İnşaat Mühendisiyseniz ve puanınız kitlere, daha yüksek maaşlı kurumlara yetmiyorsa yazabilirsiniz. Maaşları standart 657 maaşıdır ve kazanç olarak bir ekstrası yoktur. Şehir şehir değişmekle beraber lojman imkanı vardır. Kiraların yüksek ve lojman talebinin çok olduğu büyük şehirlerde 5 yıl lojman hakkınız vardır, sonrasında çıkarsınız. Diğer sosyal imkanlardan faydalanmada (misafirhane, yaz kampı vs ) DSİ personeli olmanız size öncelik sağlamaz. Ülkemizdeki hemen her imkan gibi adamı olan öncelikli faydalanır. Fiziki çalışma olanakları genelde iyidir. Size DSİ kültürü vs diyecekler inanmayın :) Son 10 yıldır başka kurumlardan çok fazla sayıda elemanın gelmesi, idarecilerin belirlenmesinde sendikaların çok etkinleşmesi gibi nedenlerle kalite muazzam ölçüde düştü. Özel sektöre nazaran her türlü iyidir ama şehir efsanesi haline gelen DSİ nin maaşları şöyle iyidir, şöyle kalitelidir, böyle muazzamdır söylemlerine inanarak gelirseniz hayal kırıklığı yaşarsınız söyleyeyim. Beklentiyi minimum tutarak gelirseniz mutlu olursunuz :)

04 Nisan 2021 16:26

İyi maaştan kastın nedir? 9-10 bin gibi bir rakamı çok mu görüyorsun gerçekten?
Blue721, 3 yıl önce
Nıe yegenım muhendıs ama 7-10 yıllık çokta iyi maaş alıyor ama ilk başlangıcı ne kadar bılmem

Memur.olacak
Şube Müdürü
04 Nisan 2021 17:29

9 10 bin az mı özelde 3 bine tmm diyip çalışanlar devlette 9 10 bine az diyor iyi mi :)
nasilolacakbuisler, 3 yıl önce
İyi maaştan kastın nedir? 9-10 bin gibi bir rakamı çok mu görüyorsun gerçekten?
04 Nisan 2021 18:26

Sanırım hayatınızda hiç ev geçindirmediniz.böyle bir sorumluluğun altına girmiş olsaydınız 9-10 bin tl gibi bir rakamın çöp kadar değeri olmadığını bilirdiniz. Buna karşılık 3-4 bin alanlar ne yapsın diye bir tez ortaya atılmaz.onlar yaşamıyorlar çünkü,hayatta kalmaya çalışıyorlar sadece.
Memur.olacak, 3 yıl önce
9 10 bin az mı özelde 3 bine tmm diyip çalışanlar devlette 9 10 bine az diyor iyi mi :)

TİM__
Daire Başkanı
04 Nisan 2021 18:34

Güzel maaş derken ne ile kıyasladığınıza bağlı. Özel sektörde iliğine kadar sömürülen ve açlık sınırında çalıştırılan milyonlarca asgari ücretliyi kastediyorsanız doğru. Burada kıyas ettiğim şey kamuda benzer ünvanda alınabilecek maaş skalasıdır. Sizin iyi dediğiniz maaşı ikramiyesiyle, tediyesiyle, fazla mesai ücretiyle, ortaokul-lise mezunu taşerondan geçme işçi alıyor neredeyse. Bordroları görüp yorum yazıyorum buraya, ezbere değil. 657 ye tabii kurumlarda mühendis maaşlarının bir esprisi kalmadı ve DSİ de bu kurumlardan birisidir.

Blue721, 3 yıl önce

TİM__
Daire Başkanı
04 Nisan 2021 18:40

Bir DSİ mühendisi 9-10 bin maaşı rüyasında görür ancak yok öyle bir şey :) DSİ maaşlarıyla ilgili anlam veremediğim bir şehir efsanesi var. Eski işçiler çok iyi zamlar ile maaşlar almışlar zamanınds, sanırım bunun etkisi devam ediyor hala.

