Editörler : Kubil ay
09 Nisan 2021 18:08   

bakara 177.ayet tefekkür edelim, düşünelim

Bakara 177. ayet: Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz erdemlilik değildir. Asıl erdemli kişi Allah?a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı verendir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve işte takvâ sahipleri bunlardır.

Ayet hakkında düşünelim ve tefekkürümüzü cevap halinde yazalım. Ne söylenmek istenmiş? Kuran-ı Kerimin mucizesi bu işte, düşündürmek-anlamak. Tefsircilerin teolojik tarihi yazılarını incelemeden cevaplarınızı bekliyorum.

10 Nisan 2021 01:06

xbykarnes
Şef

Kuran-ı Kerimin en kapsamlı ayetidir. İslamdaki insan modelini en iyi anlatan ayettir. Madem cevap gelmedi yazayım.

"yüzlerinizi doğuya batıya çevirmekle erdemli insan olunmaz" yani sadece namaz kılarak erdemli insan olunmaz. Peki nasıl erdemli insan olacağız?

"Asıl erdemli kişi Allah?a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı verendir."

Alında Allahın kelamını okuyun. Adama bakıyorsun namazını kılıyor ama karaktersizin teki. İşte çocuklarımıza temelden verilmesi gereken eğitim bu ayette detaylıca var. Sen Kurana kalbinle yaklaşmadıktan sonra herşey boş. Kalbinle yaklaş, soruyu sor cevabı gelir. Sormasını bil yeterki...son cümlemi de anlayan tüm sırları çözer. Allaha emanet

Toplam 1 mesaj