Editörler : **sude**
06 Nisan 2021 01:51   

Smmm/Kpss

Herkese merhaba. Temmuz 2020 de üniversiteden mezun oldum. Okulun ara tatilinde kpss çalışmaya başlamıştım. 15 gün sonra falan anneme kanser tanısı konuldu. O zaman her şeyi bırakıp tüm ilgimi anneme verdim. Okulu da gözden çıkarmıştım sadece sınavlara gidecektim olursa olur olmazsa annemden önemli değil modundaydım. Daha sonra korona çıktı falan. Neyse velhasıl kelam ben kpss ye çalışamadım. Yine de sınava girdim ve 69 puan aldım. Şimdi çok şükür annem iyileşti ben de artık kendi yolumu çizmek istiyorum. Smmm ve kpss arasında sıkışmış durumdayım. Kendimi işe yaramaz hissediyorum gerçekten artık çok bunaldım olur olmadık yerde içimden ağlamak geliyor. Sgs sınavına çalışmaya mı başlasam yoksa bir muhasebecinin yanında iş öğrenip kpss mi çalışsam. Ya da muhasebede çalışırken mi SGS ye hazırlansam bilmiyorum. Çok bunaldım gerçekten sizlerde bu yollardan geçmiş kişiler olarak bana tavsiyelerinizi, nasihatlerinizi yazarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler ederim.

06 Nisan 2021 02:32

Özge96
Aday Memur

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Şunu söylemem gerekir ki mali müşavirliği severek yaparım diyorsanız hazırlanın yoksa çekilecek bir kahır değil. Yol uzun ve o yoldaki zorlukları göze alırım derseniz girişin. Ve en önemlisi mesleği edinene kadar maliyeti çok yüksek.

Şunu kesinlikle önermem hem bir muhasebecinin yanında çalışıp hem de sgs ye hazırlanmak... Oldukça yıpratıcı olur. Çünkü bürolarda ne yazıkki fazlasıyla iş yüklüyorlar ve arkadaşlarımdan biliyorum ders çalışacak halleri kalmıyor. SMMM sınavı fazla mesai isteyen bir şey benim kanaatimce. Çalışırsanız çok rahat tek seferde verirsiniz. Ama öncelikle bir karar vermeniz lazım.

KPSS konusunda pek bir şey söyleyemeyeceğim çünkü ben mali müşavirlik yoluna baş koydum. Ancak KPSS de çok emek isteyen bir sınav. Bu nedenle kendinizi 1 sene boyunca sosyal hayattan soyutlayıp sınava vermenizi tavsiye ederim. Ama KPSS de önünüzde daha çok rakip var ve ne yazıkki torpil olmadan da atamanız çok zor gerçekleşiyor. Ha ama atama olduktan sonra çok çok rahat edersiniz.

Dediğim gibi SMMM yolu çok uzun ve maliyetli ve gerçekten severek yapmak lazım. Ve bu mesleğin ekmeğini nerden baksanız 5-6 sene sonra anca yersiniz. Ama size maaş olarak piyasaya tutunduğunuz vakit daha çok kar bırakır. KPSS ye baktığımızda ise tek bir sınav sonrasında atama ve maliyeti düşük. Ve ekmeğini hemen yersiniz.

Karar sizin...

06 Nisan 2021 10:54

**sude**
Editor

Öncelikle geçmiş olsun.

Ders çalışmadan üniversite bilgileri ile 69 aldıysanız, çalıştığınız zaman daha güzel bir puan alacaksınız. Stressiz bir iş imkanı sunuyor insanlara devlet memurluğu. İlk önce düşünceniz tabi ki Kpss olsun. Ondan sonra SGS sınavını düşünün derim.

Staj sınavını kazanıp, staj yeri aramak istemiyorsanız muhasebe bürosu gayet mantıklı olur ve stajı kazanmadan işe girin. Yoksa sizi çok cüzi bir rakama işe alırlar ve çok fazla da iş yüklerler. Önceliğiniz şirketler olsun ki, daha rahat bir stajyerlik dönemi geçirin.

Maalesef stajyerlik ve yeterlilik sınavlarında çok fazla para harcamak zorundasınız. Sınav merkezleri 3 il ile sınırlı ve sizin kalacak yeriniz yok ise otelde kalmak zorundasınız. Bu dönem Ankara odasının ayarladığı oteller 300 lira oda ücreti almış. Oda ayarlamasaydı ne kadar alırlardı acaba diye düşünmeden edemedim. Bunların hepsini gözönünde bulundurmanızı da tavsiye ederim.

06 Nisan 2021 14:57

huzunkovankusuu
Aday Memur

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Şunu söylemem gerekir ki mali müşavirliği severek yaparım diyorsanız hazırlanın yoksa çekilecek bir kahır değil. Yol uzun ve o yoldaki zorlukları göze alırım derseniz girişin. Ve en önemlisi mesleği edinene kadar maliyeti çok yüksek.

Şunu kesinlikle önermem hem bir muhasebecinin yanında çalışıp hem de sgs ye hazırlanmak... Oldukça yıpratıcı olur. Çünkü bürolarda ne yazıkki fazlasıyla iş yüklüyorlar ve arkadaşlarımdan biliyorum ders çalışacak halleri kalmıyor. SMMM sınavı fazla mesai isteyen bir şey benim kanaatimce. Çalışırsanız çok rahat tek seferde verirsiniz. Ama öncelikle bir karar vermeniz lazım.