Memur.olacak, 3 yıl önce

Memur.olacak
Şube Müdürü
04 Nisan 2021 20:09

O zaman biz yaşamıyoruz, sayenizde yaşamadığımı öğrenmiş oldum :)
nasilolacakbuisler, 3 yıl önce
Sanırım hayatınızda hiç ev geçindirmediniz.böyle bir sorumluluğun altına girmiş olsaydınız 9-10 bin tl gibi bir rakamın çöp kadar değeri olmadığını bilirdiniz. Buna karşılık 3-4 bin alanlar ne yapsın diye bir tez ortaya atılmaz.onlar yaşamıyorlar çünkü,hayatta kalmaya çalışıyorlar sadece.

makinaciadam
Aday Memur
05 Nisan 2021 00:23

KGM nasil dersiniz peki ya?

makinaciadam
Aday Memur
05 Nisan 2021 15:55

kgm'ciler ne diyor

kartalkibar
Daire Başkanı
05 Nisan 2021 21:26

DSİ nin alım yapması loasılığı hakkında bilgisi duyumu olan var mı acaba ?

eem101
Memur
05 Nisan 2021 23:53

ya bırakın dsi böyle iyi böyle kötü falan diye :) yüklü teknik alım yapacak mı dsi onu söyleyin siz?

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
06 Nisan 2021 00:25

Devlette sözleşmeli veya kadrolu Mühendis statüsünde çalışıyorsanız hangi kuruma giderseniz gidin (DHMİ haric) asla 8000 liranın üstünde bir ücreti rüyanızda bile göremezsiniz. Şu şehir efsanelerinden kurtulun gerçekler böyle toz pembe değil. Kamuda çalışan bir mühendisim

furkanemytu
Yasaklı
06 Nisan 2021 01:39

maaş ne kadar üstad

hanzel, 3 yıl önce
Devlette sözleşmeli veya kadrolu Mühendis statüsünde çalışıyorsanız hangi kuruma giderseniz gidin (DHMİ haric) asla 8000 liranın üstünde bir ücreti rüyanızda bile göremezsiniz. Şu şehir efsanelerinden kurtulun gerçekler böyle toz pembe değil. Kamuda çalışan bir mühendisim

TİM__
Daire Başkanı
06 Nisan 2021 16:41

Bakan veya Personel Daire Başkanı mıyız arkadaşım biz. Nereden bilelim DSİ'nin yüklü alım yapıp yapmayacağını. Başlığı açan arkadaş tüm yönleriyle DSİ ve KGM hakkında bilgi istemiş, ben de eski bir çalışanı olarak DSİ hakkında bilgi vermişim. Neyden bahsedecektim, Fenerbahçe defans dörtlüsünün istatistiklerini mi yazalım buraya.

eem101, 3 yıl önce

ya bırakın dsi böyle iyi böyle kötü falan diye :) yüklü teknik alım yapacak mı dsi onu söyleyin siz?

eem101
Memur
06 Nisan 2021 17:20

ne bilim ben senın ne olduğunu banane senden.

senin cevabını mı alıntıladım birader de sen zıplıyosun.

TİM__, 3 yıl önce

Bakan veya Personel Daire Başkanı mıyız arkadaşım biz. Nereden bilelim DSİ'nin yüklü alım yapıp yapmayacağını. Başlığı açan arkadaş tüm yönleriyle DSİ ve KGM hakkında bilgi istemiş, ben de eski bir çalışanı olarak DSİ hakkında bilgi vermişim. Neyden bahsedecektim, Fenerbahçe defans dörtlüsünün istatistiklerini mi yazalım buraya.

TİM__
Daire Başkanı
07 Nisan 2021 12:31

Başlık altında DSİ'nin iyi ve kötü yönlerine dair tek mesaj benim. Sizin yorumunuz da" ya bırakın dsi böyle iyi böyle kötü falan diye :)"şeklinde. Alıntı yapmanıza gerek yok, üzerime alınmam normal herhalde. Neyse başlığı sabote etmemek ve diğer arkadaşlara saygısızlık olmaması adına uzatmıyorum.

eem101, 3 yıl önce

ne bilim ben senın ne olduğunu banane senden.

senin cevabını mı alıntıladım birader de sen zıplıyosun.

vmduman
Aday Memur
07 Nisan 2021 13:16

Eş, çocuk yardımı, giyim yardımı, arazi tazminatı, bölge tazminatı, fazla mesai gibi yan ödemeleri saymazsak doğrudur.

hanzel, 3 yıl önce

makinaciadam
Aday Memur
07 Nisan 2021 19:17

Kgm ?
vmduman, 3 yıl önce

Eş, çocuk yardımı, giyim yardımı, arazi tazminatı, bölge tazminatı, fazla mesai gibi yan ödemeleri saymazsak doğrudur.

vmduman
Aday Memur
08 Nisan 2021 08:17

DSİ

makinaciadam, 3 yıl önce
Kgm ?
Toplam 34 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi