Editörler : ayşegül bgm
08 Nisan 2021 22:21   

Alım Sorularına Genel Cevap
Şimdi herkes merak ediyor alım ne zaman ? Kaç kişi alınacak ? Bu yıl kaç alım olacak ? Toplam kaç kişi alınacak ? vs.... Çoğu insanın bu hususta mutlaka görüşleri , tahminleri vardır. Alimin sadece bakanlığın elinde olmadığını herkes biliyor. Öncelikle bir alım için pdc çalışması (çoğunluğun bildiği şekilde il sağlık müdürlüklerinden sayı istenmesi) , ekonomik altyapının hazırlanması ve onaylar sonucundan alım oluyor. Bu süreç bazen bir haftada bile biterken bazen aylar sürebiliyor. Şimdi genel itibariyle pandemi öncesi ve pandemi döneminde alım işaretlerine bakalım. Pandemiden önce bakanlık yılın ilk aylarinda alınacak toplam sayıyı belirtir ikiye veya üçe bölerek(büyük cogunluk ikiye bölerek) alıma çıkardı. Bu bölünmeleri ilki şu an bulunduğumuz aylar olan Nisan ve Mayıs aylarında ( nadiren de olsa Haziran ayindan) diğer bölünme de yaz sonu gibi oluyordu(bu genel tarihtir bazen öne ve geriye atilabiliyordu). Pandemi öncesinde herhangi bir belirsizlik yoktu kadrolarda aşağı yukarı biliniyordu zaten bu belirsizlik olmadığı için kpss sonucundan insanlar az çok atanip atanmayacagini bilebiliyordu. Şimdi pandemi döneminde şimdiye kadar 3 alım yapıldı(18bin+3bin+12bin) bunlardan biri ile özel ve ek atama şeklindeydi ; diğer ikisi de pandeminin pik yaptığı zamanlarda oldu. Şimdi bu alımların oncesinde olan birkaç olayı anlatmak isterim : ilk olarak alım oncesinde hastanelerde yer değişikliği olaganin dışında yapıldı , ikinci olarak bakanlık 3 4 aylık sessizliğe büründü , hekim atamaları yapıldı , istifa izin gibi yasaklar kaldırıldı veya gevsetildi bunlar gibi durumlar ortaya çıktı. Şimdi şu güne baktığımız zaman bunların birçoğunu yaşadık veya yaşıyoruz. Bu işaretler inşallah bu seferde doğru çıkar. Sizlere bir ipucu ; bulunduğunuz sehirlerdeki hastanelerde çalışanlar ile görüşün eğer görevlendirmeler siklasmis ise bu bakanlıkta bir hareketin olduğunu gösterir (bunun da alım hareketliligi olması için dua etmek gerekir). Son olarak 3. Piki yaşadığımız şu dönemde ben tamamen tahminen bu bir ay içerisinde alım belirsizliğinin ortadan kalkacagini düşünüyorum.(not; bugün bilim kurulu toplantısı yapilacakti pazartesi kabine öncesine ertelendi, not; bu başlık özelden gelen sorulara istinaden yazıldı.) Vesselam....
08 Nisan 2021 22:39

Sedauys
Aday Memur
Belki Bi umut, pazartesi bilim kurulu 1 ay sonra ilk defa yüzyüze toplanacakmış sonrası açıklama yapılır muhtemelen, etkinliklere bu kadar sessiz kalınması belki de yakında açıklama yapılacağı içindir dua edelim..
08 Nisan 2021 22:41

fizyorex
Daire Başkanı
Belki Bi umut, pazartesi bilim kurulu 1 ay sonra ilk defa yüzyüze toplanacakmış sonrası açıklama yapılır muhtemelen, etkinliklere bu kadar sessiz kalınması belki de yakında açıklama yapılacağı içindir dua edelim..
Sedauys, 5 gün önce - Alıntıya git

Bu tarz beklentilere çok girip çok üzüldük. Açıklama beklemiyorum ben. Duyum olmadan hiç açıklama olmadı şu ana kadar.

08 Nisan 2021 22:42

Hoca002
Şube Müdürü
Sedauys, 5 gün önce - Alıntıya git
Bende aynı şeyi düşünüyorum hocam sebep olarak da öğretmenlerin atamasının cumhur başkanı açıklandı bizim atamayı da açıklama ihtimalin olduğunu düşünüyorum
08 Nisan 2021 22:43

Hoca002
Şube Müdürü

Bu tarz beklentilere çok girip çok üzüldük. Açıklama beklemiyorum ben. Duyum olmadan hiç açıklama olmadı şu ana kadar.

fizyorex, 5 gün önce - Alıntıya git
Hocam duyum olmaması normal sebep de o 200 kusurluk alımdan sonra bakanlık dışına bilgi vermeme durumunun ortaya çıktığını düşünüyorum.
08 Nisan 2021 22:49

Sedauys
Aday Memur

Açıkçası ben duyumlara pek inanmıyorum. olmayadabilir tabii açıklama o daha yüksek bir ihtimal ama işte insan umutlanıyor maalesef :(
08 Nisan 2021 22:49

fizyorex
Daire Başkanı
Hocam duyum olmaması normal sebep de o 200 kusurluk alımdan sonra bakanlık dışına bilgi vermeme durumunun ortaya çıktığını düşünüyorum.
Hoca002, 5 gün önce - Alıntıya git

İnşallah hocam, şu an temennimiz o yönde. 235 kişilik alım dedikodusuna Sn. Fahrettin Koca çok tepki gösterdi. Bakanlık içi gizliliğe daha çok önem verilmiş olabilir.

08 Nisan 2021 22:51

Hoca002
Şube Müdürü

İnşallah hocam, şu an temennimiz o yönde. 235 kişilik alım dedikodusuna Sn. Fahrettin Koca çok tepki gösterdi. Bakanlık içi gizliliğe daha çok önem verilmiş olabilir.

İnşallah hocam herkes bekliyor sonuç olarak
08 Nisan 2021 22:56

fizyorex
Daire Başkanı
İnşallah hocam herkes bekliyor sonuç olarak

Sizce bu iş Ağustos'a kadar çözülür mü yoksa atama daha da sarkar mı? Kısaca 2 alım olur mu bu yıl

08 Nisan 2021 23:08

aisezreal
Şef

hocam zaten nisanın sonuna kadar bile dayanamazlar atama yapmadan bence, ama yine de belli olmaz hayırlısı olsun herkes için. dünyada ilk sıralara geldik vaka sayısı ve ölüm sayılarında çünkü...

08 Nisan 2021 23:17

Hoca002
Şube Müdürü

Sizce bu iş Ağustos'a kadar çözülür mü yoksa atama daha da sarkar mı? Kısaca 2 alım olur mu bu yıl

Ben çok uzayacagini düşünmüyorum bunun sebeplerinden biri turizm. Devlet turizm sezonunda vaka sayilarini en düşük seviyede tutmaya çalışacak bu sebeple aktif vaka sayısının düşürmek için(şu an 450binlerde) sağlıkçılara ihtiyaç var sahadaki durumu göz önüne alırsak. İkinci sebep olarak son dönemlerde sahadaki personelin yipranma durumu bir seneden fazladır pandemiyle ugrasiliyir her ne kadar atama yapılmış olsada son atananlar dışında herkes de büyük bir yıpranma var sağlıkçı yipranirsa sistem çöker. Üçüncü sebebim ise hocam maliye neredeyse tüm bakanlıklara alım onayı verdi( MEB , adalet , msb , aile ve sosyal bakanlık emniyet vs) bir sağlık bakanlığı kaldı diyebiliriz bu sebeple sırada biz varız bizi de geciktireceklerini sanmıyorum
08 Nisan 2021 23:18

Hoca002
Şube Müdürü

hocam zaten nisanın sonuna kadar bile dayanamazlar atama yapmadan bence, ama yine de belli olmaz hayırlısı olsun herkes için. dünyada ilk sıralara geldik vaka sayısı ve ölüm sayılarında çünkü...

aisezreal, 5 gün önce - Alıntıya git
Bekleyip göreceğiz hocam atama değilse bile bugünlerde belirsizliğin ortada kalkacağını dusunuyorum
09 Nisan 2021 09:50

pvj00
Aday Memur

Her ne kadar bilgi sızdırılmamaya çalışılsa da yine sızar hocam yani böyle bir alım planlansa o muhakkak bir şekilde duyumu gelirdi. Şu an hiçbir çalışma yokmuş.

09 Nisan 2021 19:42

Jagro
Memur
Ben çok uzayacagini düşünmüyorum bunun sebeplerinden biri turizm. Devlet turizm sezonunda vaka sayilarini en düşük seviyede tutmaya çalışacak bu sebeple aktif vaka sayısının düşürmek için(şu an 450binlerde) sağlıkçılara ihtiyaç var sahadaki durumu göz önüne alırsak. İkinci sebep olarak son dönemlerde sahadaki personelin yipranma durumu bir seneden fazladır pandemiyle ugrasiliyir her ne kadar atama yapılmış olsada son atananlar dışında herkes de büyük bir yıpranma var sağlıkçı yipranirsa sistem çöker. Üçüncü sebebim ise hocam maliye neredeyse tüm bakanlıklara alım onayı verdi( MEB , adalet , msb , aile ve sosyal bakanlık emniyet vs) bir sağlık bakanlığı kaldı diyebiliriz bu sebeple sırada biz varız bizi de geciktireceklerini sanmıyorum

Hocam yanlış anlamayinda yaptığınız cikarimlarin hepsi boş ve yanlış .öncelikle vaka sayısıni düşürmede sağlıkçılara ihtiyac var demişsiniz vaka sayılarının düşmesinin saglikcilarla ne ilgisi var ? Sağlıkçılar koronaviruse taramalı tüfekle ateş açıp yayılmasını mi engelliyor ? 2.sebep saglikcilarin yıpranması ile sistem çöker demişsiniz bu da çok komik bir çıkarım .devlet her zaman az memur ile çok iş yaptırır. sağlıkçı yıpranmış yıpranmamış onlar için farketmez.ornehin doktorlar ezelden beri 36 saat nöbet tutuyor çalışma şartları çok ağır ama sistem çökmedi değil mii ?

3.sebepte bütün bakanlıklara maliye onay verdi diyorsunuz .daha 3-4 ay önce sağlık bakanlığı alım yaptı .maliyenin onay verdiği alıma çıkan bakanlıkların hepsi mülakat sistemi ile çalışıyor ve en erken işe başlama tarihleri Haziran ayı .bizim bakanlık ise mülakat sistemi ile çalışmadığı ciin en geç 1 ay gibi bir sürede ise başlatıyor .ayrıca vaka sayılarının yüksek olması bir şeyi değiştirmiyor önemli olan hasta sayısı ve yoğun bakım doluluk oranı .Aralık ayında atama yapılan dönemde ağır hasta sayısı 6000 iken şimdiki ağır hasta sayısı 2500 lerde . Ramazan geliyor ,sıcaklar başladı ,kaç aydır aşılama yapılıyor ve yaşlıların hemen hepsi aşılandı ve asilanmaya devam ediliyor Bu saatten sonra vakalar düşüşe geçecektir .atama yi vakalara bağlamaniz büyük bir yanlıştır . Artık bakanlık kendi takvimine göre hareket edecektir isterse yarın alıma çıkar isterse de Ağustos ta çıkar .

09 Nisan 2021 19:59

Hoca002
Şube Müdürü

Hocam yanlış anlamayinda yaptığınız cikarimlarin hepsi boş ve yanlış .öncelikle vaka sayısıni düşürmede sağlıkçılara ihtiyac var demişsiniz vaka sayılarının düşmesinin saglikcilarla ne ilgisi var ? Sağlıkçılar koronaviruse taramalı tüfekle ateş açıp yayılmasını mi engelliyor ? 2.sebep saglikcilarin yıpranması ile sistem çöker demişsiniz bu da çok komik bir çıkarım .devlet her zaman az memur ile çok iş yaptırır. sağlıkçı yıpranmış yıpranmamış onlar için farketmez.ornehin doktorlar ezelden beri 36 saat nöbet tutuyor çalışma şartları çok ağır ama sistem çökmedi değil mii ?

3.sebepte bütün bakanlıklara maliye onay verdi diyorsunuz .daha 3-4 ay önce sağlık bakanlığı alım yaptı .maliyenin onay verdiği alıma çıkan bakanlıkların hepsi mülakat sistemi ile çalışıyor ve en erken işe başlama tarihleri Haziran ayı .bizim bakanlık ise mülakat sistemi ile çalışmadığı ciin en geç 1 ay gibi bir sürede ise başlatıyor .ayrıca vaka sayılarının yüksek olması bir şeyi değiştirmiyor önemli olan hasta sayısı ve yoğun bakım doluluk oranı .Aralık ayında atama yapılan dönemde ağır hasta sayısı 6000 iken şimdiki ağır hasta sayısı 2500 lerde . Ramazan geliyor ,sıcaklar başladı ,kaç aydır aşılama yapılıyor ve yaşlıların hemen hepsi aşılandı ve asilanmaya devam ediliyor Bu saatten sonra vakalar düşüşe geçecektir .atama yi vakalara bağlamaniz büyük bir yanlıştır . Artık bakanlık kendi takvimine göre hareket edecektir isterse yarın alıma çıkar isterse de Ağustos ta çıkar .

Jagro, 4 gün önce - Alıntıya git
Birinci olarak vaka sayisilarinin düşmesinde saglikcilarin etkisi ; hastane sisteminde tani-teshis-tedavi vardır vakanın bu 3 sistemde hızlı bir şekilde oluşturulması insan gücüne yani saglikcilara bağlı bir durumdur ek olarak tedavi kısminda 3 hastayla ilk ilgilen tek hemşire mi yok 3 hemşire mi bu süreci hızlandırır bence siz benim ne demek istedigimi anlamamissiniz. İkinci olarak sağlıkçı yıpranması ; evet dediğiniz gibi sağlıkçılar yipraniyordu pandemi öncesinde de şimdi de ancak pandemi öncesindeki istifa düşünen sağlıkçı sayısıyla şimdiki sayı biri mi hiç sanmıyorum şimdi daha çok istifa düşünen sağlıkçı var bunun da sebebi ortada : pandemi şu an istifa yasağının kalkmasını dört gözle bekleyen sağlıkçılar var sence yıpranma bu kadar çok olmasaydı bakanlık istifa yasağını koyar miydi ? Üçüncü ; bilmiyorum onay meselesine ne kadar hakimsiniz bakanlığın son alımı yılbaşından önce oldu yabi onayı 2020 de oldu yani bu yılki kadro ile bir alakası yok , mülakat demişsiniz evet mülakatlar var süreç diğer bakanlıklarda daha uzun ancak burada bahsettigimiz şey şu ; onay çıkarsa bakanlık bunu açıklar yıl içinde alınacak toplam sayıyı ve belirsizlik ortadan kalkar. Ek olarak atama vakalara tamamen bağlı değildir ama bir etkendir. Vesselam
Toplam 14 mesaj