KPSS konusunda pek bir şey söyleyemeyeceğim çünkü ben mali müşavirlik yoluna baş koydum. Ancak KPSS de çok emek isteyen bir sınav. Bu nedenle kendinizi 1 sene boyunca sosyal hayattan soyutlayıp sınava vermenizi tavsiye ederim. Ama KPSS de önünüzde daha çok rakip var ve ne yazıkki torpil olmadan da atamanız çok zor gerçekleşiyor. Ha ama atama olduktan sonra çok çok rahat edersiniz.

Dediğim gibi SMMM yolu çok uzun ve maliyetli ve gerçekten severek yapmak lazım. Ve bu mesleğin ekmeğini nerden baksanız 5-6 sene sonra anca yersiniz. Ama size maaş olarak piyasaya tutunduğunuz vakit daha çok kar bırakır. KPSS ye baktığımızda ise tek bir sınav sonrasında atama ve maliyeti düşük. Ve ekmeğini hemen yersiniz.

Karar sizin...

Özge96, 1 ay önce - Alıntıya git

Çok teşekkür ederim. Aslında kendi işimi yapmak istiyorum ama sürecin uzun ve maliyetli olması beni çok düşündürüyor. 23 yaşında hayatım bitmiş gibi hissediyorum. Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim. Küçük yerde yaşadığım için kendime bürodan başka staj yeri bulacağımı da düşünmüyorum. Bu meslek şirkette mi daha iyi öğrenilir büro da mi onu da bilmiyorum. Yazdıklarınızın üzerine düşüneceğim deneyimlerinizi paylaştığınız için çok çok teşekkür ederim.

06 Nisan 2021 15:05

huzunkovankusuu
Aday Memur

Öncelikle geçmiş olsun.

Ders çalışmadan üniversite bilgileri ile 69 aldıysanız, çalıştığınız zaman daha güzel bir puan alacaksınız. Stressiz bir iş imkanı sunuyor insanlara devlet memurluğu. İlk önce düşünceniz tabi ki Kpss olsun. Ondan sonra SGS sınavını düşünün derim.

Staj sınavını kazanıp, staj yeri aramak istemiyorsanız muhasebe bürosu gayet mantıklı olur ve stajı kazanmadan işe girin. Yoksa sizi çok cüzi bir rakama işe alırlar ve çok fazla da iş yüklerler. Önceliğiniz şirketler olsun ki, daha rahat bir stajyerlik dönemi geçirin.

Maalesef stajyerlik ve yeterlilik sınavlarında çok fazla para harcamak zorundasınız. Sınav merkezleri 3 il ile sınırlı ve sizin kalacak yeriniz yok ise otelde kalmak zorundasınız. Bu dönem Ankara odasının ayarladığı oteller 300 lira oda ücreti almış. Oda ayarlamasaydı ne kadar alırlardı acaba diye düşünmeden edemedim. Bunların hepsini gözönünde bulundurmanızı da tavsiye ederim.

**sude**, 1 ay önce - Alıntıya git

Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Aslında kpss yanım hep daha ağır basıyor bir kere adam akıllı çalışıp denemedikten sonra SGS ye uzak kalıyorum. Ama çalışmaya başlayıp hayatımı kurmak da istiyorum. Mesleği öğrenmeden bu topa görmek de korkutuyor çünkü dosya ücreti olmuş 1600 kusur lira. Yazdıklarınız ve verdiğimiz fikirler için çok teşekkür ederim.

07 Nisan 2021 09:17

**sude**
Editor

Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Aslında kpss yanım hep daha ağır basıyor bir kere adam akıllı çalışıp denemedikten sonra SGS ye uzak kalıyorum. Ama çalışmaya başlayıp hayatımı kurmak da istiyorum. Mesleği öğrenmeden bu topa görmek de korkutuyor çünkü dosya ücreti olmuş 1600 kusur lira. Yazdıklarınız ve verdiğimiz fikirler için çok teşekkür ederim.

huzunkovankusuu, 1 ay önce - Alıntıya git

Rica ederim.

Maalesef maliyetli bir süreç.

Şirkette tam olarak öğrenemezsiniz, iş öğrenme konusunda büroyu tercih etmenizi tavsiye ederim ama büroların şartları biraz ağır olabiliyor. Deneyimsiz bir eleman olunca da ücret konusunda cimri olabilirler.

Bir dönem stajyerleri 500 liraya falan çalıştırdıklarını duymuştum. Hatta bazı stajyerler sigorta ücretlerini de kendileri yatırıyorlar.

09 Nisan 2021 00:18

Tumosan06
Memur

huzunkovankusuu, 1 ay önce - Alıntıya git
ben buraya nerden geldim haa anasayfadan neyse iktisat mezunu arkadasim kurumsal uluslararasi bir sirkette calisiyor lanet olsun bu bolumu okuduguma deyip sinir stres icinde calisiyor nefret ediyor yapacak bisey yok mecburum diyor diger yuksek lisans yapan arkadasim piyade tegmen oldu ugrasmaktan etmekten bikti hic yoktan kafam rahat maasti sinavdi cart curttu yok hayata ne kadar erken atilirsan o kadar iyi yasti zamandi omur gecip gidiyor yoksa pencereden oturup izliyorsun dis dunyayi hukuk,tıp ve yuksek muhendislik disinda kendi bolumunde debelenirsen batarsin omur biter hayat akip gider
Toplam 6 mesaj

ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;